PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για μετασχηματιστή



θοδωρης46
07-11-12, 15:14
Παιδιά καλησπέρα, άνοιξα ένα ups που είχε πάρει ο πατέρας μου το 2007 από το πλαίσιο(turbo-x 650-SD).Καμένη μπαταρία,σκασμένη από τη μία πλευρά ο ένας είχε μαυρίσει και το σιδεράκι του πόλου οξειδωμένο.Κοίταξα για μπαταρία(12ν 7Αh) είχε 28 ευρώ με μεταφορικά.Δεν πείρα γιατί δεν μου χρειάζεται το ups.Λύνω λοιπόν το ups να πάρω μερικά καλούδια(κονέκτορες, ψύκτρα, μετασχηματιστή , κουτι κ.τ.λ).Έχει ένα μετασχηματιστή που δεν τον έχω ξαναδεί!!(μόνο κλασικούς έχω δει, 2 επαφές είσοδο, 2 επαφές έξοδο ή 3 για μεσαία λήψη.Δείτε λίγο και πείτε μου πώς δουλεύει.Οι δύο φωτογραφίες είναι οι 2 πλευρές του μετ/τη.
Ευχαριστώ

PCMan
07-11-12, 15:20
Παιδιά καλησπέρα, άνοιξα ένα ups που είχε πάρει ο πατέρας μου το 2007 από το πλαίσιο(turbo-x 650-SD).Καμένη μπαταρία,σκασμένη από τη μία πλευρά ο ένας είχε μαυρίσει και το σιδεράκι του πόλου οξειδωμένο.Κοίταξα για μπαταρία(12ν 7Αh) είχε 28 ευρώ με μεταφορικά.Δεν πείρα γιατί δεν μου χρειάζεται το ups.Λύνω λοιπόν το ups να πάρω μερικά καλούδια(κονέκτορες, ψύκτρα, μετασχηματιστή , κουτι κ.τ.λ).Έχει ένα μετασχηματιστή που δεν τον έχω ξαναδεί!!(μόνο κλασικούς έχω δει, 2 επαφές είσοδο, 2 επαφές έξοδο ή 3 για μεσαία λήψη.Δείτε λίγο και πείτε μου πώς δουλεύει.Οι δύο φωτογραφίες είναι οι 2 πλευρές του μετ/τη.
Ευχαριστώ

Κλασικός είναι και αυτός και σου γράφει πάνω ακριβώς τις τάσεις... Απλά έχει παραπάνω λήψεις, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...

θοδωρης46
07-11-12, 15:32
Στην είσοδο δηλαδή πέρνει 196ν 225ν και 252ν με αναφορά το μαύρο καλώδιο 0ν?

PCMan
07-11-12, 16:05
Στην είσοδο δηλαδή πέρνει 196ν 225ν και 252ν με αναφορά το μαύρο καλώδιο 0ν?

Ακριβώς. Για το χρώμα δεν είμαι σίγουρος αλλά κατα πάσα πιθανότητα αυτό είναι.

θοδωρης46
08-11-12, 12:25
Να ρωτήσω κάτι ακόμα πρίν το συνδέσω στο δίκτυο και κάνει τσάφ που θα συνοδεύετε με λίγο καπνό.
-1. Έχει 6 τιμές στην έξοδο,16ν 0ν 16ν 8ν 0ν 8ν αυτές πηγαίνουν σε ζευάρια? δηλαδή ημίτονο με πλάτος από 16ν ως 0ν και αντίστοιχα από 16ν ως 8ν (8Vpp) και το άλλο 0ν ως 8ν ή -8ν.
είμαι λίγο μπερδεμένος με την έξοδο, βέβαια θα κάνω μετρήσεις να δω.
-2. Γιατί τα καλώδια εξόδου έχουν μεγαλύτερης διαμέτρου καλώδια από την είσοδο?Η μεγάλη διάμετρος καλωδίου είναι για μεγάλο ρεύμα.Δεν γίνεται να έχει μεγαλύτερο ρεύμα στη έξοδο από την είσοδο.

makatas
08-11-12, 12:28
Φυσικά και γίνεται.
Αφού υποβιβάζεται η τάση στην έξοδο, το ρεύμα υπερβιβάζεται αναλόγως. Αν π.χ. πέσει η τάση εισόδου από 230 σε 23 , τότε το ρεύμα εξόδου θα είναι 10 φορές μεγαλύτερο από το εισόδου.

γάτος
08-11-12, 12:38
Ρίξε και μια ματιά εδώ:
http://www.electroniccircuits.gr/metasximatistes.html

θοδωρης46
08-11-12, 12:51
Φυσικά και γίνεται.
Αφού υποβιβάζεται η τάση στην έξοδο, το ρεύμα υπερβιβάζεται αναλόγως. Αν π.χ. πέσει η τάση εισόδου από 230 σε 23 , τότε το ρεύμα εξόδου θα είναι 10 φορές μεγαλύτερο από το εισόδου.
μακατα έχεις δίκιο.Οι γνώσεις μου πάνω σε μετασχηματιστές είναι σε επίπεδο δημοτικού, θα τους διευρύνω,έχετε κάποιο άρθρο ή λινκ χρήσιμο?