PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποφόρτιση πυκνωτή



cris_thess
12-11-12, 18:09
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να μου πει αν γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να γίνει η αποφόρτιση ενός πυκνωτή ο οποίος φορτίζεται συνεχώς με τάση. Συγκεκριμένα παίρνει την τάση από ένα φωτοβολταικό μέσω ενός MOSFET το οποίο δέχεται την τάση του φωτοβολταικού και άγει. Πως θα μπορούσα, μέσω κυκλώματος, να σταματήσω το MOSFET να άγει και κατ' επέκταση να σταματάει η φόρτιση του πυκνωτή;

ezizu
12-11-12, 19:50
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλεις να κάνεις.
Θέλεις να φορτίζει o πυκνωτής και μετά να κόβει το FET ,ή θέλεις να μην φορτίζει καθόλου ο πυκνωτής;
Τι είδους κύκλωμα είναι αυτό ,στο οποίο χρησιμοποιείς το FET και τον πυκνωτή και βασικά τι θέλεις να κάνει αυτό το κύκλωμα;
Δώσε λίγες πληροφορίες ακόμα.

cris_thess
12-11-12, 20:15
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλεις να κάνεις.
Θέλεις να φορτίζει o πυκνωτής και μετά να κόβει το FET ,ή θέλεις να μην φορτίζει καθόλου ο πυκνωτής;
Τι είδους κύκλωμα είναι αυτό ,στο οποίο χρησιμοποιείς το FET και τον πυκνωτή και βασικά τι θέλεις να κάνει αυτό το κύκλωμα;
Δώσε λίγες πληροφορίες ακόμα.

Πρόκειται για την πτυχιακή μου. Αυτό που θέλω να πετύχω είναι μια αποσβενόμενη ταλάντωση των 3ms περίπου και αυτό να γίνεται συνέχεια. Την τάση μου θα την παίρνω από ένα φωτοβολταικό μικρής τάσεως (ως 5V περίπου). Πριν το πυκνωτή που αναφέρω υπάρχει ένα MOSFET το οποίο κλειδώνει (άγει) από ένα σημείο και μετά και συμπεριφέρεται σαν κλειστός διακόπτης. Μετά τον πυκνωτή έχω έναν ταλαντωτή για να μου δώσει την αποσβενόμενη ταλάντωση που θέλω, αλλά αυτό που μου δίνει είναι μια συνεχής ημιτονοειδής ταλάντωση μόνο με θετικές τιμές. Υποθέτω πως είναι συνεχής γιατί ο πυκνωτής δέχεται συνέχεια τάση. Θέλω μέσα από το κύκλωμα επομένως με κάποιο τρόπο να κάνω το MOSFET να συμπεριφέρεται πάλι σαν ανοιχτός διακόπτης και μετά να ξανακλείνει πάλι για να συνεχίζεται η ίδια διαδικασία.

Nikolaskn
12-11-12, 20:35
Αν καταλαβα καλα θελεις το MOSFET να σταματησει να αγει μεχρι να εκφορτησθει ο πυκνωτης και μετα να ξαναρχιζει να αγει.Ανεβασε και καποιο σχεδιο.Ο πυκνωτης ειναι απλος η ηλετρολυτικος?

cris_thess
12-11-12, 20:41
Αν καταλαβα καλα θελεις το MOSFET να σταματησει να αγει μεχρι να εκφορτησθει ο πυκνωτης και μετα να ξαναρχιζει να αγει.Ανεβασε και καποιο σχεδιο.Ο πυκνωτης ειναι απλος η ηλετρολυτικος?

Ναι αυτό θέλω να γίνεται. Και συγκεκριμένα ανά 3ms. To κύκλωμα είναι αυτό. Έτσι το έχω σκεφτεί εγώ. Ίσως και να χρειάζεται κάτι άλλο για να γίνει αυτό που θέλω. Ο πυκνωτής είναι αυτός στα δεξιά και είναι ηλεκτρολυτικός.

Nikolaskn
12-11-12, 21:35
Για την αποκοπη του μοσφετ κατι θα σκεφτουμε.Δεν καταλαβαινω ομως γιατι ο ταλαντωτης σου βγαζει μονο την θετικη ημιπεριοδο

cris_thess
12-11-12, 22:55
Για την αποκοπη του μοσφετ κατι θα σκεφτουμε.Δεν καταλαβαινω ομως γιατι ο ταλαντωτης σου βγαζει μονο την θετικη ημιπεριοδο

Ούτε και εγώ ξέρω...ελπίζω να σκεφτείς κάτι φίλε γιατί εγώ το έχω κάψει και δεν....

Nikolaskn
13-11-12, 02:14
τα δυο BC ετσι οπως ειναι συνδεδεμενα μου θυμιζουν πολυδονητη.Και αν θυμαμε καλα ο πολυδονητης βγαζει τετραγωνο οχι ημιτονο.Μπορει να λεω και ''πιπεριες''

cris_thess
13-11-12, 14:59
τα δυο BC ετσι οπως ειναι συνδεδεμενα μου θυμιζουν πολυδονητη.Και αν θυμαμε καλα ο πολυδονητης βγαζει τετραγωνο οχι ημιτονο.Μπορει να λεω και ''πιπεριες''

Βασικά βγάζει κάτι σαν ημίτονο....μπορεί να είναι και τετράγωνο....αν έχεις κάτι κατά νου που να μπορεί να βγάζει ημίτονο ευπρόσδεκτο...

Nikolaskn
13-11-12, 16:08
Για να βγαλεις ημιτονο θελεις εναν ταλατωτη.Αν θελεις σε χαμηλη συχνοτητα γκουγκλαρισε ταλαντωτες RC η ταλαντωτες .Επισεις αν καταλαβα καλα θελεις αυτος ο ταλαντωντης να ταλαντωνη κατα περιοδους δλδ μολις γινει αποσβεση της ταλαντωσης να ξαναρχιζει νεα ταλαντωση.Και υποθετω οτι το φοτοβολταικο το εβαλες για να μας μπερδεψεις(αυτο ειναι χιουμορ)

cris_thess
13-11-12, 16:18
Για να βγαλεις ημιτονο θελεις εναν ταλατωτη.Αν θελεις σε χαμηλη συχνοτητα γκουγκλαρισε ταλαντωτες RC η ταλαντωτες .Επισεις αν καταλαβα καλα θελεις αυτος ο ταλαντωντης να ταλαντωνη κατα περιοδους δλδ μολις γινει αποσβεση της ταλαντωσης να ξαναρχιζει νεα ταλαντωση.Και υποθετω οτι το φοτοβολταικο το εβαλες για να μας μπερδεψεις(αυτο ειναι χιουμορ)


Χαχαχα...όχι...το φωτοβολταικό μπήκε για να μην υπάρχει πουθενά κάποια από τις γνωστές πηγές. Θέλω ανά 3ms να κάνει ταλάντωση αποσβενόμενη και να ξαναρχίζει...δηλαδή: να ξεκινάει από 2V π.χ να πηγαίνει -1,5V μετά 1V μετά -0,5 και 0 (οι τιμές τυχαίες απλά θέλω να σου δείξω ότι θέλω και αρνητικές τιμές) και μετέπειτα να ξαναγίνεται αυτό συνέχεια