PDA

Επιστροφή στο Forum : alibaba τι; Πως;



takhs764
17-11-12, 15:43
γεια σας έχει αγοραση κανείς απο το alibaba είχε κάποιο πρόβλημα ;

japetus
17-11-12, 16:00
Σαν τί θέλεις να αγοράσεις, σαν ιδιώτης ή σαν επαγγελματίας; Δεν έχω κάνει ποτέ αγορά χονδρικής από το alibaba, έχω κάνει σαν ιδιώτης όμως -χωρίς κανένα πρόβλημα- από το θυγατρικό site λιανικής πώλησης το aliexpress.

agis68
17-11-12, 16:08
και εγώ το ίδιο αλλά και χονδρική μέσω της εταιρείας μου....κανένα πρόβλημα ποτέ εκτος από λίγο τσιμπημένα μεταφορικά

genti
17-11-12, 16:43
και εγώ το ίδιο αλλά και χονδρική μέσω της εταιρείας μου....κανένα πρόβλημα ποτέ εκτος από λίγο τσιμπημένα μεταφορικά
Μεταφορικά δεν υπάρχουν, δεν πληρώνεις εφόσον διαλέγεις [ free shipping ]

paul333
17-11-12, 17:33
προσοχη ενα παραδειγμα

http://www.aliexpress.com/item/112-valuesX10pcs-1120pcs-1-4W-Metal-Film-Resistor-Samples-kit-resistor-package-free-shipping-1136/481616550.html
Shipping Cost:US $35.15 to Greece Via EMS
Total Price: US $52.04

μπορει να σε χρεωσουν τελωνειο διαφορες εταιριες courier περα απο τα μεταφορικα
υπαρχουν βεβαια και αλλα με free shipping αλλα λιγα .

φιλε νικο εσυ απο σουηδια βλεπεις αλλα γιατι δεν ειναι για αποστολη στην ελλαδα.

takhs764
17-11-12, 18:25
κοιτά ιδιώτης ειμαι αλλα θέλω να αγοράσω δυο dvr και ρωτάω πως γίνονται στο aliexpess πρώτη φορά βλέπεις ,
παντως είναι λίγο πιο φτηνα απο το eBay και λίγο πιο ακαταλαβίστικα απο το eBay

japetus
17-11-12, 20:00
Δεν είναι τίποτα η αγορά, μέσω paypal γίνεται. Πρόσεξε λίγο με τα μεταφορικά γιατί πολλές εταιρείες συνεργάζονται με ιδιωτικές κούριερ οι οποίες και παραλαμβάνουν τα προς αποστολή προϊόντα από τα καταστήματά τους πράγμα που τους βολεύει, και γι αυτό σε κάποιες περιπτώσεις γράφουν 'free shipping' αν επιλέξεις αυτές, ενώ η αποστολή με κρατικό ταχυδρομείο (EMS) -που θεωρητικά είναι φτηνότερο- χρεώνεται. Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να επιλέξεις EMS για να γλυτώσεις τα έξοδα τελωνείου τα οποία με τις ιδιωτικές κούριερ δεν μπορείς να αποφύγεις μια και τα προϊόντα εκτελωνίζονται από τις ίδιες.

takhs764
17-11-12, 20:57
σε ευχαριστω πολυ, να ρωτησω εχω την πληροφορια οτι απο κινα τα προιντα δεν εχουν τελωνιο, γνωριζει καποιο κατι;
ειχε λεει υπογραψει καποια συνεργασια ο σημητης

agis68
17-11-12, 20:58
εμένα με χρεώσαν λόγω τελωνείου που έπρεπε υποχρεωτικά να περάσουν αλλά μιλάμε για 25 κιλά εμπόρευμα

takhs764
17-11-12, 22:23
το τελωνειο το πληρωνης αναλογα με τα κιλα; η αναλογα με το ποσο που γραφει το δεμα; γιατι οπως γραφω και πιο πανω θελω να παραγγειλω δυο dvr

paul333
18-11-12, 00:11
σε ευχαριστω πολυ, να ρωτησω εχω την πληροφορια οτι απο κινα τα προιντα δεν εχουν τελωνιο, γνωριζει καποιο κατι;
ειχε λεει υπογραψει καποια συνεργασια ο σημητης

Αυτο με την συνεργασια δεν υπαρχει ειναι να μην πεσεις στην περιπτωση και περασει τελωνειο και σε χρεωσουν και φπα
γιατι εκει δεν βγαζεις ακρη με το μπαχαλο που υπαρχει στης υπηρεσιες καλη τυχη γιατι παντα χρειαζεται οταν ζεις στην ελλαδα.

toni31
18-11-12, 08:41
σε ευχαριστω πολυ, να ρωτησω εχω την πληροφορια οτι απο κινα τα προιντα δεν εχουν τελωνιο, γνωριζει καποιο κατι;
ειχε λεει υπογραψει καποια συνεργασια ο σημητης


το τελωνειο το πληρωνης αναλογα με τα κιλα; η αναλογα με το ποσο που γραφει το δεμα; γιατι οπως γραφω και πιο πανω θελω να παραγγειλω δυο dvr
Η πληροφορία σου σχετικά με το τελωνείο δεν είναι σωστή. Ότι αντικείμενο εισέρχεται από τρίτη χώρα πλην Ευρωπαϊκής Ένωσης και έχει αξία άνω τον 40$ υπόκεινται σε τελωνιακά έξοδα και δεν παίζει ρόλο το βάρος. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι με τις κουριερ το σκάλωμα το έχεις σίγουρο, ενώ με ΕΜS ενδέχεται να περάσει ατελώς. Εγώ προσωπικά έχω κάνει αγορά από AliExpress 135$ (μαζί με τα μεταφορικά) με EMS και δεν πλήρωσα τίποτα. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον πωλητή και να του πεις να σου δηλώσει λιγότερη αξία στο πακέτο, με αυτόν τον τρόπο θα περάσει από το τελωνείο, αλλά έχει και ένα αρνητικό, εάν χαθεί ή πάθει κάτι τότε αποζημιώνεσαι για την αναγραφόμενη τιμή και αυτό μόνο εάν είναι συστημένο (Register). Τώρα εάν σταματήσει κάτι στο τελωνείο να υπολογίζεις από 0-3 ευρώ έως και 40% τις αξίας της τιμή με τα μεταφορικά. Υπάρχει γενικά κάποιος κώδικας βάση του οποίου εκτελωνίζουν. Σε καμία περίπτωση να μην είναι gift.
Από Κίνα κάνω συνέχεια αγορές και μεγαλύτερης από 40$ με EMS και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τελωνείο. Σκάλωσα δύο φορές από Αμέρικα μια αντλία υδραυλικού (140 ευρώ +90 ευρώ τελωνείο) και ένα μπουφάν που πλήρωσα 3ευρώ παράσταση τελωνιακού των ΕΛΤΑ και όλα αυτά με USPS (τα αμερικανικά ΕΛΤΑ).