Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Φορτιστης bosch σε αλλα καθηκοντα.



d.antonis
24-11-12, 18:32
παιδες εχω τον παρακατω φορτιστη απο δραπανο που χαλασε και θελω να φορτιζω 12 βολτ μπαταριες αλλα πιο μικρες απο αυτες που ειχε το δραπανο.Συγκεκριμενα θελω να φτιαξω φακο led με 8 στοιχεια μπαταριων μεγεθους ΑΑ και οσο πιο πολλα mA βρω φτιαχνοντας μια συστοιχια 12 βολτ.Αυτος ο φορτιστης εχει 3 επαφες η μια γραφει + οι αλλες τιποτε προφανως η 2η ειναι το (-) αλλα η τριτη τι δουλεια κανει? Οποια βοηθεια δεκτη.Ο φορτιστης ειναι αυτοματος και για αυτο με ενδιαφερει να τον αξιοποιησω.

d.antonis
29-11-12, 19:28
Δεν το εχει ψαξει κανεις? Καμμια παρομοια περιπτωση?

giavra
29-11-12, 22:25
παιδες εχω τον παρακατω φορτιστη απο δραπανο που χαλασε και θελω να φορτιζω 12 βολτ μπαταριες αλλα πιο μικρες απο αυτες που ειχε το δραπανο.Συγκεκριμενα θελω να φτιαξω φακο led με 8 στοιχεια μπαταριων μεγεθους ΑΑ και οσο πιο πολλα mA βρω φτιαχνοντας μια συστοιχια 12 βολτ.Αυτος ο φορτιστης εχει 3 επαφες η μια γραφει + οι αλλες τιποτε προφανως η 2η ειναι το (-) αλλα η τριτη τι δουλεια κανει? Οποια βοηθεια δεκτη.Ο φορτιστης ειναι αυτοματος και για αυτο με ενδιαφερει να τον αξιοποιησω.

Γεια σου,η τρίτη επαφή είναι το θερμικό της μπαταρίας και διαβάζει την θερμοκρασία της μπαταρίας στο σύνολο των στοιχείων της, έτσι ελέγχει την θερμοκρασία της μπαταρίας την ώρα που την φορτίζεις και προσαρμόζει το ρεύμα φόρτισης,π.χ άμα έχεις δουλέψει την μπαταρία σε επίπονη εργασία με τον δράπανο και έτσι η απαιτήσεις της σε ρεύμα ήταν μεγάλες μπορεί να ανέβασε θερμοκρασία και αφού έδωσε όλο το ρεύμα της και ξαναβάζοντας την γιά φόρτιση (κανονικά θα έπρεπε να περίμενες να κρυώσει) βλέπει την υψηλή θερμοκρασία στην μπαταρία και δεν την φορτίζει με υψηλό ρεύμα φόρτισης για να την προστατέψει από υπερθέρμανση μιας και είναι ταχυφορτιστης και έχει όπως και να πεις κάποιο σχετικά υψηλό ρεύμα φόρτισης αλλά την φορτίζει σταδιακά με χαμηλό ρεύμα και αφού φτάσει στην ιδανική θερμοκρασία για φόρτιση τότε δίνει σταδιακά υψηλότερο ρεύμα για να συντομεύσει και ολοκληρώσει τον κύκλο φόρτισης της.Αρχικά θα σου πω ότι το ολοκληρωμένο που δουλεύει αυτός ο φορτιστής αναγνωρίζει και μικρότερες τάσεις καθώς και υψηλότερες από τις αναγραφόμενες εγώ που το έχω κάνει με τον ίδιο φορτιστή φορτίζω από 3,6 βολτ σκουπάκι μέχρι και 18 βολτ δράπανο άλλης εταιρείας.Για να τον κάνεις να δουλέψει όπως αρχικά θέλεις πρέπει να τον ξεγελάσεις :wiink:να τον κάνεις να βλέπει κάθε όποιο φορτίο (μπαταρία) θέλεις να φορτίσεις σαν της μαμάς εταιρείας (bosch).Πώς το κάνεις αυτό;θα πρέπει να βρεις μια παλιά μπαταρία της bosch ,αν δεν έχεις μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν δωρεάν από κάποιο service station ηλεκτρικών εργαλείων το οποίο επιστρέφει για ανακύκλωση της παλιές μπαταρίες των πελατών του ,αφού λοιπόν ζητήσεις και σου δώσουν μία συμβατή με τον φορτιστή σου θα την ξεβιδώσεις αρχικά και αφαιρώντας το πάνω κέλυφος της μπαταρίας θα βρεις ένα κόκκινο (κεραμιδή) θερμικό η μια άκρη συνδέεται στο πλην (-) της μπαταρίας και η άλλη στην τρίτη επαφή που αναφέρεις πιο πάνω,θα αφαιρέσεις τα στοιχεία της μπαταρίας κρατώντας το εσωτερικό πλαστικό που συνδέονται οι πόλοι (+) και (-)όπως είναι και στην θέση των στοιχείων θα βάλεις καλώδια για τον θετικό και αρνητικό πόλο και θα τα τερματίσεις σε θηλυκό διπολικό βύσμα της αρεσκείας σου ( εγώ πχ το έχω σε τύπου XLR βιδωτό) κατόπιν θα βάλεις το αντίστοιχο του σε αρσενικό σε κάθε συστοιχία μπαταρίας που θέλεις να φορτίσεις ,επίσης μπορείς να το τερματίσεις σε αλιγάτορες δαγκάνες τις οποίες και χρησιμοποιείς για όποια φόρτιση θέλεις.Κάνε τω και πες μου

d.antonis
30-11-12, 23:32
Γιαννη σε υπερ-ευχαριστω.Οταν βρω το θερμικο θα το προχωρησω.

giavra
01-12-12, 13:23
Γιαννη σε υπερ-ευχαριστω.Οταν βρω το θερμικο θα το προχωρησω.
Παρακαλώ Αντώνη να είσαι καλά,καλή επιτυχία στο 'εργο

gsmaster
01-12-12, 17:05
Εχουμε φορτιστή 12V. θέλουμε να φορτίσουμε μπαταρία ας πούμε 6V. Πώς θα διασφαλίσουμε ότι θα σταματήσει η φόρτιση στα 6-7 άντε στα 8V και δεν θα σκάσει η μπαταρία?

giavra
02-12-12, 19:59
Εχουμε φορτιστή 12V. θέλουμε να φορτίσουμε μπαταρία ας πούμε 6V. Πώς θα διασφαλίσουμε ότι θα σταματήσει η φόρτιση στα 6-7 άντε στα 8V και δεν θα σκάσει η μπαταρία?
Λογικά (η επιτήρηση των τάσεων) είναι δουλεία του ή των ολοκληρωμένων στο σύνολο τους που χρησιμοποιεί μια εταιρεία για τον κύκλο φόρτισης μιας μπαταρίας.Κάποια από αυτά επιτηρούν ακριβώς την τάση και κάποια τα ρεύματα και κάποια τις θερμοκρασίες που δημιουργούνται μεταξύ μπαταρίας -φορτιστή.Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι εδώ μιλάμε για ταχυφορτιστές οι οποίοι ολοκληρώνουν το κύκλο φόρτισης τους επιτηρώντας και ελένχωντας το ρεύμα της μπαταρίας στο σύνολο.Τώρα στην αγορά υπάρχουν και ταχυφορτιστές οι οποίοι ολοκληρώνουν τον κύκλο φόρτισης τους με βάση την τάση που έχουν τα στοιχεία της μπαταρίας ,κατά κύριο λόγο αυτοί είναι χωρίς πολλές δυνατότητες και βέβαια δεν είναι και αξιόπιστη,φαντάσου να έχεις μια μπαταρία που έχει φορτιστή από κάποιο τέτοιο φορτιστή και έχει μεν την τάση που λέει αλλά όχι το ρεύμα της απλά δεν θα αποδίδει .Συνοψίζοντας και έχοντας κατά νου ότι ο κύκλος φόρτισης σταματάει όταν τα στοιχεία έχουν πάρει το ρεύμα που σηκώνουν.Τώρα για να μήν σκάσει η μπαταρία επιτηρείται η θερμοκρασία της και άν για κάποιο αυτή ξεφύγει τότε σταματάει και ο κύκλος φόρτισης.