Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση τροφοδοτικων.



p_stama
26-11-12, 08:20
Καλημερα.

Εχω 3 τροφοδοτικα 1 switching 5v , 1 switching 36v και ενα απλο με Μ/Τ 12v. μπορω να συνδεσω και τις 3 γειωσεις μαζι (κοινο GND) ??

Γιατι καθως εψαχνα στο internet διαβασα οτι οταν στα switching τροφοδοτικα θελεις να συνδεσεις τις γειωσεις τους μαζι θελεις καποιου ειδους απομονωση λογω διαφορετικου switching freq.

Ισχυει αυτο και εαν ναι τι ειδους απομονωση χρειαζεται ??

Ευχαριστω.

leosedf
26-11-12, 20:34
Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να τα γειώσεις σε κοινό σημείο χωρίς πρόβλημα.
Εκτός αν κάνω λάθος θα με διορθώσουν τα παιδιά. Αλλά δεν βλέπω να είναι πρόβλημα.

agis68
26-11-12, 21:09
εγώ θα έλεγα ναι αν ήταν ή πανομοιότυπα ή ίδιου τύπου και ας είχαν διαφορετικό Voltage. Μπορείς να πειραματιστείς με τα δύο switching. Είναι επίσης αλήθεια οτι χρειάζονται μόνωση το καθένα ξεχωριστα στη γείωση...

p_stama
27-11-12, 19:41
Ευχαριστω για τις απαντησεις

Καταρχην τι προβληματα θα εχω εαν εχω μια κοινη γειωση ?? ( Θα τα χρησιμοποιησω για να παρω αντιστοιχα 5,36,12 volt αντιστοιχα )
Και τι εννοουν με την απομονωση καθε switching ξεχωριστα ???

yanis
27-11-12, 20:00
προϋπόθεση είναι να μήν υπάρχει διαφορά δυναμικού στις "γειώσεις" των τροφοδοτικών.
μία συνέπεια σίγουρα θα είναι η αύξηση θορύβου σε περίπτωση που χρησιμοποιείς τα τροφοδοτικά στο ίδιο κύκλωμα.

nestoras
27-11-12, 20:02
Εννοείται ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοινή γείωση για τα τροφοδοτικά σου. Με τον όρο κοινή γείωση εννούμε να ενώσεις όλα τα πλυν μεταξύ τους. Αυτό που δεν μπορούμε να κάνουμε στα switching τροφοδοτικά (και γενικότερα στα τροφοδοτικά) είναι να τα παραλληλίζουμε, δηλαδή να ενώνουμε ταυτόχρονα τόσο το "πλυν" όσο και το "συν". Με τη σύνδεση που θα κάνεις, προφανώς θα τροφοδοτήσεις διαφορετικά φορτία από το καθένα τροφοδοτικό.

p_stama
27-11-12, 20:25
Εννοείται ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοινή γείωση για τα τροφοδοτικά σου. Με τον όρο κοινή γείωση εννούμε να ενώσεις όλα τα πλυν μεταξύ τους. Αυτό που δεν μπορούμε να κάνουμε στα switching τροφοδοτικά (και γενικότερα στα τροφοδοτικά) είναι να τα παραλληλίζουμε, δηλαδή να ενώνουμε ταυτόχρονα τόσο το "πλυν" όσο και το "συν". Με τη σύνδεση που θα κάνεις, προφανώς θα τροφοδοτήσεις διαφορετικά φορτία από το καθένα τροφοδοτικό.

Βασικα θα τροφοδοτησω εναν step motor controller. τα 36v τα θελει για το μοτερ και τα 5v τα θελει για τους optocouplers που εχει για την απομονωση απο τον υπολογιστη και η γειωση θα ειναι κοινη.

spiroscfu
27-11-12, 23:05
Αλλά δεν βλέπω να είναι πρόβλημα.

Θα συμφωνήσω και διαφορετικά να είναι τη μας πειράζει,
θέμα θα υπήρχε αν ήθελε να τα συνδέσει σε σειρά και γειώνονταν στο δίκτυο η γείωση του δευτερεύων.

Για παράλληλη σύνδεση δεν λέω καν γιατί είναι διαφορετικών βολτάζ.