PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με καταγραφικο avtech



manos1
30-11-12, 23:28
καλησπερα εχω ενα καταγραφικο avtech av760 4ch και αντιμετωπιζω 2 προβληματα και εχω κανει διαφορα πειραματα μηπως βρω λυση.
το πρωτο ειναι οτι δεν ξεκιναει ο hdd μετρησα τις εισοδους και ηταν κανονικα 12 και 5 βολτ οταν ομωσ του εδωσα αλλα 12 βολτ παραλληλα απο αλλη πηγη ξεκινησε και δουλεψε κανονικα.. τι μπορει να φταιει? το δευτερο ειναι με την εικονα απο τις καμερες.οταν συνδεω μια οποιαδηποτε καμερα απο τις 4 την δειχνει κανονικα οταν συνδεω δευτερη και ολες τοτε αρχιζουν να κανουν νερα και να μπερδευονται οι εικονεσ μεταξυ τους... σε αλλο dvr no name κινεζικο παιζουν κανονικα εχω δοκιμασει με ξεχωριστα τροφοδοτικα για τις καμερες αλλα τα ιδια ακομα εχω δοκιμασει να γειωσω τα - με το σασι αλλα παλι τιποτα.. αν ξερει κανεισ να βοηθησει

moutoulos
30-11-12, 23:44
To - (πλήν) του τροφοδοτικού απο τις κάμερες, είναι γειωμένο με το - του AvTech? (πακάκι 19V).

nestoras
01-12-12, 11:08
Για το πρώτο πρόβλημα άλλαξε το τροφοδοτικό του DVR. Το ότι δίνει 5 και 12 βολτ δε σημαίνει ότι μπορεί απαραίτητα να δώσει και τα αμπερ που χρειάζεται ο δίσκος. Ακριβώς αυτό έτυχε και σ'εμενα πριν λίγο καιρό και με αλλαγή τροφοδοτικού έφτιαξε αμέσως!
Για το δεύτερο πρόβλημα πρέπει να ψάξεις για "ground loops". Θα πρέπει να ξεκρεμάσεις τις κάμερες από εκεί που τις έχεις βιδωμένες. Βασικά μόνο αυτές που ακουμπάνε πάνω σε μέταλλο, λαμαρίνα κτλ. Αν με ξεκρέμαστες κάμερες (χωρίς να ακουμπάνε πουθενά) η εικόνα σου στρώσει, τότε βάλε κάποιο σανίδι ή πλαστικό πίσω από τις κάμερες και ξαναβίδωσέ τες και θα είσαι εντάξει.

moutoulos
01-12-12, 17:47
Το τροφοδοτικό/πακάκι που του έχεις, είναι το δικός του?.

manos1
01-12-12, 22:10
το τροφοδοτικο του avtech ειναι 19ν και 2,21Α και δεν ειναι το δικο του εχω δοκιμασει και το τροφοδοτικο του λαπτοπ που ειναι και αυτο 19ν και 4,71Α αλλα τιποτα γειωσα και το (-) του avtech με αυτο απο τις καμερες το οποιο ειναι 12ν 5Α αλλα χωρις αποτελεσμα...
οι καμερες ειναι τοποθετημενες σε πλαστικη βαση (πατεντα για να μην βρεχονται)

nestoras
01-12-12, 23:50
το πρωτο ειναι οτι δεν ξεκιναει ο hdd μετρησα τις εισοδους και ηταν κανονικα 12 και 5 βολτ οταν ομωσ του εδωσα αλλα 12 βολτ παραλληλα απο αλλη πηγη ξεκινησε και δουλεψε κανονικα.. τι μπορει να φταιει?
Εφόσον το πρώτο πρόβλημα δεν λύθηκε με αλλαγή τροφοδοτικού πολύ φοβάμαι ότι έχει "χτυπήσει" η πλακέτα του DVR και νομίζω πως δεν έχει νόημα να προχωρήσεις στη λύση του δεύτερου προβλήματος. Ίσως είναι καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον προμηθευτή σου για αντικατάσταση αν είναι εντός εγγύησης το μηχάνημα.
Από την άλλη, περίμενε λίγο ακόμη μήπως μπορέσει να σου προτείνει λύση κάποιος άλλος συνάδελφος εδώ στο φόρουμ.

moutoulos
01-12-12, 23:52
Στο δικό μου καταγραφικό (https://www.google.com/search?hl=el&safe=off&client=firefox-a&hs=bbG&rls=org.mozilla:el:official&q=avtech+KPD+675&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bpcl=39314241&biw=1920&bih=931&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=kXa6UI7yG4mPswbhk4CACg) ...

http://i36.photobucket.com/albums/e19/moutoulos/th_071020123362.jpg (http://s36.photobucket.com/albums/e19/moutoulos/?action=view&current=071020123362.jpg)

... βλέπεις την μικρή πλακέτα
με τα 3 πηνία?. Αυτή είναι υπεύθυνη για τις τάσεις
τροφοδοσίας, που παίρνει ο σκληρός σου δίσκος.

Απο τα 19VDC που παίρνει απο το πακάκι, η πλακέτα
αυτή βγάζει 5 & 12 VDC.

Απ ότι έψαξα λοιπόν έχει και το δικό σου (λογικό)
μια παραπλήσια (επισύναψη).
-----------------------------------------------
> Οπότε θα πρέπει να την βγάλεις και να την ελέγξεις
αν φαίνονται (τουλάχιστον) όλα Οκ.
-----------------------------------------------
Αλήθεια το δικό του πακάκι, τι απέγινε?.

veteran
02-12-12, 10:59
καλησπερα εχω ενα καταγραφικο avtech av760 4ch και αντιμετωπιζω 2 προβληματα και εχω κανει διαφορα πειραματα μηπως βρω λυση.
........
τροφοδοτικα για τις καμερες αλλα τα ιδια ακομα εχω δοκιμασει να γειωσω τα - με το σασι αλλα παλι τιποτα.. αν ξερει κανεισ να βοηθησει

Φιλε πριν γινει ζημια μεγαλυτερη , αλλαξε τους πυκνωτες στο μικρο πλακετακι που φευγουν τα καλωδια τροφοδοσιας και πανε προς το δισκο . Αυτοι ξεραινονται και μετα απο λιγο καιρο δεν βλεπεις δισκο ή σου κανει περιεργα το καταγραφικο .

ggr
02-12-12, 11:40
Φιλε πριν γινει ζημια μεγαλυτερη , αλλαξε τους πυκνωτες στο μικρο πλακετακι που φευγουν τα καλωδια τροφοδοσιας και πανε προς το δισκο . Αυτοι ξεραινονται και μετα απο λιγο καιρο δεν βλεπεις δισκο ή σου κανει περιεργα το καταγραφικο .

Ακριβως, κι εγω αυτο σε συμβουλευω. Επισης να βαλεις πυκνωτες low esr τους 105C, ειναι πολυ σημαντικο αυτο γιατι μεσα στο καταγραφικο αναπτυσονται μεγαλες θερμοκραιες πραγμα που μειωνει τη ζωη των πυκνωτων.

manos1
04-12-12, 22:22
Λοιπον να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις. Αλλαξα τους πυκνωτες απο την πλακετα τροφοδοσιας και τωρα ο σκληρος δουλευει κανονικα!
το προβλημα ομως με την εικονα απο τις καμερες παραμενει... παρατηρησα οτι και σβηστο το dvr και συνδεμενες οι καμερες πανω του κανουν το ιδιο(μεσω των εξοδων loop που εχει μπορεις να δεις καθε μια καμερα ανεξαρτητα απο το dvr) και καθαριζουν μονο οταν ξεσυνδεσω την καλωδιοταινια τησ μικρης πλακετας απο τις εισοδους των καμερων με την κεντρικη πλακετα,ακομα και οταν ειναι κενη απο τα υπολοιπα η κεντρικη. οποτε μαλλον το προβλημα ειναι στην κεντρικη πλακετα?