PDA

Επιστροφή στο Forum : μιας κακοκαιριας μυρια έπονται



ntakas
03-12-12, 16:25
στην τελευταια σφοδρή κακοκαιρία που έπληξε την Μυτιλήνη, την πλήρωσα προσωπικα με το πομπό fm που είχα. εχω το κλασσικό μηχάνημα του cdm 50 W. με την πτώση ενος κεραυνού στο εργοστάσιο της Δεη και του βραχυηκυκλώματος που επήλθε στην Γεννήτρια, με μια απότομη μεταβολή της τάσης μου έκαψε την ασφάλεια των 2 Α. όταν την άλλαξα και πήγα να τον ανοίξω σε 1 sec μου κάιει και την καινούργια ασφάλεια. άνοιξα το μηχάνημα αλλά δεν είδα κάτι καμμένο, ούτε μου μύρισε κάτι. μαλλον θα έκαψε κάτι πάνω στο τροφοδοτικό. αναρωτιέμαι αν αξίζει να το φτιάξω. όσες ασφάλειες και να αλλάξω μου τις καίει στο δευτερόλεπτο. θα ήθελα πάντως να το φτιάξω...χρησιμοποιούσα το sa stereo tool και είχα καταφέρει να τον κάνω stereo με rds και radio text. εχει κανείς καμια ίδέα τι μπορεί να κάηκε?:001_rolleyes:

stelios_a
03-12-12, 16:36
μια φωτογραφια και ενα σχεδιο ( αν υπαρχει ) θα σου ζητηθει απο τους ποιο εμπειρους οποτε στο λεω εγω απο νωρις ωστε να μην καθυστερισεις να το λυσεις :)

ntakas
03-12-12, 16:40
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67356&highlight=cdm+%F4%E1%EB%E1%ED%F4%F9%F4%E7%F2

Αποστόλης1
03-12-12, 18:17
Το τροφοδοτικό μόνο του δουλεύει??, Πολύμετρο δεν έχεις??

tzitzikas
03-12-12, 18:41
1) αποσύνδεσε την έξοδο του τροφοδοτικού απο τις πλακέτες. με ένα πολύμετρο δες αν βγάζει τις τάσεις που πρέπει στις εξόδους του και με την προυπόθεση οτι δεν σου καιει την ασφαλεια αφου το εχεις αποσυνδέσει απο τα φορτία. Ἃν στην καιει τοτε δες το τροφοδοτικό τι εχει κάψει. μπορεί να είναι η γέφυρα, κάποιο τραζιστορ του τροφοδοτικού, ακόμα και ο μετασχηματιστης. Δες και τους ηλεκτρολυτικους.
2) μετά δώσε τάση μόνο στο πλλ (ακομα εχεις αποσυνδεδεμενο το λινεαρ) και δες αν δουλεύει αυτο, αν κλειδωνει και ανα ακουγεται στην συχνότητα στο ραδιοφωνο το carrier.
πρεπει να δεις ποια σύνδεση σου προκαλει το καψιμο της ασφάλειας. μονο ετσι θα εντοπισεις σιγα-σιγα την βλάβη.
αν δεν σου καιει ασφαλεια με αυτα, ελενξε τα τρανζιστορ του λινεαρ

και με κακοκαιρίες τα κλεινουμε τα μηχανάκια και τα αποσυνδέουμε απο τις κεραίες :wiink: