PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΟΝΣΟΛΑ



apog
05-12-12, 22:05
Καλησπέρα.
Ξέθαψα από το ντουλάπι μου μια κονσόλα που είχα από πιτσιρικάς την δεκαετία του 80 (ε ρε κάτι πάρτυ που κάναμε αθάνατα!) καθώς επίσης τη χρησιμοποιούσα και για εκπομπή με ένα αυτοταλάντωτο el504 που είχα. Η κονσόλα είναι αυτή 39595

Το παράπονο λοιπόν που είχα είναι ότι δεν είχε ρύθμιση έντασης για τα ακουστικά, μόνο επιλογή καναλιού όπως φαίνεται στα δεξιά. Και η ένταση των ακουστικών μάλιστα ήταν πολύ χαμηλή.
Την άνοιξα λοιπόν με το σκεπτικό ότι ίσως αν ατικαθιστούσα κάποια σταθερή αντίσταση με μία μεταβλητή να μπορούσα να βάλω ρυθμιστή έντασης στα ακουστικά.
39596
όπως φαίνεται κάτω από την είσοδο των ακουστικών υπάρχουν δύο αντιστάσεις.
Και η πλακέτα από πίσω: 39597

Καμιά ιδέα?

xsterg
05-12-12, 22:31
ναι. σε σειρα με την εξοδο βαζεις ενα στερεοφωνικο ποτενσιομετρο. μπορει να χρειαστει να ξεκολλησεις καποια εξαρτηματα για να παρεμβαλεις το σημα η να κοψεις με ξυραφι καποιους διαδρομους για τον ιδιο λογο.

apog
05-12-12, 22:46
λιγη βοηθεια παραπάνω . Κάτι πιο συγκεκριμένο?

Danza
06-12-12, 00:27
Αντί να ψάχνεσαι με αναμφίβολα αποτελέσματα, γιατί δεν φτιάχνεις εναν προενισχυτή ακουστικών και να τον προσαρμώσεις μέσα στον μίκτη?

Θα δώσεις σήμα απο την υπάρχουσα έξοδο και θα παίρνεις έξοδο για τα ακουστικά απο τον καινούριο προενισχυτή!

Υ.γ. που με γύρισες! Q-Tek ήταν ο 1ος μου μίκτης εμένα!