PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα GPS Navi - βοηθεια



Phatt
09-12-12, 11:23
Λοιπον παιδια, εχω ενα φιλαρακι που φευγει στην Γερμανια για δουλεια, και μου ζητησε να του βρω να αγορασει καποιο GPS για το αυτοκινητο.Θελουμε οτι πιο φτηνο υπαρχει με χαρτες Ευρωπης.Εγω ειδα μερικα, αλλα δεν ξερω αν εχουν χαρτες Ευρωπης μεσα, η αν μπορουν να δεχθουν χαρτες δωρεαν.Μια βοηθεια παιδια...

Τρελος Επιστημονας...
09-12-12, 11:36
Βασικά το θέμα δεν είναι να πάρει το πιο φτηνό, αλλά μια αξιόπιστη (και φτήνη) συσκευή. Αν το θέλει για Ευρώπη κυρίως, τότε ας κοιτάξει σε ΤΟΜΤΟΜ.

Phatt
09-12-12, 11:46
Στο skroutz.gr το πιο φτηνο tomtom παιζει στα 113ε, ειναι εκτος μπατζετ.Εμεις ψαχνουμε κατι οχι παραπανω απο 65ε....

Λετε να παω σε κανενα τετοιο (http://www.ebay.com/itm/4-3-Car-GPS-Receiver-Navigator-Navigation-With-Free-Europe-Newest-Maps-/170906931782?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27cad8d246); Δειχνει να τα κανει ολα και συμφερει...

Τρελος Επιστημονας...
09-12-12, 12:07
Σε γενικές γραμμές, αυτό που μετράει σε μια συσκευή πλοήγησης είναι τόσο το hardware (πχ. πόσο γρήγορα 'κλειδώνει' το σήμα=ευαισθησία δέκτη, τί επεξεργαστή έχει, οθόνη) όσο και το software, δηλαδή το καθεαυτό πρόγραμμα πλοήγησης ΚΑΙ οι χάρτες του. Δεν έχουν όλα τα προγράμματα τον ίδιο χάρτη, και προφανώς σε κάποια είναι περισσότερο ενημερωμένος.. επίσης είναι και η ευκολία χρήσης του προγράμματος (μέσα από τα μενού, τις διάφορες ευκολίες που έχει το καθένα).

Οι τιμές των συσκευών έχουν πέσει αρκετά, αλλά για το software πρέπει να δωθεί μεγάλη προσοχή. Πλεόν αυτά (συσκευή-πρόγραμμα) πωλούνται πακέτο. Τώρα για το συγκεκριμένο που αναφέρεις, θα πρέπει να μας δώσεις το λινκ.

Phatt
09-12-12, 12:36
Ορεστη αδερφε εχω δωσει ενα λινκ για το ebay ποιο πανω, χρειαζεσαι κατι αλλο;

Τρελος Επιστημονας...
09-12-12, 13:36
Έχεις δίκιο Παναγιώτη, αν δεν το (ξανά)έλεγες δεν θα έβλεπα ότι έχει ενεργό hyperlink.....

Λοιπόν σαν συσκευή, φαίνεται οκ, αν και με μικρή εσωτερική μνήμη (64MB). Για το πρόγραμμα τώρα, είναι πολύ δύσκολο να πω... επίσης και για τους χάρτες... Αν ήταν για χρήση στην Ελλάδα, θα μπορούσα να σου πω με σιγουριά ότι θα ήταν χάλια οι χάρτες (οι ελληνικοί). Για την Ευρώπη, πιθανώς να υπάρχει ελπίδα (αλλά χωρίς εγγύηση...).

Τώρα, μπορεί να γίνει και το εξής.. αγοράζεις την συσκευή και μετά του περνάς (ε χμμμμ...όχι και τόσο ορίτζιναλ... ε χμμμμμμμ μεταξύ μας.....) κάποιο άλλο πρόγραμμα (πχ. το igo που είναι κορυφαίο και έχει και καλούς χάρτες) και κάνεις δουλειά.


Επίσης, να πώ και κάτι άσχετο-σχετικό... γενικά οι αποστολές από Κίνα, Χονγκ-Κονγκ καθυστερούν πλέον ΠΟΛΥ (κάτι γίνεται με τα τελωνεία τους)... τα τελευταία πακέτα που παρήγγειλα, έκαναν 1 μήνα να έρθουν.. Σχετικό thread από thelab (http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/ateleiwtes-kathisteriseis-apo-kina-115790.html)

Τρελος Επιστημονας...
09-12-12, 13:50
Επίσης, κάτι που σκέφτομαι.. μήπως ο φίλος σου έχει κάποιο smartphone (android/iphone)?

Κυκλοφορούν εφαρμογές πλοήγησης (πχ. ΤΟΜΤΟΜ, navigon και αρκετά άλλα) γι'αυτά.

Phatt
09-12-12, 14:30
Ο φιλος ειναι εντελως-παντελως ασχετος με αυτα, εγω μπροστα του μοιαζω με υπεργκουρου της τεχνολογιας.Αυτο που θελει βασικα ειναι να εχει ενα αποκουμπι για το δρομο προς την Γερμανια οδικως και γενικα οταν θα ειναι εκει(Γερμανια) να εχει μια χοντρικη βοηθεια μεσα στην πολη.Τωρα αν αργει λιγο το μηχανακι να φορτωσει η αν εχει ανεβασμενες λειτουργειες δεν μας ενδιαφερουν, ετσι κι αλλιως δεν θα ξερει να τα δουλεψει ο φιλος.Αυτα...

leosedf
09-12-12, 14:39
Θα απέφευγα κινεζιές. Κάτι με ΤΟΜΤΟΜ η χάρτες teleatlas κλπ γιατί αλλιώς θα σε στείλει σε γκρεμό. Η λύση του ΤΟΜΤΟΜ είναι από τις καλύτερες για Ευρώπη.

Τρελος Επιστημονας...
09-12-12, 14:44
Καταλαβαίνω. Προσωπικά, θα πήγαινα σε ΤΟΜΤΟΜ για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αν υπάρχει θέμα με τα χρήματα, τότε η λύση ενός gps (σαν αυτό της δημοπρασίας) είναι οκ, ΑΛΛΑ δεν γνωρίζω με τί χάρτες/πρόγραμμα είναι φορτωμένο. Ίσως για την δυτική Ευρώπη, τα πράματα να είναι καλά. Από κει και πέρα, μπορεί να περαστεί πχ. το igo (....είπαμε.... όχι τόσο ορίτζιναλ....) στη συκευή αυτή για μια χαρά αποτέλεσμα. Αλλά θα πρέπει να εγκατασταθεί πρώτα το πρόγραμμα σε sd card..( Δεν είναι καθόλου δύσκολο, αλλά πρέπει να ασχοληθεί κανείς).


Η πλειοψηφία των χρηστών που αγοράζουν τέτοιες συσκευές από Κίνα/ebay, μόλις το πάρουν βγάζουν το πρόγραμμα με το οποίο έρχεται η συσκευή και του περνούν άλλα προγράμματα. Αν τώρα ο φίλος σου δεν θέλει να ασχοληθει, ή θα πρέπει να πάρει το ρίσκο (δλ. Να χρησιμοποιεί το μαμά-πρόγραμμα και ό,τι γίνει) ή να πάρει κάποια έτοιμη -και ακριβότερη- λύση.

DLS 33
09-12-12, 19:11
IGO "φορανε" σχεδον ολες.
4 GPS που πηρα απο Κινα, εργαζωνται μια χαρα... αν εχετε λεφτα για πεταμα δωστε τα σε "φιρμες"...

Scotty
09-12-12, 19:51
Μπορεις καλιστα να αγορασεις το mls destinator 4800c σε 4,3 ιντσες , οχι για το προγραμμα του αλλα για το μηχανημα , που εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα :



Επεξεργαστής: SiRF Atlas Iv – dual core.
Οθόνη: Αφής, 4.3" LCD, με ανάλυση 480 x 272.
Μνήμη: 128MB RAM, 2G Flash.
Προεγκατεστημένο λογισμικό: Microsoft Windows CE .Net 6.0.
Τροφοδοσία: Επαναφορτιζόμενη μπαταρία ιόντων λιθίου 900 mAh.
Συνδεσιμότητα: USB 2.0.

Εχει γυρω στο 100σταρικο και τρεχει ανετα τα περισσοτερα προγραμματα .
Με μια μικρη "εγχείρηση" ανώδυνη μπαινει το προγραμμα και μπορεις να το τρεχεις μετα απο επιλογη

Θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιησεις το igo8 , μια και ειναι προγραμμα ευκολο σε παραμετροποίηση ,απλο και αξιοπιστο..
Το χρησιμοποιω χρονια χωρις κανενα προβλημα, υπαρχουν ολοι οι χαρτες ελλαδα και εξωτερικο.

Ριξε μια ματια εδω να δεις γιατι λεμε >> http://www.youtube.com/watch?v=FqnpZGN3gVw ( στο βιντεακι αυτο εχω βαλει το Ig8 σε ενα Navigon 8300)

Phatt
10-12-12, 20:20
Συζητησα με τον φιλο και δεν μας παιρνουν οι μερες για να γινει η παραγγελια απο ebay.

Για αυτο εδω (http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10105328&cmicc=skroutz) τι λετε;

Scotty
10-12-12, 20:39
Eιναι ενα απλο ΤΟΜ-ΤΟΜ , δεν ειναι κακο αν μαθεις το προγραμμα , αλλα να εχεις υποψιν σου οτι αυτα οπως και τα Garmin , ΔΕΝ τρεχουν σε πλατφορμα WInCE , που σημαινει οτι ΔΕΝ μπορει να ξεκλειδωθει για να τρεξει αλλο προγραμμα ΑΝ βαρεθεις το προγραμμα του η σου φανει "λιγο" . Τρεχει σε δικο του λειτουργικο και οι χαρτες αναβαθμισης εκτιμω , οπως και στα Garmin , τους πληρωνεις .
Παντως την δουλεια του θα την κανει , θα σε παει εκει που θα του πεις .

Να προσθεσω και κατι αλλο , οτι το συγκεκριμενο ειναι απο τα παλια μοντελα και μαλλον ξεστοκαρουν , δεν εχω βρει χαρακτηριστικα του να σου πω τι παιζει σαν μηχανημα

Phatt
10-12-12, 20:44
Σωτηρη εαν δεις παραπανω, βλεπεις ακριβως τι ζηταμε απο το μηχανακι.Εμενα το θεμα μου ειναι, εαν υπαρχει κατι στα χαρακτηριστικα του, που δεν το ειδαν τα γκαβα μου τα ματια...Να το χτυπησω;Ενστασεις;

Τρελος Επιστημονας...
10-12-12, 20:50
Μια χαρά είναι η συσκευή και θα σου κάνει την δουλειά. Απλά είναι προηγούμενο μοντέλο (όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία).

Αυτό που θέλει περισσότερη προσοχή είναι με τις αναβαθμίσεις των χαρτών. Στο συγκεκριμένο στην ουσία δεν δικαιούσαι μελλοντική αναβάθμιση, αλλά
πρέπει να πληρώσεις για να την πάρεις (συνήθως με 30 ευρώ περίπου αποκτάς το δικαίωμα αναβάθμισης για 18 μήνες, μία κάθε 4 μήνες).

Βλέπω στο site της ΤΟΜΤΟΜ

http://www.tomtom.com/el_gr/products/car-navigation/index.jsp

ότι έχει κάποια μοντέλα, λίγο ακριβότερα, αλλά ακόμα και με εφ'όρου ζωής αναβαθμίσεις (σε κάποια έχει 3ετή αναβάθμιση).

Για να μην τα μπλέκουμε, αν ο φίλος σου δεν θέλει να δώσει περισσότερα χρήματα, το συγκεκριμένο θα τον βολέψει.

Για ξεκλειδώματα κτλ. δεν νομίζω ότι μας ενδιαφέρει στην παρούσα φάση μιας και αφ'ενός ο φίλος δεν θέλει να μπλέξει και αφετέρου, ειδικά για Ευρώπη, ο χάρτης της ΤΤ είναι από τους καλύτερους (αν όχι ο καλύτερος), οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον καλύψει.

Scotty
10-12-12, 20:52
Κοιτα ..το θεμα gps , δεν ειναι απλο.....ολα κανουν σχεδον την ιδια δουλεια , θα σε πανε εκει που θελεις..ΑΛΛΑ , υπαρχει και το αλλα , ποσο γρηγορα παινει το σημα , ποσους δορυφορους εγκλωβιζει , τι αλγόριθμο δρομολογησης χρησιμοποιει , ευκολια στην χρηση του προγραμματος , αυτονομια κλπ....
Επισης για να μπορεσεις να το δουλεψεις σωστα , πρεπει να ξερεις να δουλευεις το προγραμμα καλα για να σου κανει την ζωη ευκολοτερη και οχι να σε μπερδεψει .Και τελος , το gps ειναι συμβουλευτικο μηχανημα και οχι απολυτο..

Scotty
10-12-12, 20:56
ειδικά για Ευρώπη, ο χάρτης της ΤΤ είναι από τους καλύτερους (αν όχι ο καλύτερος), οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον καλύψει.

Να σημειωσω εδω οτι η ΤΟΜΤΟΜ χρησιμοποιει χαρτες της Παλιας TeleAtlas την οποια εχει αγορασει πλεον , και ιδιους χαρτες χρησιμοποιει και το igo8 .

Phatt
10-12-12, 21:16
Σωτηρη τα παραπανω που λες ειναι ψιλα γραμματα για την περιπτωση μας.
Σωστα λες οτι πρεπει να ξερεις το προγραμμα και οτι η συσκευη δεν ειναι κατι που θα το ακολουθεις με κλειστα ματια.Σαν λυση σχετικα αξιοπιστη ομως θα μας κανει την δουλεια.Πιστευω πως κατι τετοιο ειναι η χρυση τομη την δεδομενη στιγμη...

Scotty
10-12-12, 21:27
Οτι πεις , παντως θα σου προτινα αν θελεις ΤΟΜΤΟΜ , να παρεις ενα καλυτερο και νεοτερο μοντελο ας πουμε αυτο >>> http://www.tomtom.com/el_gr/products/car-navigation/xl-iq-routes-edition-2-europe/index.jsp#tab:highlights

Τρελος Επιστημονας...
17-12-12, 15:55
Παναγιώτη, να ρωτήσω τελικά σε ποιά λύση κατέληξες??? :confused1:

Phatt
18-12-12, 07:00
Τελικα πηραμε αυτο εδω (http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10105328&cmicc=skroutz) που ελεγα και στην αρχη, περιμενω να ερθει να το σκαλισω λιγο...

Τρελος Επιστημονας...
18-12-12, 08:54
οκ, μια χαρά επιλογή!