PDA

Επιστροφή στο Forum : καλωδιακι SPDIF



notarius
11-12-12, 09:18
καλημερα σε ολους,ξερει καποιος να με βοηθησει που μπορω να βρω εδω στην Ελλαδα το περιβοητο καλωδιακι SPDIF?εχω μια μητρικη λιγο παλια(ASUS P5QPL-AM)και μια καρτα γραφικων NVIDIA GFORCE 9400GT και μια οθονη LG led.Συνδεω με HDMI απο καρτα γραφικων την οθονη και παιρνει εικονα αλλα οχι ηχο.Απο ερευνα που εκανα,ειδα οτι χρειαζεται αυτο το καλωδιο το οποιο δεν το ειχε η καρτα μεσα,τα εχω και καποια χρονια τα πραγματα,αν μπορει καποιος ας βοηθησει,ευχαριστω.

vasilllis
11-12-12, 10:20
Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος,αλλα νομιζω ειναι οπτικη ινα.
Εχει τετραγωνη εισοδο? και αν την πατησεις ειναι σαν καπακακι?
θα φαινεται και κοκκινο μεσα εν ωρα λειτουργιας αν πατησεις το καπακακι.

rch
11-12-12, 10:26
Σε οποιοδήποτε κατάστημα με ήχο να πας πιστεύω να βρείς. Αν δεν κάνω λάθος μ αυτό το πρωτόκολλο μπορείς να συνδέσεις ειτε coaxial είτε toslink.

yanis
11-12-12, 10:41
αυτο εδω θες http://www.albatron.com.tw/public/Images/Knowledge/2008032501/HDMI_SPDIF07.jpg

katmadas
11-12-12, 11:47
αυτο εδω θες http://www.albatron.com.tw/public/Images/Knowledge/2008032501/HDMI_SPDIF07.jpg




Ακριβωσ...
Πρεπει να βρεις τα πιν ομως στην καρτα γραφικων καθως επισης και στην μητρικη...
Χρειαζετε προσοχη και στην πολικοτητα...
Τωρα αν δεν βρεις τα πινακια στην μητρικη θα πρεπει να κοιταξεις απο πισω για spidif input.
Einai coaxial...
Περνεις τα δυο πιν(+,-) απο την καρτα γραφικων και τα συνδεεις εκει.(ετσι το εχω εγω)

Δεν προκειτε για ειδικο καλωδιο με λιγα λογια...
Πολυ κοινο θα ελεγα...

Εφοσον τα καταφερεις μετα πρεπει να το δηλωσεις στην καρτα γραφικων και στις ρυθμισεις audio.

notarius
11-12-12, 12:15
παιδια ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας.Να πω οτι δεν ειναι οπτικη ινα,ειναι κοινο καλωδιακι οπως λεει ο φιλος,και το εχω βρει στο ebay :http://www.mediafire.com/view/?k5ulwuwnvtxex3v αλλα ελεγα να το παρω απο εδω γρηγορα,ωστοσο επειδη πιανουν τα χερια μου με ηλεκτρονικα και βλεπω οτι εχω χωρο μπολικο στη μητρικη στη θεση που λεει SPDIF και επισης καλο χωρο στην καρτα εκει που κουμπωνει το φισακι το ασπρο που βλεπετε στη φωτο,λεω να δοκιμασω κολητηρι δυο απλων λεπτων καλωδιων και πιστευω να παιξει,το μονο που με απασχολει ειναι η πολικοτητα,αν ειναι λαθος θα γινει κατι κακο?η απλα θα αλλαξω και θα παιξει?ξερει κανεις?

katmadas
11-12-12, 13:32
Ναι φιλε υπαρχει προβλημα...
Πρεπει να το τσεκαρεις πριν.
Και αυτο με το κολυτηρι που λες τι ειναι?
Δεν πιστευω να ενοεις να κωλησεις απευθειας στα πινακια τις μητρικης η της καρτας!
βΡΕς και βαλε κονεκτορς.Εχει σχεδον παντου..

notarius
11-12-12, 13:53
Ναι φιλε υπαρχει προβλημα...
Πρεπει να το τσεκαρεις πριν.
Και αυτο με το κολυτηρι που λες τι ειναι?
Δεν πιστευω να ενοεις να κωλησεις απευθειας στα πινακια τις μητρικης η της καρτας!
βΡΕς και βαλε κονεκτορς.Εχει σχεδον παντου..
το εκανα ηδη, κολησα απευθειας πανω στη μητρικη και στην καρτα χωρις προβλημα με πολυ λεπτο κολητηρι και θερμοσυστελλομενα για διαχωρσμο.Ολα ειναι οκ το pc και η καρτα δουλευουν τελεια,αλλα εδω που βρισκομαι δεν εχω την οθονη που εχει HDMI για να δοκιμασω τον ηχο με το +- που λεμε,το βραδυ θα το δω αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν ειναι λαθος πολικοτητα θα γινει ζημια?και τι ζημια μπορει να γινει που αφορα μονο τον ηχο?

katmadas
11-12-12, 15:04
Στην καλυτερη να καει η εισοδος ηχου της καρτας γραφικων.

Απο εμπειρια δικια μου εκανα την συνδεση και διαπιστωσα καπνο ακαριαια.
Ετσι καταλαβα πως ηχα κανει λαθος στην πολικοτητα.
Τα εβαλα μετα αλλιως και ολα καλα.
Λογικα δεν προλαβε να γινει κατι κακο καθως εδω και 3 χρονια λειτουργει αψογα.
Εχω την 9600...

notarius
11-12-12, 15:15
Στην καλυτερη να καει η εισοδος ηχου της καρτας γραφικων.

Απο εμπειρια δικια μου εκανα την συνδεση και διαπιστωσα καπνο ακαριαια.
Ετσι καταλαβα πως ηχα κανει λαθος στην πολικοτητα.
Τα εβαλα μετα αλλιως και ολα καλα.
Λογικα δεν προλαβε να γινει κατι κακο καθως εδω και 3 χρονια λειτουργει αψογα.
Εχω την 9600...
ok φιλε μου,ειδομεν το βραδυ που θα δοκιμασω,θα ειμαι ετοιμος με το κοφτακι στο χερι να κοψω για να μην<<λαμπαδιασουμε>>χα χα χα!!!

yanis
11-12-12, 15:38
για την πολικότητα, ψάξε για manual της μητρικής και της κάρτας γραφικών στο google, σίγουρα θα σε βοηθήσουν. μη τα κάψεις τσάμπα .

katmadas
11-12-12, 15:41
Ενοητε οτι το ηπα για να μην το παθεις και εσυ!
Μην το κανεις ετσι ψαξε για τα σχεδια πρωτα!
Καλη επιτυχια!

notarius
11-12-12, 16:16
ok παιδια ευχαριστω πολυ

notarius
11-12-12, 19:24
καλησπερα και παλι, να ενημερωσω οτι ολα πηγαν καλα,με τον ηχο,ηθελε αντιθετα τα καλωδια τελικα απο οτι τα ειχα κολησει,τα αλαξα και ολα ενταξει,εχω ηχο απο HDMI ευχαριστω και παλι ολους