PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL, πως θα ξέρω την πραγματική ταχύτητα?



rama
11-12-12, 13:02
Μου έκαναν πρόταση από τον ΟΤΕ να αναβαθμίσω την conn-x ADSL σύνδεσή μου των 2Mbps σε VDSL 30Mbps. Το πακέτο βγαίνει λίγο φτηνότερο, και έχει και διπλάσιο χρόνο ομιλίας προς κινητά.
Προβληματίζομαι όμως γιατί 1) θα πρέπει να αλλάξω modem/router, και 2) δεν ξέρω τι πραγματική ταχύτητα θα πιάνει η γραμμή μου. Τώρα, μετράω ταχύτητα 1.62Mbps στην γραμμή των 2Μbps, και υποθέτω οτι η χάλκινη σύνδεσή μου με το ΚΑΦΑΟ έχει τα χάλια της, αν και είναι μόλις ένα τετράγωνο μακρυά μου.
Υπάρχει τρόπος να μετρήσω τη δυνατότητα της γραμμής σε ταχύτητα VDSL? Κάποιος μπούσουλας έστω?
Δεν θέλω να αλλάξω τη σύνδεση, και να διαπιστώσω οτι σέρνεται. Ασε που πρόσφατα αγόρασα κι ένα καινούργιο Netgear modem που παίζει εξαιρετικά.
Στον ΟΤΕ που ρώτησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει τρόπος μέτρησης της ταχύτητας, και μόνο αν υπάρχει πρόβλημα (κι όχι απλά χαμηλή ταχύτητα) θα μου επιστρέψουν την σύνδεση στο ADSL. Κάτι που δεν θέλω να το δοκιμάσω.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

plouf
11-12-12, 13:13
πλακα μας κανεις τώρα έτσι ?

είσια 1 τετραγωνο!!! οτι και να γίνει θα έχεις καλύτερη ταχύτητα απο το 2mbit της προηγούμενης δεκαετίες + απο οτι λες οτι θα είναι και φτηνότερο...


μακαρι να μου κάνανε και εμενα τετοαι αλλα αργεί εδω.... (πολλα χιλιομετρα απο το κεντρο)

Γιώργος Ανώνυμος
11-12-12, 13:59
Το θέμα δεν είναι η απόσταση από το καφαό αλλά από το κέντρο του οτε που στεγάζει το DSLAM (συνήθως ταυτίζεται με το κτίριο του ΟΤΕ). Υποθέτω λόγω του VDSL θα υπαρξουν τοπικά housings με εξοπλισμό VDSL mini-DSLAM στα οποία θα δρομολογείται η γραμμή του συνδρομή για fast access. Πάντως και ο ίδιος ο ΟΤΕ (helpdesk) μπορεί να δώσει εκτίμηση του μέγιστου bitrate βάσει απόστασης. Για παράδειγμα στη δικιά μου περίπτωση ξέρω ότι δεν μπορώ να πάω άνω των 8mbps στα οποία μεταφράζεται ρεαλιστικά το έως 24mbps του ADSL2+. Επίσης τα σύγχρονα modems δίνουν και μέτρηση του SNR και Line attenuation, οπότε έλεγξε και αυτά. Πάντα υπάρχει υποψία κακής εσωτερικής εγκατάστασης ενώ οι παραλληλισμοί γραμμών είναι ότι χειρότερα στις υψηλές ταχύτητες. Πάντως normal για 2 mbps θα έπρεπε να συγχρονίζει σε ταχύτητες >1,95mbps!

Spiroslouis
11-12-12, 16:29
Γεία σου φίλε @rama,

Η cyta στο site της έχει έναν μετρητή για vdsl που σου δείχνει το πόσο απέχεις από το dslam σου. Από όσο ξέρω για να πιάσεις αυτά τα 30αρια χρησιμοποιώντας vsdl2+ πρέπει να είσαι εντός μιας ακτίνας των 1000μέτρων. Όπως σου είπα μπορείς να το δεις από το site της cyta αυτό, ακόμα και να τους κάνεις ένα τηλέφωνο για να τους briefάρεις αν θα πιάνεις τόσα.

Βέβαια πρέπει να υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε OTE και cyta οπότε μην στηριχτείς τόσα στα λεγόμενά τους αλλά να πάρεις μια ιδέα.

Εγώ π.χ. είμαι 600μ από τον ΟΤΕ(δηλαδή εκεί που στεγάζονται τα DSLAM) και μπορώ από ότι μου είπανε να βάλω και 50άρα αλλά λεφτά δεν υπάρχουν.

yanis
11-12-12, 16:36
τί θόρυβο και εξασθένηση έχει η γραμμή σου στα 2Mbps? και στα πόσα συγχρονίζει? όχι με πόσο κατεβάζει.

rama
11-12-12, 18:09
Ο ΟΤΕ μου είπε οτι μπορώ να βάλω την 30άρα, αλλά όχι την 50άρα.
Από το site της Cyta που σύστησε ο SpirosLouis, μου έβγαλε απόσταση 981.4 μέτρα από το κέντρο τους.
Θα κοιτάξω αν μπορώ να βρώ τις μετρήσεις για θόρυβο / εξασθένηση από το μηχάνημα στο σπίτι.
Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!

picdev
11-12-12, 22:00
υπάρχουν 2 είδη vdsl , η vdsl που έχεις το καινούριο καφάο και πιάνεις τις μέγιστες ταχύτητες
και η vdsl απο το αστικό κέντρο, ο μονος που έχει βάλει καινούρια καφάο είναι ο οτε , αλλά μάλλον η τιμή που σου έδωσαν είναι για vdsl απο το dslam που προφανώς η ταχύτητα με τέτοια απόσταση που έχεις θα είναι για κλάματα

rch
12-12-12, 07:16
υπάρχουν 2 είδη vdsl , η vdsl που έχεις το καινούριο καφάο και πιάνεις τις μέγιστες ταχύτητες
και η vdsl απο το αστικό κέντρο, ο μονος που έχει βάλει καινούρια καφάο είναι ο οτε , αλλά μάλλον η τιμή που σου έδωσαν είναι για vdsl απο το dslam που προφανώς η ταχύτητα με τέτοια απόσταση που έχεις θα είναι για κλάματα

Όπα καλα αυτά που λες, αλλά ο τυπάς λέγει ότι έχει 2Mbit γραμμή και ότι θα ναι φθηνότερα+2*χρόνος ομιλίας προς κινητά.
Επομένως για να είναι +EV η απόφασή του να αλλάξει πακέτο αρκεί να πιάνει >7% της vdsl (χωρίς να πάρουμε υπόψη την μείωση-προσφορά).
Προσωπικά με αυτά τα δεδομένα θα έβαζα με 1000.

her
01-03-15, 14:46
Έχω μια απορία. Πως γίνεται ασύρματα, στα κινητά να έχουμε ταχύτητες internet έως και 300Mbps και ενσύρματα π.χ στον υπολογιστή να είναι 50Mbps.
Συγκρίνω τα δυο μέγιστα άσχετα το πόσο στην πραγματικότητα μπορεί να έχει ο μέσος χρήστης.
Έχουν επενδύσει πολλαπλάσια χρήματα στην κινητή τηλεφωνία ή είναι κάποιος άλλος λόγος π.χ απόσταση κ.α

picdev
01-03-15, 14:53
που είδες εσύ 3g και 4g 300Mbps? Μάλλον μπερδεύεις την ταχύτητα internet με το τοπικό δίκτυο.Αυτά μεταξύ τους δεν σχετίζονται. Ούτε το 3g με το wifi.
Το wimax είναι κάτι ενδιάμεσο αλλά στην Ελλάδα δεν πρόκειται να προχωρήσεις για διάφορους λόγους.

Tα 50mbit στο vdsl τα πιάνεις γιατί υπάρχει οπτική ίνα απο το dslam στο καφάο και στο καφάο υπάρχει ενισχυτής έτσι δεν υπάρχει καμία απώλεια δεδομένων λόγω απόστασης.
Ονομαστικά ακόμα και το 3g μπορεί να σου λέει 7mbit αλλά δεν ειναι πραγματικά έχεις μεγάλο ping και μειώνεται ανάλογα με τα άτομα που έχουν συνδεθεί στη κυψέλη

plouf
01-03-15, 14:58
1) στην κινητη ειναι εως 300 οταν ειναι 1 μονος του στη κεραια, στο ενσυρματο ειναι εως 50mbps πληρης και σε ολους ταυτοχρονα (ιδανικα)

2) στην κινητη επενδυσανε σε κεραιαες καινουργιες, αν επενδυσει καποιος σε νεου τυπου καλώδια (οπτικη ινα εως το σπιτι) τοτε θα εχεις 10gbs με τεχνολογια του χτες

her
01-03-15, 15:01
Άκη και η cosmoste και η Vodafone για 300Mbps αναφέρουν. Δεν μπερδεύω την τοπική σύνδεση άλλωστε αυτή μπορεί να είναι και Gigabyte. Μιλαω για ταχύτητες internet
http://www.vodafone.gr/portal/4Gplus
http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Company__articleadvanced__pilotiko-cosmote-4g-plus/section/News_Network

picdev
01-03-15, 15:02
300??? υπάρχει δίκτυο 4g με 300Mbps?
Οπως και να έχει το 3g δεν ειναι αξιόπιστο δίκτυο , η cosmote έχει καλή κάλυψη αλλά τώρα που έχω wind πιάνει τι μισές φορές μέσα στην αττική.
............
Είχα μείνει στα 150
http://tech.in.gr/analysis/article/?aid=1231346840

τέλος πάντων, εδώ το 3g είναι αναξιόπιστο και αρκετά αργό ότι και να διαφημίζουν, όσο για τη κάλυψη άστα να πάνε στο #$%

plouf
01-03-15, 15:05
παντως δεν ρωτησε για πραγματικες καλυψεις , αλλα για τα θεωρητικά ιδανικα ορια

picdev
01-03-15, 15:06
πιο εύκολα βάζεις μια κεραία , παρά σκάβεις όλους τους δρόμους , αυτή είναι η απάντηση.

her
01-03-15, 15:09
Δηλαδή Χρήστο σε 1 χρόνο που θα έχουν περισσότερα άτομα 4g+ στην ιδία κεραία δεν θα ισχύει το έως 300 ? δεν το ξέρω αν είναι όντως έτσι όπως το λες, δεν αμφιβάλλω, αλλά με την πάροδο του χρόνου δεν θα υφίστανται η ταχύτητες αυτές.

Εμένα ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι:
Ασύρματο internet έως 300Μ
Ενσύρματο εως 50Μ
Αν θα ήταν το ανάποδο θα το καταλάβαινα.

plouf
01-03-15, 15:12
ο αερας ειναι κοινος για ολους και αρα πρεπει να το μοιαστουνε, ακομα και σημερα αν εισαι σε 1 κεραια με τη δυνατοτητα 300mbps και μπει και ενας 2 τοτε στην ιδανικη περιπτωση θα χουν 150 και οι δυο
σε χαμηλοτερες φτανει να μοιραστουνε καλυτερα πχ 2 mbps για καμια 30 χρηστες ταυτοχρονα

κανε οτ εξης πειραμα, δοκιμασε (αν βρεις) να αλαξεις το switch (το ενσυρματο) σε χωρο με 4-5 υπολογιστες με hub ,,,, να δεις πανυγηρι
ο αερας ειναι παντα hub (νταξει υπαρχει πολυπλεξια και πολλαπλα καναλια αλλα μεχρι καποιο ορια)

επισης οπως ειπα ΣΗΜΕΡΑ το ενσυρματο ειναι πολυ παραπανω απο οτι νομιζεις(Gbps), ΟΧΙ ομω στο ενσυρματο στα καλώδια που περασε ο ΟΤΕ 60 χρόνια πριν.

picdev
01-03-15, 15:17
σε καμία περίπτωση στο 3g 4g δεν ειναι εγγυημένη η ταχύτητα , αυτή πέφτει με τον αριθμό των χρηστών, το bandwith της κυψέλης δεν είναι άπειρο.
To vdsl2+ φτάνει και στα 200Mbit , αν δεν το δίνει ο ΟΤΕ είναι άλλο θέμα.Τέτοιες επενδύσεις δεν συμφέρουν πάντα.
Τώρα αν σκάψουν και στο σπίτι σου και βάλουν οπτική στη πόρτα σου θα πιάνεις Gbit, το θέμα ειναι συμφέρει έναν πάροχο να το κάνει? πόσο θα κερδίσει? ποιοι θα πληρώσουν και πόσο?

Επίσης να ξέρεις ότι ο ΟΤΕ με τον εξοπλισμό του adsl2+ που έχεις είδη αν το καφάο σου είναι vdsl , μπορεί να σου παρέχει εγγυημένη 24Mbit , με τον ιδιο εξοπλισμό,
γιατί vdsl2+ kai adsl2+ έχουν πλήρη συμβατότητα , αλλά για λόγους ανταγωνισμού δεν επιτρέπεται να το προσφέρει

her
01-03-15, 15:19
Αναφερόμουν σε οικιακές συνδέσεις, όχι σε ειδικές συνδέσεις internet π.χ σε μια εταιρία, πανεπιστήμια, internet kafe με μισθωμένη γραμμή.
Οκ σας ευχαριστώ.

plouf
01-03-15, 15:20
δεν ειναι ακριβως ετσι ακη, ακομα και σε ιδανικες καλωδιωσεις το adsl2+ δινει 24 σε 500 μέτρα αποσταση και το vdsl δινει 24 περιπου στο χιλιομετρο, μετ ααπο αυτη τη αποσταση σχεδον συγκλινουν


μονη πρακτικη λυση τa minidslam σε καφαω, οσο αφορα τις επενδυσεις στα καλώδια.
αλλη επενδυση δεν προβλεπετε στο αμεσο μελλον λογο κόστους

picdev
01-03-15, 15:21
δεν ειναι ειδική σύνδεση, στο εξωτερικό ακόμα και βουλγαρία έστι ειναι σε πολλές περιοχές οι συνδέσεις.
Φτάνει οπτική ίνα στο τετράγωνο ή στη πολυκατοικία και απο εκεί το δίκτυο μοιράζεται με ethernet σε κάθε σπίτι

picdev
01-03-15, 15:22
δεν ειναι ακριβως ετσι ακη, ακομα και σε ιδανικες καλωδιωσεις το adsl2+ δινει 24 σε 500 μέτρα αποσταση και το vdsl δινει 24 περιπου στο χιλιομετρο, μετ ααπο αυτη τη αποσταση σχεδον συγκλινουν

μα δεν υπάρχει χιλιόμετρο στο vdsl2+, μιλάω για το κανονικό vdsl2+ του οτε , που έχει δικό του καφάο, απο το καφάο δεν ξεπερνάς τα 200 μέτρα.
Αυτή τη συμβατότητα μας την είπε ο διευθυντής δικτύου του ΟΤΕ, μας έκανε μάθημα στη σχολή.Υπάρχει αυτή η δυνατότητα, να πάρεις εγγυημένη 24άρα με adsl2+ εξοπλισμό.
Αν έχεις καφάο vdsl2+

plouf
01-03-15, 15:25
μα δεν υπάρχει χιλιόμετρο στο vdsl2+, μιλάω για το κανονικό vdsl2+ του οτε , που έχει δικό του καφάο, απο το καφάο δεν ξεπερνάς τα 200 μέτρα.
Αυτή τη συμβατότητα μας την είπε ο διευθυντής δικτύου του ΟΤΕ, μας έκανε μάθημα στη σχολή.Υπάρχει αυτή η δυνατότητα, να πάρεις εγγυημένη 24άρα με adsl2+ εξοπλισμό.
Αν έχεις καφάο vdsl2+


ως εκ τουοτυ μιλαμε για συνδεση σου στο καφαω.
αρα ναι εχεις αποσταση 200μετρα.

αρα και adsl2 εξοπλισμο να βαζαν στο καφάω παλι 24 θα ειχες.. (προφανως δεν κανεις τετοαι επενδυση βεβαια)

picdev
01-03-15, 15:28
δεν ξέρω αν με κατάλαβες, αλλά το vdsl2+ προυποθέτει καφάο vdsl2+, αυτά τα καινούρια που βάζει ο ΟΤΕ.
Με τον υπάρχον καφάο vdsl2+ που έχει βάλει σε όλη την αττική ο ΟΤΕ, μπορεί να δώσει adsl2+ 24Mbit , χωρίς να αλλάξεις εξοπλισμό, δηλαδή χωρίς να πάρεις vdsl modem.

plouf
01-03-15, 15:31
σε καταλαβα, και το ξερω.

απλως λεω οτι το "κερδος" σε αυτη τη περιπτωση δεν το δίνει η τεχνολογια vdsl αλλα ο εκμηδενισμος της αποστασης.
και αρα ίδια αποτελεσματα θα ειχαμε αν επενδυαμε σε dslam σε καφάω ΄τυπου adsl2