PDA

Επιστροφή στο Forum : κατανάλωση κλιματιστικού



haris_216
14-12-12, 17:37
επειδή τελευταία πολλοί δοξάζουν τη χρήση κλιματιστικού για θέρμανση (λόγω κόστους του πετρελαίου) και επειδή σε άλλα μη τεχνικά φόρουμ ακούω να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του (μάλιστα "πιάνονται" και στα χέρια για το ποιός την έχει πιο μεγάλη-τη γνώση) θέλω να ρωτήσω:
σίγουρα διαφορετική θέρμανση δίνει το πετρέλαιο, το τζάκι, το κλιματιστικό, η σόμπα, κλπ.
πέρα όμως από αυτό υπάρχει κάποιος απλός κατανοητός τρόπος να "μεταφράσει" κανείς το 9άρι, 12άρι κλπ κλιματιστικό που έχει (on/off ή inverter) σε κατά προσέγγιση κόστος κατανάλωσης ανά ώρα;

Nemmesis
14-12-12, 18:51
πριν ακουσεις κανεναν... πανε στην εξωτερικη μοναδα και εκει γραφει ποσο καταναλωση εχει.... αν δεν βγαλεις ακρη βαλε μια φοτο απο εκεινο το ταμπελακι να σου πουμε τι ακριβως καει το κλιματιστικο σου...

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
14-12-12, 19:43
Το ποιο σίγουρο που μπορείς να κάνεις,ανοίγεις μόνο το air-condition και βλέπεις στο μετρητή της Δ.Ε.Η.τι κατανάλωσε σε μια ώρα ακριβώς.Βάλτο όμως σε μεγάλη θερμοκρασία για να μην σταματήσει.

ikaros1978
14-12-12, 19:52
Συμφωνω με τον Νικο.Αυτος ειναι ο ποιο σωστος τροπος μετρησης.
δεν πετυχα ποτε συσκευη στη ζωη μου που να καιει οσο γραφει.Και επειδη με βασει το ρολοι πληρωνουμε...ας μετραμε με αυτο.

Τωρα σχετικα με το ποιο ειναι καλυτερο για θερμανση, δεν κοιταμε την καταναλωση...αλλα την αποδοση.Δηλαδη καλυτερα να καις 2000w και να παιρνεις τα 1800w παρα να καις 1000w και να παιρνεις τα 500w!

haris_216
18-06-13, 13:37
επαναφέρω το θέμα με ελαφρώς διαφορετική ερώτηση (για να μην ανοίγω νέο).
έψαξα αρκετά αλλά δεν μπόρεσα να βρω στις προδιαγραφές του κλιματιστικού μου (αλλά και άλλων που κοίταξα) την κατανάλωση που έχει όταν λειτουργεί ΜΟΝΟ ο ανεμιστήρας (χωρίς ψύξη, λειτουργία συμπιεστή, κλπ).
έχει μήπως κανείς κάποια ιδέα;

φυσικά καταλαβαίνω ότι διαφέρει από κλιματιστικό σε κλιματιστικό. απλά θα με ενδιέφερε μια τάξη μεγέθους. δηλαδή μιλάμε για 50w ή για...1510 w :)

makatas
18-06-13, 15:55
Μετρημένο με μετρητή κατανάλωσης να παρεμβάλλεται στην πρίζα, γύρω στα 40W

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
18-06-13, 20:09
-Xάρη το κλιματιστικό βασικά είναι για ψύξη στη θέρμανση δεν έχει τόσο καλή απόδοση λόγω του τρόπου λειτουργίας θερμός αέρας αλλά και της θέσης του (ύψος), τώρα για τη κατανάλωση όντως τα inverter έχουν χαμηλότερη αυτο που καθορίζει τη διαφορά είναι ο βαθμός απόδοσης EER για τη ψύξη και COP για τη θέρμανση όσο μεγαλύτερος είναι τόσο χμηλότερη κατανάλωση έχουμε.

-Επίσης το inverter δεν έχει διακυμάνσεις στη θερμοκρασία σε σχέση με το on - off δηλαδή η καμπύλη θερμοκρασίας είναι περίπου ευθεία και το κάνει ιδανικό για υπνοδωμάτιο.

kotsos___
19-06-13, 00:49
Το ερκοντισιον έχει μια Α κατανάλωση.. Αυτή την γράφει πάνω ή μπορείς να την μετρήσεις κλπ..
Για την θέρμανση τώρα, η απόδοσή του είναι μεγαλύτερη απο την κατανάλωση δηλαδή >Α.. Γι αυτό και είναι πιο οικονομικό απο οτιδήποτε άλλο ζεσταίνει με ρεύμα (αερόθερμα πχ) Το πόσο μεγαλύτερη εξαρτάται απο την διαφορά εσωτερικής και εξωτερικής θερμοκρασίας.. Άρα δεν έχει όλο τον χειμώνα την ίδια απόδοση..
Για την ψύξη η απόδοση είναι μικρότερη απο Α, και πάλι εξαρτάται από την σχέση εσωτερικής και εξωτερικής θερμοκρασίας.

Αν θέλεις να υπολογίσεις ακριβώς την απόδοση σε σχέση με την διαφορά θερμοκρασίας, θα πρέπει να ανατρέξεις σε τύπους-υπολογισμούς θερμοδυναμικής..
Αν θυμάμαι καλά για διαφορά θερμοκρασίας 5 βαθμούς έχει απόδοση 3-4 και για 10 βαθμούς 1,5 (για θέρμανση)

vasilllis
19-06-13, 08:45
επαναφέρω το θέμα με ελαφρώς διαφορετική ερώτηση (για να μην ανοίγω νέο).
έψαξα αρκετά αλλά δεν μπόρεσα να βρω στις προδιαγραφές του κλιματιστικού μου (αλλά και άλλων που κοίταξα) την κατανάλωση που έχει όταν λειτουργεί ΜΟΝΟ ο ανεμιστήρας (χωρίς ψύξη, λειτουργία συμπιεστή, κλπ).
έχει μήπως κανείς κάποια ιδέα;

φυσικά καταλαβαίνω ότι διαφέρει από κλιματιστικό σε κλιματιστικό. απλά θα με ενδιέφερε μια τάξη μεγέθους. δηλαδή μιλάμε για 50w ή για...1510 w :)

Αναζητηση για επιλογη μεθοδου θερμανσης κανεις?
Αν ψαχνεις αυτο πρεπει να γινει μελετη του χωρου ,το κλιματιστικο δεν εξαρταται μονο η καταναλωση του απο το ιδιο αλλα και απο τον χωρο που εργαζεται,την εξ,θερμοκρασια κλπ.Ετσι το ιδιο κλιματιστικο με ιδια εσ.θερμοκρασια (πχ25 βαθμους) θα εχει αλλη καταναλωση στην κρητη αλλη στην φλωρινα.
Επισης αλλη καταναλωση σε χωρο με λιγες απωλειες αλλη σε χωρο με πολλες.Οποτε πρεπει να γινει μια μελετη απο εμπειρο(τωρα που θα τον βρεις ειναι αλλη ιστορια) και να σου προτεινει το καταλληλοτερο.
Μονο τωρα στην δευετερη ερωτηση ο ανεμιστηρας ειναι περιπου 50w o εσωτερικος,εχει και εξω ανεμιστηρα,επισης τα inverter εχουν σαν αρχη την ελαχιστη λειτουργια και δεν σταματανε ποτε η σχεδον ποτε.

haris_216
19-06-13, 10:26
απλά είχαμε μια συζήτηση στο σπίτι σχετικά με το τι συμφέρει να έχουμε στο δωμάτιο όταν χρειάζεται απλά ανεμιστήρας.
κλασσικός ανεμιστήρας ή ο ανεμιστήρας του κλιματιστικού (μιλάω μόνο για τον εσωτερικό του ανεμιστήρα και όχι για λειτουργία ψύξης, συμπιεστή, κλπ)

makatas
19-06-13, 12:34
Παιδιά μπερδευτήκατε όλοι σας (Θύμιος, Κώστας, Βασίλης, αν και ο Βασίλης μερικώς απάντησε) νομίζω και απαντάτε στο πρώτο ποστ.
Ο Χάρης είπε ξεκάθαρα, τον ενδιαφέρει η κατανάλωση ΜΟΝΟ του εσωτερικού ανεμιστήρα.
Κι επειδή όλα τα aircondition δεν την έχουν τη δυνατότητα και ίσως δεν το γνωρίζετε.

Το μόνο που δουλεύει στη λειτουργία αυτή είναι ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ανεμιστήρας και οι περσίδες. Δηλαδή δεν διαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ από οποιονδήποτε ανεμιστήρα με στύλο ή βάση. Δεν δουλεύει η εξωτερική μονάδα.

Χάρη σου απάντησα στην ερώτησή σου, περίπου 40 W δηλαδή αντίστοιχη κατανάλωση με ανεμιστήρες βάσης.
Τώρα αν σε εσένα διαφέρει δεν μπορώ να το ξέρω, ένας απλός μετρητής κατανάλωσης θα σου λύσει την απορία, οικονομικοί είναι και θα χρησιμεύσει και αλλού.

ΥΓ Χρησιμοποιώ αυτήν τη λειτουργία περίπου 4 μήνες το χρόνο, επειδή η μονάδα βολεύει, είναι ακριβώς πάνω από το γραφείο του υπολογιστή άρα με δροσίζει επαρκώς χωρίς να μου κοστίζει.

kotsos___
19-06-13, 13:49
Προφανώς και απάντησα στο πρώτο ποστ..
Για την κατανάλωση του ανεμιστήρα, κάθε κλιματιστικό θα έχει τον δικό του φανταζομαι....

vasilllis
19-06-13, 14:50
απλά είχαμε μια συζήτηση στο σπίτι σχετικά με το τι συμφέρει να έχουμε στο δωμάτιο όταν χρειάζεται απλά ανεμιστήρας.
κλασσικός ανεμιστήρας ή ο ανεμιστήρας του κλιματιστικού (μιλάω μόνο για τον εσωτερικό του ανεμιστήρα και όχι για λειτουργία ψύξης, συμπιεστή, κλπ)
πιστευω συμφερει ο ανεμιστηρας,πιο πολυ σε θεμα αποδοσης οχι καταναλωσης



Παιδιά μπερδευτήκατε όλοι σας (Θύμιος, Κώστας, Βασίλης, αν και ο Βασίλης μερικώς απάντησε) νομίζω και απαντάτε στο πρώτο ποστ.
Ο Χάρης είπε ξεκάθαρα, τον ενδιαφέρει η κατανάλωση ΜΟΝΟ του εσωτερικού ανεμιστήρα.
Κι επειδή όλα τα aircondition δεν την έχουν τη δυνατότητα και ίσως δεν το γνωρίζετε.

Το μόνο που δουλεύει στη λειτουργία αυτή είναι ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ανεμιστήρας και οι περσίδες. Δηλαδή δεν διαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ από οποιονδήποτε ανεμιστήρα με στύλο ή βάση. Δεν δουλεύει η εξωτερική μονάδα.

Χάρη σου απάντησα στην ερώτησή σου, περίπου 40 W δηλαδή αντίστοιχη κατανάλωση με ανεμιστήρες βάσης.
Τώρα αν σε εσένα διαφέρει δεν μπορώ να το ξέρω, ένας απλός μετρητής κατανάλωσης θα σου λύσει την απορία, οικονομικοί είναι και θα χρησιμεύσει και αλλού.

ΥΓ Χρησιμοποιώ αυτήν τη λειτουργία περίπου 4 μήνες το χρόνο, επειδή η μονάδα βολεύει, είναι ακριβώς πάνω από το γραφείο του υπολογιστή άρα με δροσίζει επαρκώς χωρίς να μου κοστίζει.

Μακη αφου γραφω 50w .. :confused1:

makatas
19-06-13, 15:43
Μακη αφου γραφω 50w .. :confused1:

Ναι σωστά γι'αυτό είπα ότι απάντησες. Τέλος πάντων, έγινε μπέρδεμα επειδή υπήρξαν και απαντήσεις στην ερώτηση του Δεκεμβρίου

haris_216
20-06-13, 00:49
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
με καλύψατε και στο παλιότερο αλλά και στο πρόσφατο ερώτημα

haris_216
20-06-13, 00:57
...................ένας απλός μετρητής κατανάλωσης θα σου λύσει την απορία, οικονομικοί είναι και θα χρησιμεύσει και αλλού......................

μια που το 'φερε η κουβέντα, τι ακριβώς πρέπει να προσέξω στην αγορά ενός τέτοιου μετρητή κατανάλωσης;
ίσως να μην έχουν μεγάλες αποκλίσεις στις ενδείξεις τους, ίσως και να μην έχει σημασία (έτσι κι αλλιώς θέλουμε να έχουμε απλά μια εικόνα για την κατανάλωση).
έχω όμως αυτή την "πετριά" στα θέματα εξοπλισμού/οργάνων να κοιτάω λύσεις αξιόπιστες. ίσως όχι επαγγελματικές αλλά σίγουρα να είναι κάτι αξιόλογο

makatas
20-06-13, 11:37
Φίλε μου δεν είμαι ειδικός να απαντήσω περί ακρίβειας κλπ, αμφιβάλλω ότι είναι πολύ ακριβή αλλά αν μετράς 100W π.χ. δνε νομίζω ότι μια απόκλιση 1% είναι καταστροφική.
Επειδή καταλαβαίνω ότι θες ένα εργαλείο επαγγελματικό ή σχεδόν επαγγελματικό, μάλλον δεν πας για αυτήν την κινεζιά που έχω εγώ (http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=1289303684), απλώς σκέψου μήπως δεν αξίζει να χαλάσεις ένα κάρο λεφτά για κάτι που δεν χρησιμοποιείται δα και τόσο συχνά.

Αν θες παρόλα αυτά, μήπως πας για αμπεροτσιμπίδα;

vasilllis
20-06-13, 13:14
μια που το 'φερε η κουβέντα, τι ακριβώς πρέπει να προσέξω στην αγορά ενός τέτοιου μετρητή κατανάλωσης;
ίσως να μην έχουν μεγάλες αποκλίσεις στις ενδείξεις τους, ίσως και να μην έχει σημασία (έτσι κι αλλιώς θέλουμε να έχουμε απλά μια εικόνα για την κατανάλωση).
έχω όμως αυτή την "πετριά" στα θέματα εξοπλισμού/οργάνων να κοιτάω λύσεις αξιόπιστες. ίσως όχι επαγγελματικές αλλά σίγουρα να είναι κάτι αξιόλογο

Να σε καλυπτει απο θεμα ισχυος.Αυτο που προτεινει ο Μακης ειναι μεχρι 9Α .Σε στυλ πριζας παντως κατι καλυτερο δεν θα βρεις νομιζω.


Φίλε μου δεν είμαι ειδικός να απαντήσω περί ακρίβειας κλπ, αμφιβάλλω ότι είναι πολύ ακριβή αλλά αν μετράς 100W π.χ. δνε νομίζω ότι μια απόκλιση 1% είναι καταστροφική.
Επειδή καταλαβαίνω ότι θες ένα εργαλείο επαγγελματικό ή σχεδόν επαγγελματικό, μάλλον δεν πας για αυτήν την κινεζιά που έχω εγώ (http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=1289303684), απλώς σκέψου μήπως δεν αξίζει να χαλάσεις ένα κάρο λεφτά για κάτι που δεν χρησιμοποιείται δα και τόσο συχνά.

Αν θες παρόλα αυτά, μήπως πας για αμπεροτσιμπίδα;
Να μετραει ενεργεια με αμπεροτσιμπιδα??? θα χρειαστει και ενα 50φυλλο τετραδιο.

makatas
20-06-13, 13:19
Σκεφτόμουν ότι θα μπορούσε να υπολογίζει την ισχύ κατανάλωσης μέσω της έντασης, αλλά ναι για ενέργεια δεν θα ήταν βολικό

haris_216
20-06-13, 14:11
σε καμιά περίπτωση δεν με ενδιαφέρει κάτι επαγγελματικό σε αυτό τον τομέα.

όπως ειπώθηκε, είναι για μη συνεχή χρήση και απλά για να δώσει μια τάξη μεγέθους.

σίγουρα αν μέσα στις επιλογές μου είναι 2,5,10 μοντέλα θα κοιτάξω για το καλύτερο αλλά μόνο εφόσον δεν έχει 10πλάσια τιμή από κάτι άλλο με λίγο μικρότερη ακρίβεια