PDA

Επιστροφή στο Forum : ασυρματο κλεισιμο ρελε



personaldrummer
17-12-12, 16:37
καλησπερα παιδια υπαρχει κανενας απλος τροπος να ανοιγοκλεινω ενα ρελε απο αποσταση??πχ να παταω ενα μπουτον απο τον 5ο οροφο και να κλεινει το ρελε στο ισογειο...τι τροπος υπαρχει?εγω σκεφτηκα να παρω ενα ασυρματο κουδουνι και στον δεκτη να παραλληλσω το ηχειο με το πηνιο του ρελε αλλα περιεργο μου ακουγεται αυτο...

katmadas
17-12-12, 17:06
Απο τον 5ο στο ισογειο ε?
Κατι μου μυριζει εδω περα...
Παντως υπαρχουν ετοιμα:
http://www.ebay.com/itm/Mini-12V-1-Channel-Way-RF-Remote-Control-Switch-Relay-Output-for-light-new-/251106560100?pt=Home_Automation_Controls_Touchscre ens&hash=item3a771e0864

vasilllis
17-12-12, 17:08
καλησπερα παιδια υπαρχει κανενας απλος τροπος να ανοιγοκλεινω ενα ρελε απο αποσταση??πχ να παταω ενα μπουτον απο τον 5ο οροφο και να κλεινει το ρελε στο ισογειο...τι τροπος υπαρχει?εγω σκεφτηκα να παρω ενα ασυρματο κουδουνι και στον δεκτη να παραλληλσω το ηχειο με το πηνιο του ρελε αλλα περιεργο μου ακουγεται αυτο...

θα παρεις ενα πομπο και ενα δεκτη (σαν αυτα που εχουν οι γκαραζοπορτες) με επιλογη για μονιμη επαφη, οχι στιγμιαια.

personaldrummer
17-12-12, 20:24
Απο τον 5ο στο ισογειο ε?
Κατι μου μυριζει εδω περα...
Παντως υπαρχουν ετοιμα:
http://www.ebay.com/itm/Mini-12V-1-Channel-Way-RF-Remote-Control-Switch-Relay-Output-for-light-new-/251106560100?pt=Home_Automation_Controls_Touchscre ens&hash=item3a771e0864

χαχαχαχα απλα θελω να φτιαξω μια ηλεκτρικη κλειδαρια που να κλειδωνει...αυτες που κυκλοφορουν απλα ανοιγουν με το θυροτηλεφωνο και ελεγα να κανω μια που να κλειδωνει κιολας απο το θυροτηλεφωνο...να πατας ενα κουμπι και να κλειδωνεις αντι να κατεβαινεις κατω...

plouf
18-12-12, 07:46
κοιτα λίγο το θυροτηλέφωνο πολλές μάρκες έχουν έξτρα πλήκτρα εντολών απο την ίδια μπουτονιέρα κουμπι Α ή Β κτλ

vasilllis
18-12-12, 09:03
χαχαχαχα απλα θελω να φτιαξω μια ηλεκτρικη κλειδαρια που να κλειδωνει...αυτες που κυκλοφορουν απλα ανοιγουν με το θυροτηλεφωνο και ελεγα να κανω μια που να κλειδωνει κιολας απο το θυροτηλεφωνο...να πατας ενα κουμπι και να κλειδωνεις αντι να κατεβαινεις κατω...
Υπαρχουν ετοιμα τετοια συστηματα.
Δεν ειναι σωστος τροπος ετσι οπως το σκεφτεσαι.θα κλειδωνεις με το κοντρολ και θα κατεβαινεις κατω να δεις αν κλειδωσε?
οι υπολοιποι ενοικοι?