PDA

Επιστροφή στο Forum : Fullrange backloaded horn Ηχείο με Fostex Fe126En



nikosras
21-12-12, 11:03
Εδώ και κάμποσο καιρό έλεγα να κάνω την πρώτη μου κατασκευή. Αν και η συγκεκριμένη μάλλον σε site μαραγκουδικής θα έπρεπε να μπει γιατί είχε πολύ κόψε-ράψε με ξύλα!

Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη κατασκευή θα κινήσει το ενδιαφέρον όσων παίζουν με λαμπάτους γιατί κομποζάρει μουρλια και αναδεικνύει τα χαρίσματά τους.

Σκοπός ήταν η περιέργεια για τον fullrange ήχο για τον οποίο άκουγα πολλά αλλά δεν είχα εμπειρίες. Επίσης με έτρωγε η δυνατότητα εξαγωγής επαρκούς μπάσου από μια γραμμή μεταφοράς και από ένα μόνο ηχείο με διάμετρο μόλις 12cm.
Το σχέδιο φαίνεται παρακάτω καθώς και οι διαδικασίες οι οποίες συνελέγησαν από διάφορα site όπως το diyaudio.com, το fullrangeforum και μεμονωμένες κατασκευές διαφόρων ατόμων. Δεν ήταν πολύ εύκολη κατασκευή για αρχάριο, με πολλά κομμάτια αλλά τελικά ήταν αρκετά ξεκάθαρη χωρίς ανάγκη γιαι ιδιαίτερα εξειδικευμένες γνώσεις.

Τα μεγάφωνα και τα διάφορα υλικά παραγγέλθηκαν από το γερμανικό site www.hifisound.de (http://www.hifisound.de) και ήρθαν μέσω dhl που πλέον αντικατέστησε τα deutsche post αλλά εξακολουθούν να συνεργάζονται με τα ΕΛΤΑ οπότε ήρθαν κατευθείαν στην πόρτα μου σε επαρκή συσκευασία. Κόστος 110Ε + 20Ε μεταφορικά.
Ξύλα και κοψίματα άλλα 100Ε. Επελέγη Κοντραπλακέ Θαλάσσης, σημύδα Βαλτικής ποιότητα ΒΒ πάχος 15mm. Αρχικά, για λόγους τονικότητας, πήγα να χρησιμοποιήσω έλατο, όπως και στα καλά μουσικά όργανα (βιολιά, πιάνα) αλλά η ποιότητα ήταν αισχρή και προβλέπονταν πετσικαρίσματα σύντομα. Αυτό δεν είναι αποδεκτό γιατί οι ανοχές είναι 1mm max.
Σημειωτέον, θεωρώ τον ήχο του MDF σκατένιο!

Σαν αρχή, στο πλαίσιο του μεγαφώνου τοποθετήτηκε επισκευαστική εποξική ρητίνη-πλαστελίνη για ενδυνάμωση και απάλειψη κουδουνισμάτων, συντονισμών και μορφοποίηση των ακμών στον μαγνήτη ώστε να μην επηρρεάζει τα κύματα προς τα πίσω. Γι αυτό σε καλύτερα μεγάφωνα προτιμάται χυτό, αλουμινένιο πλαίσιο αντί του στραντζαριστού. Μπήκε επίσης ένα κομμάτι κουρελόβατας (αυτό που γεμίζουν οι ταπετσέρηδες τους καναπέδες) για να απαλείψη μιάς ένρινης χροιάς στις μεσαίες συχνότητες.
Τα ηχεία μετά μπήκαν σε διαδικασία στρωσίματος. Αφέθηκαν να παίζουν συνεχώς για μια βδομάδα/24 ώρες γιατί οι "ειδήμονες" λένε ότι ο ήχος ανοίγει μετά από 100-150 ώρες παιξίματος. Εγώ θα έλεγα 200 και βάλε! Και όντως, στην αρχή ο ήχος ήταν άθλιος, σαν από φτηνιάρικο τρανζιστοράκι. Μετά ηρέμησε και σταμάτησε το τσίριγμα.

Μετά σειρά είχαν τα ξύλα. Μπήκαν στη θέση τους σαν δοκιμή για να παρθούν τα σημάδια και να διορθωθούν τυχόν λάθη. Κατόπιν κολλήθηκαν και στην πίσω μεριά της μπάφλας αφαιρέθηκε ένα ποσό ξύλου για να δίνει στην μεμβράνη χώρο να αναπνέει και να μην επηρρεάζει το κύμα του ήχου προς τα πίσω. Η ίδια δουλειά μπορεί να γίνει και με ρούτερ, σε γωνία 45 μοιρών, ΟΧΙ όμως στα σημεία που θα βιδωθεί το μεγάφωνο γιατί αδυνατίζει το ξύλο κι αρχίζουν πάλι οι συντονισμοί.
Κατόπιν οι μπάφλες ασταρώθηκαν, βάφτηκαν και περίμεναν στην άκρη.

Επειδή με έτρωγε η αγωνία και ήθελα ν' ακούσω τι "συμφορές" (όπως λένε και οι συμπατριώτες μου) είχα φτιάξει, μπήκαν τα πάντα πρόχειρα στη θέση τους και τα καπάκια κλείστηκαν πρόχειρα με χαρτοταινία. Ο ήχος μου άρεσε τόσο που για κάνα τρίμηνο τα είχα έτσι και παίζανε!

Κάποια στιγμή φιλοτιμήθηκα και τα ξανάπιασα. Στα σημεία που κάνουν στροφή στο εσωτερικό μπήκε ψιλό κοντραπλάκέ που βράχηκε για να λυγίσει και να μην σπάσει. Εδώ ήταν το κομμάτι που με ταλαιπώρησε περισσότερο για να πετύχω αυτό που είχα στο μυαλό μου, αλλά άξιζε τον κόπο γιατί πιστεύω ότι αυτό έκανε στον ήχο διαφορά. Θα παρατηρήσετε ότι στα πάνω κομμάτια της διαδρομής δεν έχουν γίνει "στρογγυλέματα" με κοντραπλακέ. Αυτό γιατί λόγω κατασκευής λειτουργούν σα low pass φίλτρο. Τα κενά γέμισαν με άμμο υγιεινής για γάτες. Εναλλάκτικά μπορεί να μπεί και στεγνή, καλά πλυμμένη και στεγνωμένη, ποταμίσια άμμος για όσους έχουν προσβαση σ' αυτή. Οχι, επαναλαμβάνω Οχι άμμος θαλάσσης. Πνίγει τον ήχο. Στον θάλαμο, πίσω από τα μεγάφωνα μπήκε μια στρώσω κουρελόβατας για να κόψει το πάρτι που κάνουν τα στάσιμα και να "ηρεμήσει" ο ήχος.

Πλησιάζοντας προς το τέλος μπήκαν οι μπόρνες, κολλήθηκαν τα καπάκια και ξεκίνησε το βάψιμο. Σύμφωνα με τον Altmann το λούστρο παίζει σημαντικό ρόλο στην τονικότητα του ήχου. Τα σύγχρονα συνθετικά βερνίκια ναι μεν δίνουν ωραίο φινίρισμα αλλά σφραγίζουν το ξύλο και το κάνουν να ακουγεται "πλαστικό". Γι αυτό επελέγη υδρόχρωμα σε απόχρωση ανοιχτή καρυδιά (για να μη σκούζει η κυρά ότι δεν ταιριάζει με τα έπιπλα) Προηγήθηκε γυαλοχάρτισμα και ξηρή στίλβωση με ατσαλόμαλλο βαθμών 00 και τέλος 000 ώστε να γυαλίσει το ξύλο φυσικά. Τέλος, λουστράρισμα 4 χέρια με φυσικό κερί μέλισσας που γυαλίζει αλλά δεν σφραγίζει το ξύλο και το αφήνει να αναπνέει. Απομένει ακόμα να προστεθούν ποδαράκια-καρφιά, που θα βοηθήσουν κιάλλο στο να σφίξει το μπάσο και να σταθεροποιηθεί η στερεοφωνική εικόνα καθώς και να φτιαχτούν βάσεις. Προς το παρόν όμως το έχω ρίξει στη μουσική και δεν μπορώ να σταματήσω. Ευτυχώς που πλησιάζουν οι γιορτές!!

Και μιας και η κουβέντα πήγε στο ζητούμενο, τη μουσική δηλαδή, έχω να δηλώσω: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΚΡΟΣΣΟΒΕΡ!! (άντε κανα πυκνωτάκι στο τουϊτερ που, ίσως, μπει στο μέλλον).
Δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο ο ήχος τους. Ελευθερία, καθαρότητα, ανάλυση, λεπτομέρεια, μουσικότητα, εστιασμός, πλατειά σκηνή. Η μουσική είναι πιό...μουσική!! Σκέψου να άκουγα και από κάνα καλύτερο μηχάνημα (τη ζητάει ο κώλος μου τη λαμπίτσα)! Ο ενισχυτής μου δεν είναι κακός, το αντίθετο. NAD C320BEE. Και το cd player είναι Marantz CD4000. Αξιοπρεπές και μουσικό σετ. Απλά δεν είναι και καμμιά χαϊεντιά. Πιστεύω ότι με τη βοήθεια του φόρουμ θα φτιάξω και τον πρώτο μου λαμπάτο που δένει θαύμα με fullrange.
Βέβαια υπάρχουν και κατά. Δεν πάει πολύ ψηλά (αυτό δεν σας ενδιαφέρει αν δεν ακούτε πάνω από 15Khz ή δεν ακούτε κακές ροκιές η electronica) αν και λύνεται με την τοποθέτηση ενός τουϊτερ. Ούτε και πολύ χαμηλά πάει. Εξάλλου, πόσο αέρα να κουνήσει μια μεμβράνη 12cm και διαδρομής 0,8cm. Το μπάσο όμως είναι νότες και όχι ούμπφ, ούμπφ. Τα subwoofer μας έμαθαν να ακούμε χαμηλές συχνότητες κι όχι χαμηλές νότες μουσικής.
Σε γενικές γραμμές αν είστε φίλοι της κακιάς ροκιάς και της "κουδουνάτης" ποπ, θα ψιλοαπογοητευτείτε. Αν το μενού σας έχει κλασσική, μικρά σύνολα ακουστικής μουσικής, τζαζ, φολκ, έθνικ-world, κλασσικό ροκ, φωνές, τότε...για ρίξτε μια ματιά...40064400654006640067

Phatt
21-12-12, 11:27
ΚΙ ΕΔΩ ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΟΙ ΧΑΙΝΤΑΔΕΣ! Δεν υπαρχει καταφυγιο τελικα...

Φανταζομαι το σχεδιο ειναι αυτο που δινει η Fostex μαζι με τα μεγαφωνα;Αλλα δε θυμαμαι να δινει καμπυλες στην καμπινα...Οπως και να χει η δουλεια ειναι καλη, και αμα σε ευχαριστει το αποτελεσμα...Εγω θα διαλεγα να στρωθουν τα μεγαφωνα πανω σε τελειωμενη καμπινα, γιατι καταλαβα οτι τα εστρωσες εξω, αν λανθανω με διορθωνεις.Καλες ακροασεις.

nikosras
21-12-12, 11:54
Οχι δεν είναι το σχέδιο της Fostex που απ ότι έχω διαβάσει δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει. Είναι από ένα γιαπωνέζικο site που τώρα έχει κατέβει. Ναι τα έστρωσα έξω γιατί δεν είχα την δυνατότητα παιξίματος 24/7 μέσα στο σπίτι. Τα έβαλα αποθήκη, αντικρυστά, εκτός φάσης, καλυμμένα με πετσέτα!!

Για μένα χαϊεντάς είναι ο φραγκάτος που σπρώχνει πολλά φταλέ κι αλλάζει τα "στέρεα" σαν τις γκόμενες. Εγώ το ριξα στο DIY γιατί γουστάρω υψηλή πιστότητα χωρίς να ταϊζω τα τμήματα μάρκετινγκ των εταιριών.

haris_216
21-12-12, 12:22
...Εγω θα διαλεγα να στρωθουν τα μεγαφωνα....
και πάνω που γλυτώσαμε το "στρώσιμο" των αυτοκινήτων μαθαίνουμε για τα μεγάφωνα!!!
πέρα από την πλάκα, επειδή είμαι άσχετος με το θέμα, τι ακριβώς κερδίζουμε με το στρώσιμο; πρέπει απαραίτητα να γίνεται; στα ακριβά; στα φτηνά; σε όλα; υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος;

chris73
21-12-12, 12:39
Πρώτα απόλα μπράβο για την ενάσχόληση και το αποτέλεσμα και καλό ξεμπερδεμα με το έτερον ήμισι! :lool:

Και μια ερώτηση μια και κάποτε είχα ασχοληθεί΄λίγο με το θέμα αλλά περισσότερο με την μουσική. Έχει λόγικη να κάνεις το ηχείο βιολί?
Όπως είπες ήδη το απέφυγες αλλά για την διευκρίνηση. Το ηχείο νομίζω πως πρέπει να μην χρωματίζει το δυνατόν και να είναι γενικά άκαμπτο (εκτός των άλλων)
οπότε υπάρχουν κατασκευές που χρησιμοποιούν ξύλο που πάλεται εύκολα κτλ?

Και πάλι μπράβο.

aris285
21-12-12, 14:24
Ωραια δουλεια και ενα καλυματακι αν βαλεις στο μεγαφωνο θα ειναι super.

spirakos
21-12-12, 14:46
Συγχαρητηρια Νικο, πολυ ομορφο το αποτελεσμα
Καλες ακροασεις

ezizu
21-12-12, 15:00
Μπράβο,πολύ καλή δουλειά!
Καλές ακροάσεις.


Υ.Γ. Καλό είναι να διορθώσεις τις μονάδες στα παρακάτω γραφόμενά σου. Κατά λάθος έγραψες mm ενώ κανονικά είναι cm. :wiink:

Εδώ ......

....... ηχείο με διάμετρο μόλις 12mm.
.......Εξάλλου, πόσο αέρα να κουνήσει μια μεμβράνη 12mm και διαδρομής 0,8mm.........

sakisr
21-12-12, 16:13
(για να μη σκούζει η κυρά ότι δεν ταιριάζει με τα έπιπλα)

Τετοια κανετε και χαλατε τη πιατσα και μαλιστα σε διχρωμια ασορτι με το πορτακι του συνθετου....Ντροπη και ονειδος στο φορουμ!!!!!
Μπραβο για τη κατασκευη και τη πολλη καλη παρουσιαση.Καλως ηρθες.

nikosras
21-12-12, 21:51
Πρώτα απόλα μπράβο για την ενάσχόληση και το αποτέλεσμα και καλό ξεμπερδεμα με το έτερον ήμισι! :lool:

Και μια ερώτηση μια και κάποτε είχα ασχοληθεί΄λίγο με το θέμα αλλά περισσότερο με την μουσική. Έχει λόγικη να κάνεις το ηχείο βιολί?
Όπως είπες ήδη το απέφυγες αλλά για την διευκρίνηση. Το ηχείο νομίζω πως πρέπει να μην χρωματίζει το δυνατόν και να είναι γενικά άκαμπτο (εκτός των άλλων)
οπότε υπάρχουν κατασκευές που χρησιμοποιούν ξύλο που πάλεται εύκολα κτλ?

Και πάλι μπράβο.

Υπάρχει όριο στο πόσο άκαμπτη πρέπει να είναι η καμπίνα. Πολύ λεπτή και "τραγουδάει" και το τοίχωμα παρέα. Πολύ παχιά και κάνει τον ήχο νεκρό και αδιάφορο. Γι αυτό χρησιμοποιήθηκε το συγκεκριμένο ξύλο στο συνιστώμενο πάχος. Ξαναλέω ότι το MDF απονεκρώνει τον ήχο. Η Roister και άλλες εταιρίες παίζουν με οξιά. Η Bosendorfer στα πανάκριβα ηχεία που φτιάχνει χρησιμοποιεί έλατο Βόρειας Ιταλίας, ίδια ποιότητα, πάχος και λογική ηχητικής κατασκευής και συμπεριφοράς με τα πασίγνωστα πιάνα της. Η Tannoy κάποτε χρησιμοποίησε σε ένα reference ηχείο της τσιμέντο!!! Γενικά η σημύδα Βαλτικής παίζει πολύ στα ακριβά ηχεία και οι διάφοροι reviewers ανα την υφήλιο την έχουν ψηλά στην υπόληψή τους.

nikosras
21-12-12, 22:04
και πάνω που γλυτώσαμε το "στρώσιμο" των αυτοκινήτων μαθαίνουμε για τα μεγάφωνα!!!
πέρα από την πλάκα, επειδή είμαι άσχετος με το θέμα, τι ακριβώς κερδίζουμε με το στρώσιμο; πρέπει απαραίτητα να γίνεται; στα ακριβά; στα φτηνά; σε όλα; υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος;

Λόγω άγνοιας δεν μπορώ να πω αν ισχύει με όλα τα ηχεία αλλά σε όσα έχουν περάσει από τα χέρια μου (Wharfdale, IMF, Epos) η αρχική συμπεριφορά με την κατοπινή είχε διαφορά προς το πιό μαλακό και ήρεμο σαν απόδοση. Στα fullrange ξέρω ότι αυτό το φαινόμενο είναι πιο έντονο. Μετά το στρώσιμο και σε πίεση του διαφράγματος με το χέρι η κίνησή του ήταν πιό μαλακή και ενδοτική. Η δε διαφορά στον ήχο δραματική. Στην αρχή που το πρωτόπαιξα μου κόπηκαν τα πόδια και με ζώσαν τα φίδια ότι πέταξα τα λεφτά μου. Τόσο χάλια έπαιζαν. Για το πως γίνεται το στρώσιμο απλά έκανα ότι διάβασα στο diyaudio.

nikosras
21-12-12, 22:06
Μπράβο,πολύ καλή δουλειά!
Καλές ακροάσεις.


Υ.Γ. Καλό είναι να διορθώσεις τις μονάδες στα παρακάτω γραφόμενά σου. Κατά λάθος έγραψες mm ενώ κανονικά είναι cm. :wiink:

Ευχαριστώ για την επισήμανση. Τα διόρθωσα ήδη. Αν δεις κάτι άλλο, πες μου.

Hulk
22-12-12, 00:05
Μπράβο Νίκο! όμορφη δουλειά και προσεγμένη, καλές ακροάσεις φίλε...:thumbup1:

KOKAR
22-12-12, 08:12
πολυ όμορφα σαν κατασκευή, πες μας και τις πρώτες εντυπώσεις σου καθώς και το είδος της μουσικής που θα βάλεις να ακούσεις κατα την διάρκεια των δοκιμών
πες μας ακόμα και πιο ειναι το setup των ενισχυτικών σου

sv9dri
22-12-12, 14:18
Νίκο καλώς όρισες στο φόρουμ ! Πολύ ωραία μου φαίνεται η κατασκευή σου και αφού ο ήχος που βγάζει σου αρέσει , όλα τέλεια . Δεν έχω ακούσει τέτοιου τύπου ηχεία ζωντανά , οπότε δεν μπορώ να έχω σοβαρή γνώμη για το πως παίζουν . Πάντως φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα . Μια και είπες πιο πάνω τέρμα τα κροσόβερ , τι θα έλεγες - σε άλλου τύπου κατασκευή φυσικά - για ένα παθητικό γούφερ για να βοηθήσεις τις χαμηλές ; Πάντως το σίγουρο είναι οτι έριξες πολλή δουλειά και αυτό από μόνο του κερδίζει το θαυμασμό μας . Καλή ακρόαση λοιπόν και καλή συνέχεια ! ! !

nikosras
22-12-12, 15:27
πολυ όμορφα σαν κατασκευή, πες μας και τις πρώτες εντυπώσεις σου καθώς και το είδος της μουσικής που θα βάλεις να ακούσεις κατα την διάρκεια των δοκιμών
πες μας ακόμα και πιο ειναι το setup των ενισχυτικών σου

Γενικά να ξεκαθαρίσω ότι τρανζίστορ και fullrange δεν κάνουν πολύ χωριό γιατί ακούγεται η νευρικότητα και η ηλεκτρονικίλα τους. Ισως κάτι σε τάξη Α να ακουγόταν πιό καθαρό και γλυκό. Η λάμπα είναι άριστη λύση. Σε ότι αφορά στο setup προς το παρόν παίζει:

Α) CD player Marantz CD4000. Απλό, φτηνό, χωρίς καλά ή κακά, με καλές κριτικές. Αριστη βάση για πολύ "σφάξιμο". Ο Herman Van der Dungen της Primaluna έχει μεγαλουργήσει στο παρελθόν πάνω στο πετσί του. Το ιντερνετ είναι τίγκα στις DIY μετατροπές για αυτό και το δίδυμο αδελφάκι του το Philips CD713, 723, 753. Μπορεί να "κελαηδήσει" πολύ φτηνά για ένα "κατσαβιδάκια"!!

B) NAD C320BEE. Αξιοπρεπής, χωρίς εξάρσεις με καλή κατασκευή. "Τσιταρισμένη" έκδοση του απλού C320. Best buy στα λεφτά του για την εποχή του. Ο Bjorn Eric Edvardsen της NAD είναι κάτι σαν τον Ken Ishiwata της Marantz.

Γ) Πικαπ Techics SL-D3 + phono stage QED discsaver. Τίποτα σπουδαίο, απλά παίζει τα βινύλιά μου.

Αλλά...είναι έτοιμα προς χρήση τα κάτωθι. Θέλω να φτιάξω τον SE KT-88 του Ikaros1978 κι ένα phono stage (δέχομαι προτάσεις για κάτι απλό και καλό). Απλά από κάπου έπρεπε ν' αρχίσω.

Α) CD player Ah! Njoe Tjoeb CD4000. Η καρασφαγμένη έκδοση του άνωθεν αναφερόμενου cd player της Marantz από τον άνωθεν αναφερόμενο Ολλανδό και ιδιοκτήτη πλέον της γνωστής Primaluna. Σταδιο εξόδου με NOS Philips 6922 κλπ κλπ. Το αγόρασα μεταχειρισμένο στην τιμή που θα μου κόστιζε το σφάξιμο από φίλο.

Β) πικαπ VPI Hawk HW-19 Junior MK-IV. Κεφαλή Ortofon Blue. Το καμάρι μου!

Στις δοκιμές έπαιξα κομμάτια των: Miles Davies, Omar Faruk Tekbilek, Τάκη Μπαρμπέρη, Doors, Porcupine Tree, Γιάννη Αγγελάκα-Νίκου Βελιώτη,Nick Drake, Bjork, Massive Attack, Radiohead, Rossini, Verdi, Kosmos 93,6, Εν λευκώ 87,7, Rockfm.

Εντυπώσεις:
Δεν περίμενα ότι (με το απλό πλην τίμιο setup μου) θα καταλάβαινα διαφορές από ηχογράφηση σε ηχογράφηση. Κι όμως. H συμφωνική μουσική σε δυνατά tutti περάσματα ξεβρακώνει τον ενισχυτή που βρίσκει τα ποιοτικά του όρια. Τα κάνει όλα ίσωμα.
Το ροκ ακούγεται φλώρικο και ήσυχο. Εδώ θέλει λίγη βρωμιά στα μεσαία, μπόλικο μπάσο και πρίμο που δεν διαθέτει το ηχειάκι. Εξαιρείται το κλασσικό ροκ που είναι αξιοπρεπές και ρυθμικό.
Ποπ και electronica, αδιάφορες χωρίς τσίκι-τσίκι και νταμπαντούμπα.
Γενικά ακουστικά όργανα, φωνές και μεσαίες συχνότητες είναι το φόρτε του. Κυρίως αντρικές γιατί στις γυναικείες σκούζει ελαφρώς.
Κάτι άλλο δεν μου 'ρχεται...

Phatt
22-12-12, 15:34
Βαλε λιγο παλιο jazz, θα νιωσεις αμεσως πολυ καλυτερα με το ηχειο σου.

nikosras
22-12-12, 15:53
Νίκο καλώς όρισες στο φόρουμ ! Πολύ ωραία μου φαίνεται η κατασκευή σου και αφού ο ήχος που βγάζει σου αρέσει , όλα τέλεια . Δεν έχω ακούσει τέτοιου τύπου ηχεία ζωντανά , οπότε δεν μπορώ να έχω σοβαρή γνώμη για το πως παίζουν . Πάντως φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα . Μια και είπες πιο πάνω τέρμα τα κροσόβερ , τι θα έλεγες - σε άλλου τύπου κατασκευή φυσικά - για ένα παθητικό γούφερ για να βοηθήσεις τις χαμηλές ; Πάντως το σίγουρο είναι οτι έριξες πολλή δουλειά και αυτό από μόνο του κερδίζει το θαυμασμό μας . Καλή ακρόαση λοιπόν και καλή συνέχεια ! ! !

Η διαφορά που ακούω, αν μπορώ να την περιγράψω, στην ηχητική ενός fullrange με ένα κροσσοβεράτο ηλεκτροδυναμικό είναι σαν να ακούς κάποιον να τραγουδάει με το χέρι μπροστά στο στόμα. Οπως διάβασα και κάποιον να λέει "it sucks the life out of music". Κάποιοι άλλοι τα σιχαίνονται τα fullrange.

Για το θέμα του μπάσου έχει γίνει πολύς λόγος και προσπάθεια γιατί ως γνωστόν τσάμπα γεύμα δεν υπάρχει. Κάποιοι τα βάζουν σε ανοιχτή μπάφλα με γούφερ και κροσόβερ να κόβει τις συχνότητες από 100 Hz και πάνω. Αλλοι χρησιμοποιούν Transmission line, TQWT ή διπλά σαμπ (για στερεοφωνικό μπάσο) δίπλα ή πίσω από τα ηχεία. Σε όλα κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Κανείς δεν μιλάει για παθητικούς ακτινοβολητές χαμηλών γιατί υποφέρουν από υποέλεγχο= πλαδαρό μπάσο. Συνήθως τα παθητικά σαμπ χρησιμοποιούντα όταν θέλουμε "γκοτζιλίσιο" χαμηλό σε ταινίες. Και πάλι δεν έχω άποψη, απλώς αναμασώ αυτά που έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμς. Η συνήθης λύση είναι transmission line ή μεγαλύτερης διαμέτρου διαφράγματα (π.χ. Fostex Fe208, AudioNirvana 12", 15")που μπορούν να κουνήσουν περισσότερο αέρα στις χαμηλές συχνότητες...

nikosras
22-12-12, 19:33
Βαλε λιγο παλιο jazz, θα νιωσεις αμεσως πολυ καλυτερα με το ηχειο σου.

Εβαλα Ella Fidgerald και μου κρέμασε το σαγόνι!! Ακουσα Petru Guelfucci κοντεψα να τον ερωτευτώ. Ισως βέβαια γίνομαι λίγο υπερβολικός, είναι γνωστό μου ελάττωμα εξάλλου. Αλλά αλήθεια, αν παίζει τόσο καλά με το παρόν setup και αυτά τα μεγάφωνα, αν φτιάξω λάμπες και ανέβω κατηγορία σε μεγάφωνα, τι θα ακούσω; Ούτε καν που περνάει από το μυαλό μου...

Phatt
23-12-12, 00:33
Καλη λαμπα, καλο DAC, καλο FR ηχειο, κλαις στην ακροαση οποιασδηποτε αμερικανικης ηχογραφησης πριν το '50. ΝΟΜΟΣ.
Εαν βαλεις Sinatra και Nina Simone, θα κλαινε και οι τοιχοι...Ζηλευω λιγο :saad:

AKHS
23-12-12, 10:08
Βρε τι τύχη είναι αυτή σήμερα έψαχνα ένα τέτοιο θέμα – κατασκευή …. Μπράβο σου σουπερ εντυπωσιάστηκα ….και τι σύμπτωση σε λίγο πηγαίνω να αρχίσω την δικιά μου κατασκευή ( tqwt speaker) χθες αγόρασα τα ξύλα MDF ( γιατί λες ότι δεν είναι καλό το mdf) που την βρήκες την εποξική ρητίνη-πλαστελίνης από πού την πήρες ? νομίζω ότι εγώ αγόρασα κάτι άλλο να μην το βάλω ακόμα. Και πάλι μπράβο σου έλειπε μια τέτοια κατασκευή

nikosras
23-12-12, 10:54
Ακη, χτύπα με το δάχτυλό σου ένα κομμάτι mdf κι ένα κομματι αντίστοιχου μεγέθους κοντραπλακέ σημύδα βαλτικής και πες μου πιό κάνει πιό ζεστό ήχο. Απλά το mdf είναι φτηνότερο και πιό ευκολοδούλευτο. Ολες οι εταιρίες το χρησιμοποιούν, το ντύνουν και μ' ένα ωραίο καπλαμά (άμα είναι και ξύλου κάνουν λες και σου πουλάνε διαμάντια) κι όλα καλά. Αφου το mdf το πήρες, ΟΚ μην το κάνεις θέμα. Την επόμενη φορά. Φυσικά μόλις τελειώσεις θέλω παρουσίαση.
Η εποξική ρητινη πωλείται στα μαγαζιά σιδηρικών για επισκευές σε τρύπες σωλήνων, ψυγείν αυτοκινήτων, στεγάνωση κλπ. Εσύ τι υλικό πήρες; Γράψε μου να σου πω αν κάνει μην πηγαίνεις να πάρεις άλλο.

Costis Ni
23-12-12, 11:07
Αυτός είσαι! κι ας μη μ αρέσουν οι κόρνες.

Κι άσε τους χαιεντάδες να χώνουν φράγκα. Πρέπει να ναι πολύ δυστυχισμένοι με την κρίση οι καημένοι, 2 χρόνια με τα ίδια ηχεία...

Το τι ενισχυτή ζητάει ο κ.... σου το συζητάμε...

Phatt
23-12-12, 11:15
Κωστα, για ποιες κορνες μιλας;

Costis Ni
23-12-12, 11:27
Τις πλήρους φάσματος backloaded. Εχω ακούσει τα Double Ben της cain&cain. Φτιάχνει και μια ελληνική εταιρια που λέγεται spicom.

Phatt
23-12-12, 11:34
Εμενα με αρεσουν... Spicom εχει ενας φιλος, το προβλημα τους ειναι οτι ειναι λιγο αλιπαστες, οχι απλα αλμυρες...

nikosras
23-12-12, 18:55
... Εχω ακούσει τα Double Ben της cain&cain...

Απ' ότι γνωρίζω o, σχωρεμένος πλέον, Terry Cain σαν "Double Ben" είχε εξελίξει ένα σχέδιο που στο δίκτυο κυκλοφορεί ως "Saburo horn" ή "Sachico horn" δεν είμαι σίγουρος ποιά από τις δύο. Αν κάνετε μια ψαχτική, κάτι θα βρείτε. Ο David Dlugos του www.planet10.com (http://www.planet10.com) το θεωρεί σαν εξαιρετική λύση, τουλάχιστον για όσους δεν έχουν πρόβλημα να βάλουν αυτή την κουμούτσα μες το σαλόνι.

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/download?mid=f43674ae6601809d367761032e12d27e&rtyp=lt&ctyp=other&ts=1298106304000
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/download?mid=bcfee423cf6bf0903060d0991d36ccec&rtyp=lt&ctyp=other&ts=1302926094000

Phatt
23-12-12, 20:04
Εχω την εντυπωση(και με διορθωνετε εαν λανθανω) οτι οι γωνιες μεσα στον λαβυρνινθο ειναι παλια σχεδιαση...

Costis Ni
23-12-12, 23:10
Oki.
Πάντως αυτό που ανέβασε ο Νίκος δε μου κάνει να ναι του συχωρεμένου, πάντως ενδιαφέρον γιατί είναι λεπτό και ψηλό.

Αντε Νίκο, ψάξε για κάνα λαμπάτο να σε καλωσορίσουμε σε ένα άλλο κόσμο.

nikosras
24-12-12, 00:01
έχω βρει ήδη το επόμενο μου προτζεκτ, τον single ended class A του ikaros1978 με kt88. Απλά κολλώνω χοντρα γιατί δεν είμαι σχετικός με ηλεκτρονικά και κατσκευές. Μόλις βρώ κάποιον να με δασκαλεύει και να με κατευθύνει, αρχίζω να μαζεύω υλικά!!
Πρώτη φορά άκουσα λάμπα το 1997 κι έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός...

Phatt
24-12-12, 00:03
Μην βιαζεσαι με τις KT88...Τι ισχυ ψαχνεις;

aris285
24-12-12, 09:53
και εγω δεν θα σου πρωτηνα τις συγκεκριμένες.
καλητερα el34 η el84 εχουν πιο ζεστο ηχο.

Costis Ni
24-12-12, 15:09
Ετσι ακριβώς, μη βιαστείς για οποιαδήποτε κίνηση. Τίποτα δεν είναι δεδομένο αν θα ταιριάζει στο χώρο και στα γουστα σου.

Δες και μια κατασκευή μου εδώ. Χρωστάω ακόμα την ανάλυση απο τα πρώτα 2 στάδια :lool:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64234

Και άλλη μια πολύ καλή

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63855

nikosras
24-12-12, 15:57
Οι λόγοι για τους οποίους επέλεξα τη συγκεκριμένη κατασκευή είναι το ότι ακούω όλα τα είδη μουσικής (εκτός σκυλάδικων και χέβι μέταλ) οπότε θέλω δυναμισμό, μεσαίες και ψηλές συχνότητες ακόμα και εις βάρος της μεσαίας περιοχής, απλότητα κατασκευής (θα είναι η πρώτη φορά που θα φτιάξω οποιαδήποτε ηλεκτρονική κατασκευή), single ended τοπολογία, επάρκεια ισχύος, μικρό κόστος.

Θέλω να ακονίσω τα δόντια μου σε κάτι (που μοιάζει σε μένα) απλό και μετά βλέπουμε για παρακάτω. Τα λίγα εξαρτήματα ανα κανάλι μου δίνουν την ψευδαίσθηση ότι μπορεί να τα καταφέρω. Αν κάτι δεν πάει καλά θα κλάψω λίγο.

Επίσης θα ήθελα για αρχή πιό ουδέτερο ηχητικό χαρακτήρα (παρ' ότι στο παρελθόν έχω γοητευτεί από την γλύκα και την τσαχπινιά των EL34, EL84)

Ξαναθυμίζω, δεν είμαι ηλεκτρονικός, δεν έχω φτιάξει ποτέ τίποτα. Αυτό θα είναι το πρώτο μου πρότζεκτ και θέλω να το προσεγγίσω με επιφύλαξη και φιλομαθή διάθεση.

AKHS
24-12-12, 17:30
Ακη, χτύπα με το δάχτυλό σου ένα κομμάτι mdf κι ένα κομματι αντίστοιχου μεγέθους κοντραπλακέ σημύδα βαλτικής και πες μου πιό κάνει πιό ζεστό ήχο. Απλά το mdf είναι φτηνότερο και πιό ευκολοδούλευτο. Ολες οι εταιρίες το χρησιμοποιούν, το ντύνουν και μ' ένα ωραίο καπλαμά (άμα είναι και ξύλου κάνουν λες και σου πουλάνε διαμάντια) κι όλα καλά. Αφου το mdf το πήρες, ΟΚ μην το κάνεις θέμα. Την επόμενη φορά. Φυσικά μόλις τελειώσεις θέλω παρουσίαση.
Η εποξική ρητινη πωλείται στα μαγαζιά σιδηρικών για επισκευές σε τρύπες σωλήνων, ψυγείν αυτοκινήτων, στεγάνωση κλπ. Εσύ τι υλικό πήρες; Γράψε μου να σου πω αν κάνει μην πηγαίνεις να πάρεις άλλο.

Φυσικά και θα την παρουσιάσω . Δεν έχω τρελές γνώσεις πάνω στα ηχεία απλός ότι έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό μιας και γεννήθηκε η ανάγκη απόκτησης καλών ηχείων μετά την κατασκευή ενός λαμπάτου ενισχυτή . Αυτό που είδα είναι ότι υπάρχουν πολλά υλικά κατασκευής ηχείων από μάρμαρο ξύλο και μπετόν έως και εξωτικά ακριβά υλικά με τεχνολογία που έρχεται από το διάστημα και την νασα. Τώρα για μας που δεν θέλουμε να ξοδέψουμε πολλά λεφτά το MDF είναι ιδανικό μιας και το πλεονέκτημα του είναι η ομοιότητα της πυκνότητας και της δομής του ξύλου σε όλη την επιφάνια. Το δικό σου ξύλο είναι καλό έχει αρκετά πλεονεκτήματα αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να έχεις δυο όμοια κομμάτια σε πυκνότητα λόγο ρόζων νεύρων νερών κτλ κάτι που είναι σημαντικό στο πως ταξιδεύει ο ήχος πάνω στο ξύλο τα εμπόδια που θα συναντήσει η ταχύτητα δημιουργεί διάφορες ροές με αποτέλεσμα να υπάρχουν εμπόδια στον ήχο και την δημιουργία πολλών παραμορφώσεων και σε διάφορες κατευθύνσεις ροές ήχου. Δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο και αν είναι σωστά όλα τα παραπάνω αυτά διάβασα και σε συνάρτηση με την τιμή διάλεξα το MDF. Για την ρητίνη δεν την έχω μαζί μου τώρα και δεν μπορώ να σου γράψω, σίγουρα μετά της γιορτές θα επανέρθω. Θέλω την γνώμη σου εκτός από κετσέ για μόνωση την χρήση πισσοφυλλου μέσα στην καμπίνα και γενικά υλικά για ηχομόνωση και απορρόφηση

nikosras
24-12-12, 17:46
Οπως και να 'χει Ακη, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα παίζει καλά. Και το κυριότερο πολύ καλύτερα απ' όσα λεφτά θα έχεις δώσει σε σχέση με ένα αγοραστό. Εμπειρικά, θα βγάλεις κάτι που σε ποιότητα ήχου θα σου έχει κοστίσει το 30% ενός αγοραστού. Καλή διασκέδαση!!

Costis Ni
24-12-12, 19:31
Επίσης θα ήθελα για αρχή πιό ουδέτερο ηχητικό χαρακτήρα (παρ' ότι στο παρελθόν έχω γοητευτεί από την γλύκα και την τσαχπινιά των EL34, EL84)


Αρα οι ΚΤ88 δε σου κάνουν γιατί είναι ρουφιάνες :lool:

Μη μπαίνεις σε τέτοιες λούμπες, το 90% είναι το κύκλωμα. Και το 10% τα υλικά. Τα υπόλοιπα τα ανακυκλώνουν μεταξύ τους οι χαιεντάδαι για να δείξοουν οτι καταλαβαίνουν.

Phatt
24-12-12, 20:22
Νικο, ολα τα ειπες, ποσα W σου χρειαζονται δεν ειπες...

nikosras
24-12-12, 23:10
ένα 10άρι βατ πιστεύω ότι είναι πάνω από αρκετά. Ετσι κι αλλιώς από δω και στο εξής μόνο για fullrange με βλέπω...
Οσο για κυκλώματα δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Δέχομαι προτάσεις σχεδίων, αρκεί να είναι τα απλούστερα δυνατά. Αγνοια βλέπετε...

Phatt
24-12-12, 23:55
Ωραια.Αφου δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις σε W, θα προτεινα να κοιταξεις την κατασκευη του Σπυρου(Spirakos), εναν OTL με τις 6c33c εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58868).Επισης ο Βαγγελης(ikaros1978 ) ετοιμαζει αυτον τον καιρο εναν OTL επισης με την ιδια λαμπα, σε αλλο σχεδιασμο.

Η βασικη αρχη του OTL οπως λεει και το ονομα του(Output TransformerLess) ειναι οτι δεν εχει μετασχηματιστες εξοδου, η λαμπα συνδεεται απ'ευθειας επανω στο ηχειο.Αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι μεγαλη βελτιωση, απο την στιγμη που λειπει ο επαγωγικος παραγοντας του Μ/Σ.Κατα τη γνωμη μου ειναι το μελλον στους λαμπατους ενισχυτες.Επισης ειμαι οπαδος της θεωριας του αγνου σηματος, οσο ειναι δυνατον να περασουμε το σημα απο λιγοτερα υλικα δηλαδη, αποφευγοντας την ταλαιπωρια του.

AKHS
25-12-12, 08:32
Οπως και να 'χει Ακη, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα παίζει καλά. Και το κυριότερο πολύ καλύτερα απ' όσα λεφτά θα έχεις δώσει σε σχέση με ένα αγοραστό. Εμπειρικά, θα βγάλεις κάτι που σε ποιότητα ήχου θα σου έχει κοστίσει το 30% ενός αγοραστού. Καλή διασκέδαση!!

Κι εγώ πιστεύω και ελπίζω βέβαια μιας και πρώτη φορά το επιχειρώ, ότι θα είναι πολλή καλύτερο το αποτέλεσμα σε σχέση με το κόστος . Γενικά θα πειραματιστώ με διάφορα μονωτικά υλικά

george Mp
26-12-12, 14:14
Θελει προσοχη στην επιλογη των μεγαφωνων, πρεπει να εχουν οσο το δυνατον μεγαλυτερη διαδρομη για να εχει νοημα αυτου του ειδους οι κατασκευες, οπως επισης και ο χωρος πισω απο το μεγαφωνο. Σιγουρα επισης ενας λαμπατος χωρις Μ/Σ στην εξοδο ειναι για μενα πιο καλος.

nikosras
26-12-12, 23:36
Ωραια.Αφου δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις σε W, θα προτεινα να κοιταξεις την κατασκευη του Σπυρου(Spirakos), εναν OTL με τις 6c33c εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58868).Επισης ο Βαγγελης(ikaros1978 ) ετοιμαζει αυτον τον καιρο εναν OTL επισης με την ιδια λαμπα, σε αλλο σχεδιασμο.

Η βασικη αρχη του OTL οπως λεει και το ονομα του(Output TransformerLess) ειναι οτι δεν εχει μετασχηματιστες εξοδου, η λαμπα συνδεεται απ'ευθειας επανω στο ηχειο.Αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι μεγαλη βελτιωση, απο την στιγμη που λειπει ο επαγωγικος παραγοντας του Μ/Σ.Κατα τη γνωμη μου ειναι το μελλον στους λαμπατους ενισχυτες.Επισης ειμαι οπαδος της θεωριας του αγνου σηματος, οσο ειναι δυνατον να περασουμε το σημα απο λιγοτερα υλικα δηλαδη, αποφευγοντας την ταλαιπωρια του.

Μιά κατασκευή OTL μου μοιάζει με όνειρο γιατί μου φαινόταν πολύ πολύπλοκη για τις ανύπαρκτες γνώσεις και ικανότητές μου. Ελεγα να φτιάξω πρώτα το σχέδιο με τις ΚΤ88 γιατί μου φαινόταν πιό εύκολο για πρώτη κατασκευή. Το γεγονός ότι μου το προτείνεις βέβαια με εμψυχώνει. Από κοστος πόσο θα πάει, γιατί στους καιρούς που ζούμε είναι ένα υπαρκτό θέμα...

AKHS
31-12-12, 00:36
Η εποξική ρητινη πωλείται στα μαγαζιά σιδηρικών για επισκευές σε τρύπες σωλήνων, ψυγείν αυτοκινήτων, στεγάνωση κλπ. Εσύ τι υλικό πήρες; Γράψε μου να σου πω αν κάνει μην πηγαίνεις να πάρεις άλλο.
Λοιπόν φίλε Νικο αυτο που αγόρασα εγώ ειναι Κόλλα σε μορφή πάστας οταν στεγνώσει γίνεται σαν τσιμεντο με υψηλή αντίσταση στην συστροφή και τους κραδασμους της εταιριας AXTON. Μαλλον δέν κάνει αλλα πες μου και την γνωμη σου αν θελεις. Τωρα ειμαι στην διαδικασια στρωσιματος και την αναζητηση μονωτικων υλικών

Costis Ni
31-12-12, 01:15
Να σου προτείνω τότε πολυέστερ απά αυτό που βρίσκουμε μέσα στα μαξιλάρια. Το ξαίνεις λίγο και το τοποθετείς χύμα στο ηχείο. Βάζεις λιγότερο-περισσότερο μέχρι να μην "κουδουνίζει" στα μπάσα.

Νίκο! Αν δεν έχεις κάποια εμπειρία κλπ και πας για OTL, δε θα χεις και μεγάφωνα μετά. Ο "κανονικός" σου ενισχυτής που είναι κατα κάποιον τρόπο OTL, έχει και προστασίες για κλιπάρισμα, βραχυκύκλωμα κλπ κλπ. Άντε και πες οτι ρύθμισες τα 16 ποτενσιόμετρα σωστά. Αμα βραχυκυκλώσει καμία 6AS7 τι γίνεται; Μπαμμμμμ

Όπως και στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, μετασχηματιστής = απομόνωση. Το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα ν αλλάζεις πυκνωτές αντιστάσεις και να περνάς τις ώρες ευχάριστα πειραματιζόμενος.

nikosras
12-01-13, 17:17
Λοιπόν φίλε Νικο αυτο που αγόρασα εγώ ειναι Κόλλα σε μορφή πάστας οταν στεγνώσει γίνεται σαν τσιμεντο με υψηλή αντίσταση στην συστροφή και τους κραδασμους της εταιριας AXTON. Μαλλον δέν κάνει αλλα πες μου και την γνωμη σου αν θελεις. Τωρα ειμαι στην διαδικασια στρωσιματος και την αναζητηση μονωτικων υλικών

Πιστεύω πως κάνει, ίσως και καλύτερα από αυτό που πήρα εγώ. Το θέμα είναι ότι ακούγεται ακριβή φάση. Είναι λίγο σα να σκοτώνεις κουνούπι με βαριοπούλα! Εμένα μου κόστισαν τα δύο μασουράκια 10Ε. Ελπίζω να σου πήγε φτηνότερα ή ίδια. Τουλάχιστον αυτή τη λύση χρησιμοποιούν στα διάφορα αμερικάνικα σάιτ...

AKHS
12-01-13, 19:01
Εμένα μου κόστισε 5 ευρώ αλλά βρήκα καλύτερο (δεν το αγόρασα) http://www.shop3m.com/62183805308.html θα δω πιο θα βάλω ακόμα δεν τα δοκίμασα. Προς το παρόν σήμερα έβαλα πισσόχαρτο ανάμεσα στο ξύλο και τα ηχεία στην πατούρα τους και πίσω στους μαγνήτες κόλλησα και είδα αρκετή διαφορά σκέφτομαι να ντύσω και από μέσα τα ηχεία με πισσόχαρτο θα δω ακόμα πειράματα κάνω

nikosras
15-01-13, 09:08
Πιό φτηνό και μάλλον πιο καλό το κόλπο με την κόλλα-ρητίνη!! Δοκίμασε πίσω από το μαγνήτη και λίγη κουρελόβατα, όπως έκανα εγώ. Αν σου αρέσει ο ήχος την κρατάς διαφορετικά...ξήλωμα!
Σύντομα θα έχω update σχετικά με fine tuning του ηχείου. Είδα σημαντική διαφορά.

nikosras
22-01-13, 13:08
Ενημέρωση του πρότζεκτ

Διαβάζοντας διάφορα στα διάφορα σάιτ έπεσα πάνω σε μια λύση η οποία με βοήθησε να καταπολεμήσω σημαντικά το θέμα της προβολικότητας των μεσαίων συχνοτήτων.
Αρχικά, το ρυθμιστικό των μπάσων που έχει ο ενισχυτής τοποθετήθηκε στο +1 (μου έλειπε λίγο μπάσο). Κατόπιν, τα ηχεία τοποθετήθηκαν στο πάτωμα και όχι στο ίδιο ύψος με τα αυτιά μου όπως πριν. Επίσης δόθηκε κλίση προς τα μέσα στα ηχεία σε διάφορες θέσεις ώσπου κατέληξα, στην καλύτερη για τα γούστα μου, να συναντώνται πίσω από το κεφάλι μου.
Ειδα σημαντική βελτίωση αν και η αίσθηση που δίνει σχετικά με τη στερεοφωνική εικόνα είναι αυτή του να παρακολουθείς ένα μουσικό γεγονός από τον εξώστη και όχι από την πλατεία. Δεν με χαλάει!

Στη βάση των ηχείων τοποθετήθηκαν, αφού πρώτα έγιναν τρύπες στο ίδιο βάθος, καρφάκια με τα οποία οι υδραυλικοί στερεώνουν τους σωλήνες της αποχέτευσης στους τοίχους. Νομίζω τα λένε ζουμπάδες. Κόστος μηδενικό. Εμφάνιση αποδεκτή και αποτελέσματα εφάμιλλα με τις διάφορες χαϊεντιές των 20-30Ε η τετράδα. Εχουν και βόλτες μάλιστα οπότε βιδώνουν-ξεβιδώνουν ώστε να επιτευχθεί σταθερότητα.

Μετά κόπηκαν δύο κομμάτια μάρμαρο (κόστος 10Ε) που μπήκαν πάνω σε δύο κομμάτια φελλό (από το Τζάμπο, κόστος 1Ε) και πάνω τους πάτησαν τα ηχεία. Οι χαϊεντάδες αυτό το ονομάζουν μηχανική αποσύζευξη. Σταθεροποιεί την ηχητική σκηνή και σφίγγει το μπάσο σημαντικά.

Η πιό σημαντική όμως διαφορά έγινε από ένα ζευγάρι super tweeter τα οποία είχα φτιάξει πριν από καμμιά 10ετία και είχα ξεχάσει την ύπαρξή τους μέχρι πριν καμμιά βδομάδα.
Πρόκειται για δύο μονάδες της Motorola (KSN 1005A) και ένα κροσόβερ που φτιάχτηκε από περιέργεια μετά από μια δημοσίευση που είχε κάνει στον "Ηχο" ο Αλέξανδρος Αρίων και με ένα κόστος 15.000 δραχμών τότε κοντράριζε στα ίσια τα super tweeter της Tannoy και της Sony που κόστιζαν τότε 600.000 και 350.000 αντίστοιχα. Το κροσσόβερ κόβει τις συχνότητες κάτω από τα 17 Khz και δεν επηρρεάζει τις συχνότητες προς τα πάνω αφήνωντας το τουϊτερ να ανέβει όσο μπορεί το υπόλοιπο στερεοφωνικό.
Δυστυχώς το συγκεκριμένο τεύχος βρίσκεται στο εξοχικό μου στη Ζάκυνθο οπότε δεν μπορώ προς το παρόν να δημοσιεύσω σχηματικό και τιμές των στοιχείων που το απαρτίζουν. Στην πρώτη ευκαιρία θα το κάνω.
Οι κόρνες και το κροσόβερ μπήκαν σε ένα κουτάκι στο πάνω μέρος των ήδη υπαρχόντων ηχείων και σε απόσταση 2 εκ. από την μπάφλα. Το μπρος και το πίσω έχει να κάνει με το πως επηρρεάζει τις συχνότητες και πρέπει να βρεθεί με δοκιμές. Επι παραδείγματι, όταν ερχόταν φάτσα με την μπάφλα ο ήχος γινόταν σχετικά λαμπρός αλλά εξαφανίζονταν τα μπάσα!!!

Οι εντυπώσεις μου από τις "μόντες" είναι πάρα πολύ καλές γιατί πραγματικά αναβάθμισαν τον ήχο αναπάντεχα πολύ προς το καλύτερο, ιδιαίτερα λαμβανομένων υπ όψιν του κόστους και της ευκολίας να υλοποιηθούν.
Κατ' αρχήν ο ήχος ζωντάνεψε, το μπάσο έσφιξε, η στερεοφωνική εικόνα σταθεροποιήθηκε και έγινε πιό σαφής. Τα τουϊτερ έδωσαν στον ήχο φρεσκάδα και οι υψηλές έγιναν εμφανείς, πιό "δροσερές" και χωρίς τσιρίδες. Εξισορροπήθηκε περαιτέρω η προβολικότητα στις μεσαίες και το σύνολο ακούγεται πιό ομοιογενές. Η τρύπα μεταξύ 12Κhz-17Khz της διαφοράς από την κεντρική μονάδα και του τουϊτερ δεν ακούγεται, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.

Εν ολοκλήρω, οι αλλαγές αυτές συστήνονται ανεπιφύλακτα σε όποιον θα ήθελε να τις δοκιμάσει γιατί βελτιώνουν τον ήχο προς το καλύτερο και πιστεύω ότι η προσθήκη του super tweeter βελτίωσε σημαντικά τον ήχο του fullrange. Ακολουθούν φωτό

40828408294083040831408324083340834

spirakos
22-01-13, 17:51
Νικο ενα μεγαλο μπραβο την για επιμονη και την υπομονη σου
Χαιρομαι δε περισσοτερο που το αποτελεσμα σε δικαιωσε

AKHS
23-01-13, 16:53
Ωραία ιδέα τα καρφάκια και οι βάσεις από μάρμαρο μπράβο σου μου άρεσαν πολύ τέλεια κατασκευή. Το fostex από ότι έχω δει μπορεί να ανέβει μέχρι τα 25Khz ή κάνω λάθος? Δηλαδή ήταν απαραίτητο το τουίτερ ?

chris73
23-01-13, 17:26
Μπράβο για την επιμονή και μελέτη.
Αυτό με τα καρφάκια δεν είναι διαστήμικη τεχνολογία, απλή μηχανική είναι και μάλιστα όπως είδες ουσιαστικά με το τίποτα.
Φυσικά ακόμη ποιό χρήσιμη θεωρώ σε βάση πικαπ.

spirakos
23-01-13, 17:52
Νικο περσι ειχα παει σε ενα μαγαζι χαι-εντ (τρομαρα μου) και εμαθα οτι τα σημεια στηριξης πρεπει να ειναι 3. Αν εχεις ορεξη κανε μια δοκιμα να βαλεις τις ακιδες σε τριγωνο να μας πεις αν υπαρχει οντως διαφορα

chris73
23-01-13, 18:41
Κάτι στα γρήγορα.

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?64901-%D0%E5%F1%DF-%E1%EA%DF%E4%F9%ED
Οι ακίδες είναι μια προσπάθεια μηχανικής από-μόνωσης του αντικειμένου με το περιβάλον για την ελαχιστοποίηση αλληλεπιδράσεων εκατέρωθεν.
Για αυτό αποφασιστικής σημασίας όταν κάποιος έχει δώσει πολλά για ένα πικαπ ας πούμε.
Όσο μικρότερη η επιφάνεια επαφής τόσο μειώνεται και η μηχανική συνάφεια όπως είναι επόμενο.
Έτσι προτειμώτερα τα 3 σημεία (για την ιδια ποιότητα ακίδων κτλ) και αν μπορούσαμε θα το ισοροπούσαμε και σε μιά...

sakisr
23-01-13, 19:58
Το μπρος και το πίσω έχει να κάνει με το πως επηρρεάζει τις συχνότητες και πρέπει να βρεθεί με δοκιμές. Επι παραδείγματι, όταν ερχόταν φάτσα με την μπάφλα ο ήχος γινόταν σχετικά λαμπρός αλλά εξαφανίζονταν τα μπάσα!!!



Μεγαλες εταιρειες (ειδικα στα ΡΑ) ακομα ψαχνουν το σωστο ζυγισμα σε ηχεια τους γιατι ή η κορνα ή το γουφερ εφευγαν πιο μπροστα με αποτελεσμα ο ακροατης να ακουει οτι ναναι απο τα ηχεια, και μαλιστα αν η ρυθμιση του ηχου δεν ηταν καλη το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο.
Φυσικα να μη ξεχναμε οτι ο ηχος ειναι κατι καθαρα προσωπικο, αρα καλα εκανες και την εψαξες με τα ηχεια σου γιατι παντα θα ειχες μια αμφιβολια αν αυτο που ακους απο ηχεια εργοστασιακα ειναι αυτο που θες εσυ να ακους.
Δεν ξερω αν η προσθηκη ενος μικρου ενεργου γουφερ θα σου καθαριζε ακομα περισσοτερο το ηχητικο σου τοπιο.
Παντως σου αξιζουν συγχαρητηρια γιατι το παλεψες και παρουσιασες μια κατασκευη που εξελιχθηκε και (οπως φαινεται σε μας, και ακουγεται σε σενα) ειναι πολυ καλη.

ΖΑΧΟΣ
24-01-13, 23:50
Νικο ενα μεγαλο μπραβο κι' απο εμενα,απο οτι καταλαβα το εψακσες πολυ και το αποτελεσμα σε δικαιωσε.
πολλη ωραια κατασκευη με μερακι και λεπτομερεια.
εγω ειμαι στην αντιθετη κατασταση απο εσενα,πριν λιγες μερες τελειωσα εναν single με el34 και τωρα ψαχνω για να ξεκινησω ηχεια fullrange με τα FE 206 En.
εαν εχεις και αλλα site για μελετη με αυτο το θεμα η' οποιος αλλος στο forum ας τα γραψει.
το σχεδιο της fostex το εχω.

nikosras
25-01-13, 12:27
Το fostex από ότι έχω δει μπορεί να ανέβει μέχρι τα 25Khz ή κάνω λάθος? Δηλαδή ήταν απαραίτητο το τουίτερ ?[/QUOTE]

Ακη τα συγκεκριμένα μεγάφωνα πάνε μάξιμουμ (on air, κι όχι σε καμπίνα) το πολύ μέχρι 15 ΚΗΖ. Στην πραγματικότητα το πολύ (κάνοντας ένα peak) μέχρι 12ΚΗΖ και μετά κάνουν βύθιση σα στούκας...

nikosras
25-01-13, 12:34
Φυσικά ακόμη ποιό χρήσιμη θεωρώ σε βάση πικαπ.[/QUOTE

Είχα κάποτε φτιάξει μια βάση για πικάπ που είχε με τη σειρά από κάτω προς τα πάνω: καρφάκια, MDF, μικρή σαμπρέλα από ποδηλατάκι παιδικό, σχεδόν ξεφουσκωμένη και τέλος μάρμαρο πάνω στο οποίο ακουμπούσε το πικάπ. Το κόστος 15Ε και η βελτίωση (όχι διαφορά, έχει σημασία) στον ήχο του πικάπ τεράστια. Ηχος ήρεμος και πυκνός. Το κατάλαβα όταν ακούμπησα το πικάπ πάλι μόνο του στο έπιπλο. Αναγκάστηκα να χαμηλώσω μια θέση το ρυθμιστικό της έντασης γιατί με ενοχλούσε ο ήχος!!

nikosras
25-01-13, 12:42
Νικο περσι ειχα παει σε ενα μαγαζι χαι-εντ (τρομαρα μου) και εμαθα οτι τα σημεια στηριξης πρεπει να ειναι 3. Αν εχεις ορεξη κανε μια δοκιμα να βαλεις τις ακιδες σε τριγωνο να μας πεις αν υπαρχει οντως διαφορα

Το ηχείο έχει διαστάσεις Υ. 55 εκ Χ Π. 21 εκ Χ Β. 37 εκ. Ψηλό, στενό και βαθύ οπότε με 3 ακίδες δεν στηριζόταν. Ισως στο μέλλον φτιάξω μια τριγωνική βάση να το στηρίξω. Αλλά και πάλι, μήπως γινόμαστε λίγο υπερβολικοί; Αν είχα ένα ηχείο των 15.000Ε ίσως να έκανε διαφορά... Για τα 250 Ε που έδωσα και πολύ καλά του...

nikosras
25-01-13, 14:16
Νικο ενα μεγαλο μπραβο κι' απο εμενα,απο οτι καταλαβα το εψακσες πολυ και το αποτελεσμα σε δικαιωσε.
πολλη ωραια κατασκευη με μερακι και λεπτομερεια.
εγω ειμαι στην αντιθετη κατασταση απο εσενα,πριν λιγες μερες τελειωσα εναν single με el34 και τωρα ψαχνω για να ξεκινησω ηχεια fullrange με τα FE 206 En.
εαν εχεις και αλλα site για μελετη με αυτο το θεμα η' οποιος αλλος στο forum ας τα γραψει.
το σχεδιο της fostex το εχω.

Διαβάζω (δεν έχω ακούσει live) πολύ καλά σχόλια γι αυτό το σχέδιο: The Jericho horn

http://www.plasmatweeter.de/images/jericho/horn.gif

ΖΑΧΟΣ
25-01-13, 17:03
ευχαριστω Νικο θα το μελετησω

Costis Ni
25-01-13, 20:16
Νικο ενα μεγαλο μπραβο κι' απο εμενα,απο οτι καταλαβα το εψακσες πολυ και το αποτελεσμα σε δικαιωσε.
πολλη ωραια κατασκευη με μερακι και λεπτομερεια.
εγω ειμαι στην αντιθετη κατασταση απο εσενα,πριν λιγες μερες τελειωσα εναν single με el34 και τωρα ψαχνω για να ξεκινησω ηχεια fullrange με τα FE 206 En.
εαν εχεις και αλλα site για μελετη με αυτο το θεμα η' οποιος αλλος στο forum ας τα γραψει.
το σχεδιο της fostex το εχω.

Δες κι αυτό.

http://www.frugal-horn.com/metronome.html

Εχω και μαι ένσταση, ηλεκτρολυτικοί στο κροσόβερ, δεν ειναι οτι καλύτερο.

ΖΑΧΟΣ
26-01-13, 00:47
το εχω δει ευχαριστω,ψαχνω.

papline
26-01-13, 00:51
Εγώ πριν λίγες μέρες έφτιαξα αυτά http://www.p10hifi.net/FH/downloads/frugel-hornMk3-1v0-250212.pdf με fostex 126En και το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό!!

ΖΑΧΟΣ
26-01-13, 01:32
ωραια αλλα μου φενεται δυσκολο στην κατασκευη,πρωτη φορα ακουσες με fullrange?

KOKAR
26-01-13, 12:18
Νικο περσι ειχα παει σε ενα μαγαζι χαι-εντ (τρομαρα μου) και εμαθα οτι τα σημεια στηριξης πρεπει να ειναι 3. Αν εχεις ορεξη κανε μια δοκιμα να βαλεις τις ακιδες σε τριγωνο να μας πεις αν υπαρχει οντως διαφορα

ο λόγος που λέγετε αυτό είναι γιατι μπορείς να τα ρυθμίσεις πιο εύκολα απο τα 4 σημεία, και λάθος να κάνεις "στήνονται" πιο εύκολα
με τα 4 σημεία όμως θα "κουνάνε" αν δεν τα κεντραρης σωστά !

chris73
26-01-13, 13:48
ο λόγος που λέγετε αυτό είναι γιατι μπορείς να τα ρυθμίσεις πιο εύκολα απο τα 4 σημεία, και λάθος να κάνεις "στήνονται" πιο εύκολα
με τα 4 σημεία όμως θα "κουνάνε" αν δεν τα κεντραρης σωστά !

Κώστα σίγουρα τα ρυθμίζεις ευκολότερα αλλά δεν νομίζω πως είναι αυτός ο κύριος λόγος.

KOKAR
26-01-13, 14:52
Χρήστο ποιος άλλος θα μπορούσε να είναι κατά την γνώμη σου ?

chris73
26-01-13, 18:09
Χρήστο ποιος άλλος θα μπορούσε να είναι κατά την γνώμη σου ?

Ενοώ πως ο βασικός λόγος για να έχουμε 3 σημεία εάν είναι αυτό μηχανικά δυνατό είναι η αποτελεσματικότερη μηχανική απομόνωση (αν η φυσική μας άφηνε να έχουμε και 2 σημεία αντί 3 θα ήταν ακόμη καλύτερο από μηχανικής άποψης).
Το ότι με 3 σημεία ρυθμίζεται ευκολότερα είναι κάτι σημάντικό αλλά αυτό είναι αποτέλεσμα του παραπάνω και όχι πρώτη προτεταιότητα.