PDA

Επιστροφή στο Forum : Board Γκαραζόπορτας - το χάλασα;;



Sted
21-12-12, 21:13
Καλησπέρα,

έχουμε μια γκαραζόπορτα (μοτέρ οροφής που έλκει πάνελ), αγορασμένη πριν 10-13 χρόνια, με τηλεκοντρόλ Nice (http://www.gatemotors.co.uk/OFFICE/tiny_mce/plugins/imagemanager/files/nice_flo1_remote_l.jpg). Για να έχω πρόσθετη πρόσβαση στο γκαράζ χωρίς να χρειάζομαι το remote, είπα να συνδέσω ένα μπουτόν (normally open) σε κάποια επαφή που φαντάστηκα πως θα έχει για αυτή τη δουλειά. Πρίν όμως το συνδέσω, είπα απλά να δοκιμάσω να βραχυκυκλώσω επαφές με ένα καλώδιο.

Έχει 2 κλέμμες των 2 επαφών, η μια ήταν ήδη γεφυρωμένη, και είπα να γεφυρώσω και τις 2 επαφές που περίσσεψαν μεταξύ τους. Δεν έγινε τίποτα. Ε και για τελευταία δοκιμή - σκεπτόμενος οτι προστατεύεται το κύκλωμα απο την ασφάλεια, γεφύρωσα την μια κλέμμα με την άλλη, προκλήθηκε σπινθίρας, και βγήκε καπνός απο το LM μάλλον , πολύς καπνός. Απο τότε φυσικά δεν ξαναδούλεψε.

Παρατηρώντας, είδα οτι έχουν σκάσει και μερικές γέφυρες-ράγες, δεν ξέρω αν ήταν ήδη έτσι ή κάηκαν απο το περίσσιο ρεύμα που πέρασε... Αυτό είναι εύκολο να το διορθώσω με εξωτερικές γέφυρες. Δεν έχω όμως άλλο LM ακόμα να αντικαταστήσω.

Η αντιπροσωπεία δεν ενδιαφέρθηκε ιδιαίτερα, είμαστε και σε εορταστική περίοδο, μπορεί μου είπε να χρειαστεί να αγοράσω νέο (!!!) μηχανισμό για την πόρτα - ούτε καν να αντικαταστήσουμε το board.

Μερικές φώτο εδώ (λείπει το module για το wireless - που έχει και το pattern για το nice remote control) :

4007240071

Αν μπορεί κανείς να το αναγνωρίσει ώστε να ψάξω λίγο μόνος μου θα είναι πολύ καλά... Να πω οτι ο μηχανισμός που είναι στο γκαράζ δεν αναγράφει τίποτα πάνω, είναι ένα κουτί πράσινο όλο κι όλο....

Ευχαριστώ.

nestoras
21-12-12, 21:40
Ξεκίνα να αλλάζεις ότι βλέπεις καμμένο και κάνε την προσευχή σου να μην κάηκε ο μικροεπεξεργαστής...
Επιδιόρθωσε και τις καμμένες γραμμές και δες αν αρχικά δουλεύει όπως ήταν.
LM ίσως χρειαστεί να παραγγείλεις.
Μόλις τελειώσεις με την επισκευή αυτή ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67601&p=571666&viewfull=1#post571666

Sted
02-01-13, 23:38
Επαναφέρω το νήμα να πώ πως αλλάζοντας το LM και φτιάχνοντας γέφυρες για να φτιάξω τις καμένες γραμμές η πόρτα δουλεύει κανονικά... Γλύτωσα ένα κάρο λεφτά - αν αναλογιστώ την γνώμη της αντιπροσωπείας!

Τώρα θα ρίξω μια ματιά και το άλλο νήμα μήπως και τελικά τοποθετήσω το πολυπόθητο χειριστήριο..