PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοταλάντωτος πομπός fm



Αγγελος 297
24-12-12, 21:40
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,πρόσφατα τελείωσα μια πειραματική κατασκευή ενός πομπού με την EL504 για μελέτη.Ολα καλά όμως εμφανίζει δύο προβλήματα.Πρώτον δεν μπορεί να συντονιστεί μέσα στην μπάντα και δεύτερων οι βάρικαπ ζεσταίνονται υπερβολικά και βγάζουν
καπνό συνήθως όταν ανεβάζει πάνω από 150mA.Έχω δοκιμάσει πολλούς τύπους βάρικαπ μεταξύ αυτών και η BB105.Επιιπλέον χρησιμοποιώ και τροφοδοτικό στα 400V.Το σχέδιο που ακολούθησα είναι αυτό.40125
Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες από την κατασκευή μου.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

4012640127401354013040133

Nightkeeper
24-12-12, 23:00
Αγγελε μπραβο σου.Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια,αλλα σιγουρα θες καποιες αλλαγες στο μηχανημα. Οπως φενεται οι μεταβλητοι ειναι καπως μεγαλοι για συντονισμο μεσα στη μπαντα,τουλαχιστον αλλαξε τους θεση(ο μικροτερος ας ειναι στην ανοδο και ο μεγαλητερος στην κεραια). Ειδα επεισης πως στο οδηγο εχεις 10πφ πυκνωτη ,το ιδιο και στην αναδραση, το σχεδιο σου ισως εχει λαθακι εκει,συνηθως ειναι 5-6 με 12-15 αντιστοιχα.Επεισης μαζεμα θελουν και τα πηνια.Αυτα για αρχη,,και βλεπουμε..
Καλες δοκιμες και ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ!!!!

Nickolaos
25-12-12, 01:22
Προσεγμένη οπτικά κατεσκευή αλλά για να μην συντονήζεις έχεις θέματα.Πολύ μεγάλες διαδρομές.Τί καλυτεχνικό καλώδιο είναι αυτό απο την άνοδο στον πυκνωτή?Παίξε και λίγο με τα πηνεία σου για αρχή μπας και έρθει στη μπάντα.Πολύ πειραματισμός στα 3 μέτρα(περίπου) έχει πέσει...Επίσης όταν καταφέρεις να το βγάλεις στον αέρα βάλε και κανα φίλτρο αρμονικών γιατί θα γίνει texas που λέμε.

Αγγελος 297
25-12-12, 11:23
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τα σχολιά σας.:biggrin:


Αγγελε μπραβο σου.Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια,αλλα σιγουρα θες καποιες αλλαγες στο μηχανημα. Οπως φενεται οι μεταβλητοι ειναι καπως μεγαλοι για συντονισμο μεσα στη μπαντα,τουλαχιστον αλλαξε τους θεση(ο μικροτερος ας ειναι στην ανοδο και ο μεγαλητερος στην κεραια). Ειδα επεισης πως στο οδηγο εχεις 10πφ πυκνωτη ,το ιδιο και στην αναδραση, το σχεδιο σου ισως εχει λαθακι εκει,συνηθως ειναι 5-6 με 12-15 αντιστοιχα.Επεισης μαζεμα θελουν και τα πηνια.Αυτα για αρχη,,και βλεπουμε..
Καλες δοκιμες και ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ!!!!



Φίλε Γιάννη μήπως αν έβγαζα φύλλα από τους μεταβλητούς θα ήταν καλύτερα;Επίσης οι πυκνωτές 10pf δεν κάνουν και πρέπει να τους αλλάξω;

Προσεγμένη οπτικά κατεσκευή αλλά για να μην συντονήζεις έχεις θέματα.Πολύ μεγάλες διαδρομές.Τί καλυτεχνικό καλώδιο είναι αυτό απο την άνοδο στον πυκνωτή?Παίξε και λίγο με τα πηνεία σου για αρχή μπας και έρθει στη μπάντα.Πολύ πειραματισμός στα 3 μέτρα(περίπου) έχει πέσει...Επίσης όταν καταφέρεις να το βγάλεις στον αέρα βάλε και κανα φίλτρο αρμονικών γιατί θα γίνει texas που λέμε.
Φίλε Νίκο ίσως και να είναι λίγο μεγάλες οι διαδρομές αλλά έπαιξα και με τα πηνεία τα άνοιξα και τα απομάκρυνα ενολίγης δοκίμασα διαφορετικές θέσεις αλλά δεν είχα αποτέλεσμα.
Τέλος μήπως γνωρίζει κανείς να μου εξηγήσει γιατί έχω πρόβλημα με την varicap.

performer
25-12-12, 11:31
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τα σχολιά σας.:biggrin:

Φίλε Γιάννη μήπως αν έβγαζα φύλλα από τους μεταβλητούς θα ήταν καλύτερα;Επίσης οι πυκνωτές 10pf δεν κάνουν και πρέπει να τους αλλάξω;

Φίλε Νίκο ίσως και να είναι λίγο μεγάλες οι διαδρομές αλλά έπαιξα και με τα πηνεία τα άνοιξα και τα απομάκρυνα ενολίγης δοκίμασα διαφορετικές θέσεις αλλά δεν είχα αποτέλεσμα.
Τέλος μήπως γνωρίζει κανείς να μου εξηγήσει γιατί έχω πρόβλημα με την varicap.

ΟΙ varicap καίγονται μάλλον από στάσιμα επειδή δεν υπάρχει συντονισμός

ΖΑΧΟΣ
25-12-12, 12:10
φιλε Αγγελε θα σου πω τι βλεπω σε ενα σχεδιο με αυτοταλαντωτο 6146 στα 350v ανοδικα.
πρωτον ο μεταβλητος ταλαντωσης ειναι 33pf,αυτος που εχεις ειναι μεγαλος τουλαχιστον οπτικα
τα πηνεια ειναι τρεις σπειρες σε διαμετρο 1,5cm 1mm σιρμα
το αλλο της εξοδου μια σπειρα σε διαμετρο 2cm,να ειναι γυρο απο το ταλαντωσεως,εσυ τοεχεις διπλα,και να ειναι ποιο κοντα στους μεταβλητους
η ταση να μην ειναι πανω απο 350v
το σχεδιο ειναι απο το περιοδικο ερασιτεχνης του 1981 και η 6146 βγαζει 20w,η el 504 θα βγαλει 45??.

Nikolaskn
25-12-12, 12:35
Η 8,2 ΚΩ αν ειναι συρματος αλλαξε την σε ανθρακος

tzitzikas
25-12-12, 12:57
1) ασε 4-5 κινητά και 4-5 ακίνητα φύλλα σε κάθε πυκνωτή μεταβλητό. Ασε πρωτα 5+5 βλέπεις αν συντονίζει μέσα στην μπάντα και ανάλογα αφαιρείς ή όχι. Και στους 2 μεταβλητούς.
2) το καλώδιο της ανόδου να μην κάνει αυτή την διαδρομή είναι μεγάλο. να ειναι όσο πιο κοντό γίνεται
3) εχεις μακρυά την λυχνία απο το κύκλωμα ταλάντωσης
4) τα πηνία είναι μακρυά απο τους μεταβλητούς.

Για μεσαία θα ήταν αποδεκτές μάλλον αυτές οι αποστάσεις & καλωδιώσεις. Για ΦΜ ομως όχι.

Αγγελος 297
25-12-12, 13:19
Καταρχήν καλησπέρα και χρόνια πολλά,σας ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.


φιλε Αγγελε θα σου πω τι βλεπω σε ενα σχεδιο με αυτοταλαντωτο 6146 στα 350v ανοδικα.
πρωτον ο μεταβλητος ταλαντωσης ειναι 33pf,αυτος που εχεις ειναι μεγαλος τουλαχιστον οπτικα
τα πηνεια ειναι τρεις σπειρες σε διαμετρο 1,5cm 1mm σιρμα
το αλλο της εξοδου μια σπειρα σε διαμετρο 2cm,να ειναι γυρο απο το ταλαντωσεως,εσυ τοεχεις διπλα,και να ειναι ποιο κοντα στους μεταβλητους
η ταση να μην ειναι πανω απο 350v
το σχεδιο ειναι απο το περιοδικο ερασιτεχνης του 1981 και η 6146 βγαζει 20w,η el 504 θα βγαλει 45??.



Φίλε Ζαχαρία έχεις απόλυτο δίκιο για το σχέδιο και την υπερβολική τιμή των 45w.Το μηχάνημα δίνει το μέγιστο 32w στο τεχνητό φορτίο μετρημένα με γέφυρα.


1) ασε 4-5 κινητά και 4-5 ακίνητα φύλλα σε κάθε πυκνωτή μεταβλητό. Ασε πρωτα 5+5 βλέπεις αν συντονίζει μέσα στην μπάντα και ανάλογα αφαιρείς ή όχι. Και στους 2 μεταβλητούς.
2) το καλώδιο της ανόδου να μην κάνει αυτή την διαδρομή είναι μεγάλο. να ειναι όσο πιο κοντό γίνεται
3) εχεις μακρυά την λυχνία απο το κύκλωμα ταλάντωσης
4) τα πηνία είναι μακρυά απο τους μεταβλητούς.

Για μεσαία θα ήταν αποδεκτές μάλλον αυτές οι αποστάσεις & καλωδιώσεις. Για ΦΜ ομως όχι.
Φίλε Παναγίωτη θα ξεκινήσω να αφαιρώ φύλλα και θα κοντίνω το καλώδιο από την άνοδο στον πυκνωτή.Σταδιακά θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα.

αθικτον
23-02-13, 17:00
Καλημερα φιλε Αγγελε. Μ'αρεσει το διμιουργημα σου, μπραβο σου φιλε μου.

Δυο διοδοι σε σειρα αντεχουν πιο πολυ, αλλα διαμορφωνουν δυσκολοτερα.

Η χαμηλη διαμορφωση δεν προερχεται ομως μονο απ'αυτο.
Προερχεται και απο την αντισταση των 10ΚΩ στις "varicap". Βαλε μια 47ΚΩ ή 100ΚΩ εκει.

Η BB105 ειναι πολυ "ντελικάτη" για τετοια μηχανηματα, δεν αντεχει. Βαλε μονο μία κοινη διοδο, αντι για 2
"βαρικαπ" (κι ας εχεις ακουσει οτι δεν κανει) .

Υποθέτω πως εχεις τον με/στη του σχεδιου, οποτε δεν θα'χεις προβλημα.
Αν οχι, τοτε χαμηλωσε την ταση.

Εχεις 32w τωρα. Αν κοντινεις τα καλωδια θα ανεβει.

Κι αν το φτιαξεις τέλεια και με πολλα "mA" στον με/στη, η ισχυς θα παει ακομη πιο πανω.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις "rg58" αντι για πυκνωτη στην αναδραση, οπως σου δειχνω στο σχημα.

Ετσι θα βελτιωθει η ολισθηση.

Τις τιμες των πυκνωτων που συνδεονται στο οδηγο,μην τις αλλαξεις.

Ειναι ορθο βεβαια το 5,15pf που ειπωθηκε, αλλα ο "Βασιλης" στο μοναστηρακι 10 ,10pf εβαζε στα αυτοταλαντωτα που πουλαγε.

φιλικα, Γεωργιος (αθικτον).
41658

347
23-02-13, 18:29
καλή η προσπαθεια σου . Σωστές και οι παρατήρησης των άλλων πεδίων και κύριων. Η δικια μου παρατήρηση είναι ότι τα rfc που έχεις δεν μου κάθηνται καλά στο μάτι εκτος αν με ξεγελάει η φωτό, είναι πολύ χοντρά δεν νομίζω να κάνουν για τα fm. περισσότερο μου ταιριάζουν στις διαστάσεις για κατασκευή πηνειού ταλαντώσεης για τα μεσαία. οποτε αν δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους πόλυ πιθανόν είναι να οφείλονται και σε αυτά τα διαφορα προβλήματα που έχεις. προσεξετο είναι σημαντική η δουλειά που κάνουν.

kawasiades
23-02-13, 18:45
Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου Άγγελε.
Ο συντονισμός με ΔΥΟ βαρικάπ είναι πολύ δύσκολος (κρίσιμες τιμές στοιχείων) ΟΞΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ (έχεις μισή τιμή χωρητικότητας σε σειρά )βάλε μία βάρικαπ και πρόσθεσε σε σειρά με την βαρικαπ πυκνωτές 5pF δύο ή τρεις ίδιους για να ρίξεις την τάση στα άκρα της βάρικαπ να μην καπνίζει. Η βαρικαπ σου αντέχει 30 V εσύ μπορεί να έχεις και 120V πάνω στη βαρικαπ ειδικά αν υπάρχουν αρμονικές.

Αγγελος 297
23-02-13, 22:21
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια και τις συμβουλές σας.Το θέμα αυτό το είχα ανοίξει πριν από καιρό κάποια προβλήματα τα οποία έφτιξα αρχικά βγάζωντας φύλλα από τον μεταβλητό της ταλάντωσης μετά κόντινα τα πηνία και έβαλα δύο βάρικαπ BB119 χωρίς αντίσταση.Στην αρχή έβγαλαν καπνό,μαύρισαν όμως δεν κάηκαν.Κάπως βελτιώθηκε, τώρα όμως έχω τα εξής προβλήμα. Εκεί που συντονίζει καλά και έχει φοβερή ισχύ και λίγα στάσιμα τραβά 250ma:scared:.Φυσικά κοκκινίζει υπερβολικά και δεν με αφήνει να τι απόδοση έχει.Βέβαια
άλλαξα και την αντίσταση των 8,2kΩ σε 15kΩ αλλά βελτιώθηκε λίγο.Τι μπορεί να φταίει?Tα πηνία,η έξοδος,η τάση,οι αντιστάσεις.Αν μπορείτε να βοηθήσετε να βρω
μια άκρη γιατί το παλεύω καιρό.Επίσης θέλω να έχω και μια πετυχημένη λαμπάτη κατασκευή πριν προχωρήσω σε κάτι άλλο.Σας ευχαριστώ και πάλι.

Ακρίτας
23-02-13, 22:48
Φίλε Άγγελε.
Με μια πιο προσεκτική ματιά στις φωτογραφίες είδα ότι οι μεταβλητοί σου πυκνωτές είναι λάθος. Ο μικρός (αυτός με τα λίγα φύλλα) θα έπρεπε να είναι στην ταλάντωση παράλληλα με το πηνίο των 3 σπειρών και άλλος (με τα πολλά φύλλα) θα έπρεπε να είναι στο φορτίο, με το πηνίο της μίας σπείρας σε σειρά. Αν αφαιρώντας φύλλα συντόνισες την ταλάντωση καλώς, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα συντονίζει το φορτίο.
Την αντίσταση στο οδηγό πλέγμα άλλαξέ την με μια 22Κ. Στο προστατευτικό άφησε την 15Κ. Προσοχή. Με 250mA ανοδικό ρεύμα η 504 ετοιμάζεται να αφήσει χρόνους.
Για αρχή χρησιμοποίησε το απλό κύκλωμα διαμόρφωσης με μιά βάρικαπ και πυκνωτή 5,6 pF προς το οδηγό. Όταν δουλέψει αυτό βλέπεις για βελτιώσεις. Αν οι βάρικαπ μαύρισαν το πιο πιθανό είναι να έχουν αλλοιωθεί και τα χαρακτηριστικά τους.

sakhs75
24-02-13, 02:35
Kαλο σαν κατσκευη Αγγελε.Νομιζω οτι η λυση στο προβλημα σου ειναι να τυλιξεις το μονοσεπιρο πηνιο πανο απ το τρεισπειρο να αφαιρεσεις τον αεροφυλλο απ το μονοσπειρο πηνειο να βαλεις εναν max 45 pf στο τρεισπειρο και να δοκιμασεις να το φερεις στην συχνονητα που θελεις ,αν συντονιζει χαμιλα τοτε δοκιμασε να κανεις την μια σπειρα δυο.Στην πολωση του οδηγου απο 18 ως 22 κhom και στο πλεγμα (screen) 10 khom .Σαν βαρικαπ νομιζο η καλυτερη που μπορεις να βαλεις ειναι η bb 102 αν την βρεις.

Αγγελος 297
24-02-13, 10:16
Φίλε Άγγελε.
Με μια πιο προσεκτική ματιά στις φωτογραφίες είδα ότι οι μεταβλητοί σου πυκνωτές είναι λάθος. Ο μικρός (αυτός με τα λίγα φύλλα) θα έπρεπε να είναι στην ταλάντωση παράλληλα με το πηνίο των 3 σπειρών και άλλος (με τα πολλά φύλλα) θα έπρεπε να είναι στο φορτίο, με το πηνίο της μίας σπείρας σε σειρά. Αν αφαιρώντας φύλλα συντόνισες την ταλάντωση καλώς, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα συντονίζει το φορτίο.
Την αντίσταση στο οδηγό πλέγμα άλλαξέ την με μια 22Κ. Στο προστατευτικό άφησε την 15Κ. Προσοχή. Με 250mA ανοδικό ρεύμα η 504 ετοιμάζεται να αφήσει χρόνους.
Για αρχή χρησιμοποίησε το απλό κύκλωμα διαμόρφωσης με μιά βάρικαπ και πυκνωτή 5,6 pF προς το οδηγό. Όταν δουλέψει αυτό βλέπεις για βελτιώσεις. Αν οι βάρικαπ μαύρισαν το πιο πιθανό είναι να έχουν αλλοιωθεί και τα χαρακτηριστικά τους.

Φίλε Γιώργο αυτή τη στιγμή στο οδηγό πλέγμα έχω 22kΩ αν δείς στις φωτογραφίες αυτήν είχα από την αρχή.Να την μεγαλώσω να την κάνω 47kΩ?Σχετικά με τις
βάρικαπ έχω 2 ΒΒ119 και σήμερα έκανα τον 10pF σε 5,6pF.Τώρα έχει λίγο καλύτερη διαμόρφωσή.Βέβαια εάν βάλω μια βαρικάπ τότε αρχίζει και καπνίζει.



Kαλο σαν κατσκευη Αγγελε.Νομιζω οτι η λυση στο προβλημα σου ειναι να τυλιξεις το μονοσεπιρο πηνιο πανο απ το τρεισπειρο να αφαιρεσεις τον αεροφυλλο απ το μονοσπειρο πηνειο να βαλεις εναν max 45 pf στο τρεισπειρο και να δοκιμασεις να το φερεις στην συχνονητα που θελεις ,αν συντονιζει χαμιλα τοτε δοκιμασε να κανεις την μια σπειρα δυο.Στην πολωση του οδηγου απο 18 ως 22 κhom και στο πλεγμα (screen) 10 khom .Σαν βαρικαπ νομιζο η καλυτερη που μπορεις να βαλεις ειναι η bb 102 αν την βρεις.






Φίλε Θεοδόση θα δοκιμάσω διαφορετικές θέσεις στα πηνία να δώ τι παίζει για τι ανάλογα αυξάνονται και τα μιλλιαμπέρ. Την ΒΒ102 δεν την βρίσκω οι μόνες που βρίσκω είναι ΒΒ119 και πολλές ΒΒ105.Για αρχή θέλω να δω τι μπορεί να γίνει με τις αντιστάσεις μήπως καταφέρω και μειώσω το ρεύμα.
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

p.gabr
24-02-13, 10:27
Κυριοι καλήμερα
Αν και οπως έχω πει και άλλες φορες με το άθλημα του αυτοταλαντωτου δεν έχω ασχοληθεί πότε, θα ήθελα να επισημάνω δυο πράγματα

πρώτον γιατί φουφουνιαζουν οι βαρικαπ έχει σκεφτεί κάνεις;
Οπως βλέπουμε στο σχέδιο το κύκλωμα εξόδου είναι ενα παράλληλο συντονισμένο κύκλωμα,στο οποίο μέσα απο αυτό κυκλοφορεί ενα ρεύμα rf ,απο την ανόδο προς την γη .Ωμως ο μόνος δρόμος ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΒΑΡΙΚΑΠ και το οδηγο πλεγμα .Εκτος του ρευματος αναπτυσεται και μια ταση rf .Πόση άραγε;
Μηπως λοιπόν έπρεπε να υπάρχει ένας διαιρετής πχ ενας 50pf ως προς γη στο κάτω μέρος του επαγωγικού πηνίου ,η μικροτερης τιμης απο 10p προς το οδηγό.
Δεύτερον ολοι μιλάτε για βόμβο ,ΕΕΕΕΕ.... ΑΥΤΟΤΑΛΑΝΤΩΤΟ ΕΙΝΑΙ και η συχνότητα εξαρτάται άμεσα απο την τάση τροφοδοσίας .Οταν τραβάμε 200ma τι κυματωση έχει η τάση τροφοδοσίας;, ΜΗΠΩΣ μια καλύτερη τροφοδοσία και γιατί οχι και ενα ηλεκτρολυτικό στο προστατευτικό θα ελάττωναν το φαινόμενο.Τέλος γιατί όχι κι DC ταση στα νήματα


Ο μη ειδικότερος επι του θέματος

Ακρίτας
24-02-13, 12:27
Και πάλι ήμουν απρόσεκτος. Άγγελε το σχέδιο που ανέβασες είναι λάθος. Ρίξε μια ματιά στο διάγραμμα της κατασκευής που παρουσιάζει ο άλλος φίλος. Το RFC θα πρέπει να συνδεθεί στο κάτω μέρος του παράλληλου κυκλώματος, εκεί που συνδέεται ο πυκνωτής των 10pF και όχι κατ' ευθείαν στην άνοδο. Έτσι όπως είναι ισχύουν αυτά που γράφει παραπάνω ο Παναγιώτης.

Αγγελος 297
24-02-13, 12:34
Φίλε Παναγιώτη,είμαι νέος σε αυτά και δεν ξέρω να εξηγώ κάποια πράγματα.Ευχαριστώ πάντως για την απαντησή σου.Τώρα με το τροφοδοτικό που έχω φτιάξει δεν έχω πλέον βόμβο.

Αγγελος 297
24-02-13, 12:39
Και πάλι ήμουν απρόσεκτος. Άγγελε το σχέδιο που ανέβασες είναι λάθος. Ρίξε μια ματιά στο διάγραμμα της κατασκευής που παρουσιάζει ο άλλος φίλος. Το RFC θα πρέπει να συνδεθεί στο κάτω μέρος του παράλληλου κυκλώματος, εκεί που συνδέεται ο πυκνωτής των 10pF και όχι κατ' ευθείαν στην άνοδο. Έτσι όπως είναι ισχύουν αυτά που γράφει παραπάνω ο Παναγιώτης.
Ωχ λέτε να φταίει,αυτό θα δοκιμάσω να δω αν θα υπάρξει διαφορά.

Αγγελος 297
25-02-13, 11:14
Καλήμερα σε όλη την παρέα, χθες έκανα την αλλαγή αλλά δεν είδα κάποια διαφορά.Βέβαια το συντόνισα κάπου που ήταν καλά με 30w και 120ma όμως μου έκανε δυο
προβληματάκια πρώτον στο σήμα ακουγόταν ένα περίεργο φύσημα που παλιότερα δεν ακουγόταν απολύτως τίποτα και το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι σε άσχετες στιγμές ξαφνικά ανέβαιναν μόνα τους τα μιλλιαμπέρ ,άλλαζε συχνότητα και μετά από λίγο ξαναεπανερχόταν. Λέτε να φταίει η λυχνία γιατί την έχω καιρό και ίσως με αυτά τα κοκκινίσματα να την κατέστρεψα ή κάποιο άλλο εξάρτημα την κάνει την δουλεία.Συγγνώμη που σας ζαλίζω με τις ερωτήσεις μου όμως δεν έχω τις γνώσεις να βρω το πρόβλημα.Σας ευχαριστώ.

Ακρίτας
25-02-13, 15:59
30W και 120 mΑ σε συντονισμό είναι καλά (σε σχέση με τα 250). Θα σε έλεγα να αλλάξεις τον πυκνωτή της ανάδρασης και τον 5,6 pF που πηγαίνει στη βάρικαπ, όπως και την ίδια τη βάρικαπ. Τα εξαρτήματα αυτά μάλλον έχουν ζοριστεί πολύ. Η 504 στα 250 mA ήταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας αλλά μάλλον τη γλύτωσε.

αθικτον
25-02-13, 18:10
Εκεί που συντονίζει καλά και έχει φοβερή ισχύ και λίγα στάσιμα τραβά 250ma. Φυσικά κοκκινίζει υπερβολικά και δεν με αφήνει να δω τι απόδοση έχει.

Ο πυκνωτης αναδρασης ειναι φιλε Αγγελε, δεν αντεχει. Οσο ανεβαινει η ισχυς τοσο δυσκολευεται και μειωνει την παρεχομενη ισχυ στο οδηγο και κοκκινιζει η ανοδος.

Αυτος που εχεις τωρα ειναι στο 1κν, βαλε καποιον απο 3κν και πανω.

Χρειαζεσαι δηλαδη κατι που να αντεχει περισσοτερο.

Αν μπορεσεις να βρεις εναν πορσελανινο ΝΡΟ 8-15pf ή να βαλεις εναν μεταβλητό, θα εχεις το καλυτερο αποτελεσμα.

Μπορεις να δοκιμασεις βεβαια και τον ομοαξονικο πυκνωτη με το "rg 58", που σου εδειξα στο #10, εχει ομως λιγη ταλαιπωρια η κατασκευη του.

Αυτα βεβαια με την προϋποθεση οτι εχεις τον με/στη του σχεδιου και οχι μεγαλυτερο. (Θα βοηθουσε, αν ελεγες).

Συμφωνω με την προτροπη του εξαιρετικου ηλεκτρονικου Γιωργου Ακριτα (καλησπερα φιλε Γιωργο) για την 22ΚΩ στο οδηγο πλεγμα, θα σταθεροποιηθει η λειτουργια της λυχνιας, αλλα θα πεσει η ισχυς.

φιλικα, Γεωργιος.
41697

Αγγελος 297
25-02-13, 21:22
Καλησπέρα,φίλε Ακρίτα θα αλλάξω τους πυκνωτές και τις βάρικαπ και θα ξαναδοκιμάσω.Φίλε Άθικτον ο μετασχηματιστής που έχω είναι 280V στα 400ma.Τώρα το μηχάνημα με τις αλλαγές είναι βάση του κλασσικού σχεδίου. Όσο αφορά τον ομοαξονικό πυκνωτή θα τον δοκιμάσω αφού σταθεροποιηθεί η κατάσταση.Όμως με το φύσημα τι γίνεται με την αλλαγή των υλικών θα φύγει;Τέλος πάντων
τη λυχνία θα την αλλάξω γιατί όσο να ναι αυτή την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και μάλιστα την έχω ζορίσει αρκετά.Θα την αλλάξω με την 6π36c που είναι ρώσικη παραλλαγή της el504 και της el500.Ευχαριστώ.
41698

Ακρίτας
25-02-13, 22:31
Καλησπέρα και στον Γιώργο (Άθικτον). Άγγελε πιθανόν το ίδιο εξάρτημα που προκαλεί την παροδική ολίσθηση στη συχνότητα να ευθύνεται και για τον θόρυβο. Κάνε τις αλλαγές σου μία - μία, δοκιμάζοντας κάθε φορά για να εντοπίσεις την αιτία. Την λυχνία άλλαξέ την τελευταία.

Αγγελος 297
26-02-13, 10:24
Καλημέρα φίλε Γιώργο(Ακρίτα) αυτό θα κάνω θα αλλάζω ένα ένα τα υλικά να δω ποιο είναι το προβληματικό γιατί όσο να ναι τα έχω ζορίσει λίγο παραπάνω με τόσα πειράματα όμως η τάση που δίνω είναι εντάξει (280v 400ma) ή θέλει λιγότερη.Σε ευχαριστώ και συγγνώμη που σας ζαλίζω.

Ακρίτας
26-02-13, 15:16
Τα 280V μετά την ανόρθωση και το φίλτρο θα γίνουν 396V, δηλαδή η λυχνία τελικά θα δουλεύει με 370 - 380V. Όχι ότι δεν λειτουργεί με αυτή τη τάση, αλλά γενικώτερα όσο μικρότερη είναι η τάση τόσο λιγότερα προβλήματα έχεις, θυσιάζοντας βέβαια την ισχύ. Και όπως έχουμε ξαναγράψει μήν τα περιμένεις όλα από ένα αυτοταλάντωτο.
Επίσης είναι καλό να επισημαίνουμε πάντα ότι οι τάσεις αυτές είναι επικίνδυνες, σε περίπτωση απροσεξίας ή αμέλειας.

αθικτον
27-02-13, 13:01
Τώρα το μηχάνημα με τις αλλαγές είναι βάση του κλασσικού σχεδίου.
Και στο σήμα ακουγεται ένα περίεργο φύσημα που παλιότερα δεν ακουγόταν απολύτως τίποτα.


Οταν κατεβασες το "rfc"απο την ανοδο, παρουσιαστηκε το φυσημα φιλε Αγγελε;

Γιατι δεν δοκιμαζεις να το ξαναβαλεις εκει, να δεις τι θα προκυψει;

Που σου εδινε και 2w επιπλεον.

Αγγελος 297
27-02-13, 20:15
Φίλε Γιώργο(Αθικτον) το φύσημα αυτό το έκανε και πριν κατεβάσω το RFC όμως δεν του έδωσα σημασία.Μάλλον ο ανάδρασης φταίει αλλά δεν μπορώ να σιγουρέψω ακόμα τίποτα μέχρι να έρθουν τα υλικά και να δοκιμάσω.Σύντομα θα έχω απαντήσεις.

Αγγελος 297
03-03-13, 21:42
Καλησπέρα σε όλους, τελικά άλλαξα τον πυκνωτή από 10pf σε 15pf.Tο αποτέλεσμα ήταν να μειωθεί το φύσημα και να πέσουν τα μιλλιαμπέρ. Βέβαια δεν μπόρεσα να ασχοληθώ αρκετά λόγο υποχρεώσεων. Όμως παρατήρησα ότι ζεσταίνεται λιγάκι.Αυτό είναι φυσιολογικό ή έχω πρόβλημα;Φίλε Άθικτον θα δοκιμάσω και τον ομοαξονικό
πυκνωτή όταν βρω χρόνο γιατί μου φαίνεται πως θέλει ώρα για να τον φτιάξω.Αλήθεια NPO πυκνωτές που μπορώ να βρω γιατί όσο και αν έψαξα δεν βρήκα;Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

antonis988
03-03-13, 22:11
Αγγελε καλησπερα εχει ο φανος στην αθηνα δεν ειναι τπτ ειδικο ειναι αυτοι που εχουν μια μαυρη κουκιδα επανω.αν βρεις παρε να αντεχουν τα 500ν αν παλι δεν βρεις βαλε κοινους μπλε 1 κν κανεις δουλεια.

αθικτον
12-03-13, 03:50
τελικά άλλαξα τον πυκνωτή από 10pf σε 15pf.Tο αποτέλεσμα ήταν να μειωθεί το φύσημα και να πέσουν τα μιλλιαμπέρ.

Μεγιστη ισχυ εχουμε με 8.2pf στην αναδραση.

Και να σου θυμιζω φιλε Αγγελε, την αντισταση 82ΚΩ/2w απο τον ηλεκτρ/κο στη γειωση για την αποφορτιση του.

φιλικα, Γεωργιος.

Αγγελος 297
12-03-13, 11:33
Φίλε Αθικτον καταρχήν καλήμερα,με τον παλιό πυκνωτή ανάδρασης είχα προβλήματα μόλις τον άλλαξα όπως μου είπες τότε βελτιώθηκαν αρκετά πράγματα.Την αντίσταση 100kΩ δεν την παρέλειψα την έβαλα όπως μου είχες πει σε άλλο post.Θα δοκιμάσω με τους πυκνωτές ανάδρασης να δω τι παίζει αλλά επειδή έχω υποχρεώσεις το τριήμερο θα κάτσω να ασχοληθώ.Τώρα ο πομπός συντονίζει σε μόνο μια μεριά του αραιόφυλλου δίχως να υπάρχει σημαντικό πρόβλημα. Όμως δεν παίζει δυνατά πρέπει να βάλω το volume λίγο πριν το τέρμα για να ακουστεί κάπως ικανοποιητικά.Έτσι γίνεται με τα αυτοταλάντωτα ή έχω κάνει κάποιο λάθος
στην είσοδο της διαμόρφωσης.Την βάρικαπ την έχω βάλει όπως δείχνει η γραμμούλα στο σχέδιο.Όταν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφίες του μηχανήματος όπως είναι τώρα.

Υ.Γ.Έφτιαξα τον ομοαξονικό πυκνωτή αλλά είναι δύσκολος στην τοποθέτηση γιατί δεν φτάνει όπως μου έδειξες στο post #10 πειράζει να κάνει λίγο κύκλο γιατί δεν χωράει ή θα υπάρξει πρόβλημα με επαγωγικές χωρητικότητες.
Ευχαριστώ!

αθικτον
15-03-13, 03:14
Χρειαζεσαι αλλη "varicap" φιλε Αγγελε.

Η ΒΒ105 δεν ειναι αρκετα ισχυρη, για να αντεξει στην "rf".

Με προενισχυτη διαμορφωνεις; ή με κατι αλλο;

Δοκιμασε με μεγαλυτερες διοδους, ακομη και κοινες ανορθωσεως.

Βαλε τον ομοαξονικο πυκνωτη. Αν τοποθετηθει καμπυλογραμμα, ή ακουμπησει η μονωση καπου, δεν θα υπαρξει προβλημα.

Προσεξε ομως! Το κεντρικο στελεχος του καλωδιου να ειναι συνδεδεμενο στο συντονιζομενο κυκλωμα και το "μπλενταζ" στο οδηγο πλεγμα. Αλλιως θα δεις βεγγαλικα.

Βαλε θερμοσυστελομενο για αντοχη στη θερμοτητα.

Αγγελος 297
15-03-13, 12:31
Εχω δύο τύπους varicap τις ΒΒ105 και τις ΒΒ119.Οταν βάζω την ΒΒ105 τότε αρχίζει να καπνίζει μερικές φορές.Οι άλλες δεν καπνίζουν,όμως και οι δύο τύποι πάνω κάτω έχουν παρόμοια απόδοση.Διαμορφώνω από ένα cd player και βάζω το volume στο τέρμα για να παίξει.Θα βάλω τις διόδους και τον ομοαξονικό πυκνωτή να δω τι παίζει.Αμα διαμορφώσω από προενισχυτή πρέπει να τον συνδέσω στον πομπό από την εξοδό των ακουστικών;Σε ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σου.

Γιώργος Ανώνυμος
15-03-13, 14:27
Θυμάμαι από εκείνες τις εποχές ότι το παίξιμο με τον πυκνωτή ανάδρασης είναι χρονοσπατάλη, όπως και σαν να έκανες πρόγραμμα με τους wishbone ass εκείνη την εποχή και να μην σε ακούει ούτε η μάνα σου, ενώ μόλις πέταγες τους modern talking έσπαγε το τελέφωνο!
Δεν λέω κουλτουριάρικο συγκρότημα για τα δεδομένα της εποχής αλλά μόνο οι μπιμπικάδες τους ακούγανε...

Στο θέμα λοιπόν ένας 15pf είναι η σίγουρη επιλογή ακόμα και αν δεν είναι NPO.
Την varicap την κολλάς μόνο εφόσον έχεις συντονίσει, άντε το πολύ να κάνεις fine tuning (μικροσυντονισμό).
Οι αποστάσεις από μεταβλητο σε πηνίο σύζευξης είναι μεγάλη, κοίταξε να το μαζέψεις. Εναλλακτικά τετραγώνισε τον κύκλο δηλ. φτιάξε με ένα μυτοτσίμπιδο τετράγωνες σπείρες και χώσε ενδιάμεσα τις κυκλικές σύζευξης με την κεραία.
Οι μεταβλητοι δείχνουν ΟΚ, μετά την αφαίρεση σπειρών.
Νομίζω ότι θα έρθει στα ίσια του εύκολα, δεν έχεις να παίξεις με πολλά.
Πάντως μην σπαταλάς χρόνο με άχρηστες δοκιμές (όπως εμείς κάποτε...)!
Καλή επιτυχία!

Αγγελος 297
15-03-13, 22:22
Σε ευχαριστώ φίλε Γιώργο θα ξανά ανεβάσω φωτογραφίες γιατί έχω αλλάξει αρκετά μέχρι και rfc πορσελάνινα έχω βάλει και τα πηνία κόντινα μαζεύοντας κάπως τις αποστάσεις.Μπορώ να πω πως το έχω παιδέψει αρκετά όμως αυτό είναι που κάνει όλη την υπόθεση ωραία.Τώρα το τριήμερο θα δοκιμάσω να και θα σας πω τελικά τι παίζει.Σας ευχαριστώ πάντως για την βοήθειά σας.
Καλές απόκριες!!!

αθικτον
16-03-13, 04:31
Καλημερα φιλε Αγγελε.

Ο καλυτερος τροπος ειναι να μπουν τα πηνια μπροστα απο τους μεταβλητους, αλλα κατι τετοιο ειναι δυσκολο να αποδωθει σε σχημα.

Σου δινω λοιπον εναν απλο τροπο τοποθετησης των πηνιων που ειναι ιδανικος για υλοποιηση σε μικρο χωρο.

Αντι για την ΒΒ105, δοκιμασε μια ΒΥ255 αν και δεν ειναι "varicap" θα διαμορφωσει το φερον.

Για ενισχυση του "cd player" προτεινω ενα σταδιο προενισχυσης με το TL071, που βρηκα στο διαδικτυο.

Δεν θα ανοιγεις ομως πολυ το "volume" του "cd",γιατι θα καψεις το TL071.

Δωστου ρευμα απο μια τετραγωνη 9βολτη μπαταρια.

Τον ομοαξονικο να τον δοκιμασεις πρωτα μ'ενα πολυμετρο να μην ειναι βραχυκυκλωμενος.

φιλικα, Γεωργιος.4220542204