PDA

Επιστροφή στο Forum : Επανεκιννησεις σε Pinball Machine



ppanos80
27-12-12, 17:04
Καλησπέρα σας

Πρόσφατα ηρθε στην κατοχη μου αυτο το φλιπερακι http://www.ipdb.org/machine.cgi?id=1257
Το βασικο του προβλημα ειναι οτι κανει απο την πρωτη μερα που το πηρα κανει πολυ συχνα resets.
Αλλες φορες οταν το ανοιγω αργει πολυ να ξεκινησει κανοντας συνεχομενες επανεκιννησεις, αλλες φορες με το που το ανοιγω ριχνει την ασφαλεια....Το περιεργο ειναι οτι οσο περναει η ωρα και ειναι αναμμενο οι επανεκιννησεις μειωνονται αρκετα, αλλα δεν εξαλειφονται καθολου.
Επειδη ειμαι αρχαριος πανω σε ηλεκτρονικα θεματα απο που να ξεκινησω να το ψαχνω;
Τα πολυ βασικα, το φις, η πριζα και το ρευμα δειχνει να ειναι οκ.

taskom
27-12-12, 22:33
Καλησπερα ριξε μια ματια στο POWER DRIVE PCB.
Δες τους πυκνωτες και το τρανζιστορ πανω δεξια....

40214
Αν δεν βγαζεις ακρη εδω ειμαι κερνας καφε και του ριχνω μια ματια!!!!

Επισεις μεγαλο ρολο παιζουν τα φις που απο τον καιρο δεν κανουν καλες επαφες...

info@kalarakis.com
28-12-12, 11:38
Σου προτείνω να κεράσεις τον taskom μερικούς καφέδες.
Εν τω μεταξύ κοίτα πυκνωτές τροφοδοτικού και γέφυρες
αν έχεις ανοικτή τη πόρτα ξεκινά κανονικά? Αν ναι δες το κύκλωμα των 50V
Βγάλε το τζάμι και με το χέρι κούνα τους αισθητήρες στη διαδρομή της μπίλιας Αν κάποιος κάνει ρεσετ Δες τη δίοδο που έχει και τη δίοδο πάνω στη πλακέτα.
Δες και τις ρακέτες αν έχουν αρκετή δύναμη , μπορεί να είναι βραχυκυκλωμένο κάποιο πηνίο

taskom
28-12-12, 22:20
Σου προτείνω να κεράσεις τον taskom μερικούς καφέδες.
Εν τω μεταξύ κοίτα πυκνωτές τροφοδοτικού και γέφυρες
αν έχεις ανοικτή τη πόρτα ξεκινά κανονικά? Αν ναι δες το κύκλωμα των 50V
Βγάλε το τζάμι και με το χέρι κούνα τους αισθητήρες στη διαδρομή της μπίλιας Αν κάποιος κάνει ρεσετ Δες τη δίοδο που έχει και τη δίοδο πάνω στη πλακέτα.
Δες και τις ρακέτες αν έχουν αρκετή δύναμη , μπορεί να είναι βραχυκυκλωμένο κάποιο πηνίο

ΔΕΝ ειναι πορτα 100% ουτε το playfill .
Ειναι απο πλακετα στα +5v καπου....η καποια ψυχρη......

Phatt
28-12-12, 22:49
Πανο απο που το πηρες το μηχανημα αν επιτρεπεται;

taskom
28-12-12, 23:02
Πανο απο που το πηρες το μηχανημα αν επιτρεπεται;

θελεις να αγορασεις??

ppanos80
28-12-12, 23:39
Πανο απο που το πηρες το μηχανημα αν επιτρεπεται;

Καλησπερα το πηρα απο ενα παιδι στην χρυση ευκαιρεια.

Δυστυχως το μηχανημα εχει κι αλλα θεματα εκτος απο το θεμα με τις επανεκιννησεις το οποιο μαλλον οφειλεται στο τροδοφοτικο.

Λειπει ενα τετοιο http://www.ebay.com/itm/Williams-pinball-micro-switch-NEW-/281014735929?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item416dc89439

Μηπως εχει κανενα παιδι απο εδω κατι τετοιο η κατι παρομοιο; Αντε να το βρω τωρα παλι

Μπλεξιμο πολυ δεν το περιμενα τετοια μανουβρα, με βλεπω να το πουλαω

Phatt
28-12-12, 23:55
Το διακοπτακι δεν ειναι ιδιαιτερο θεμα...

ppanos80
29-12-12, 00:16
Το διακοπτακι δεν ειναι ιδιαιτερο θεμα...

Φιλε μου ξερεις απο που μπορω να προμηθευτω κατι τετοιο εκτος φυσικα απο το ebay?

Phatt
29-12-12, 00:19
Ο Τασος καταπως φαινεται ειναι τις δουλειας...Και προθυμοποιηθηκε να σε βοηθησει.Εκτιμω οτι θα υπαρχουν και εδω, ισως καινουρια, ισως μεταχειρισμενα.
Εγω απο ebay θα το επερνα, που τοχω και ψωμοτυρι.

info@kalarakis.com
29-12-12, 11:29
Αν το θέλεις άμεσα πάρε ενα απο τα ηλεκτρονικά καταστήματα και φτιάξε το υπόλοιπο απο συνδετήρα κολλημένο στο έλασμα.
Πάντως το δικό μου φλιππερ που έκανε το ίδιο ήταν καμένη η δίοδος 4148 στη κεντρική πλακέτα από το διακόπτη στη ράμπα και ταυτόχρονα το δεξιό πηνίο στη ρακέτα

mariosm
29-12-12, 13:21
Μπλεξιμο πολυ δεν το περιμενα τετοια μανουβρα, με βλεπω να το πουλαω

Και που εισαι ακομα. Για να το δεις να παιζει σωστα εχεις πολυ δρομο ακομα.

Για περισσοτερο απο δεκα χρονια τα φλιπερ ηταν ο εφιαλτης μου με τις βλαβες τους μεχρι που καμια δεκαρια που ειχα
(πολυ ποιο καινουρια απο αυτο) βρηκαν τη θεση που τους επρεπε........Στη χωματερη.

navar
07-01-13, 12:04
βρηκαν τη θεση που τους επρεπε........Στη χωματερη.

Μάριε θα διαφωνήσω , είναι υπέροχα μηχανήματα και τους αξίζει μια καλή θέση σε ένα playroom , είναι τρομερά εθιστικά και πραγματικά παιχνίδια δεξιοτήτων και όχι τύχης !

απο την μικρή πείρα μου θα συνέκλεινα και εγώ οτι το πρόβλημα είναι τάσης και μάλιστα στα +5 ,
λογικά δεν σηκώνει το τροφοδοτικό Amps και μόλις ζορίζεται λίγο κάνει restart !
τα διακοπτάκια/πηνία/διοδάκια/τρανζίστορ ισχύος , θεωρούνται παιδικές ασθένειές και συνηθισμένες βλάβες , εύκολα βρίσκεις ανταλλακτικά που δεν είναι πάντα φτηνά !