PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποιηση σε τροφοδοτικο



motifnick
29-12-12, 09:27
Εκανα ενα τροφοδοτικο που 9v με λιγα νομιζω mA, εχω 220uF,σταθεροποιητη Lm78L09 και μετα εναν 10uF. ..λοιπον ναι περνω 12,8v? :confused1: μηπως ειναι λιγορετα αμπερ ο σταθεροποιητης μου? εβαλα ενα καινουριο..και τα ιδια, το εβαλα αναποδα μηπως ειναι λαθος εισοδο-εδοξος και περνω 13+ volt. Τι εκανα λαθος?

tasosmos
29-12-12, 09:41
Σιγουρα το εχεις συνδεσει σωστα; δες http://circuits.datasheetdir.com/39/LM78L09-pinout.jpg για το pinout κ εδω για ενδεικτικο σχηματικο: http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2008/04/9v-regulator-circuit.JPG.

Τα 78Lxx δινουν μεχρι 150mA εξοδο αλλα κ να το ξεπερνουσες δεν θα πρεπε να εχει εξοδο 12+ V, το πολυ να ενεργουσε η προστασια και να χαμηλωνε περαιτερω η ταση εξοδου.

motifnick
29-12-12, 09:55
Σιγουρα το εβαλα σωστα.. Μαλιστα και αναποδα. Και τα δυο που αγορασα δεν σταθεροποιουν.. Περιεργο..
Εγω δεν εβαλα πριν και μετα τους 0.01..

picdev
29-12-12, 10:11
τι τάση βάζεις στην είσοδο του regulator?

motifnick
29-12-12, 10:15
10v.. Ειναι 9 αλλα μετρησα 10

tasosmos
29-12-12, 10:34
Βαζεις 10V dc στην εισοδο του LM??? ή 10V AC πριν την γεφυρα;

motifnick
29-12-12, 10:41
Βαζεις 10V dc στην εισοδο του LM??? ή 10V AC πριν την γεφυρα;


Οχι ο μετασχηματιστης πριν την γεφυρα μου δινει 10v (ενοουσα οτι κανονηκα ειναι 9βολτος γιατι ετσι γραφει) μετα την γεφυρα δεν μετρισα τι μπαινει στην εισοδο της..
παραθετω εικονα.. Βεβαια στην εικονα ειναι αναποδα δηλ λαθος αλλα ηθελα να την δοκιμασω και αλλιως..απλα βαριομουνα να την ξανα ξεκολλησω..μεχρι να μου πει κανεις γνωμη.

picdev
29-12-12, 10:41
αυτό ήταν που ήθελα να ρωτήσω και εγώ, επίσης την τάση τη μετράς με φορτίο στο κύκλωμα σου ή χωρίς?
κάνε ένα σχηματικό ή βγάλε καμιά φωτό

motifnick
29-12-12, 10:52
αυτό ήταν που ήθελα να ρωτήσω και εγώ, επίσης την τάση τη μετράς με φορτίο στο κύκλωμα σου ή χωρίς?
κάνε ένα σχηματικό ή βγάλε καμιά φωτό
Μολις προσθεσα παραπανω φωτο..
Αυτο που εκανα ειναι να βαλω ρευμα στον μετασχηματιστη-ανορθωτη-σταθεροποιητη και στους ακροδεκτες out να βαλω το πολυμετρο και να δω 12,4v μετα 12,8... Και αν το αλλαξω μερια λαθος περνω 13και πανω.. Μεχρι και δυο μαζι εβαλα σταθεροποιητες παραλληλα και πηρα 0,3v παρακατω..

picdev
29-12-12, 10:53
μέτρα τη τάση στην στην έξοδο της εξομάλυνσης μετά τη γέφυρα δηλαδή, χωρίς το regulator πάνω ,
βεβαιώσου οτι η πυκνωτής έχει τη σωστή πολικότητα

motifnick
29-12-12, 10:56
Ok μετραω και σου λεω. Αλλα να βγαλω την σταθεροποιηση πρωτα. Οι πυκνωτες το μειων το εχω κατω.. Στην γειωση..



Edit Λοιπον ,14,41v ειναι ακριβος μετα την γεφυρα..
Λοιπον εβαλα εναν νεο σταθεροπ. Παρομοιο.. Και πηρε φωτια..

tasosmos
29-12-12, 11:39
Αν εχεις 14,4V μετα την γεφυρα (με τον πυκνωτη εξομαλυνσης συνδεδεμενο) τοτε ειναι μαλλον βεβαιο οτι συνδεεις τον σταθεροποιητη λαθος και καιγεται...
Τα μονα αλλα πιθανα ενδεχομενα ειναι να μην εχεις 7809 αλλα κατι αλλο, πχ 7909 ή να ειναι αχρηστα τα ολοκληρωμενα (μαλλον απιθανο).

motifnick
29-12-12, 11:46
Αν εχεις 14,4V μετα την γεφυρα (με τον πυκνωτη εξομαλυνσης συνδεδεμενο) τοτε ειναι μαλλον βεβαιο οτι συνδεεις τον σταθεροποιητη λαθος και καιγεται...


Ο πρωτος δε καιηκε, αλλα μου εδεινε 12.. Τι λαθος μπορει να κανω σε ενα τοσο απλο τροφοδοτικο? δε νομιζω τοσο ξεφτελας να ειμαι,νομιζω λαθος σταθεροποιητη τις πλακας αγορασα.. Και οι δυο αλλα εταιρειας, ο καμενος ηταν 78l09 α9801 ο αλλος που απλα μειωνει ελαφρα lm78l09 της ST. Εκανα πολυ δυσκολοτερα τροφοδοτικα και με συμετρηκα και ποτε δεν ειχα σφαλμα, Πηρα 7809 μια δεκαδα απτο ebay..να τελειωνουμε.
κατω φωτο.. Αφαιρεσα τον σταθεροποιητη. Φαινεται που διακοπτεται πλεον το θετικο τον πυκνωτων.

tasosmos
29-12-12, 12:12
Ε καμια φορα και τα απλουστερα πραγματα τα κανεις λαθος αν εισαι κουρασμενος ή τεσπα δεν εισαι συγκεντρωμενος. Μερικες φορες εχω φαει ωρες ψαχνοντας γιατι δεν δουλευει κατι και μετα απο μερικες ωρες υπνου βρισκω τι φταιει με μια ματια...


Το μονο που δεν αναφερθηκε αλλα υποθετω εχεις ελεγξει ηδη ειναι μηπως ειναι πεσμενες οι μπαταριες του πολυμετρου σου κ μετραει οτι να ναι.

motifnick
29-12-12, 12:34
Ε καμια φορα και τα απλουστερα πραγματα τα κανεις λαθος αν εισαι κουρασμενος ή τεσπα δεν εισαι συγκεντρωμενος. Μερικες φορες εχω φαει ωρες ψαχνοντας γιατι δεν δουλευει κατι και μετα απο μερικες ωρες υπνου βρισκω τι φταιει με μια ματια...


Το μονο που δεν αναφερθηκε αλλα υποθετω εχεις ελεγξει ηδη ειναι μηπως ειναι πεσμενες οι μπαταριες του πολυμετρου σου κ μετραει οτι να ναι.
Χαχαχα οχι αλλαγμενη μπαταρια εχει και ειναι καλης ποιοτητος το πολυμετρο. Τωρα σκεφτηκα.. Ανα παρει το κυκλωμα μου τα 12,4 volt μηπως εχει πτωση στα 9v? μηπως μου κανει δουλεια? φοβαμαι για βομβο γιατι ειναι για ηχο..
δεν εχει σφαλμα..απλα πραγματα σε τεραστια πλακετα για να ειναι καθαρη ευρηχωρη δουλεια να μπορω να επεμβαινω οποτε θελω..
Απλα νομιζα οτι η σταθεροποιηση ειναι αυτηρα απολυτη..

tasosmos
29-12-12, 12:45
Δεν υπαρχει απαιτηση ελαχιστου φορτιου για σταθεροποιηση απ'οτι θυμαμαι. Τσεκαρε το datasheet να δεις αν αναφερεται κατι σχετικα.

ggr
29-12-12, 17:21
Καταρχην κοιτα την γεφυρα αν την εχεις συνδεσεις σωστα και μετρα την ταση πανω στον πυκνωτη εξομαλυνσης. Μετα κοιτα την συνδεσμολογια του 78L09, μην κανεις πειραματα και το συνδεεις αναποδα γιατι σιγουρα θα καταστραφει. Στο σχεδιο που ανεβαζω φαινεται η διαταξη των ακροδεκτων του. Μην βαλεις καποιο που εχεις ηδη χρησιμοποιησει. Απλα ελεγξε πρωτα την ταση μετα τη γεφυρα και μετα προχωρα. Επισης κοιτα και τους πυκνωτες αν ειναι οκ μπορει να εχουν διαρροη με αποτελεσμα να περναει παραπανω ρευμα απο τον σταθεροποιητη και να καταστρεφεται
.40268

sv2
29-12-12, 18:53
Κατά την άποψη μου τοποθετείς λάθος την είσοδο τοu σταθεροποιητή για αυτό σε βγάζει 12 volt τα μικρά σταθεροποιητικά που μοιάζουν με τρανζίστορ έχουν την είσοδο ανάποδα, από δεξιά και αριστερά είναι η έξοδος,