Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδορικό Η/Υ ως παροχή σε επαναφορτιζόμενο σκουπάκι



ba99297
02-01-13, 18:23
Γεια χαρά και καλή χρονιά σε όλους
Έχει πέσει στα χέρια μου το παρακάτω σκουπάκι

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.020126

Είναι 12 βολτ και λέει απόδοση 25 watt , να υποθέσω ότι τραβάει 2 αμπέρ ( δεν είμαι ηλεκτρονικός)
Επειδή δεν έχει βάση επαναφόρισης και δεν θέλω ( έστω και αν βρω φορτιστή ) να δίνω λεφτά για μπαταρίες , μπορώ να το λειτουργήσω συνδέοντάς το σε τροφοδοτικό η/υ στην έξοδο των 12 βολτ?

Ευχαριστώ

ba99297
03-01-13, 00:47
Παιδιά κανείς?

tasosmos
03-01-13, 01:06
Αν εννοεις να το συνδεσεις στο τροφοδοτικο ενω αυτο ειναι συνδεδεμενο σε Η/Υ τοτε ειναι κακη ιδεα. Θα αυξηθει ο θορυβος στην τροφοδοσια κα.

Αν εχεις δευτερο τροφοδοτικο χυμα για τροφοδοσια κατασκευων κτλ τοτε κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχει κανενα προβλημα να του συνδεσεις επανω το σκουπακι.

sakisr
03-01-13, 01:12
Οι τιμες στα μικρα παλμοτροφοδοτικα ειναι πολυ καλες.Ρωτα σε ενα καταστημα ηλεκτρονικου υλικου για ενα παλμοτροφοδοτικο ή εστω για απλο στα 2 Αμπερ.Με ενα μακρυ καλωδιο ειναι οκ.Ασε που και στο αυτοκινητο θα καθαριζει μια χαρα.

troller_coaster
03-01-13, 01:32
Θεωρητικά γίνεται. Θα έχεις ένα θεματάκι με το on/off όμως, αφού, τουλάχιστον για να ανάψει, θα πρέπει να πάρει εντολή από το motherboard, το οποίο δεν θα το έχεις. Μπορείς να το λύσεις εύκολα, όμως.

ba99297
03-01-13, 10:13
Παιδιά αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Να πώ ότι η λογική που θέλω να το χρησιμοποιήσω είναι η εξής
Να πάρω ένα ανεξάρτητο τροφοδοτικό υπολογιστή, που μπορώ να το βρω και δωρεάν και σε αυτό το τροφοδοτικό να συνδέσω στην έξοδο των 12 βολτ τα καλώδια που από τις μπαταρίες πηγαίνουν στο μοτέρ
Το on off λύνεται βραχυκυκλώνοντας δύο επαφές ( με διακοπτάκι ) στην πλεξούδα του ροφοδοτικού που πάει στην μητρική ( αλλά μητρική δεν θα υπάρχει αφού είπαμε το τροφοδοτικό είναι ανεξάρτητο)
Κάποιος φίλος πρότεινε να πάρω παλμοτροφοδοτικό. Για να μαθαίνω κιόλας..το παλμοτροφοδοτικό από ένα τροφοδοτικό υπολογιστή τι διαφορά έχει. Που χρησιμοποιούνται τα παλμοτροφοδοτικά?( ρωτάω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ). Υπάρχει περίπτωση με το τροφοδοτικό το η/υ να κάνω ζημιά?
Ευχαριστώ για τις ως τώρα συμμετοχές και απαντήσεις σας
Χρόνια πολλά σε όλους
Να είστε καλά

Phatt
03-01-13, 10:46
Δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις ζημια, το μονο που εχεις να προσεξεις ειναι η πολικοτητα.Θα εχεις ενα μοσχαρι τροφοδοτικο για το σκουπακι σου.Αμα ειναι τζαμπα, το εκανες κιολας...Απλα ενα τροφοδοτικο υπολογιστη ειναι overkill για μια τετοια τροφοδοσια, δηλαδη προσφερει πολλα παραπανω πραγματα απο οτι χρειαζεται το σκουπακι.Εχει μεγαλη ισχυ, ειναι σταθεροποιημενο, εχει προστασιες, εχει, εχει...

Οσο για τα παλμοτροφοδοτικα, μπορουν να σου λυθουν οι αποριες εδω. (http://invenio.lib.auth.gr/record/127088)

JOUN
03-01-13, 11:00
Κάποιος φίλος πρότεινε να πάρω παλμοτροφοδοτικό. Για να μαθαίνω κιόλας..το παλμοτροφοδοτικό από ένα τροφοδοτικό υπολογιστή τι διαφορά έχει. Που χρησιμοποιούνται τα παλμοτροφοδοτικά?( ρωτάω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ).
Tο τροφοδοτικο υπολογιστη ΕΙΝΑΙ παλμοτροφοδοτικο με πολλες εξοδους διαφορων τασεων.

sakisr
03-01-13, 15:47
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62987
Σ'αυτο το λινκ εχω παρουσιασει μια κατασκευη που ενα τροφοδοτικο υπολογιστη μετατρεπεται σε ενα πολυ πρακτικο εργαστηριακο τροφοδοτικο.
Διαβασε το να παρεις καποιες ιδεες.Για να μη μπερδευεσαι, το παλμοτροφοδοτικο διαφερει απο τα κλασσικα τροφοδοτικα γιατι κανει πτωση τασης ηλεκτρονικα και οχι με μετασχηματιστη.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα μικροτερο ογκο και βαρος και περισσοτερα αμπερ και σταθεροποιηση του ρευματος.

ba99297
03-01-13, 23:30
Παιδιά γεια χαρά
Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας
Περνάω στο θέμα
Μπορώ να σας περιγράψω την καλωδίωση αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, σας αναφέρω απλά το πρόβλημα που αντιμετώπισα
Δίνω στο μοτέρ από το τροφοδοτικό του η/υ
Όταν δίνω 12 βολτ το μοτέρ κάνει να ξεκινήσει, παίρνει μισή στροφή αλλά εκείνη την στιγμή τερματίζει την λειτουργία του το τροφοδοτικό. Με τον ίδιο τρόπο αντιδράει το τροφοδοτικό αν βραχυκυκλώσεις τα καλώδιά του. Σα να δουλεύει μια δικλείδα ασφαλείας και δεν αφήνει το τροφοδοτικό να λειτουργήσει παραπάνω.
Αν από το ίδιο τροφοδοτικό δώσω 6 βολτ τότε το μοτέρ από το σκουπάκι δουλεύει κανονικά μεν αλλά χωρίς να ρουφάει αρκετά.
Επίσης έδωσα στο μοτέρ ρεύμα από 12 volt μπαταρία και δούλευε σαν τρελό ( μάλλον έτσι πρέπει να δουλεύει )
Κατά την διάρκεια λειτουργίας από μπαταρία, επειδή κρατούσα με το χέρι το καλώδιο πάνω στον πόλο + της μπαταρίας, διαπίστωσα ότι αυτό ζεστάθηκε αρκετά ( όχι βέβαια τόσο που να μην μπορώ να το κρατάω)
Το μοτέρ γράφει επάνω 12 volt.
Για να διαπιστώσω μήπως έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό στην τάση των 12 volt συνδέω μία λάμπα αυτοκινήτου 12 volt 21 watt ( όσα περίπου και το σκουπάκι που είναι 25 watt ) και ανάβει κανονικά. Πάει το μυαλό κανενός στο τι μπορεί να φταίει?

Μοτέρ?
Τροφοδοτικό?
Συνδεσμολογία?
Εγώ?
Μήπως το τροφοδοτικό "ελέγχει" το μέγιστο στιγμιαίο ρεύμα που μπορεί να δώσει και πάω από ένα όριο "κόβει"?
Κάθε βοήθεια καλοδεοχούμενη.

Υ.Γ 1 Με 6 volt δεν λέει να το δουλέψω γιατί δεν ρουφάει σχεδόν καθόλου.
Υ.Γ 2 Αν θέλετε εικόνες από την συνδεσμολογία που είχε το σκουπάκι μπορώ να ανεβάσω, απλά επειδή πέρνει χρόνο, θα το κάνω εφόσον κριθεί απαραίτητο από κάποιο μέλος

Σας ευχαριστώ Πολύ

JOUN
03-01-13, 23:54
Eιναι απλο το προβλημα σου(μαλλον η λυση του.. )
Οταν ξεκιναει το σκουπακι τραβαει ρευμα πολυ περισοτερο απο τα δυο αμπερ της κανονικης λειτουργιας του,μια τιμη κατα προσεγγιση ειναι 10 αμπερ, μπορει και περισοτερα..
Αυτο το τροφοδοτικο το αντιλαμβανεται σαν βραχυκυκλωμα λογω του αυξημενου ρευματος και το κοβει η προστασια του..
Ισως μπορεις να το παρακαμψεις πατωντας στιγμιαια την σκανδαλη απο το σκουπακι(ας πουμε μισο δευτερολεπτο) μετα την αφηνεις και πριν μηδενισουν οι στροφες την πατας ξανα.Καπως δηλαδη σαν να ξεκινας "μαρσαροντας" για μισο δευτερολεπτο.Μαυτο τον τροπο ξεκιναει για λιγο,πριν ομως παρει τορευμα την μεγιστη τιμη των ας πουμε 10Α εσυ το εχεις αφησει και μετα το ξαναπατας πριν μηδενισουν οι στροφες του.
Αλλος τροπος θα ηταν να συνδεσεις ενα μεταγωγικο διακοπτη στα 6 και στα 12V ωστε να ξεκιναει με 6V και στη συνεχεια να του δινεις τα 12,κατι παρομοιο γινεται στους τριφασικους κινητηρες με συνδεσμολογια αστερα-τριγωνου..

ba99297
04-01-13, 00:20
Φίλε μου αυτό που λες με το στιγμιαίο πάτημα-άφημα και ξαναπάτημα του διακόπτη δεν γίνεται γιατί το τροφοδοτικό κλείνει αμέσως μόλις δώσω 12 βολτ. Δεν έχει το μοτέρ την δυνατότητα να πάρει έστω και λίγες στροφές.
Σε σχέση με τον μεταγωγικό διακόπτη μπορώ ίσως να κάνω το εξής
Το σκουπάκι έχει έναν διακόπτη με 2 σκάλες
Στην πρώτη σκάλα έδινε ρεύμα με τις 8 από τις 10 μπαταρίες που συνολικά είχε και με την δεύτερη σκάλα έδινε ρεύμα και με τις 10 μπαταρίες.
Αν στην μία σκάλα ( 1η ) τα 6 βολτ του τροφοδοτικού και στην άλλη (2η) συνδέσω τα 12 βολτ θα έχω το αποτέλεσμα που περιγράφεις? Ο διακόπτης έχει τις σκάλες σειριακά, για να πας στην 2η περνάς από την 1η, άρα θα ξεκινάει με 6 βολτ και θα συνεχίζει με 12. Αυτό που δεν ξέρω σίγουρα είναι μήπως οι δύο σκάλες επικοινωνούν ( δεν ξέρω πως να το πω ) και βραχυκυκλώσουν.
Σας περιγράφω λίγο πως ήταν αρχικά ο διακόπτης
Είχε 4 ακροδέκτες ( έστω 1 2 3 4 )
στον 1 πήγαινε ρεύμα από τον φορτιστή για να φορτίζουν οι μπαταρίες ( δεν μας ενδιαφέρει)
στον 3 πήγαινε ρεύμα από τις 8 μπαταρίες ( δηλαδή 8*1.2=9,6 βολτ) πρέπει να ήταν η σκάλα 1
στον 4 πήγαινε ρεύμα από τις 10 μπαταρίες ( δηλαδή 10*1.2=12 βολτ) πρέπει να ήταν η σκάλα 2
από τον 2 έφευγαν είτε 9,6 είτε 12 βολτ για το μοτέρ, ανάλογα με το τι είχει επιλέξει ο χρήστης από τον διακόπτη
Αν δεν βγάλω άκρη με τον διακόπτη μπορώ να κάνω κάτι στο τροφοδοτικό για να αυξήσω την ανοχή του?

ba99297
04-01-13, 09:17
Μπορώ να δω πόσα ampere τραβάει το σκουπάκι ( όταν το συνδέω στην μπαταρία )?
Έχω αμπεροτσιμπίδα αλλά δεν ξέρω να την χρησιμοποιώ, μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?
Αν συνδέσω παραπάνω από ένα κιτρινα καλώδια ( που δίνουν 12 volt) του τροφοδοτικού υπάρχει περίπτωση να πάρω παραπάνω ampere χωρίς πρόβλημα?
Πόσα ampere μπορεί να δώσει στα 12 volt το τροφοδοτικό η/υ
Αν κάποιος έχει άποψη για το πως μπορώ να παρακάμψω το παραπάνω πρόβλημα , είμαι όλος αυτιά....
Σας ευχαριστώ

JOUN
04-01-13, 09:27
Γεια σου Βαγγελη
Οπως περιγραφεις τον διακοπτη μαλλον θα κανεις δουλεια,δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις.
Με την αμπεροτσιμπιδα δεν θα κανεις τιποτα για δυο λογους:Αν απ'οτι καταλαβαινω ειναι μια φτηνη δεν θα εχει καν μετρηση DC ρευματος.Ακομη και αν ειχε το ρευμα που τραβαει το μοτερ ειναι στιγμιαιο και δεν θα προλαβαινε να δειξει καποια σταθερη ενδειξη..
Τα διαφορα κιτρινα καλωδια παιρνουν ολα απο το ιδιο σημειο του τροφοδοτικου απλως υπαρχουν για να συνδεσεις πολλες συσκευευς(σκληρους,CD ανεμιστηρες )κλπ.
Το τροφοδοτικο κατα πασα πιθανοτητα γραφει επανω στην ετικετα ποσα αμπερ ειναι στα 12,στα 5,στα -12,αν ειναι καλο θα γραφει πανω-κατω την αληθεια αν ειναι της πλακας θα υπερβαλει..

sakisr
04-01-13, 10:34
Επειδη επαθα το ιδιο με ενα μοτερ απο επαναφορτιζομενο, μηπως το τροφοδοτικο σου δινει λιγα αμπερ στα 12 βολτ?
Αν εχει καποιο προβλημα το τροφοδοτικο ισως ειναι εκει η αιτια.Τα περισσοτερα παλια τροφοδοτικα εβγαζαν γυρω στα 15Α /12V.
Αν το σκουπακι θελει τουλαχιστον 10Α για να ξεκινησει ισως να μη μπορει να ανταποκριθει στη στιγμιαια ζητηση ρευματος.
Λογικα το κουτι στο πλαι εχει μια ετικεττα με τα ρευματα ανα ταση.Δες εκει τι λεει.
Επισης πες με ποσα καλωδια απο τα 12V εδωσες στο σκουπακι.Ισως αν χρησιμοποιησες ενα μονο να εγινε τιποτα περιεργο.

ba99297
04-01-13, 14:35
Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά
Αναφορικά με τον διακόπτη φοβάμαι μήπως δίνοντας στην 1η σκάλα του διακόπτη 6 βολτ και στην δεύτερη 12 μην τυχόν πάνε (με επιλεγμένη την δεύτερη σκάλα ) αθροιστικά 18 βολτ στο μοτερ και το κάψουν. Το λέω αυτό γιατί δεν θυμάμαι αν κατά την αρχική σύνδεση (όπως περιγράφω παραπάνω) όταν επέλγες απο τον διακόπτη 2η σκάλα (να πάρει ρεύμα από τις 10 μπαταρίες δηλαδή 12 βολτ ) αν αποκλείονταν η 1η σκάλα. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός. Εκεί όμως τα πράγματα ήταν δεδομένα 10 μπαταρίες δηλαδή 12 βολτ maximum.
Αναφορικά με το τροφοδοτικό λέει πάνω ότι στα 12 βολτ δίνει 15 ampere. Δεν νομίζω το το σκουπάκι να θέλει πάνω από 15 ampere για να ξεκινήσει.
Το θέμα είναι αν υπάρχει λύση σε αυτό που πάω να κάνω ή τζάμπα παιδεύομαι.
Ακόμη την λύση με την εκκίνηση στα 6 βολτ (1η σκάλα ) και συνέχιση με 12 βολτ ( 2η σκάλα) δεν την δοκίμασα περιμένω την γνώμη σας μην τυχόν κάψω το μοτέρ
Τέλος να πω ότι έχω και ένα άλλο τροφοδοτικό μεταβλητής εξόδου ως προς τα βολτ. Το είχαμε για να δίνουμε ρευμα στο μοτέρ από υαλοκαθαριστήρες που έψηνε το αρνί το πάσχα. Αυτό σίγουρα δεν πρέπει να είναι παλμοτροφοδοτικό. Αν δώσω από εκεί μπορεί το μοτέρ να τα φτύσει?
Ξέρω σας ζάλισα
Αν υπάρχει κάποια άποψη καλοδεχούμενη
Σας ευχαριστώ

JOUN
04-01-13, 18:21
Γιατι δεν ελεγχεις αν στην δευτερη σκαλα του διακοπτη συνεχιζει να κλεινει κυκλωμα και η πρωτη;Δυσκολο το βλεπω γιατι ετσι θα βραχυκυκλωναν καποιες μπαταριες αλλα δεν χανεις τιποτα να κανεις εναν ελεγχο..

ba99297
05-01-13, 13:22
Αυτό θα κάνω και θα σας πω αποτελέσματα

mtzag
05-01-13, 13:33
βαλε πυκνωτη να το βοηθησεις στην αρχη να ξεκινησει.
Ο πυκνωτης θα αποθηκευσει ρευμα και θα δωσει στην αρχη βοηθεια που δεν μπορει να δωσει το τροφοδοτικο μονο του στιγμιαια

ba99297
05-01-13, 17:16
Δούλεψε!!!
Λοιπόν παιδιά πρώτα απ όλα σας ευχαριστώ για τις πληρφορίες που μου δώσατε
Τελικά δούλεψε χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο και εξηγώ
Μοντάρισα το σκουπάκι, έδωσα 12 βολτ από το τροφοδοτικό στο διακόπτη και από εκεί στο μοτέρ και δούλεψε
Η μόνη διαφορά σε σχέση με την περίπτωση που "έκοβε" το τροφοδοτικό στα 12 βολτ, είναι ότι στην περίπτωση εκείνη
1. Εδινα από το τροφοδοτικό απευθείας στους ακροδέκτες του μοτέρ και όχι μέσω του διακόπτη
2. Το μοτέρ ήταν ελεύθερο, δηλαδή δεν ήταν μονταρισμένο πάνω στο σκουπάκι
Σε κάθε περίπτωση τώρα δουλεύει χωρίς πρόβλημα.
Το πιο σημαντικό απ όλα είναι ότι από υλικά που θα πήγαιναν στα σκουπίδια από τους περισσότερους ( τροφοδοτικό χαλασμένου υπολογιστή και σκουπάκι που χαλάσαν οι μπαταρίες του) προέκυψε μια πλήρως λειτουργική συσκευή. Θα μου πεις με καλόδιο αλλά τι να κάνουμε ούτως ή άλλως θα την χρησιμοποιώ σε ένα συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού και χρειάζομαι σχετικά μικρή ακτίνα δράσης. Επίσης δεν θα υπάρχει ο βραχνάς τελείωσε ή δεν τελείωσε η μπαταρία....
Το μόνο θέμα που έχω τώρα είναι το εξής
Επειδή το τροφοδοτικό θα είναι κάπως κρυμένο και επειδή δεν θέλω να το ξεχνάω ανοιχτό, υπάρχει τρόπος ηχητικής ειδοποίησης όσο το έχω ανοιχτό ( το τροφοδοτικό), έτσι ώστε μόλις τελειώνω με το σκουπάκι να ακούω τον ήχο και να θμάμαι να το κλίνω. Σκέφτηκα να βάλω ένα led αλλά όπως σας είπα θέλω ηχητική και όχι οπτική ειδοποίηση αφύ το τροφοδοτικό θα είναι σε μη εμφανές μέρος.
Ευχαριστώ

JOUN
05-01-13, 23:05
Ε καλα κιαμα ειναι ανοιχτο τι πειραζει ;Εχουμε γεμισει τα σπιτια μας με παλμοτροφοδοτικα που δεν κλεινουν ποτε,ακομα ενα τι σε πειραζει;
Σκεψου:Τηλεοραση, DVD,δεκτης δορυφορικος,δεκτης επειγειος ψηφιακος, home cinema, υπολογιστης, ρουτερ, switch κλπ κλπ, αυτο σε πειραξε;

sakisr
05-01-13, 23:47
Ετσι κι αλλιως τα παλμοτροφοδοτικα εχουν σχεδον μηδενικη καταναλωση σε αναμονη λειτουργιας.Ασε που εχουν και τον ανεμιστηρα σε περιπτωση που ανεβασουν θερμοκρασια, αρχιζει και δουλευει να τα κραταει δροσερο.
Θα ηταν καλα να εβαζες καποιο λαμπακι παραλληλα με μια ταση να θυμασαι οτι ειναι ανοιχτο.Πχ στα 12 βολτ εχει κατι ωραια ενδεικτικα για σασσι που φαινονται πολυ καλα ακομα και μερα.

ba99297
06-01-13, 01:38
Θυμίζω ότι μιλάμε για τρφοδοτικό υπολογιστή
Το ανεμιστηράκι του δουλεύει συνέχεια. Όχι ότι αυτό συνιστά σημαντική κατανάλωση αλλά εγώ λέω καλό είναι να κλίνει
Από την άλλη να θυμίσω ότι λάμπα δεν κάνει, γιατί το τροφοδοτικό είναι σε μη εμφανές σημείο και δεν φαίνεται
Ήθελα να βρω κάτι σαν παρατεταμένο μπιπ ( μην σου πέρνει και τα αυτιά)