PDA

Επιστροφή στο Forum : Toshiba Dvd writer και ψηφιακά κανάλια!!!



Minakki
09-01-13, 11:01
Καλημέρα και χρόνια πολλά !!!! Ευχαριστώ που με δεχτήκατε στο forum σας, που επέλεξα να γραφτώ γιατί συχνά εχω απορίες που δεν μπορώ να βρώ την λύση τους αλλά και κάποιον να με συμβουλέψει!!!!
Το πρόβλημα μου εδώ και παρα πού καιρό και συγκεκριμένα από τον Ιουλιο που τα κανάλια έγιναν ψηφιακά, είναι πως θα κάνω εγγραφή κάποιου έργου ή σειράς, δεν έχει σημασία, από τα ψηφιακά κανάλια της τηλεόρασης στο writer μου, ένα Tochiba Hdd & Dvd Video recorder RD-XS27KE. Συνέδεσα την τηλεόραση (ΜPEK4) με τα κατάληλα καλώδια (RF, HDMI, Scart) και ναι μεν βλέπω οποιοδήποτε DVD ή οτιδήποτε ήταν γραμμένο από παλιά αλλά το μηχάνημα δεν βλέπει πουθενά τα κανάλια για να κάνω εγγραφή. Μου βγάζει μήνυμα (έλεγχος σήματος καλ. )
Τι κάνω λάθος??? Κάποιος γύρισε και μου είπε ότι δεν είναι συμβατό το μηχάνημα με τα ψηφιακά κανάλια!!!
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα μηχάνημα 3 ετών το πάμε ανακύκλωση γιατί άλλαξε το σύστημα εκπομπής των τηλ. καναλιών!! Κάποια λύση θα πρέπει να υπάρχει???
Ευχαριστώ!!!:confused1:

bchris
09-01-13, 12:15
Μπορεις να αγορασεις ενα mpeg4 decoder και να τον συνδεσεις πισω στο scart (το ενα απο τα δυο πρεπει να ειναι input κοιτα το manual).

Αλλη επιλογη δεν εχεις (εκτος απο το να το βαψεις μπλε και να το ριξεις στην θαλασσα) γιατι ο εσωτερικος του δεκτης δεν "καταλαβαινει" το mpeg4 πρωτοκολο.

johndaf
09-01-13, 13:03
Μήνα δυστήχως ετσι ειναι και με τον πατερα μου που εχει ενα παρομοιο μηχανημα dvd με σκληρο δισκο μονο σαν player μπορει να το χρησιμοποιησει.
Το πιο σωστο ειναι αυτο που λεει ο Χρηστος ετσι ωστε να μπορεις να γραφεις αυτο που θελεις μεσο του mpeg δεκτη με θυρα usb σε (usb stick η εξωτερικο σκληρο) και παραλληλα αλλο να βλεπεις απο την tv σου!!

Minakki
09-01-13, 13:35
Με λίγα λόγια είχαν δίκιο αυτοί που μου είπαν ότι αχρηστεύεται το μηχανημα !!! Γιατί η όλη ιστορία του toshiba ήταν ότι είχε σκληρό και έγρφες μέσα απίστευτεες΄ώρες και κρατούσες και αρχείο και πολλά άλλα!!!
Δοκίμασα να γράψε μεσω της θήρας usb με ένα στικάκι αλλά δεν τα κατάφερα!!! Ψάχνοντας το μενου, δεν μου ανοίγει πουθενά εγγραφή!!!

bchris
09-01-13, 14:01
Απο την αλλη, το θετικο ειναι οτι οι καινουργιες τηλεορασεις, εχουν ενσωματομενες ολες αυτες τις λειτουργιες.
Οποτε με ενα εξωτερικο δισκο κανεις την δουλεια σου, οπως πριν.

Γιώργος Ανώνυμος
09-01-13, 15:10
Νομίζω ότι οι τηλεοράσεις με έξοδο PVR παραμένουν λίγες και με... αλμυρές τιμές.

bchris
09-01-13, 16:03
Εξαρταται το μοντελο/ποιοτητα και μεγεθος φυσικα, αλλα αμα καποιος αγορασει σημερα TV, δεν νοηται να αγορασει κατι λιγοτερο απο 42" ή αντε 37".
Προσωπικα πιστευω οτι μια 50" εχει την καλυτερη σχεση τιμης/αποδοσης

Μιλαμε δηλαδη για 400 - 600 ευρωπουλα.
Ειμαι 100% σιγουρος, οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των τηλεορασεων στις τιμες αυτες εχουν PVR

Γιώργος Ανώνυμος
10-01-13, 10:27
Χρήστο,

μήπως εννοείς MPEG4 receiver? Λέγοντας PVR εννοούμε έξοδο Personal Video Recorder για οδήγηση εγγραφής αποθηκευτικού μέσου όπως Lagard USB stick, portable HDD ή στην προκειμένη περίπτωση AUX είσοδο εγγραφής DVD Revorder (με ενσωματωμένο αναλογικό TV δέκτη, άρα ακατάλληλο για εγγραφή καναλιών που εκπέμπονται ψηφιακά)!

Καλημέρα

xrhstos1978
10-01-13, 10:31
το πρόβλημα σου ειναι πολύ απλό!!!!! συνδέεις το ψηφιακό δέκτη στο dvd και επιλέγεις αντί για κανάλι κάποιο απ τα AV1 η AV2 στο dvd. μετα αλλάζεις κανάλια απο το δέκτη, και κάνεις εγγραφή.

bchris
10-01-13, 10:51
Χρήστο,

μήπως εννοείς MPEG4 receiver? Λέγοντας PVR εννοούμε έξοδο Personal Video Recorder για οδήγηση εγγραφής αποθηκευτικού μέσου όπως Lagard USB stick, portable HDD ή στην προκειμένη περίπτωση AUX είσοδο εγγραφής DVD Revorder (με ενσωματωμένο αναλογικό TV δέκτη, άρα ακατάλληλο για εγγραφή καναλιών που εκπέμπονται ψηφιακά)!

Καλημέρα

Καλημερα.

Οχι φιλε μου, PVR εννοω. Αλλωστε δεν πιστευω να υπαρχει στην Ελληνικη αγορα τηλεοραση σημερα χωρις mpeg4.
Ενα καλο παραδειγμα ειναι η Panasonic UT50.
H 42" κανουν 500 Ευρωπουλα και η 50" 600

Γιώργος Ανώνυμος
10-01-13, 11:16
Χρήστο μπορεί να έχω χασει επεισόδια, πάντως η συγκεκριμένου που αναφέρεις είναι 3D, Internet και διαθέτεi.... τη μάνα και τον πατέρα της, οπότε σίγουρα και PVR!

bchris
10-01-13, 11:38
Χρήστο μπορεί να έχω χασει επεισόδια, πάντως η συγκεκριμένου που αναφέρεις είναι 3D, Internet και διαθέτεi.... τη μάνα και τον πατέρα της, οπότε σίγουρα και PVR!

Ναι. Ειναι απο τις καλυτερες αγορες αυτη την στιγμη.
Αλλα και οι πιο πολλες (σοβαρες) στα 400Ε εχουν.

Θυμαμαι περυσι ειχα παει στο πλαισιο να ρωτησω κι εγω για εξωτερικο writer, κατι σαν της Μινας εψαχνα και μου ειπε ο υπαλληλος οτι δεν εχουν. Ο λογος ηταν οτι οι νεες τηλεορασεις που θα φερναν το ειχαν το functionality built in...


Τεσπα, το θεμα ειναι οτι η αγαπητη Μινα δεν εχει και πολλες επιλογες...

Γιώργος Ανώνυμος
10-01-13, 12:13
Μόνο ίσως ντισού της συγκεκριμένης είναι το plasma vs. led κατά τη γνωστή εμμονή της Panasonic. Και αν όλα τα λεφτά είναι η οθόνη και η εκοικονόμηση ενέργεις ίσως θα πρέπει να το ψάξεις λίγο ακόμα αν ενδιαφέρεσαι προσωπικά...