PDA

Επιστροφή στο Forum : SMD Πυκνωτής τανταλιου ή αλουμινίου



fx125cc
10-01-13, 01:09
Λοιπόν παίδες καταρχάς γεια σας
Έψαχνα να βρω SMD Πυκνωτή τανταλίου στην Ελλάδα ( :laugh: ) και μετά από ψάξιμο βρήκα μόνο αλουμινίου στον ΦΑΝΟ
η τιμή του είναι 220μF στα 10V, σε ταντάλιο έβρισκα μόνο με ακροδέκτες και μέχρι τα 100
Επειδή πρόκειται να μπει σε πλακέτα AUDIOVOX ενός φίλου που πως τα κατάφερε με μια καλωδιοταινία να το βραχυκύκλωση και τσουρούφλισε 2 πυκνωτές, έναν ηλεκτρολυτικό και έναν τανταλιου, που ανακάλυψα αργότερα γιατί τον πέρασα για δίοδο,ούτε και εγώ να προσπαθούσα τέτοιο βραχυκύκλωμα δε θα το κατάφερνα :001_tongue:
Τέλος πάντων, η ερώτηση μου είναι αν αντί να βάλω τανταλιου βάλω αλουμινίου, αν θα επηρεαστεί καθόλου το κύκλωμα;;
Στο ebay πάντως βρίσκω την δεκάδα μέχρι 5$, αλλά δεν θέλω ακόμα να καταλήξω ebay γιατί θέλω μόνο 1 και όχι 10
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι στο κύκλωμα για το eject μάλλον, εκεί κάπου στο διπλανό κύκλωμα γράφει tel-mute και παραδίπλα remote και κοντα στον πυκνωτή που κάηκε eject_led
Όλα άρχισαν με την ταινία γιατί δούλευε κανονικά σαν cd Player αλλά δεν του έκανε eject, ένωσε τότε ο φωστήρας 2 κομμένες ταινίες και το έκαψε. Πάντως από μετρήσεις που έκανε αυτός μου είπες τάση πηγαίνει, τώρα βέβαια δεν έχω ιδέα που το μέτρησε,εγώ του το καθάρισα και το έβγαλα με ένα heat gun και απλά το ετοίμασα για να βάλω το smd, μπορεί να βάλω τον πυκνωτή και να το έχει κάψει και αλλού που δε φαίνεται με το μάτι.
Τέλος πάντων, αν δεν βάλω το smd δεν θα μάθουμε ποτέ

fx125cc
15-01-13, 21:20
Δε βλέπω να γνωρίζει κανείς, οπότε για να μη το ζορίζω άλλο :001_rolleyes: θα παω να τον πάρω και ότι γίνει

agis68
15-01-13, 21:39
λογικά δεν θα έχει διαφορά για αυτή την εφαρμογή...μόνο μη ξεχνας πως ο αλουμινίου εχει πόλωση ενώ ό τάνταλος μονο σε υψηλές τιμές. Και οι αλουμινίου είναι λιγότερο αξιοπιστοι...Οι τανταλίου εχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και ορισμένες φορές αναλόγου κυκλώματος /χρήσης έχουν αντιστροφή της τάσης αν χρειαστεί από το ίδιο τπ κύκλωμα...

fx125cc
15-01-13, 22:51
περίεργο γιατί αυτοί με τους ακροδέκτες είχαν ένδειξη του θετικού πόλου, και ο καμένος SMD τανταλίου μια άσπρη γραμμή στον έναν πόλο

KOKAR
15-01-13, 23:08
λογικά δεν θα έχει διαφορά για αυτή την εφαρμογή...μόνο μη ξεχνας πως ο αλουμινίου εχει πόλωση ενώ ό τάνταλος μονο σε υψηλές τιμές. Και οι αλουμινίου είναι λιγότερο αξιοπιστοι...Οι τανταλίου εχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και ορισμένες φορές αναλόγου κυκλώματος /χρήσης έχουν αντιστροφή της τάσης αν χρειαστεί από το ίδιο τπ κύκλωμα...

Αγη κάνεις λάθος !
και οι τανταλιου εχουν πολικότητα και μάλιστα αν βάλεις ανάποδα την τάση "αποκτάς" και ενα μικρο εκκριτικό μηχανισμό.....

tasosmos
15-01-13, 23:15
Πιθανως να εχεις μπερδευτει με κεραμικους ή πλαστικου φιλμ, αυτοι δεν εχουν πολικοτητα.

Επισης προσοχη στο οτι 99,9% οι τανταλιου εχουν αναποδα την ενδειξη απ'οτι οι ηλεκτρολυτικοι αλουμινιου!

Η μπαρα στους τανταλιου αντιστοιχει στο +, ενω η σημανση στους αλουμινιου ειναι τυπικα στο -.

Στις περισσοτερες περιπτωσεις μπορεις να χρησιμοποιησεις εναν καλο ηλεκτρολυτικο αλουμινιου για αντικατασταση, αρκει να υπαρχει χωρος φυσικα...

KOKAR
15-01-13, 23:33
τανταλιου πυκνωτές εχει η RS ---> http://gr.rsdelivers.com/catalogue/category/tantalum-capacitors/10527.aspx

αυτό που γουστάρω στην RS είναι οτι για καθε υλικό που εχει σου δίνει και το PDF του.....
π.χ http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/0d97/0900766b80d97b37.pdf

mtzag
16-01-13, 01:36
η διαφορα τους ειναι στην θερμοκρασια αντοχης και στην αντοχη γενικοτερα αλλα και στο μεγεθος.
Το οξειδιο του αλουμινιου εχει λιγοτερη αντοχη σαν διηλεκτρικο απο το οξειδιο του τανταλιου.
Αν δεν βρεις βαλε αλουμινιου με λιγο μεγαλυτερη ταση αντοχης και θερμοκρασιας.

Αμα τον βαλεις αναποδα θα γινει υλεκτρολυση του οξειδιου θα αποκολληθει το διηλεκτρικο μονωτικο θα βραχυκλωσει θα ζεσταθει και αν δεν εκτονοθει ομαλα θα σκασει.

agis68
16-01-13, 11:04
Αγη κάνεις λάθος !
και οι τανταλιου εχουν πολικότητα και μάλιστα αν βάλεις ανάποδα την τάση "αποκτάς" και ενα μικρο εκκριτικό μηχανισμό.....


καλώς! ευχαριστώ για τη δίορθωση....

fx125cc
16-01-13, 17:04
καλά το είχα φανταστεί τότε με την πολικότιτα οτι κάτι δε μου πήγαινε καλά, συνηθως οι περισσότεροι έχουν ένδειξη στο αρνητικό αλλα του τανταλίου στο θετικό

Cyborg
15-09-15, 02:58
Γεια σε όλα τα μέλη του φόρουμ!
Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που έχω λόγω του ότι είμαι νέος στα ηλεκτρονικά: Πρόσφατα εξαιτίας μιας επισκευής που ήθελα να κάνω αγόρασα πυκνωτές τανταλίου SMD με χαρακτηριστικά 330μF στα 6,3 V. Θέλω να εγκαταστήσω 4 από αυτούς παράλληλα προς αντικατάσταση ενός (Nec Tokin E0907) που μου προκαλεί πρόβλημα στην εκκίνηση ενός laptop που έχω. Δε γνωρίζω όμως ή δε κατάλαβα ποιος είναι ο θετικός πόλος του συγκεκριμένου πυκνωτή. Στην άκρη του έχει μία έντονη κίτρινη προς πορτοκαλί λωρίδα και θεωρώ ότι είναι μία ένδειξη πολικότητας αλλά ποια; Είναι ο θετικός ή ο αρνητικός πόλος; μήπως πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο; Δεν υπάρχει σύμβολο +. Για να μην έχουμε εκρηκτικό αποτέλεσμα από λανθασμένη τοποθέτηση παρακαλώ βοηθήστε με.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Cyborg
15-09-15, 02:59
Τώρα είδα το post του tasosmos. Άρα η πορτοκαλί μπάρα δείχνει τον θετικό πόλο τελικά;

lepouras
15-09-15, 03:20
ναι!!!!!!!!!!

Cyborg
15-09-15, 03:43
Παιδιά με σώσατε...Απλά γιατί...την τύχη μου μέσα οι ηλεκτρολυτικοί αλουμινίου έχουν αντίθετη ένδειξη; Για να μπερδευόμαστε και να σκάνε οι τανταλίου;; Ρητορικό το ερώτημα. Καλό βράδυ!