PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως βρισκει δουλεια καποιος σαν ηλεκτρονικος?



bchris
15-01-13, 16:38
Στον χωρο μου (ΙΤ) ανεκαθεν χρησιμοποιουσα το internet για να βρω δουλεια.

Σημερα κοιταξα, πιο πολυ απο περιεργεια, τι παιζει στον χωρο απο θεσεις για ηλεκτρονικους.
Δεν βρηκα τιποτα σχετικο! (Βρηκα δηλαδη συνολικα ~50 αγγελειες, που η μια μονο ζηταγε ηλεκτρονικο.
Οι αλλες ζηταγαν οτι να`ναι).

Τα sites που χησιμοποιουσα ανεκαθεν ειναι το karriera.gr kai to skywalker.gr

Τι κανει καποιος που θελει να εργαστει σαν ηλεκτρονικος?
Ηπαρχουν αλλα sites που εγω δεν γνωριζω ή μονο απο εφημεριδες και στο μιλητο?

p.gabr
15-01-13, 16:47
Ωραία ερώτηση βρε χρηστο ,αλλά έθεσε την ερώτηση άτομο σοβαρό

Όταν το είδα ,είπα τώρα θα γίνει πανικός, σκέφτεσαι να το ειχε σηκώσει , άτομο με πέντε - δέκα ποστ

SV1JRT
15-01-13, 17:40
Χρήστο δεν παίζει τιποτα φίλε...
Κοιτάζω και εγώ κάπου - κάπου, τα εν λόγω sites αλλα με πιάνει κατάθληψη...
Προχτές μίλαγα με ένα αγοράκι (13 ~ 14 ετών) για το μέλον του, και μου είπε οτι το ονειρό του είναι να γίνει.... Ελεγκτής αυτοκινήτων στο ΚΤΕΟ του θείου του !!... Η πλάκα είναι οτι η καλύτερη δουλειά που σκέφτηκα να του προτείνω να μάθει, βάση της σημερινής κατάστασης ήταν υδραυλικός ή ψυκτικός... Χτές πήρα ταξί το πρωί να πάω στην δουλειά, γιατι έμεινε η μηχανή απο μπαταρία λόγω κρύου και ο ταξιτζής ήταν πρώην IT Manager σε γνωστή εταιρεία....
Και φυσικά να μην αναφέρω τον φίλο μας που σηκώθηκε και πήγε να κάνει τον IT στην Βουλγαρία....
Μας έχουν μαυρίσει ακόμα και τα όνειρα βρέ Χρήστο......

tsimpidas
15-01-13, 17:51
πας σε πολυκαταστήματα που πουλάνε κλιματιστικά και
ηλεκτρονικές συσκευές και τους λες οτι θες να δουλέψεις
στην κατ οίκον παράδοση-τοποθέτηση
χωρίς ασφάλεια και ένσημα
και ταυτόχρονα ψάχνεις και αλλού.

αφού δεις τι παίζει με τις επισκευές-επιστροφές- λες στο αφεντικό οτι θα
δουλέψεις στην θέση του πρώην επισκευαστή για λιγότερα χρήματα.

όσο δουλεύεις σαν επισκευαστής προσέχεις αν το αφεντικό εχει όμορφη κόρη
η μαθαίνεις τους προμηθευτές του.

αν ρίξεις την κόρη παίρνεις την επιχείρησή
η
ακολουθείς τον δύσκολο δρόμο ανοίγοντας δική σου επιχείριση εφόσον
ξέρεις τους προμηθευτές και λοιπές άκρες.

είναι ο ποιο σίγουρος τρόπος να βρεις δουλειά, να γίνεις επιχειρηματίας ,και αν το
χοντρινεις πολύ μπορεί να πάρεις και την θέση του χριστοφορακου στην simens







πέρα από την πλακα υπάρχουν πολλές αλήθειες στο ποστ
αυτό για την αγορά εργασίας,,
και είναι ενας φαύλος κύκλος όπου οι περισσότεροι προσπαθούν να πάρουν
την θέση του άλλου.

GeorgeVita
15-01-13, 17:52
... Τι κανει καποιος που θελει να εργαστει σαν ηλεκτρονικος?

Εφόσον έχεις μια ιδέα για το γνωστικό σου επίπεδο και αναλύσεις τις πιθανές θέσεις εργασίας σύμφωνα με τον βιομηχανικό/εμπορικό τομέα που χρειάζεται την συγκεκριμένη ειδικότητα.

Πιθανές θέσεις εργασίας για τεχνικούς ηλεκτρονικής:
- τεχνικός επισκευών (service συσκευών ή βιομηχανικών συστημάτων)
- τεχνικός εγκαταστάσεων εξοπλισμού τηλεπικοινωνίας, συναγερμών, υπολογιστών
- συντηρητής εξοπλισμού σε επιχείρηση ή βιομηχανία
- σχεδιαστής εφαρμογών (κυκλώματα και πλακέτες)
- προγραμματιστής μC, FPGA, κλπ. embedded
- τεχνική υποστήριξη για συσκευές (τηλεφωνικά ή επί τόπου)
- τεχνική υποστήριξη για υλικό, πωλητές υλικού

Μετά θα ψάξεις ποιοι ζητούν υπαλλήλους μέσω:
- αγγελίες
- ΟΑΕΔ
- ιστοσελίδες εταιρειών (σχεδόν όλες έχουν κατηγορία "careers" άσχετα αν θέλουν, δηλαδή "έχουν ανοιχτή την πόρτα")
- διαγωνισμοί, προκηρύξεις (ναι υπάρχουν ακόμη τέτοιες, ψαχουλεύεις και τους δήμους)

ΔΕΝ θα έστελνα email ή fax χωρίς τηλεφωνική ενημέρωση του παραλήπτη!

To αυτονόητο είναι να ελέγξεις τις γνωριμίες σου μη τυχόν υπάρχει μια πρώτη σύσταση. Καλύτερα να μάθεις ποιος ασχολείται με τις προσλήψεις στην εταιρεία και να χρησιμοποιήσεις το όνομα του γνωστού σου στην πρώτη επαφή ("μου έδωσε το τηλέφωνο ο ΧΥΖ ..."). Μετά πρέπει να είσαι σαφής στην περιγραφή της πιθανής θέσης, ρωτάς αν δέχονται βιογραφικά κλπ.

Γενική ευχή σε όποιον διαβάσει αυτό το θέμα: Καλή τύχη!

johnnkast
15-01-13, 18:00
βεβαιως κι εχει ζητηση το επαγγελμα.........

περιπτωση πρωτη:...εκτυπωνεις το πτυχιο σου σε λαδοχαρτο και τυλιγεις τους γυρους μ'αυτο, στο σουβλατζιδικο που θ'ανοιξεις

περιπτωση δευτερη:...Ανοιγεις πεθαμενατζιδικο...και φτιαχνεις προγραμματιζομενα κερια με led που θα τα δινεις στους συγγενεις του μακαριτη...ή...με εναν μE οθονη lcd για διαφημηση της "φιρμας" στο καπακι της κασας...

περιπτωση τριτη:...γινεσαι ταξιτζης και κανεις ψιστηρι τους πελατες για τυχον επισκευες....



Τι λεει ενας πτυχιουχος ηλεκτρονικος επαγγελματιας σε εναν συναδελφο του που ειναι "επι πτυχιω";
......."το θελεις σκετο ή να σου βαλω και λιγη μουσταρδα;"

katmadas
15-01-13, 18:26
Επισης μπορεις να κανεις μια βολτα στις βιομηχανικες περιοχες.
Εχετε και πολες στην Αθηνα.
Πρωτα τηλεφωνο βεβαια.
Ακομη και αγγελια να μην εχουν καποιοι ενδιαφερονται.
Στις περισσοτερες μεγαλες εταιριες κατω κανουν ανανεωση προσοπικου "ξελαφρενοντας" απο βαριες φανελες.

KOKAR
15-01-13, 18:44
λυπάμαι που το λέω αλλά δυστυχώς η μόνη διέξοδος πλέον είναι στο εξωτερικό....

Samios60
15-01-13, 19:01
Καποτε υπηρχε πολλη δουλεια πρωτα στις τηλεορασεις και τα βιντεο ανελεητα service τοτε την δεκαετια του 80 εβγαζα και 10 service την ημερα ειχα και ποσοστα εκανα και επισκευες τις ελευθερες ωρες και ολα καλα μολις αρχισε η δεκαετια του 90 μου βγηκε μια ευκαιρεια και πηγα στη βιομηχανια εκει να δειτε χρημα επαιρνα 115.000 δρχ το μηνα και εξοφληση απο υπερωριες 300.000 δρχ το μηνα αρχες του 2000 ποιος ερχονταν για πρακτηκη επαιρνε και κανενα εξτραδακι και μαθαινε τελος του 2010 αρχισε ο κατηφορος και πολυ αποτομος τωρα προσπαθω να κανω κατι δικο μου η βιομηχανια ειναι για λιγους τυχερους η με μεσον αλλα οι νεωτεροι ας μην απογοητευονται ο τεχνικος ποτε μα ποτε δεν χανετε μας εχουν αναγκη κυνηγηστε το λιγο στην αρχη απο γνωστους και γειτονες να σας μαθουν και ολα θα πανε καλα κυκλος ειναι θα γυριση που θα παει

bchris
15-01-13, 20:00
λυπάμαι που το λέω αλλά δυστυχώς η μόνη διέξοδος πλέον είναι στο εξωτερικό....


Ακριβως αυτο.
Εγω αγαπητοι, το επομενο CV που θα στειλω θα ειναι εκτος συνορων.


ΥΓ:
Μια διευκρινηση.
Δεν ψαχνομαι για ηλεκτρονικος, δεν εχω τα προσοντα.
Αλλα και στο ΙΤ τα ιδια @@ ειναι.

katmadas
15-01-13, 20:34
ΙΤ ειναι Ιδιωτικος Τομεας?

Τρελος Επιστημονας...
15-01-13, 20:42
IT = information technology

http://en.wikipedia.org/wiki/Information_technology :biggrin:

picdev
15-01-13, 23:14
Εγώ πάντως χωρίς να το κυνηγήσω έχω τρελαθεί στις επισκευές λαπτοπ,
οι περισσότεροι το πάνε στο πλαίσιο και εκεί ή τους λένε οτι δεν μπορούν να το φτιάξουν ή μία εξωφρενική τιμή.
Οι συνήθεις βλάβες, αλλαγή βύσματος μητρικής, αλλαγή βύσματος φορτιστή , αλλαγή σπασμένης οθόνης,reflow,καθάρισμα κτλ
Παραγγέλνω ανταλλακτικά απο ebay και τα επισκευάζω, το κάνω σαν δεύτερη δουλειά και όπως είπα χωρίς να το κυνηγήσω αλλά γνωστοί γνωστών με βρίσκουν και μου τα δίνουν.
Αλλες εποχές θα το πέταγαν τώρα τα προσπαθούν να τα φτιάξουν σε λογική τιμή , που να ανταποκρίνεται στην αξία του λαπτοπ

KOKAR
15-01-13, 23:18
Ακη το reflow με heatgun το κάνεις ?
ρωτάω γιατί αν το κάνεις με heatgun είναι θέμα χρόνου να γυρίσουν με ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα.....

picdev
15-01-13, 23:21
όχι έχω πάρει σταθμό θερμού αέρα ,ένα φτηνό flux και πολύμετρο με θερμοζεύγος.
γενικά είμαι άνθρωπος που δεν λέω ψέματα, μέχρι στιγμής έχω κάνει 3 σε φίλους δωρεάν για δοκιμή και τα λαπτοπ δουλεύουν ακόμα(1-2 μήνες), ένα έχω κάνει με πληρωμή και έχω ενημερώσει οτι έχει περιορισμένο χρόνο ζωής και οτι θέλει πολύ προσοχή στη θερμοκρασία. δέχτηκε να το φτιάξει γιατί θα πάρει καινούριο σε μερικούς μήνες.

Να είσαι πάντα ειλικρινής, να μην προσπαθείς να βγάλεις απο τα ανταλλακτικά και να κάνεις σωστή δουλειά, με αυτά και μόνο είσαι ανταγωνιστικός.

moutoulos
16-01-13, 01:11
Για όποιον δεν το ξέρει (ή δεν το φαντάζεται) ...

Βρες/Βρείτε κάτι να πουλάτε στο eBay. Θα εκπλαγείτε απο τα αποτελέσματα.
Εφόσον βέβαια καταξιωθείτε (σαν Seller).

Ασφαλώς δεν το αναφέρω σαν κύρια δουλειά. Αλλά που ξέρεις?. Ασφαλώς μπορείς
να είσαι και seller στο eBay, "παράλληλα" με κύρια εργασία σου. Είναι προτιμότερο
να περνάμε 2 ώρες στο eBay παρά 1 ώρα στο FaceBook.

Α και ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν λέμε ψέμματα. Τα κακά νεα στο διαδίκτυο δεν μεταδίδονται
απλά γρήγορα, αλλά με την "ταχύτητα του φωτός".

Panoss
16-01-13, 13:27
Ναι αλλά για να πουλήσεις στο ebay δεν θα πρέπει να κόβεις και αποδείξεις ή τιμολόγια;
Οπότε, πάει μακριά η βαλίτσα...

bchris
16-01-13, 13:32
Ναι αλλά για να πουλήσεις στο ebay δεν θα πρέπει να κόβεις και αποδείξεις ή τιμολόγια;
Οπότε, πάει μακριά η βαλίτσα...

Ολη την χαρτουρα την αναλαμβανει το PayPal.
Δεν ξερω αν κοβει τιμολογια, αλλα αποδειξεις κοβει σιγουρα.

Οποτε απο αυτη τη μερια εισαι καλυμενος.
Αν τωρα καποιος θελει σωνει και καλα τιμολογιο, ας παει να το αγορασει απο αλλου.

SRF
16-01-13, 14:35
Ολη την χαρτουρα την αναλαμβανει το PayPal.
Δεν ξερω αν κοβει τιμολογια, αλλα αποδειξεις κοβει σιγουρα.

Οποτε απο αυτη τη μερια εισαι καλυμενος.
Αν τωρα καποιος θελει σωνει και καλα τιμολογιο, ας παει να το αγορασει απο αλλου.

ΛΑΘΟΣ!!!
Μόλις περάσεις ένα Χ ποσό Ευρώ εισπράξεων... είσαι μπεκάτσα καθήμενη προς ελεύθερη στόχευση και εκτέλεση... Και μάλιστα για να το μεγενθύνω στο σωστό μέγεθος... και θα είσαι και στην "ρεζέρβα" όπου οι... κυνηγοί θα ξέρουν εκ των προτέρων ποιός είσαι, που είσαι, και τι εισέπραξες και σε ποιόν τραπεζικό λογαριασμό!!!
Απλά θα παρκάρουν.... θα ρίξουν μια τουφεκιά με τα χοντρά σκάγια... και θα σε λιανίσουν!!!

bchris
16-01-13, 14:57
Εχεις δικιο Γιωργο. Υπαρχει κι αυτη η λεπτομερεια. :lool:
Ξερεις ποιο ειναι το ποσο Χ ?

Panoss
16-01-13, 14:58
ΛΑΘΟΣ!!!
Μόλις περάσεις ένα Χ ποσό Ευρώ εισπράξεων... είσαι μπεκάτσα καθήμενη προς ελεύθερη στόχευση και εκτέλεση... Και μάλιστα για να το μεγενθύνω στο σωστό μέγεθος... και θα είσαι και στην "ρεζέρβα" όπου οι... κυνηγοί θα ξέρουν εκ των προτέρων ποιός είσαι, που είσαι, και τι εισέπραξες και σε ποιόν τραπεζικό λογαριασμό!!!
Απλά θα παρκάρουν.... θα ρίξουν μια τουφεκιά με τα χοντρά σκάγια... και θα σε λιανίσουν!!!
Οι κυνηγοί ποιοί είναι; Η εφορία;

Dhmhtrhs Oikonomou
16-01-13, 15:13
Οι κυνηγοί ποιοί είναι; Η εφορία;

σιγουρα οχι οι γουρουνοκυνηγοι

katmadas
16-01-13, 15:29
Χρηστο δηλαδη η αποδειξη που περνω απο την paypal ειναι κανινικη?
Δεν παιζει ρολο απο πιο μερος θα ειναι ο αλλος?
Μπορω να τις χρησιμοποιω στην εφορια?

Panoss
16-01-13, 15:49
σιγουρα οχι οι γουρουνοκυνηγοι
Ντάξ, ξέρουμε ποιοι δεν είναι, χαίρω πολύ. Ποιοι είναι ξέρουμε;

agis68
16-01-13, 16:01
Χρηστο δηλαδη η αποδειξη που περνω απο την paypal ειναι κανινικη?
Δεν παιζει ρολο απο πιο μερος θα ειναι ο αλλος?
Μπορω να τις χρησιμοποιω στην εφορια?


H εφορία δεν δέχεται αποδείξεις που είναι πέραν της επικράτειας.....

bchris
16-01-13, 16:05
H εφορία δεν δέχεται αποδείξεις που είναι πέραν της επικράτειας.....

Το ξερεις σιγουρα αυτο?
Γιατι αν θυμαμαι καλα στο βιβλιαρακι λεει οτι αμα τις μεταφρασεις, ειναι μια χαρα αποδεκτες.

katmadas
16-01-13, 17:21
H εφορία δεν δέχεται αποδείξεις που είναι πέραν της επικράτειας.....
Αγι δεν νομιζω..
Εχω την εντυπωση οτι αν ειναι απο ευρωπαικη ενοση οι αποδειξεις ισχυουν.
Το θεμα ειναι η αποδειξη της paypal μπορει να μετρηση σαν αποδειξη η οχι?

moutoulos
16-01-13, 17:49
Ναι αλλά για να πουλήσεις στο ebay δεν θα πρέπει να κόβεις και αποδείξεις ή τιμολόγια;
Οπότε, πάει μακριά η βαλίτσα...
Εξαρτάται. Αν είσαι απλό μέλος οχι. Αν γίνεις seller και "ανοίξεις" store
(διαδικτυακό/ιντερνετικό κατάστημα στο eBay), τότε ναι.


Ολη την χαρτουρα την αναλαμβανει το PayPal.
Δεν ξερω αν κοβει τιμολογια, αλλα αποδειξεις κοβει σιγουρα.

Οποτε απο αυτη τη μερια εισαι καλυμενος.
Αν τωρα καποιος θελει σωνει και καλα τιμολογιο, ας παει να το αγορασει απο αλλου.
Δεν θα το έλεγα ακριβώς απόδειξη. Απλά το invoice που σου στέλνει, είναι
για σένα. Δεν νομίζω να ισχυει "έξω". Καλυμμένος είσαι μέχρι ένα ποσό.


Εχεις δικιο Γιωργο. Υπαρχει κι αυτη η λεπτομερεια. :lool:
Ξερεις ποιο ειναι το ποσο Χ ?
Το ποσό αυτό είναι μέχρι τα 2500$/χρόνο. Αλλά δεν λέει κάτι αυτό, καθότι απλά
με "φακέλωμα" που σου κάνουν (εφόσον υπερβείς το συγκεκριμένο ποσό) στο
Luxembourg, το συγκεκριμένο ποσό ανεβαίνει στα 8000$. Μιλάμε πάντα για
"λογαριασμό" ιδιώτη, χωρίς να απασχολείς άτομα (σαν μικρή επιχείριση ασ πούμε),
και οχι Business Account. Απλά επιτρέπει στον Personal Account (individual)
περιστασιακές πωλήσεις ...

Σε αυτά τα χρήματα είσαι καλυμμένος σαν (διεθνή) διακίνηση χρήματος.

tsimpidas
16-01-13, 19:26
Εξαρτάται. Αν είσαι απλό μέλος οχι. Αν γίνεις seller και "ανοίξεις" store


Σε αυτά τα χρήματα είσαι καλυμμένος σαν (διεθνή) διακίνηση χρήματος.



και αν κάνεις πολλούς λογαριασμούς ??

SRF
16-01-13, 20:08
και αν κάνεις πολλούς λογαριασμούς ??

Και τους "δένεις" με τις πιστωτικές σου κάρτες για παράδειγμα? και "τραβάς" τα μπιμπικίνια από τις πωλήσεις, επίσης σε λογαριασμούς ΣΟΥ τραπέζης?
Άσε... για μ...κες τους νομίζεις? Για αυτό στην εγγραφή σου ζητάνε "επιβεβαιωση" και... καλά... για... "προστασία" σου!!!
Παίδες, είναι ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ το σύστημα...
Άντε να "πηδήξεις" μία φορά! Άντε δύο με εξοστρακισμό! Την τρίτη... θα ισχύσει... η λαϊκή ρήσης της... αριθμο-σοφίας :biggrin: του λαού μας!!!


Κάντε τα νόμιμα... βρε! Δεν τρέχει τίποτα... δείτε το σαν μια επαγγελματική δραστηριότητά σας!!! επιτέλους! Δηλαδή... όλοι μόνο όλα μαύρα τα θέλετε πιά? ¨οταν δουλεύατε με μισθό... κρατήσεις εσείς ΔΕΝ είχατε, και εφορίες επίσης? Εγώ μόνο είχα σε όλη την Ελλάδα? Τι διάολο...

Εγώ ξέρω ένα πράγμα! Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ!

Ο ΠΑΡΑΤΟΛΜΩΝ? :001_unsure:

agis68
16-01-13, 20:16
Οι ταμιακές αποδείξεις από το εξωτερικό ΕΟΚ μετράνε ( Ή καποτε μετράγανε γιατι θυμάμαι κατι αγορές απο Ιταλία περαστίκανε κανονικά μέχρι ενα ποσό που εγραφε το βιβλιαράκι της εφορίας- για το παρών δεν ξέρω τι ισχύει, αλλά είχα κατι αποδείξεις από Γερμανία να τις περάσω στην εταιρεία για πάγια έξοδα και δεν έγιναν δεκτές, περυσι...)αυτές που σου σστέλνει το paypal OXI

Panoss
17-01-13, 08:37
Και τους "δένεις" με τις πιστωτικές σου κάρτες για παράδειγμα? και "τραβάς" τα μπιμπικίνια από τις πωλήσεις, επίσης σε λογαριασμούς ΣΟΥ τραπέζης?
Άσε... για μ...κες τους νομίζεις? Για αυτό στην εγγραφή σου ζητάνε "επιβεβαιωση" και... καλά... για... "προστασία" σου!!!
Παίδες, είναι ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ το σύστημα...
Άντε να "πηδήξεις" μία φορά! Άντε δύο με εξοστρακισμό! Την τρίτη... θα ισχύσει... η λαϊκή ρήσης της... αριθμο-σοφίας :biggrin: του λαού μας!!!


Κάντε τα νόμιμα... βρε! Δεν τρέχει τίποτα... δείτε το σαν μια επαγγελματική δραστηριότητά σας!!! επιτέλους! Δηλαδή... όλοι μόνο όλα μαύρα τα θέλετε πιά? ¨οταν δουλεύατε με μισθό... κρατήσεις εσείς ΔΕΝ είχατε, και εφορίες επίσης? Εγώ μόνο είχα σε όλη την Ελλάδα? Τι διάολο...

Εγώ ξέρω ένα πράγμα! Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ!

Ο ΠΑΡΑΤΟΛΜΩΝ? :001_unsure:

Τι κάνει ο τολμών; Για να δούμε...:
ΓΣΕΒΕΕ: Πάνω από 100.000 επιχειρήσεις έκλεισαν σε δύο χρόνια (http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathbreak_1_08/10/2012_465163)

tsimpidas
17-01-13, 12:28
βασικά πρέπει να βρεις κάτι που να πουλιέται,,,,για αρχή.

γιατί αν πουλάς κατι και δεν το αγοράζει κανείς ??

leosedf
17-01-13, 13:45
Τι να πω εγώ έχω κάνει συναλλαγές περίπου στα δέκα χιλιάρικα σύνολο (black ε? Μην ξεχνιόμαστε) και κανείς δεν παίρνει χαμπάρι.
Άσε που στην τελική τα κρατάς online και είσαι μια χαρά.

Panoss
17-01-13, 16:44
Δηλαδή έχεις πουλήσει πράγματα αξίας δέκα χιλιάδων χωρίς απόδειξη;:001_huh:

SRF
17-01-13, 17:10
Τι κάνει ο τολμών; Για να δούμε...:
ΓΣΕΒΕΕ: Πάνω από 100.000 επιχειρήσεις έκλεισαν σε δύο χρόνια (http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathbreak_1_08/10/2012_465163)

Είναι βέβαιο ότι έχουμε διαφορετική αντίληψη στην απόδοση της ρήσεως... και τι εστί ως νόημα τελικώς αυτό το "ο τολμών"!
Ναι έχουνε κλείσει παραπάνω από όσες λενε εκεί μέχρι σήμερα... και θα κλείσουν και άλλες τόσεες και παραπάνω μέσα στο 2013! Ουδεμία αμφισβήτηση... ως προς το ότι έχουν, ή θα, κλείσει ένας μεγάλος αριθμός!
Μήπως όμως αυτό δεν εκπροσωπεί το "ο τολμών" της ρήσεως! Μήπως αντιπροσωπεύει το "ΠΑΡΑΤΟΛΜΩΝ" που είχα προσθέσει μετά αυτής?
Για σκέψου το...
Εσύ αν χωρίς ΚΑΝΕΝΑ αρχικό κεφάλαιο... χωρίς ΚΑΜΜΙΑ ΓΝΩΣΗ ΕΣΤΩ, χωρίς καν μιά τέχνη (όχι ζωγραφική, κλπ)... ούτε καν έναν χώρο/οίκημα/αποθηκη, πάς και βάλεις 100000 Ευρώ χρέος με μεταχρονολογημένες επιταγές... και ανοίξεις ένα μαγαζί εμπορίας ρούχων, ή τυρόπιτων, σε ένα κεντρικό σημείο ενοικιάζοντας με 1000 ή και 2000 γιούρια/μήνα... και τρως ότι βγάζεις σε ταξίδια, αυτοκίνητα, μπουζούκια, κλπ, και όταν ήρθε η κρίση δεν μπόρεσες (ή απέφευγες λόγω... δυσκολιών γενικών) να αποπληρώσεις ούτε καν μερος των ήδη τραγικών οφειλών σου... αλλά "μπαούλιασες" και ότι λεφτά είχες ήδη βάλει στην άκρη... για να την "βγάλεις"... πιστεύεις ότι θα επιζούσες ως επιχείρηση πάνω από 2 έτη? Και επειδή ΔΕΝ πλήρωνες τα μεταχρονολογημένα υποσχετικά σου... πήρες και κανά δυό-τρεις προμηθευτές που σου δίναν τα προίόντα τοςυ, στην ουσία όμως ΔΑΝΕΙΚΑ ΛΕΦΤΑ έδιναν, που χάνουν και λεφτά τους τελικά!!!

Αυτό θες να κάνεις και μέσω του Ebay? Δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται!! ¨αρα εκεί ο "παρατολμών" δεν θα σταθεί ούτε 3-5 μήνες!!!
Εγώ αναφέρθηκα σε αυτούς που ΞΕΡΟΥΝ τι και πως θα πουλήσουν διαδικτυακά σε ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ μέσω αυτού!!!

Panoss
17-01-13, 17:20
SRF, καμία σχέση, δεν εννοώ αυτά που αναφέρεις.
Εννοώ ότι αν είσαι νόμιμος όπως λες, θα 'σαι πανάκριβος και μάλλον θα 'ναι αδύνατον να ανταγωνιστείς π.χ τους κινέζους που δεν πληρώνουν ούτε φορολογίες, ούτε ΤΕΒΕ, ούτε τίποτα. (δε μιλάμε για μεγάλες οργανωμένες επιχειρήσεις, μιλάμε για ένα άτομο που θέλει να ξεκινήσει να πουλάει στο ebay, όπως είναι πολλοί κινέζοι).

(και οι επιχειρήσεις που κλείσανε, κλείσανε επειδή ζούσανε με...δανεικά; τι τσουβάλιασμα είν' αυτό; εγώ ξέρω πολλές που κλείσανε χωρίς να έχουν δανειστεί ΠΟΤΕ).

SRF
17-01-13, 17:53
SRF, καμία σχέση, δεν εννοώ αυτά που αναφέρεις.
Εννοώ ότι αν είσαι νόμιμος όπως λες, θα 'σαι πανάκριβος και μάλλον θα 'ναι αδύνατον να ανταγωνιστείς π.χ τους κινέζους που δεν πληρώνουν ούτε φορολογίες, ούτε ΤΕΒΕ, ούτε τίποτα. (δε μιλάμε για μεγάλες οργανωμένες επιχειρήσεις, μιλάμε για ένα άτομο που θέλει να ξεκινήσει να πουλάει στο ebay, όπως είναι πολλοί κινέζοι).

(και οι επιχειρήσεις που κλείσανε, κλείσανε επειδή ζούσανε με...δανεικά; τι τσουβάλιασμα είν' αυτό; εγώ ξέρω πολλές που κλείσανε χωρίς να έχουν δανειστεί ΠΟΤΕ).

Σε αυτό με τους Κινέζους με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ!!!
Αλλά, για μισό λεπτό...
Μήπως και εδώ δεν βλέπουμε διαρκώς άτομα που αγοράζουμε μέχρι και τις βίδες μας (συμπεριλαμβάνω και εμένα, για να να μην προκληθεί κανένας) από Κινέζους εκεί? Δεν λέω... φθηνά... αλλά έλεος! Μήπως τελικά θα αγοράζουμε από αυτούς και αυτά που οι ίδιοι θα παράγαμε προ δύο λεπτών... ?
ΝΑι τα ΤΕΒΕ... κλπ κοστίζουν! Ναι ΟΚ, αλλά όπως είπα πρώτερα, και ως υπάλληλος δεν είχα "κρατήσεις" υπέρ... ΙΚΑ? Απλά επειδή ΔΕΝ έβλεπα ποτέ τα χρήματα αυτά στα χέρια μου... πριν πάνε στο ΙΚΑ, δεν έμαθα να τα εκτιμάω ως ΔΙΚΑ ΜΟΥ? Μήπως αυτό ξεχνάμε τελικά?
Ναι το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ πλέον) θα πρέπει να τον καταβάλεις εσύ ο ίδιος, οπότε θα δεις τα λεφτά σου να φεύγουν από τα δικά σου χέρια και τσέπη κατά την πληρωμή του... ενώ είχες μάθει να ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι τα πλήρωνε ο... αέρας, ο εργοδότης, ο μπάρμπας... κάποιος "άλλος" !
Και αν δεν τα ... καμμιά φορά... και μετά έκαναν ρυθμίσεις με το ΙΚΑ... οι... "εργοδότες" ... δεν σε πολυένοιαζε... που στην ουσια ΣΕ ΕΚΛΕΒΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ όταν το έπρατταν!!!
Τώρα ποιός θα σε κλέψει? Εσύ, τον εαυτό σου? Αυτό λοιπόν σε κάνει να το αντιμετωπίζεις σε πρώτο πρόσωπο πιά, σαν ένα "επιπλέον" κόστος, ώστε να τολμήσεις!!!

Ναι... δεν είναι εύκολο, το ξεκίνημα! Αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ!!! Το θέμα είναι αν έχεις το θάρρος να τολμήσεις! Ή... αν δεν πληρώσει το... ΙΚΑΟΑΕΕ...Ω... ο άλλος εαυτός σου ο "εργοδότης σου", δεν θα τολμήσεις ποτέ? Αυτό εννοώ!


ΥΓ. Για αυτό που πρόσθεσες σε παρένθεση, το μεγαλύτερο ποσοστό ναι... λόγω ΧΡΕΩΝ προς τρίτους κλέισανε! Αυτό δεν λέγεται... "χωρίς να έχουν δανειστεί" !!! είμαι στην αγορά πολλά έτη... και επέτρεψέ μου να γνωρίζω πως κινούνταν το 95% των κλειστών πλεον Ελληνικών μικρομεσαίων (και πολλών μεγάλων... κατ΄όνομα)! Μόνο το 5% ή και λιγότερο... ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΔΩΣΕΙ Ή ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΤΑΓΗ ΜΕΤΑΧΡΟΝΟΛΟΓΗΜΕΝΗ!!! Αυτό αν το εξετάσεις... θα στα εξηγήσει όλα!!!

leosedf
17-01-13, 18:51
Δηλαδή έχεις πουλήσει πράγματα αξίας δέκα χιλιάδων χωρίς απόδειξη;:001_huh:
Όχι είχα αγοράσει διάφορα το μεγαλύτερο ποσό, αυτά που πούλησα ζήτημα να φτάσαν τα 1000

Panoss
17-01-13, 19:13
Όχι είχα αγοράσει διάφορα το μεγαλύτερο ποσό, αυτά που πούλησα ζήτημα να φτάσαν τα 1000
Ε εντάξει, το θέμα μας εδώ είναι πώς να πουλήσεις...οκ.

Panoss
17-01-13, 19:17
Και αν δεν τα ... καμμιά φορά... και μετά έκαναν ρυθμίσεις με το ΙΚΑ... οι... "εργοδότες" ... δεν σε πολυένοιαζε... που στην ουσια ΣΕ ΕΚΛΕΒΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ όταν το έπρατταν!!!
Τώρα ποιός θα σε κλέψει? Εσύ, τον εαυτό σου? Αυτό λοιπόν σε κάνει να το αντιμετωπίζεις σε πρώτο πρόσωπο πιά, σαν ένα "επιπλέον" κόστος, ώστε να τολμήσεις!!!

Ναι... δεν είναι εύκολο, το ξεκίνημα! Αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ!!! Το θέμα είναι αν έχεις το θάρρος να τολμήσεις! Ή... αν δεν πληρώσει το... ΙΚΑΟΑΕΕ...Ω... ο άλλος εαυτός σου ο "εργοδότης σου", δεν θα τολμήσεις ποτέ? Αυτό εννοώ!

Οκ, το θέμα είναι να ξεκινήσεις.
Κι άμα δεις ότι τραβάει το γυρνάς στο εντελώς νόμιμο.

Πάντως αυτοί που κυριαρχούν είναι οι κινέζοι. Με τα μηδενικά κόστη, όπως προαναφέραμε.

picdev
17-01-13, 20:40
σε αυτό που λέει ο SRF έχει δίκιο, γνωρίζω ένα μικρό eshop που είμαι πελάτης, το παιδί που το έχει ακόμα και στις καλές εποχές δεν δούλευε ποτε με πίστωση, αυτό τον κάνει σήμερα να ξεχωρίζει και να πηγαίνουν πολύ καλά οι δουλειές του σε σημείο να ψάχνεται να μεγαλώσει την επιχείρηση χωρίς δανεικά.
Οπως μου είπε τα χριστούγενα είχε τζίρο 1500ε τη μέρα, τα περισσότερα μαγαζιά με πιστώσεις έβλεπαν αυτά τα λεφτά και "νόμιζαν" οτι ήταν δικά τους, όταν δουλεύεις όμως με 5 και 10% κέρδος...

leosedf
17-01-13, 21:18
Αν προσέξεις Έλληνες πωλητές στο ebay θα δεις ότι αναφέρουν αν είσαι από Ελλάδα χρεώνουν και 23% αλλιώς δίνουν μαύρα.

SRF
17-01-13, 22:13
Αν προσέξεις Έλληνες πωλητές στο ebay θα δεις ότι αναφέρουν αν είσαι από Ελλάδα χρεώνουν και 23% αλλιώς δίνουν μαύρα.

χμμμ... Δεν θέλω να ξέρω ποιούς εννοείς... και δεν ξέρω κάποιον μέχρι τώρα!
Βέβαια αυτοί που το κάνουν αυτό που λες... έχουν ούτως ή άλλως πρόβλημα... αν ακολουθούν αυτήν την πρακτική... άσχετα με το τι κάνουν προς πωλήσεις στην εγχώρια αγορά τους!
Βλέπεις τυπικά έχουν κάνει φορολογικές παραβάσεις, σε κάθε πώλησή τους που έκαναν ΕΝΤΟΣ Ε.Ε. (άσε την Ελλάδα, στις λοιπές χώρες μέλη, πχ Γερμανία, Αγγλία, Γαλλία, κλπ) αφού ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ έπρεπε να εισπράξουν & αποδώσουν ΦΠΑ ΕΛΛΑΔΟΣ (23%) από τους ξένοςυ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ πελάτες τους!!! Εκτός και αυτοί ήταν όχι ιδιώτες... αλλά επαγγελματίες με ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΟ στο Ευρωπαίκό σύστημα αναγνωρίσεως επαγγελματικών ΑΦΜ, και τους ΕΚΟΨΕ τιμολόγιο, ΜΗΔΕΝΙΚΟΥ ΦΠΑ λόγω ενδοευρωπαίκής εμπορικής συνδιαλλαγής!
Αν πουλάνε σε ιδιωτες... χωρίς ΦΠΑ... ΚΑΗΚΑΝ και απλά ΔΕΝ έχουν σκάσι ακόμα οι "κυνηγοί" έξω από το μπεκατσάδικό τους!!! Σύντομα όμως... θα βρεθούν με... "σκάγια" πιά!!!

leosedf
17-01-13, 22:30
Μπα Γιώργο τόσα χρόνια κανένας δεν μπόρεσε να ελέγξει το ιντερνετ γιατί να το καταφέρουν οι δικοί μας καραγκιόζηδες?
Τι να θυμηθούμε τα mp3 και τις ταινίες? Και άλλα πόσα.

xrhstosmp
17-01-13, 22:35
εγω παλι πιστευω οτι επειδη η εφορια ειναι...δημοσιο ,ο "ελεγκτης" θα πιασει την πολυθρονα του και θα ελεγχει τα ιντερνετικα καταστηματα...που να τρεχει τωρα στους δρομους,του ειπε και η γυναικα του να πεταχτει και στο σουπερ μαρκετ κατα τις 12...ας ελεγξουμε τα ευκολα σημερα (το ιντερνετ)

leosedf
17-01-13, 22:49
Δεν παίζει, δεν το κατάφερε κανείς αυτό.
Να ελέγξει κόσμο , καταθέσεις, βιβλία ναι αλλά τυχαία στο νετ δεν το κόβω να συμβαίνει.

tasosmos
18-01-13, 00:00
Το νετ μπορει να μην το ελεγχει κατευθειαν αλλα μπορει να ακολουθησει τα €€€. Δεν χρειαζεται απαραιτητα να ξερει εξαρχης απο που τα βρηκες.
Δεν εχω ασχοληθει με πωλησεις στο ebay αλλα οπως και να εχει θα μεταφερεις εστω ενα τμημα τους σε τραπεζικο λογαριασμο ή θα τα ξοδεψεις απευθειας.
Μπορει να την γλυτωσεις αλλα δεν ειναι και βεβαιο...

tsimpidas
18-01-13, 08:48
για να πουλήσεις σε e-shop and e-bay

πρέπει να είσαι εισαγωγέας και να έχεις τιμές χονδρικής η να έχεις
κάτι πρωτότυπο και χρήσιμο που να μην το
έχει άλλος φθηνότερα.

αν έχεις e-shop με τιμές λιανικής δεν νομίζω οτι θα έχεις επιτυχία.

Panoss
18-01-13, 10:55
σε αυτό που λέει ο SRF έχει δίκιο, γνωρίζω ένα μικρό eshop που είμαι πελάτης, το παιδί που το έχει ακόμα και στις καλές εποχές δεν δούλευε ποτε με πίστωση, αυτό τον κάνει σήμερα να ξεχωρίζει και να πηγαίνουν πολύ καλά οι δουλειές του σε σημείο να ψάχνεται να μεγαλώσει την επιχείρηση χωρίς δανεικά.
Οπως μου είπε τα χριστούγενα είχε τζίρο 1500ε τη μέρα, τα περισσότερα μαγαζιά με πιστώσεις έβλεπαν αυτά τα λεφτά και "νόμιζαν" οτι ήταν δικά τους, όταν δουλεύεις όμως με 5 και 10% κέρδος...
Οκ, αλλά εδώ μιλάμε για κάποιον που 'ναι άνεργος, αν μπορεί να ξεκινήσει κάτι στο ebay.
Άποψή μου, μόνο αν ξεκινήσει με μαύρα. Που, απ' ό,τι κατάλαβα, μόνο οι κινέζοι μπορούν να κάνουν.
(τί πουλάει το eshop που αναφέρεις; )

SRF
18-01-13, 11:55
Οκ, αλλά εδώ μιλάμε για κάποιον που 'ναι άνεργος, αν μπορεί να ξεκινήσει κάτι στο ebay.
Άποψή μου, μόνο αν ξεκινήσει με μαύρα. Που, απ' ό,τι κατάλαβα, μόνο οι κινέζοι μπορούν να κάνουν.
(τί πουλάει το eshop που αναφέρεις; )

Λοιπόν...
Ξεκίνημα? ¨οντως δύσκολο... και ίσως και απογοητευτικό αρκετές φορές! Γιατί μπορεί να νομίζεις ότι έχεις βρει να πουλάς κάτι που θα το ζητάνε σαν τρελλοί όλοι στον κόσμο... και να μην πάρει ούτε ο αδελφός σου τελικά! Επίσης... αρχικά είσαι εσύ... και ο εαυτός σου μόνο! Δεν σε ξέρει κανένας... δεν έχεις καν σχόλια και βαθμό αξιολόγησης από αγοραστές, οποτε στην αρχή θα σε αντιμετωπίζουν επιφυλακτικά το λιγότερο! Άσε που με τους αλήτες που μας κυβερνούν έχουν κάνει να ακούνε η απ' έξω "Ελλάδα" και να φεύγουν!!! Δύσκολο το εγχείρημα στην αρχή του! Αυτό είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ!
Τώρα, αν είναι να ξεκινήσεις κάτι (γενικά μιλάω πάντα) μιά δοκιμή μπορεί να γίνει, βάζωντας να πουλήσεις πράγματα που ΗΔΗ έχεις και ΔΕΝ θελεις πιά! Μάζεψε ότι σου είναι άχρηστο ή πλέον αδιάφορο. Γράψε ρητά ότι είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ και περιέγραψέ το ικανοποιητικά ώστε να ξέρει ο άλλος ΤΙ θα λάβεις τελικώς! Αν δουλεύει ή αν έχει πρόβλημα!
Εδώ να σημειώσω ότι ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ένας ιδιώτης μπορεί να πουλήσει οτιδήποτε έχει στην κατοχή του... ΧΩΡΙΣ να πάρει - δώσει τον ΦΠΑ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ - ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΑΜΕΙΑΚΗΣ κλπ...
Προσοχή! Μόνο ιδιώτης!
Επειδή αυτό είναι ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟ κανένας δεν μπορεί να πει τίποτα! Βέβαια ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να είναι και δηλώνεται "μεταχειρισμένο - δεύτερο χέρι" ! Δεν μπορείς να το δηλώσεις ως ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ! Μπορείς όμως να το πεις "αχρησιμοποίητο" !!!
Μπορείς να πουλήσεις ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ (οικοσκευή, κλπ) και τα παδικά σου παιχνίδια ακόμα!!!
επειδή αυτά ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ πουλημένα (κάποτε) σε εσένα από έμπορο, έχεις καταβάλλει τους σχετικούς φόρους (πχ. ΦΠΑ) κατά την αγορά τους ως ΙΔΙΩΤΗΣ!
Επειδή το μεταχειρισμένο (νοείται οτιδήποτε βγεί με αποδείξεις λιανικής από ένα εμπορικό σημείο, σε τελικό καταναλωτή, αμέσως μετά την έξοδό του από το σημείο αγοράς) ακόμα και 10 ώρες μετά την αγορά του έχει απωλέσει αξία! Πλέον θα πουληθεί σε μικρότερη αξία από την αξία αγοράς του! Αυτό αναγκάζει την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΠΑ προς έναν ιδιώτη ΑΝ η εφορία απαιτήσου να κοπεί ΦΠΑ στην αξία πώλησς! Άλλωστε ο ΦΠΑ είναι Φόρος ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗΣ ΑΞΙΑΣ! Αν δεν υπάρχει "πρόσθετη αξία" δεν υπάρχει ΦΠΑ!!! Αν 'ζητηθεί' θα πρέπει να συνυπολογιστεί μετά ο συμψηφισμός με τον ΦΠΑ που κατέβαλλες κατά την αγορά του, και σε αυτήν την περίπτωση ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ οπότε το κράτος θα οδηγηθεί να ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΦΠΑ στους κατανωλές του!!! ΑΤΟΠΟΝ! οπότε κανένα μεταχειρισμένο προϊόν που πωλείται ως τέτοιο από ιδιώτες σε ιδιώτες ΔΕΝ ΕΧΕΙ ή ΑΠΑΙΤΕΙ ΦΠΑ και παραστατικά!!!
Βέβαια ΑΝ αυτό το κάνεις κατά συρροήν και επί μακρόν... τότε θεωρείσαι εν δυνάμη ΠΑΛΑΙΟΠΩΛΗΣ κατ' επάγγελμα! Τότε θα αναγκαστείς σε ενεργοποίηση ΟΑΕΕ και φορολογικού μητρώου επιτηδευματία!
Αλλά αυτό... μετά... από Χ καιρό ή και έσοδα!!! Εξ' ού και το Ebay επιτρέπει μέχρι 12000Euro & το PAYPAL 5000 Euro ΕΤΗΣΙΩΣ πωλήσεις & αναλήψεις αντιστοίχως!!! Μετά σου απαιτεί να στείλεις στοιχεία για το που βρίσκεις τα πρ'αγματ που πουλάς... και να εγγραφείς ως επιτηδευματίας με αποστολή ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΩΝ!!!

Αν λοιπόν πας για να ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ (όχι σε είδος) περίπου ~5 - 6000 το χρόνο ΣΥΝΟΛΙΚΑ τότε πούλα ως μεταχειρισμένα τα πάντα που έχεις στην κατοχή σου! Αν δεις ότι πας καλά... ή κυνηγάς πιό πολλά... ως του να έχεις ετήσιο εισόδημα για παράδειγμα... τότε θα πας αναγκάια σε εφορίες κλπ!

Panoss
18-01-13, 12:02
Αν λοιπόν πας για να ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ (όχι σε είδος) περίπου ~5 - 6000 το χρόνο ΣΥΝΟΛΙΚΑ τότε πούλα ως μεταχειρισμένα τα πάντα που έχεις στην κατοχή σου! Αν δεις ότι πας καλά... ή κυνηγάς πιό πολλά... ως του να έχεις ετήσιο εισόδημα για παράδειγμα... τότε θα πας αναγκάια σε εφορίες κλπ!
Τώρα μιλάς σωστά.
Με αυτό τον τρόπο, ναι, το ebay μπορεί να 'ναι μια επιλογή για έναν άνεργο.

SRF
18-01-13, 12:14
Μπα Γιώργο τόσα χρόνια κανένας δεν μπόρεσε να ελέγξει το ιντερνετ γιατί να το καταφέρουν οι δικοί μας καραγκιόζηδες?
Τι να θυμηθούμε τα mp3 και τις ταινίες? Και άλλα πόσα.

Στο συγκεκριμενο... δεν ασχολούνται οι δικοί μας! Απλά τους έρχεται μέσω PAYPAL > Λουξεμβούργου > Ευρωπαίκής υπηρεσίας διακοινοτικού ελέγχου φορολογικης ανταπόδοσης > ΥΟΙΚΟ. Αυτοί απλά διασταύρωση πρέπει να κάνουν... και τέλος! Το πότε θα κάνουν την διασταύρωση αυτή... είναι άλλο θέμα... και εκεί ίσως έχεις δίκιο... αφού πιθανώς θα περιμένουν να τελειώσει το έργο του θεάτρου σκιών που πρωταγωνιστούν!
Βέβαια... προσωπικά θα έλπιζα να δίναν προτεραιότητα στο κυνήγι μεγάλων ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΩΝ που χρόνια εδώ τώρα δεν αποδίδουν ούτε φόρους... ούτε ΦΠΑ στην ώρα, ουτε καν το ΙΚΑ τους, των εκατονταδων υπαλλήλων τους... και όχι στις μικρές μπεκατσούλες, που τις ξεσκιζουν διαρκώς ως τσούλες!!!

SRF
18-01-13, 12:20
Τώρα μιλάς σωστά.
Με αυτό τον τρόπο, ναι, το ebay μπορεί να 'ναι μια επιλογή για έναν άνεργο.

Και πριν ορθότατα μιλούσα... αν διάβαζες το κείμενο και όχι απλά τις λέξεις σε αυτό! έγραψα ΤΙ είναι νόμιμο, και τι όχι! έγραψα ΠΩΣ πρέπει να χειριστείς κατά περίπτωση το όλο θέμα... για να μην πέσεις σε ατοπήματα εξ'αρχής! Γιατί αν δεν τα ξέρει αυτά κάποιος και πάει ως ίπτουσα χήνα Πεκίνου πάνω από την λίμνη του Ebay... και δείχνει τα φτερά της κράζωντάς τα ως ολοκαίνουργια... θα δεχτεί, αργά ή γρήγορα, τα σκάγια των κυνηγών!!!
:biggrin:

Να προσθέσω προς... ναυτιλομένους... ότι λάβετε σοβαρά υπ' όψην σς ότι υπάρχει ένα κόστος προμήθειας στο ΤΕΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΣΥΝΟΛΙΚΑ (ποσό τιμήματος & ποσο΄μεταφορικών που θα καταβληθούν από τον αγοραστή σας) μέχρι τη παραλαβή των μετρητών από την τράπεζα! Αυτό αθροιστικά ανέρχεται ~12% του συνόλου για μικροποσά!!! Αυτό προαφαιρείται πριν καν μεταφέρετε τα λεφτά σας προς την τσεπη σας! Σαν... "ΙΚΑ" ένα πράγμα? :saad:

Panoss
18-01-13, 12:29
Και πριν ορθότατα μιλούσα... αν διάβαζες το κείμενο και όχι απλά τις λέξεις σε αυτό! έγραψα ΤΙ είναι νόμιμο, και τι όχι! έγραψα ΠΩΣ πρέπει να χειριστείς κατά περίπτωση το όλο θέμα... για να μην πέσεις σε ατοπήματα εξ'αρχής! Γιατί αν δεν τα ξέρει αυτά κάποιος και πάει ως ίπτουσα χήνα Πεκίνου πάνω από την λίμνη του Ebay... και δείχνει τα φτερά της κράζωντάς τα ως ολοκαίνουργια... θα δεχτεί, αργά ή γρήγορα, τα σκάγια των κυνηγών!!!
:biggrin:
Ναι οκ, αλλά το θέμα είναι "πώς βρίσκει δουλειά κάποιος".
Προφανώς κάποιος που δεν έχει, δηλαδή άνεργος.
Το τί είναι νόμιμο είναι γνωστό νομίζω.
Το εφικτό μας ενδιαφέρει, πιστεύω.

Τελικά, οι κυνηγοί ποιοι είναι;

SRF
18-01-13, 12:41
Ναι οκ, αλλά το θέμα είναι "πώς βρίσκει δουλειά κάποιος".
Προφανώς κάποιος που δεν έχει, δηλαδή άνεργος.
Το τί είναι νόμιμο είναι γνωστό νομίζω.
Το εφικτό μας ενδιαφέρει, πιστεύω.

Τελικά, οι κυνηγοί ποιοι είναι;

Οι κυνηγοί των χαμένων... φόρων! :wiink:
ένας άνεργος ΣΗΜΕΡΑ εκτός του να κατέβει στο ΣΥΝΤΑΓΜΑ (που έπρεπε να είναι ΟΛΟΙ τους καθημερινά έστω για ένα δίωρο τουλάχιστον, αντί να πίνουν φραπέ αλλού) έχει ένα προσόν!!! ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟ!
Ο χρόνος λένε είναι χρήμα!!! Αυτό ισχύει... απλά κανείς δεν έχει πει και την συνέχεια! Ο χρόνος είναι χρήμα που ξοδεύεις ή αποκτάς!
Ο χρόνος είναι χρήμα που ξοδεύεις (αν πχ πίνεις φραπέ όλη ημέρα) ή αποκτάς (αν πχ. σκέφτεσαι και κάνεις δημιουργικά πράγματα, πχ στήνεις το Ebay σου, φτιάχνεις δέκα πράγματα να τα πουλήσεις, κλπ) !

FH16
18-01-13, 15:06
Άρα το ερώτημα "Πως βρίσκει δουλεία κάποιος σαν ηλεκτρονικός?" απαντάτε σαν πωλητής στο eBay? Και προσωπικά πιστεύω πως έτσι είναι προς το παρών τα πράγματα για όλα τα επαγγέλματα εκτός των πολιτικών και απατεώνων.

moutoulos
18-01-13, 15:36
Άρα το ερώτημα "Πως βρίσκει δουλεία κάποιος σαν ηλεκτρονικός?" απαντάτε σαν πωλητής στο eBay?


Όχι βέβαια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το έχω γράψει και στο αρχικό μου
πόστ (16) (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68230&page=2&p=576995&viewfull=1#post576995), που ξεκίνησε όλη αυτή η κουβέντα.

Γιατί απο δώ και πέρα δεν υπάρχει η πολυτέλεια της επιλογής:

"Πως βρίσκει δουλεία κάποιος σαν ηλεκτρονικός?" ... αλλά
"Πως βρίσκει δουλεία κάποιος?".

bchris
19-01-13, 00:23
Άρα το ερώτημα "Πως βρίσκει δουλεία κάποιος σαν ηλεκτρονικός?" απαντάτε σαν πωλητής στο eBay? Και προσωπικά πιστεύω πως έτσι είναι προς το παρών τα πράγματα για όλα τα επαγγέλματα εκτός των πολιτικών και απατεώνων.

Κορυφαιο αδερφε, εγραψες ιστορια.
Ακομα γελαω.

Samios60
19-01-13, 18:31
Ο Γιάννης άρχισε την ημέρα του νωρίς, βάζοντας το ξυπνητήρι του (MADE IN JAPAN) για τις 6 το πρωί.

Έφτιαξε τον καφέ του σε ένα "μπρίκι" (MADE IN TURKEY)
ξυρίστηκε με την ηλεκτρική του μηχανή (MADE IN GERMANY)
έβαλε το πουκάμισό του (MADE IN SRI LANKA)
τα jeans με φίρμα (MADE IN SINGAPORE)
παπούτσια (MADE IN ITALY)
έφτιαξε τα αυγά του στην καινούργια ηλεκτρική συσκευή (MADE IN INDIA)
ΕΦΑΓΕ ΛΙΓΟ ΤΥΡΙ GOODA ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ, ΚΑΙ ΤΥΡΙ ΜYLNER ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ
ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ ΦΡΑΚΦΟΥΡΤΗΣ, ΜΕ ΤΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ
ΜΕΤΑ ΔΥΟ ΜΗΛΑ ΧΙΛΗΣ, ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΛΙ ΙΣΠΑΝΙΑΣ
έριξε μία ματιά στο "laptop" κομπιούτερ του (MADE IN MEXICO)
έλεγξε τα emails του κοιτάζοντας συγχρόνως το ρολόι του (MADE IN TAIWAN)
μετά κλείδωσε την πόρτα (MADE IN USA)
μπήκε στο αυτοκίνητό του (MADE IN FRANCE)
το γέμισε με βενζίνη (από SAUDI ARABIA) και συνέχισε το ψάξιμο για μια καλή δουλειά στην ΕΛΛΑΔΑ...
Άκαρπες προσπάθειες
Στο τέλος μιάς ακόμα άκαρπης και αποκαρδιωτικής προσπάθειας για εύρεση εργασίας και αφού εκτύπωσε μερικά ακόμα αντίγραφα συστατικών επιστολών σε εκτυπωτή (made in MALAYSIA),
ο Γιάννης αποφάσισε να ξεκουραστεί λίγο.
Έβαλε τις παντούφλες του (MADE IN BRAZIL) ήπιε ένα ποτήρι κρασί (MADE IN FRANCE) και άνοιξε την τηλεόραση (MADE IN INDONESIA).
Μετά σκεφτόταν γιατί δεν μπορούσε να βρει μια δουλειά στην ΕΛΛΑΔΑ...