PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπες αλογόνου 35w και xenon 55w



τομ
16-01-13, 01:03
καλησπέρα σας παιδιά... έχω μία απορία... έχω ένα οπελ κορσα και εχει λαμπεσ Η7 35w. εχω ενα κιτ για xenon που ειναι 55 w. αν τα περάσω στο αυτοκίνητο θα έχω πρόβλημα... ευχαριστώ.

leosedf
16-01-13, 03:08
Ναι, με το νόμο και ίσως σε δείρει κανένας στο δρόμο.
Τα xenon φώτα χρειάζονται και διαφορετικό ανακλαστήρα στο φανάρι σου και σύστημα που να καθαρίζεται μπροστά, αλλιώς θα είναι σαν να οδηγείς με τη μεγάλη σκάλα (και χειρότερα) παντού. Είναι απίστευτα ενοχλητικά.
Θα πρέπει να αλλάξεις ολόκληρο το φανάρι.

vasilllis
16-01-13, 17:47
Ναι, με το νόμο και ίσως σε δείρει κανένας στο δρόμο.
Τα xenon φώτα χρειάζονται και διαφορετικό ανακλαστήρα στο φανάρι σου και σύστημα που να καθαρίζεται μπροστά, αλλιώς θα είναι σαν να οδηγείς με τη μεγάλη σκάλα (και χειρότερα) παντού. Είναι απίστευτα ενοχλητικά.
Θα πρέπει να αλλάξεις ολόκληρο το φανάρι.
Κωνσταντινε μιλας για τις συγκεκριμενες λαμπες ή για ολα?
Εχει και εμενα xenon αλλα δεν στραβωνουν τον απεναντι.

Ο νομος τι λεει?

tao
16-01-13, 18:10
Κοίτα αν έχεις μόνο τοις λάμπες xenon δεν λειτουργούνμόνες τους χιάζονται και τους μετασχηματιστές τους ή αλλιώς τα μπαλανς. Αν λοιπόνέχεις ολόκληρο το κιτ των xenon λάμπες και μπαλανστ το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι ότι δενθα μπορείς να ανάψεις τα φώτα με αναμμένη την μηχανή του αυτοκινήτου γιατί πολύαπλά θα τα σβήνει ο εγκέφαλος. Για να τα ανάβεις θα πρέπει να έχεις σβηστό το αμάξικαι αφού ανάψουν τα φώτα το βάζεις μπροστά αυτά. Τώρα αν πάει να σε δείρει κάποιοςστον δρόμο δεν το ξέρουμε εξαρτάται μπορεί να τον δείρεις και εσύ!!!!

leosedf
16-01-13, 20:27
Κωνσταντινε μιλας για τις συγκεκριμενες λαμπες ή για ολα?
Εχει και εμενα xenon αλλα δεν στραβωνουν τον απεναντι.

Ο νομος τι λεει?
Βασίλη για όλα τα xenon. Το δικό σου τα είχε από το εργοστάσιο?

moutoulos
16-01-13, 23:55
XENON ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΣΑΝ AFTER-MARKET ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΟΛΑ !!!.
Γιατί κανένας δεν αλλάζει "φακό".

Εκτός αν δώσατε 1000ε για να τα τοποθετήσετε στην αντιπροσωπεία. Αλλά ποιος τρελός
θα το έκανε?.

performer
17-01-13, 10:33
Βασίλη για όλα τα xenon. Το δικό σου τα είχε από το εργοστάσιο?


Είχα εγκαταστήσει xenon σε smart χωρίς κανένα πρόβλημα για τους απέναντι και το πέρασα μάλιστα και ΚΤΕΟ χωρίς την παραμικρή παρατήρηση

leosedf
17-01-13, 10:41
Το ότι πέρασες κτέο δεν σημαίνει ότι δεν είσαι παράνομος. Απλά δεν κάναν τη δουλειά τους.

vasilllis
17-01-13, 15:37
Βασίλη για όλα τα xenon. Το δικό σου τα είχε από το εργοστάσιο?

οχι δεν τα ειχε απο το εργοστασιο.Ειναι after market.Ομως δεν στραβωνουν τον απεναντι.
Ρωταω ,να σου πω τον λογο.Απο εργοστασιο καποιες λαμπες εχουν δυο νηματα.Σε αυτο το φαναρι δεν μπαινουν xenon λαμπες γιατι στη χαμηλης το νημα εχει ενα καθρεφτακι ωστε να μην αντανακλαει σε ολο το καθρεπτη του φαναριου.Εχουν βγαλει τωρα κατι bixenon η καπως ετσι για αυτα.
Ειναι λοιπον ετσι οπως τα λεω??

leosedf
17-01-13, 15:44
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68244&p=577225&viewfull=1#post577225

vasilllis
17-01-13, 15:55
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68244&p=577225&viewfull=1#post577225


καταλαβα..

PCMan
17-01-13, 18:45
Παιδιά δεν είναι παράνομα όλα...
Υπάρχουν αμάξια με αλογόνου τα οποία έχουν φακό.

Βασίλη αν έχει καθρέφτη το φανάρι σου και όχι φακό, είσαι παράνομος με τα xenon και ότι και να λες, στραβώνεις τους απέναντι.

haris_216
17-01-13, 19:11
πάντως είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον ότι οι "μετατροπές" που θέλουν να κάνουν οι περισσότεροι είναι μόνο αυτές που φαίνονται (σε εμάς και στους άλλους).
αν για παράδειγμα τσεκάρει κανείς πυροσβεστήρες σε αυτοκίνητα θα δει είτε ληγμένους είτε παιδικούς (αυτούς τους πολύ μικρούς του supermakret που είναι κυριολεκτικώς "της πυρκαγιάς"). κανείς δεν σκέφτεται να αναβαθμίσει εκεί το αυτοκίνητό του.
όλοι όμως ξαφνικά ψάχνονται για xenon. και καλά για καλύτερη ορατότητα. βέβαια με ένα σετ καλών (νόμιμων) αλογόνου έχεις πολύ καλή ορατότητα για τις περισσότερες συνθήκες που θα συναντήσει κανείς εν ελλάδι.
και αν βρε αδερφέ γουστάρεις xenon πήγαινε βάλε. αλλά original. βέβαια αυτά δεν κάνουν 80 ευρώ αλλά 1080.
δυστυχώς πάντα "τα μεταξωτά βρακιά....."!!!

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
24-01-13, 20:49
γεια σας παιδες! χαιρομαι για την καλη δουλεια εδω που κανετε και ο καθενας λεει την αποψη του αλλα θελετε να σας πω πραγματικα τι παιζει με τα ξενον επειδη το εψαξα! λοιπον υπαρχει νομος στην ευροπαικη ενωση που λεει οτι τα αμαξια θα εχουν χρωμα φωτισμου μεχρι 4000κ! οκ? τα ξενον που περνανε ολοι ακομα και εγω (ηλεκτρολογος αυτοκινητων βλεπετε) ειναι απο 6000κ και πανω! υπαρχουν βεβαια και 4300κ και 3000κ αλλα κανενας δεν τα βαζει γιατι φαινονται κιτρινα!και ολοι θελουν αυτο το λευκο χρωμα! τωρα καποιοι περνανε ξενον και δεν εχουν κανενα προβλημα γιατι το περισσοτερο φως το διαχαιει κανονικα το φαναρι τους γιαυτο και ο φιλος παραπανω περασε κανονικα κτεο αλλα καποια δεν μπορουνε να το διαχαιουν καλα και γιαυτο φαμπωνουν αλλα προς θεου μην τα βαζετε μονοι σας. πρεπει με το που μπει το κιτ να περασει απο το μηχανιμα που εχουν οι ηλεκτρολογοι για ρυθμιση φωτων εκει φαινονται οοοοοολα! αν θαμπωνει! που χτυπαει! ποσο πανω!ποσο κατω! η ακομα και το δεξια-αριστερα που δεν το κοιταει σχεδον κανενας!

οποτε σε ορισμενα φαναρια μπορει να μπει κιτ ξενον χωρις προβλημα!!!!! αλλα πρωτα πρεπει να το δεις στο μηχανιμα να ρυθμιστουν και αν συνεχισουν να κανουν (σκιες) και να χτυπανε αλλου υπαρχει μονο αυτη η λυση με προτζεκτορα! κοιταξτε το βιντεο..

http://www.youtube.com/watch?v=I8R04BBsttc

τωρα προσεξτε στο 0:38 κοιταξτε οτι υπαρχει λιγος φωτισμος πανω απο την κυρια δεσμη φωτος αυτο ειναι που θαμπωνει!!!

τωρα κοιταξτε στο 1:28 ειδατε ποσο τελειο φασμα φωτος εχει!! δεν χρειαζετε να εισαι ειδικος για να το καταλαβεις!

και ετσι δεν θαμπωνεις κανεναν!

ακουω ερωτησεις...

nikknikk4
25-01-13, 00:57
γεια σας παιδες! χαιρομαι για την καλη δουλεια εδω που κανετε και ο καθενας λεει την αποψη του αλλα θελετε να σας πω πραγματικα τι παιζει με τα ξενον επειδη το εψαξα! λοιπον υπαρχει νομος στην ευροπαικη ενωση που λεει οτι τα αμαξια θα εχουν χρωμα φωτισμου μεχρι 4000κ! οκ?τα ξενον που περνανε ολοι ακομα και εγω (ηλεκτρολογος αυτοκινητων βλεπετε) ειναι απο 6000κ και πανω! υπαρχουν βεβαια και 4300κ και 3000κ αλλα κανενας δεν τα βαζει γιατι φαινονται κιτρινα!και ολοι θελουν αυτο το λευκο χρωμα! τωρα καποιοι περνανε ξενον και δεν εχουν κανενα προβλημα γιατι το περισσοτερο φως το διαχαιει κανονικα το φαναρι τους γιαυτο και ο φιλος παραπανω περασε κανονικα κτεο αλλα καποια δεν μπορουνε να το διαχαιουν καλα και γιαυτο φαμπωνουν αλλα προς θεου μην τα βαζετε μονοι σας. πρεπει με το που μπει το κιτ να περασει απο το μηχανιμα που εχουν οι ηλεκτρολογοι για ρυθμιση φωτων εκει φαινονται οοοοοολα! αν θαμπωνει! που χτυπαει! ποσο πανω!ποσο κατω! η ακομα και το δεξια-αριστερα που δεν το κοιταει σχεδον κανενας!

οποτε σε ορισμενα φαναρια μπορει να μπει κιτ ξενον χωρις προβλημα!!!!! αλλα πρωτα πρεπει να το δεις στο μηχανιμα να ρυθμιστουν και αν συνεχισουν να κανουν (σκιες) και να χτυπανε αλλου υπαρχει μονο αυτη η λυση με προτζεκτορα! κοιταξτε το βιντεο..

http://www.youtube.com/watch?v=I8R04BBsttc

τωρα προσεξτε στο 0:38 κοιταξτε οτι υπαρχει λιγος φωτισμος πανω απο την κυρια δεσμη φωτος αυτο ειναι που θαμπωνει!!!

τωρα κοιταξτε στο 1:28 ειδατε ποσο τελειο φασμα φωτος εχει!! δεν χρειαζετε να εισαι ειδικος για να το καταλαβεις!

και ετσι δεν θαμπωνεις κανεναν!

ακουω ερωτησεις...
Οκ...!
Α...ρε σκουπόξυλο που θες μαζί με κάποιους άλλους...

Bobiras
25-01-13, 02:10
ποια ηταν η ερωτησει στην αρχη??... αν ειναι παρανομα ή επιδει εχει λαμπες 35βαττ και θελει να βαλει 55 αν θα εχει προβλημα.. η κανω λαθος???

nikknikk4
25-01-13, 02:24
ποια ηταν η ερωτησει στην αρχη??... αν ειναι παρανομα ή επιδει εχει λαμπες 35βαττ και θελει να βαλει 55 αν θα εχει προβλημα.. η κανω λαθος???
δεν την διάβασες ?

Ποια η διάφορα...?
Αφού είναι παράνομα θα έχει πρόβλημα !

Bobiras
25-01-13, 14:44
δεν την διάβασες ?

Ποια η διάφορα...?
Αφού είναι παράνομα θα έχει πρόβλημα !
εγω καταλαβα αν θα εχει προβλημα το αυτοκινητο και οχι απο το νομο.....

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
25-01-13, 19:09
ναι σωστα ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα! h7 35w δεν εχω δει εγω ακομα το αντιθετο παιζει αλλα οχι αυτο που λες! για μενα ακομα και να ειναι ετσι οπως τα λες δεν θα εχεις προβλημα μονο κοιτα τις ασφαλιες και αν εχει 7.5αμπερ βαλε 10 αμπερ γιατι μελλοντικα ισως να τις καψει αλλα για 2.5 αμπερ εχει ανοχη απο κει και πανω με τιποτα!

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
25-01-13, 19:12
ακουω γιατι θελω σκουποξυλο????????????? νομιζω ημουν ξεκαθαρος σε οτι και να ειπα.. και αν καποιος θελει να το παιζει εξυπνος ας ερθει στο μαγαζι μου να το δοκιμασουμε εγω ανοιχτος ειμαι σε ολους οσους θελουν να το δοκιμασουν. νομιζω το βιντεο μιλαει απο μονο του...

PCMan
25-01-13, 21:20
να υποθέσω ότι έχεις μπακάλικο ε;

hurt30
25-01-13, 21:36
ακουω γιατι θελω σκουποξυλο????????????? νομιζω ημουν ξεκαθαρος σε οτι και να ειπα.. και αν καποιος θελει να το παιζει εξυπνος ας ερθει στο μαγαζι μου να το δοκιμασουμε εγω ανοιχτος ειμαι σε ολους οσους θελουν να το δοκιμασουν. νομιζω το βιντεο μιλαει απο μονο του...


Μπορείς να μας πεις με ποίο μηχάνημα και με ποιά μεθοδολογία μετράς τις δέσμες ότι είναι εντός προδιαγραφών; Το ματσακόνι δεν είναι δεκτό σαν μέθοδος.
Εκτός και ξέρεις κάτι παραπάνω από το Department for Transportation της Βρετανίας (http://assets.dft.gov.uk/publications/dft-information-sheets/aftermarket-hid-headlamps.pdf) και την εταιρία HELLA (http://www.hella.com/produktion/HellaUSA/WebSite/Channels/Drivers/Tested_and_Approved.jsp) ( ξέρεις τι κανει η HELLA ε; :)).

Α δες και αυτό (http://www.nhtsa.gov/cars/rules/rulings/glare.html).

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές για να είναι παραδεκτό ένα σύστημα εμπρόσθιου φωτισμού αυτοκινήτου πρέπει να έχει τον συνδιασμό: φαναριού - λάμπας - συστήματος πλύσης - αυτόματου συστήματος ρύθμισης δέσμης. Αν έχεις δει κάποιο αυτοκίνητο που έχει εγκατεστημένο από το εργοστάσιο φωτισμό xenon-hid δεν έχει ρύθμιση δέσμης (το διακοπτάκι δεσμης 0-1-2-3) γιατί η ρυθμιση γίνεται αυτόματα.

Όλα τα άλλα είναι κουβέντες άνευ σημασίας. Κάνε την δουλειά σου όπως νομίζεις αλλά τουλάχιστον μην καρφώνεσαι. Άλλωστε στην Ελλάδα πάντα ίσχυε στην Ελλάδα μας το: "ότι δηλώσεις είσαι".

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
27-01-13, 19:18
λοιπον σωστα αυτα που ειπες για τα αυτοκινητα που εχουν χενον απο την μαμα τους και δεν αμφιβαλω! οσο για το μηχανιμα ειναι αυτο...! κατι παρομοιο που εχουν και στα κτεο! (εγω δεν εχω ακριβος αυτη τη μαρκα)
40951 τωρα εγω συνεχιζω αν πιστευω οτι αν ρυθμιστουν σωστα και οχι στον τοιχο οπως κανουν πολλοι τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. ενα κακορυθμισμενο φαναρι δεν πρεπει να εχει χενον για να σε θαμπωσει απλα με τα χενον εχει πολυυυυυ φως και σε στραβωνει! σιγουρα σε μια ανηφορα ι σε ενα σκαμπανεβασμα η δεσμη που ειναι αυτορυθμιζομενη δεν θα θαμπωση τον απεναντη ενω η αλλη θα το κανει! αλλα το ιδιο θα γινει και με τις απλες λαμπες! αυτη ειναι η γνωμη μου.... και μενα με εχουν στραβωση φιλε μου και εχω βρησει πολλους αλλα αν το κανανε ετσι οπως λεω εγω θα θαμπωνανε πολυυυυυ λιγοτερες φορες. μαλλον δεν εχεις παρει αμαξι χωρις φωτα να μην βλεπεις στα 20 μετρα πολυ ειναι που τα εβαλαν για αυτο το λογο και οχι για ομορφια αλλιως θα πηγαινες στα τυφλα!

PCMan
27-01-13, 19:29
Εμένα έχει xenon απο την μάνα του και είναι αυτορυθμιζόμενα. Ούτε σε ανηφόρα, ούτε σε σκαμπανέβασμα δεν ανεβοκατεβαίνουν τα φώτα.
Η ρύθμιση αυτή γίνεται ανάλογα με το που βρίσκεται το βάρος στο αμάξι. Για παράδειγμα αμα κάτσω πίσω, θα κατέβουν οι δέσμες.

hurt30
27-01-13, 20:59
Τι να λέμε για μεθοδολογίες, για καθρέπτες για συγκλίσεις για το φάσμα έντασης και διασποράς για μηχανήματα... Για μια φορά ακόμα προδίδεσαι στο πόσο κακός επαγγελματίας είσαι.
Τι να σου πω Σωτήρη χάνω τα λόγια μου μαζί σου. Δεν πέρνεις από λόγια, περαστικά στους πελάτες σου που ακούνε τα μπινελίκια.
Πραγματικά λυπάμαι.

hurt30
27-01-13, 21:07
Εμένα έχει xenon απο την μάνα του και είναι αυτορυθμιζόμενα. Ούτε σε ανηφόρα, ούτε σε σκαμπανέβασμα δεν ανεβοκατεβαίνουν τα φώτα.
Η ρύθμιση αυτή γίνεται ανάλογα με το που βρίσκεται το βάρος στο αμάξι. Για παράδειγμα αμα κάτσω πίσω, θα κατέβουν οι δέσμες.

Για την ιστορία, στις κανονικές εγκαταστάσεις Xenon υπάρχουν αισθητήρες (συνήθως στις αναρτήσεις) όπου αντιλαμβάνονται την μεταβολή στο μήκος του ελατηρίου και ανάλογα ρυθμίζεται (με ένα voice coil ή linear motor) η δεσμη του κάθε φαναριού.

kyroscrete
28-01-13, 09:18
χωρις να θελω να κανω το δικηγορο του διαβολου , και τα cayene εργοαστασιακα ξενον εχουν αλλα μην σου τυχει κανενα απεναντι βραδυ .........

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
28-01-13, 19:57
εγω παντος το μονο που εχω να πω ειναι οτι σε αυτους που ειπα οτι θα εχουν προβλημα με τα χενον και θα θαμπωνουν,θαμπωναν και το λεω παντα! σε αυτους που τους ειπα οτι δεν θα εχουν προβλημα δεν τους αναβισβισε ποτε κανενας τα φωτα,αν θελετε το πιστευετε αν θελετε οχι! τα φωτα αν τα προσεξεις ανεβωκατευενουν και γω δεν το πιστευα αλλα το ειδα για αυτο το λεω! για το λογο οτι μεταβαλετε το μηκος του ελατηριο οπως ειπαμε παραπανω! και δεν παω κοντρα ουτε στην hella οπως ειπε ο hurt30 παραπανω που εχει ξοδεψει χιλιαδεσ ευρο και εργατοωρες για την εξεληξει τον φωτον! εγω ειπα την γνωμη μου και την ποιο σωστη λυση! οπως ειπε ο kyroscrete θαμπωνουν και τα εργοστασιακα γιατι εχουν πολυυυ φως αυτο που ειπα παραπανω!

performer
30-01-13, 12:18
Το ότι πέρασες κτέο δεν σημαίνει ότι δεν είσαι παράνομος. Απλά δεν κάναν τη δουλειά τους.

Παράνομη, γενικά, είναι μια εγκατάσταση όταν στραβώνεις τον απέναντη. Και με συμβατικά φώτα, όταν δεν είναι ρυθμισμένα σωστά είσαι παράνομος.Πάντως εγώ για να είμαι o.k τούς επισήμανα ότι έβαλα xenon και μου είπαν είναι εντάξει ρυθμισμένα μη τα πειράξεις. Εάν δεν θέλαν να κάνουν σωστά την δουλειά τους αυτό δεν το ξέρω.
Συμπέρασμα. Εάν δεν ενοχλούν τι τους ενδιαφέρει τι φώτα θα έχει ο καθένας;