PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιστρεφομενη Βαση με χρηση μοτερ υαλοκαθαριστηρων!Βοηθειαααα



Ανασα
19-01-13, 22:59
Καλησπεραα! Θελω να φτιαξω μια περιστρεφομενη βαση χρησιμοποιοντας μοτερ υαλοκαθαριστηρων και εχω καποιες βασικες αποριες για το συγκεκριμενο μηχανημα: 1. Δινει ταχυτητα προς μια κατευθυνση;
2. Αν οχι σταματαει στιγμιαια κατα την αλλαγη;
3. Αν αλλαζει κατευθυνση και/η σταματαει στιγμιαια υπαρχει τροπος να το κανω να δινει ταχυτητα σταθερα και συνεχομενα προς μια κατευθυνση;
Γενικα δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικη με τετοια θεματα γιαυτο η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!!!

PCMan
19-01-13, 23:18
Καλησπεραα! Θελω να φτιαξω μια περιστρεφομενη βαση χρησιμοποιοντας μοτερ υαλοκαθαριστηρων και εχω καποιες βασικες αποριες για το συγκεκριμενο μηχανημα: 1. Δινει ταχυτητα προς μια κατευθυνση;
2. Αν οχι σταματαει στιγμιαια κατα την αλλαγη;
3. Αν αλλαζει κατευθυνση και/η σταματαει στιγμιαια υπαρχει τροπος να το κανω να δινει ταχυτητα σταθερα και συνεχομενα προς μια κατευθυνση;
Γενικα δεν ειμαι ιδιαιτερα σχετικη με τετοια θεματα γιαυτο η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!!!

Γυρνάει συνεχόμενα προς μία κατεύθυνση και έχει 2 ταχύτητες.
Για να γυρίσει ανάποδα, αντιστρέφεις την πολικότητα.

panos318
19-01-13, 23:21
Για σου Ελενη
Ως συνήθως τα μοτέρ του υαλοκαθαριστήρα έχουν 3 ταχητητες
1 η αργη
2 η γρηγορη
3 της ψιχαλης
επομένως και 4 καλώδια
το μαύρο ως συνήθως είναι το ( - )
και τα άλλα 3 η ταχύτητες ( + )
Στης ψιχαλης όταν δίνης τάση στιγμιαία κάνη μια πλήρη περιστροφή και σταματάει
με τα άλλα 2 κινείτε συνέχεια
Καλά πειράματα και ότι χρειαστείς ρώτα

Κυριακίδης
19-01-13, 23:56
Επειδή υπάρχει πιθανότητα και να μην είναι κατάλληλο το μοτέρ υαλοκαθαριστήρα ... πρέπει να έχουμε κάποια δεδομένα
πόσο μεγάλη βάση θα είναι αυτή ?
Τι φορτίο θα υπάρχει επάνω? πόσες ώρες θα δουλεύει?
Τελικά τι απαιτούμε? ... να γυρίζει και από τις 2 κατευθύνσεις? ή μόνο από την μία? Και αν ναι (και από τις 2 κατευθύνσεις ) με τι χρονοπρογραμματισμό το θέλει κτλ.
Αν απαιτούμε και Desing (μικρό όγκο κατασκευής ή εμφανίσιμο για διαφημιστικούς σκοπούς ) ..για να προτείνουμε κάποιο Νανομοτέρ κτλ

leosedf
20-01-13, 00:46
Μεταφέρθηκε από τα ηλεκτρολογικά.

nikknikk4
20-01-13, 02:19
Για σου Ελενη
Ως συνήθως τα μοτέρ του υαλοκαθαριστήρα έχουν 3 ταχητητες
1 η αργη
2 η γρηγορη
3 της ψιχαλης
επομένως και 4 καλώδια
το μαύρο ως συνήθως είναι το ( - )
και τα άλλα 3 η ταχύτητες ( + )
Στης ψιχαλης όταν δίνης τάση στιγμιαία κάνη μια πλήρη περιστροφή και σταματάει
με τα άλλα 2 κινείτε συνέχεια
Καλά πειράματα και ότι χρειαστείς ρώτα
αυτό δεν ειναι ταχύτητα περιστροφής του μοτέρ !

αρα εχουν...


Γυρνάει συνεχόμενα προς μία κατεύθυνση και έχει 2 ταχύτητες.
Για να γυρίσει ανάποδα, αντιστρέφεις την πολικότητα.

συνήθως...

nikknikk4
20-01-13, 02:44
Επειδή υπάρχει πιθανότητα και να μην είναι κατάλληλο το μοτέρ υαλοκαθαριστήρα ... πρέπει να έχουμε κάποια δεδομένα
πόσο μεγάλη βάση θα είναι αυτή ?
Τι φορτίο θα υπάρχει επάνω? πόσες ώρες θα δουλεύει?
Τελικά τι απαιτούμε? ... να γυρίζει και από τις 2 κατευθύνσεις? ή μόνο από την μία? Και αν ναι (και από τις 2 κατευθύνσεις ) με τι χρονοπρογραμματισμό το θέλει κτλ.
Αν απαιτούμε και Desing (μικρό όγκο κατασκευής ή εμφανίσιμο για διαφημιστικούς σκοπούς ) ..για να προτείνουμε κάποιο Νανομοτέρ κτλ
να δοθεί απάντηση στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ερώτημα.

panos318
21-01-13, 01:18
αυτό δεν ειναι ταχύτητα περιστροφής του μοτέρ !

αρα εχουν...



συνήθως...
Ρε φιλαράκο εντάξει έκανες το κομμάτι σου?
Δηλαδή έγραψες στο post μόνο και μόνο για να μας την πεις?
Ήμαρτον ρε παιδιά ένα γαμάτο site να το κάνουνε σκατά μερική ανεγκέφαλοι

nikknikk4
21-01-13, 04:46
Ρε φιλαράκο εντάξει έκανες το κομμάτι σου?
Δηλαδή έγραψες στο post μόνο και μόνο για να μας την πεις?
Ήμαρτον ρε παιδιά ένα γαμάτο site να το κάνουνε σκατά μερική ανεγκέφαλοι

Ακριβώς έτσι άσε που δεν τους αρέσει να τους λένε ότι κάνουν λάθος !

Η ρύθμιση χρόνου ΔΕΝ είναι ταχύτητα !

leosedf
21-01-13, 08:29
Θα ήταν καλύτερα να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις. Είμαστε εδώ για να λύσουμε κάποιο πρόβλημα όχι για να αποδείξουμε ότι ξέρει περισσότερα ο ένας απο τον άλλον.
Ας γυρίσουμε στο θέμα.

Nemmesis
21-01-13, 11:26
Ήμαρτον ρε παιδιά ένα γαμάτο site να το κάνουνε σκατά μερική ανεγκέφαλοι

αν τωρα το site το λες γαματο επρεπε να ησουν εδω πριν 2-3 χρονια... τοτε να δεις... τωρα μπαινει ο αλλος να ρωτησει για μια βλαβη και τον διωχνουμε σε αλλο site ενω κραταμε τους αεικινητους... τεσπα ομως... περινεμω και εγω την Ελενη να δουμε τι ακριβως θελει..

leosedf
21-01-13, 12:47
Παναγιώτη καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να διώχνουμε έτσι κάποιον επειδή δε μας αρέσει η φάτσα του. Καλώς η κακώς όλοι έχουν να προσφέρουν κάτι.
Απ' ότι ξέρω οι αεικίνητοι δεν υπάρχουν πλέον.

Nemmesis
21-01-13, 13:27
Παναγιώτη καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να διώχνουμε έτσι κάποιον επειδή δε μας αρέσει η φάτσα του. Καλώς η κακώς όλοι έχουν να προσφέρουν κάτι.
Απ' ότι ξέρω οι αεικίνητοι δεν υπάρχουν πλέον.

λαθος το πηρες ή το διατυπωσα εγω λαθος... λεω οτι ερχεται καποιος που προσπαθει να επισκευασει μια τηλεοραση αρα πραγματικα ασχολειται με τα ηλεκτρονικα και μας ρωταει κατι...το πρωτο πραγμα που παιρνει σαν απαντηση ειναι να παει στο howtofixit.... δηλαδη αμεσα διωχνουμε καποιον που ξερει 5πραγματα και ισως μπορει να βοηθησει κιολας σε καποιο αλλο θεμα... και κραταμε αυτους που προφανεστατα δεν εχουν καμια ιδεα απο ηλεκτρονικα, με κατασκευες του τυπου Joyle thef, μοτερ με μαγνητες, υπερυθρη θερμανση με αποδωσεις 200% που στο κατω κατω μπορει να ειναι και απλα εμπορικα spam... δεν λεω να διαξουμε κανεναν... ολους τους θελουμε... ισα ισα που ξερεις οτι απανταω και σε τετοια θεματα... απλα βλεπω οτι το site εχασε παρα πολυ απο την ζωη που ειχε... το site αυτο κατα καιρους ειχε και εντονες πολιτικες συζητησεις και δεν διωχνατε κοσμο για το τοσο οφτοπικ που εβγαιναν απο την θεματολογια του site... εγω ειμαι μελος και στο αλλο site αλλα στην ουσια πλεον εχουμε δυο μισα site...ποια ειναι η αιτια που εγινε αυτη η αλλαγη οσο αφορα τις βλαβες να ειναι εκτος site? υπαρχει μηπως κανενα τοπικ με αυτη την συζητηση που ισως εχασα? Ελενη συγνωμη που τραβηξα το θεμα σου τοσο οφτοπικ.. περιμενουμε νεα σου για να βοηθησουμε

leosedf
21-01-13, 15:46
Καλά ας μην βγαίνουμε πολύ εκτός θέματος αλλά θα σου πω ότι και το άλλο site λειτουργεί μια χαρά. Στο κάτω κάτω αν μετά από κάποιο καιρό δεν πάει καλά θα το επιστρέψει ο Θανάσης πίσω, δεν ξέρω παραπάνω για να σου πω.

mushaba
21-01-13, 16:47
Λοιπόν με ένα κύκλωμα όπως αυτό σε αυτήν την σελίδα (http://www.circuitstoday.com/dc-motor-controller) μπορείς να ελέγχεις ένα dc μοτέρ σε ταχύτητα αλλά και περιστροφή,μάλιστα καλό θα ήταν πέρα από το κύκλωμα να διαβάσεις και το υπόλοιπο άρθρο για να ξεδιαλύνεις μερικά πράγματα.

Offtopic
Όσον αφορά τις ειρωνίες και τις εξυπνάδες νομίζω ότι δεν βοηθάνε κανέναν

panos318
21-01-13, 22:54
ok ας γυρίσουμε στο θέμα!!!!
Η ταχύτητα της ψιχαλης φίλε μου είναι όπως το λέω ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!!! και όχι ρύθμιση χρόνου
εσωτερικά η κεφαλή με το γρανάζι έχει μια μεταλικη επαφή που όσο κάνη επαφή δουλεύει το μοτέρ και είναι στάνταρ 1 στροφή!!!!
και μετά σταματάει

haris_216
22-01-13, 00:18
...................Η ταχύτητα της ψιχαλης φίλε μου είναι όπως το λέω ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!!! και όχι ρύθμιση χρόνου...............
χωρίς να θέλω να βγάλω το θέμα εκτός, να πω ότι αυτό που λέτε "ταχύτητα ψιχάλας" στην πράξη είναι η λεγόμενη σε όλο τον χώρο της αυτοκίνησης ως "διακοπτόμενη λειτουργία των υαλοκαθαριστήρων".
και μόνο με αυτή την περιγραφή καταλαβαίνει κανείς ότι προκειται για παράμετρο χρόνου.
επίσης σε αυτή την λειτουργία η ταχύτητα περιστροφής του μοτέρ είναι ίδια ακριβώς με την αργή σκάλα λειτουργίας με μόνη διαφορά την διακοπή μετά από μία πλήρη περιστροφή. συνεπώς αυτά τα μοτέρ έχουν στην πράξη δυο ταχύτητες περιστροφής

nikknikk4
22-01-13, 00:41
ok ας γυρίσουμε στο θέμα!!!!
Η ταχύτητα της ψιχαλης φίλε μου είναι όπως το λέω ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!!! και όχι ρύθμιση χρόνου
εσωτερικά η κεφαλή με το γρανάζι έχει μια μεταλικη επαφή που όσο κάνη επαφή δουλεύει το μοτέρ και είναι στάνταρ 1 στροφή!!!!
και μετά σταματάει


Ταχύτητα το πόσο γρήγορα περιστρέψτε σε σχέση με το χρόνο

βιβλίο φυσικής β΄ γυμνάσιου…
http://www.pi-schools.gr/books/gymnasio/fysiki_b/math/kef2_21_41.pdf

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1




υγ.
Έχει ήδη δοθεί η απάντηση από τον PCMan (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31884) στο post #2

vasilllis
22-01-13, 09:41
σορυ που σας την χαλαω.αυτος που ανοιξε το θεμα ομως δεν εχει ξαναασχοληθει.τσαμπα αναλωνεστε .

Κυριακίδης
22-01-13, 10:09
σορυ που σας την χαλαω.αυτος που ανοιξε το θεμα ομως δεν εχει ξαναασχοληθει.τσαμπα αναλωνεστε .

Έχει σημασία ποιος άνοιξε το θέμα ? Εδώ νομίζω είναι σαν τους σκακιστές όπου ο καθείς τον ενδιαφέρει να εξετάζει κάθε "βαριάντα" με τον καλύτερο τρόπο .... ασχέτως αν στην απέναντι "καρέκλα" υπάρχει αντίπαλος .
Το σίγουρο είναι ότι εμείς όπως και να έχει , εξετάζοντας αυτές τις όποιες "βαριάντες" προβαίνει σε όφελος μας όπως και να έχει.
Ήδη με το "καλημέρα" πήραμε κάποιες γνώσεις κάποιοι

PCMan
22-01-13, 14:12
Καλά ας μην βγαίνουμε πολύ εκτός θέματος αλλά θα σου πω ότι και το άλλο site λειτουργεί μια χαρά. Στο κάτω κάτω αν μετά από κάποιο καιρό δεν πάει καλά θα το επιστρέψει ο Θανάσης πίσω, δεν ξέρω παραπάνω για να σου πω.

Μακάρι να επιστρέψει, αν και το κακό έχει γίνει ήδη.
Έχουν φύγει πολλοί γνώστες και από δω και από κει, είναι γεγονός. Τώρα βλέπω μόνο νέα μέλη τα οποία δεν έχουν να προσφέρουν σχεδόν τίποτα. Ο καθένας πετάει το μακρύ του και το κοντό του και άκρη δεν βγαίνει.
Το επίπεδο έχει πέσει αισθητά και δεν θα αργήσει η ολική καταστροφή της σελίδας. Μόνο το chat θα έχει κόσμο και ουσία...
Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά εκεί πάει το πράμα.

Παναγιώτη εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64473) τα λέγαμε.