PDA

Επιστροφή στο Forum : Φθηνό κινέζικο τροφοδοτικό.. πόσο αξιόπιστο κ ασφαλές ?



NOE
21-01-13, 12:02
Καλημέρα,
Είμαι δε διαδικασία αναζήτησης τροφοδοτικού για ένα λαπτοπ που έχω στην άκρη και κάθεται. Αναζητώντας κάτι σχετικά οικονομικό, είδα αυτό http://www.ebay.com/itm/100W-For-Laptop-Universal-AC-DC-To-DC-Adapter-Inverter-Car-Charger-Power-Supply-/330718471876?pt=Laptop_Adapters_Chargers&hash=item4d005b66c4

Αλλά δεν ξέρω αν είναι ασφαλές για τον υπολογιστή, τι λέτε?

chip
21-01-13, 12:44
καλύτερα να πάρεις κάτι από Ελλάδα (φυσικά ποιο ακριβό αλλά και ποιο αξιόπιστο)
Είχα πάρει κι εγώ ενα τροφοδοτικό για σκληρό δίσκο 3-4 ευρώ (με τα μεταφορικά)... επειδή είχε κοπεί το καλώδιο απο αυτό που είχα και βαριόμουν να κάνω πατέντα. Με αυτό από το ebay έβγαιναν πάντα σφάλματα κατά την εγγραφή/αναγνωση οπότε διόρθωσα τελικά αυτό που είχα και άνοιξα αυτό που είχα αγοράσει από το ebay και ήταν για να γελάς μέσα....

leosedf
21-01-13, 16:34
Εγώ πήρα γνήσιο μέσω ebay από Αγγλία και είναι τέλειο. Με τιμή 25 ευρώ. Το συγκεκριμένο είναι καλό για πειράματα αλλά για αξιόπιστο τροφοδοτικό μπα.
Για τι μηχάνημα το θέλεις?

NOE
21-01-13, 17:36
Έχω ένα παλιό λαπτοπ Hyundai με επεξεργαστή P4 2,8 (αν θυμάμαι καλά μοντέλο P571 με battery pack D400S BAT-8 .) και επειδή έχει πολλές θύρες και πολλούς τρόπους σύνδεσης (σειριακή, παράλληλη, usb, IrDa, wifi, bluetooth, IEE, VGA, PS4, UTP, κτλ..) επίσης επειδή είναι παλιό και δεν μου χρησιμεύει κάπου αλλού θέλω να το κάνω pc για το "εργαστήριο". Ένα σύγχρονο λαπτοπ δεν θα με εξυπηρετούσε τόσο κυρίως γιατί στερούνται σειριακής και παράλληλης θύρας που μου είναι απαραίτητες για τα διάφορα περιφερικά και τις βάσεις προγραμματισμού μου.

Στο θέμα του τροφοδοτικού, δεν έχει στο ebay γνήσια. Για την ακρίβεια δεν έχει σχεδόν τίποτα για λαπτοπ hyundai. Από μια αναζήτηση που έκανα είδα ότι το battery pack που φοράει το φοράνε κ άλλα λαπτοπ, διαφορετικές μάρκες (Medion, Clevo .... ) οπότε είναι σίγουρος ότι το ίδιο ακριβώς λάπτοπ κυκλοφόρησε με διάφορα Brands / μάρκες. Μένει να μάθω ποιος είναι ο κατασκευαστής όλων αυτών. Πάντως θέλω να βρω οικονομική σχετικά λύση για το θέμα του τροφοδοτικού.

johnnyb
21-01-13, 21:28
Αυτα τα φανταστικα κινεζικα τροφοδοτικα με τα πολλα βυσματα ειναι περιπου σαν τις κινεζικες συσκευες που δειχνει ο Kωστας ( KOKAR) . Μετα απο ολοκληρο υποτιθεται σταθεροποιημενο τροφοδοτικο εχουν απλες αντιστασεις μεσα στα βυσματακια οι αθεοφοβοι για να βγαζουν τις τασεις που πρεπει να εχει καθε βυσμα.
Μια δοκιμη σε δικτυο με ενα ηχοσυστημα που παιρνει απο την ιδια γραμμη με επεισε πληρως για την ποιοτητα τους , απο το στερεο ακουγοταν μονο παρασιτα :001_rolleyes:

leosedf
21-01-13, 21:34
Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό το είδα στον Radiometer (Γιάννης) που το είχε για διάφορα laptop και έπαιζε μια χαρά.

Phatt
21-01-13, 21:46
Εγω εχω αγορασει τροφοδοτικο για λαπτοπ απο κινα και ειναι σουπερ.Απλα δεν θα επαιρνα κατι με βυσματα μπαλαντερ για τον απλο λογο οτι εχει την ταση να βγαινει καθως και να χαλαει πιο ευκολα.Επισης, αν ειναι να παρεις, παρε κατι να ειναι κανενα αμπερ παραπανω απο τα χαρακτηριστικα του παλιου, ετσι για σιγουρια...

NOE
21-01-13, 21:59
Κωνσταντίνε ξέρεις αν το έχει δοκιμάσει με τάση εισόδου 12V DC (ρευματολήπτης αυτοκινήτου)? Η δυνατότητα του να δουλεύει είτε με 230V AC είτε 12V DC είναι που με κάνει να συγκλίνω προς αυτό κ ας είναι μπαλαντέρ με πολλά βύσματα έναντι κάποιου σταθερού.

NOE
21-01-13, 22:07
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, λέω να πάω αύριο και μια βόλτα από τα τοπικά μαγαζιά να δω τι κυκλοφορεί κ βλέπουμε..

JOUN
22-01-13, 00:23
Μετα απο ολοκληρο υποτιθεται σταθεροποιημενο τροφοδοτικο εχουν απλες αντιστασεις μεσα στα βυσματακια οι αθεοφοβοι για να βγαζουν τις τασεις που πρεπει να εχει καθε βυσμα.
Μια δοκιμη σε δικτυο με ενα ηχοσυστημα που παιρνει απο την ιδια γραμμη με επεισε πληρως για την ποιοτητα τους , απο το στερεο ακουγοταν μονο παρασιτα :001_rolleyes:
Μαλλον δεν το σκεφτηκες καλα αυτο που εγραψες..
Αν ειχαν αντιστασεις μεσα στο βυσμα θα ελιωναν με την πρωτη φορα που θα τα συνδεες.Εκτος αυτου η ρυθμιση της τασης γινεται επανω στο τροφοδοτικο και δεν καταλαβαινω πως θα μπορουσε να γινει αυτο αν γινοταν τοπικα επανω στο βυσμα με αντισταση..

mariosm
22-01-13, 00:32
Εγω παντως πηρα απο Ελλαδα αυτο:

http://www.electronic-discount.be/product-details/bxl-nbt-hp04a/shop.htm?lng=en

Κοστισε 24 ευρω και δουλεψε για τρεις μερες ακριβως. Μετα πηρε το δρομο για τα σκουπιδια

johnnyb
22-01-13, 02:40
Μαλλον δεν το σκεφτηκες καλα αυτο που εγραψες..
Αν ειχαν αντιστασεις μεσα στο βυσμα θα ελιωναν με την πρωτη φορα που θα τα συνδεες.Εκτος αυτου η ρυθμιση της τασης γινεται επανω στο τροφοδοτικο και δεν καταλαβαινω πως θα μπορουσε να γινει αυτο αν γινοταν τοπικα επανω στο βυσμα με αντισταση..

Δεν το σκεφτηκα Γιωργο το ειδα με τα ματια μου σε δυο πολυφορτιστες λαπτοπ που μου δωσαν (αφου τα ειχαν παιξει τα βυσματα τους) ανοιξα το ενα με φαλτσετα μηπως καταφερω να κολλησω το καλωδιο και το ξαναμπαλωσω ειδα τις αντιστασεις και προσπαθουσα να καταλαβω τι γινεται με τον κινεζο (δεν ειχαν ρυθμιση τασης πανω τους οι φορτιστες αλλα εγραφαν πάνω Output Line-side: DC 12,15,16,18.5,19/4.2A DC 20/3.5A )
(βεβαια οι περισσοτεροι που ειχα δει και εγω ηταν με ρυθμιση τασης στο φορτιστη)

Τετοιου τυπου ηταν αυτοι
http://www.ebay.com/itm/100W-Universal-Laptop-AC-Car-DC-Power-Charger-Adaptor-New-/350574559282?pt=Laptop_Adapters_Chargers&hash=item519fdf4032

και του αυτοκινητου τα περισσοτερα ετσι ειναι
http://www.ebay.com/itm/Brand-90W-Universal-Adapter-Car-Charger-For-Laptop-15V-24V-Voltage-Protection-/140899899016?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item20ce49d688

Τα βυσματακια ειχαν 2 αντιστασεις 1/8W μεσα , προφανως οχι σε σειρα με τετοια ισχυ και αναλογα με το καθε βυσμα βγαζει αλλη τάση οπως γραφει και στο ebay. (Τωρα πως το κανει με παραλληλες αντιστασεις , με καμια αναδραση η τιποτα αλλο δεν ασχοληθηκα περισσοτερο γιατι οταν το ξανακολλησα και το εβαλα στο ρευμα σταματησε να παιζει το στερεο απο τα παρασιτα :lool: και τους αγορασα φορτιστες απο Αγγλια οπως ο Leosef.
(επρεπε να ανοιξω και το φορτιστη μηπως εβρισκα κανενα ψωμι μεσα οπως ο φορτιστης usb που εδειχνε
ο Κωστας :lool:)

leosedf
22-01-13, 02:53
Κωνσταντίνε ξέρεις αν το έχει δοκιμάσει με τάση εισόδου 12V DC (ρευματολήπτης αυτοκινήτου)? Η δυνατότητα του να δουλεύει είτε με 230V AC είτε 12V DC είναι που με κάνει να συγκλίνω προς αυτό κ ας είναι μπαλαντέρ με πολλά βύσματα έναντι κάποιου σταθερού.
Δεν το έχω δει στο ίδιο αλλά λογικά θα λειτουργεί, σε ένα Belkin που είχα έπαιζε άψογα.

Η αντίσταση είναι προς τη γείωση και γειώνει ένα control line που έχει πάνω στο βυσματάκι, ανάλογα με την αντίσταση βγάζει και την ανάλογη τάση. Αντί να έχει διακόπτη δηλαδή έχει τις αντιστάσεις μέσα στα βύσματα. Είναι λίγο παπαριά αν σου χαλάσει το βύσμα, θα προτιμούσα αυτό με τους διακόπτες.

JOUN
25-01-13, 11:38
Δεν το σκεφτηκα Γιωργο το ειδα με τα ματια μου σε δυο πολυφορτιστες λαπτοπ που μου δωσαν (αφου τα ειχαν παιξει τα βυσματα τους) ανοιξα το ενα με φαλτσετα μηπως καταφερω να κολλησω το καλωδιο και το ξαναμπαλωσω ειδα τις αντιστασεις και προσπαθουσα να καταλαβω τι γινεται με τον κινεζο (δεν ειχαν ρυθμιση τασης πανω τους οι φορτιστες αλλα εγραφαν πάνω Output Line-side: DC 12,15,16,18.5,19/4.2A DC 20/3.5A )
(βεβαια οι περισσοτεροι που ειχα δει και εγω ηταν με ρυθμιση τασης στο φορτιστη)

Τετοιου τυπου ηταν αυτοι
http://www.ebay.com/itm/100W-Universal-Laptop-AC-Car-DC-Power-Charger-Adaptor-New-/350574559282?pt=Laptop_Adapters_Chargers&hash=item519fdf4032

και του αυτοκινητου τα περισσοτερα ετσι ειναι
http://www.ebay.com/itm/Brand-90W-Universal-Adapter-Car-Charger-For-Laptop-15V-24V-Voltage-Protection-/140899899016?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item20ce49d688

Τα βυσματακια ειχαν 2 αντιστασεις 1/8W μεσα , προφανως οχι σε σειρα με τετοια ισχυ και αναλογα με το καθε βυσμα βγαζει αλλη τάση οπως γραφει και στο ebay. (Τωρα πως το κανει με παραλληλες αντιστασεις , με καμια αναδραση η τιποτα αλλο δεν ασχοληθηκα περισσοτερο γιατι οταν το ξανακολλησα και το εβαλα στο ρευμα σταματησε να παιζει το στερεο απο τα παρασιτα :lool: και τους αγορασα φορτιστες απο Αγγλια οπως ο Leosef.
(επρεπε να ανοιξω και το φορτιστη μηπως εβρισκα κανενα ψωμι μεσα οπως ο φορτιστης usb που εδειχνε
ο Κωστας :lool:)
Τελικα εχεις δικιο,αν και δεν καταλαβαινω γιατι να κανουν αυτα τα κολπα,τα ποιο πολλα παιζουν γυρω στα 19-20 v και δεν παθαινουν τιποτα με ενα-δυο βολτ πανω η κατω..Εχουν μεσα DC-DC μετατροπεις που δεν εχουν προβλημα με τετοιες διαφορες.
Προσωπικα κοιταω μονο να ταιριαζει το βυσμα και ποτε την ταση..Eδω δουλευουν με μπαταρια που εχει 12-14 v..

mtzag
28-01-13, 19:58
αμα εχει 3 καλωδια και η αντισταση ειναι μεταξυ - και του 3ου καλωδιου τοτε ναι ρυθμιζει σωστα την ταση
ετσι ρυθμιζετε και σε ενα mean well τροφοδοτικο που εχω με κατι αντιστασεις smd 0603 1/10w.
Αναλογα την τιμη της αντιστασης ειναι και τα volts εξοδου πχ για 1kohm ειναι 12V για 6.2kohm ειναι 3V κλτπ

KOKAR
28-01-13, 23:03
Δεν το σκεφτηκα Γιωργο το ειδα με τα ματια μου σε δυο πολυφορτιστες λαπτοπ που μου δωσαν (αφου τα ειχαν παιξει τα βυσματα τους) ανοιξα το ενα με φαλτσετα μηπως καταφερω να κολλησω το καλωδιο και το ξαναμπαλωσω ειδα τις αντιστασεις και προσπαθουσα να καταλαβω τι γινεται με τον κινεζο (δεν ειχαν ρυθμιση τασης πανω τους οι φορτιστες αλλα εγραφαν πάνω Output Line-side: DC 12,15,16,18.5,19/4.2A DC 20/3.5A )
(βεβαια οι περισσοτεροι που ειχα δει και εγω ηταν με ρυθμιση τασης στο φορτιστη)

Τετοιου τυπου ηταν αυτοι
http://www.ebay.com/itm/100W-Universal-Laptop-AC-Car-DC-Power-Charger-Adaptor-New-/350574559282?pt=Laptop_Adapters_Chargers&hash=item519fdf4032

και του αυτοκινητου τα περισσοτερα ετσι ειναι
http://www.ebay.com/itm/Brand-90W-Universal-Adapter-Car-Charger-For-Laptop-15V-24V-Voltage-Protection-/140899899016?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item20ce49d688

Τα βυσματακια ειχαν 2 αντιστασεις 1/8W μεσα , προφανως οχι σε σειρα με τετοια ισχυ και αναλογα με το καθε βυσμα βγαζει αλλη τάση οπως γραφει και στο ebay. (Τωρα πως το κανει με παραλληλες αντιστασεις , με καμια αναδραση η τιποτα αλλο δεν ασχοληθηκα περισσοτερο γιατι οταν το ξανακολλησα και το εβαλα στο ρευμα σταματησε να παιζει το στερεο απο τα παρασιτα :lool: και τους αγορασα φορτιστες απο Αγγλια οπως ο Leosef.
(επρεπε να ανοιξω και το φορτιστη μηπως εβρισκα κανενα ψωμι μεσα οπως ο φορτιστης usb που εδειχνε
ο Κωστας :lool:)


Τελικα εχεις δικιο,αν και δεν καταλαβαινω γιατι να κανουν αυτα τα κολπα,τα ποιο πολλα παιζουν γυρω στα 19-20 v και δεν παθαινουν τιποτα με ενα-δυο βολτ πανω η κατω..Εχουν μεσα DC-DC μετατροπεις που δεν εχουν προβλημα με τετοιες διαφορες.
Προσωπικα κοιταω μονο να ταιριαζει το βυσμα και ποτε την ταση..Eδω δουλευουν με μπαταρια που εχει 12-14 v..

παιδια οι αντιστάσεις που έχουν μεσα δεν ειναι για να προσαρμόζουν την τάση όπως λετε και θα σας πω εγω την δικια μου ιστορία
στα μηχανήματα της HP έχουν ενα connector που εχει 3 καλώδια, ανοίγοντας ενα χαλασμένο τροφοδοτικό ειδα οτι πάνω στο PCB στην έξοδο
υπήρχε μια αντίσταση και ενα πυκνωτής, αν το μεσαίο pin δεν υπάρχει τοτε το μηχάνημα δείχνει να δουλεύει κανονικά αλλα δεν φορτίζετε η μπαταρία
τωρα ο Κινέζος επειδή προορίζει το τροφοδοτικό για πολλά laptop εχει ενσωματώσει την αντίσταση μεσα στο βύσμα

Στα Dell μηχανήματα δεν εχει αντίσταση και πυκνωτή αλλά ενα chip 3 πιν (DALLAS 2501) που σε αυτο εχει και την πληροφορία για το πόσα W ειναι το τροφοδοτικό
αν δεν υπάρχει αυτο το chip τοτε όταν το ανοίγεις το μηχάνημα σου λέει οτι δεν εχεις συμβατό φορτιστή και κανει ΒΟΟΤ κανονικά
αλλά δεν φορτίζει την μπαταρία για παραπάνω πληροφορίες click εδώ
(http://www.laptop-junction.com/toast/content/inside-dell-ac-power-adapter-mystery-revealed)
o connector για τα HP & τα Dell ειναι ο παρακατω
http://img833.imageshack.us/img833/6075/33231764.jpg

το κύκλωμα που αφορά τους ΗΡ φορτιστές ειναι το παρακάτω
http://img28.imageshack.us/img28/4427/hp1jz.jpg

JOUN
28-01-13, 23:15
Nαι Κωστα ειναι το κολπο της HP με το smart pin(το κεντρικο πιν) που απ'οτι λενε απο εκει καταλαβαινει ποσα βαττ ειναι ο φορτιστης(προφανως αναλογα την αντισταση) και αναλογα κανει αργη η γρηγορη φορτιση την μπαταρια.Aλλου λενε οτι αν το συνδεσεις κατευθειαν στην ταση,δουλευει αλλα ειναι πολυ αργο.
Παντως στο λινκ που παρατεθηκε παραπανω ο κινεζος πραγματι με αντιστασεις κανει ρυθμιση τασης.

Υ.Γ Ωραιο το λινκ σου Κωστα..Δες τι πανε και σκεφτονται..

KOKAR
28-01-13, 23:19
εγω δεν εχω δουλέψει με κινέζικα αλλα το κολπάκι αυτο με την αντίσταση και τον πυκνωτή το εχω χρησιμοποιήσει κατα καιρούς οταν το αρχικό τροφοδοτικό δεν επισκευάζετε
και βάζω αλλο τροφοδοτικό ( που ειχε 2 πιν ) με τον connector του χαλασμένου και δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα .

για τα Dell όμως δεν εχω βρει κατι ανάλογο.....

KOKAR
28-01-13, 23:28
Nαι Κωστα ειναι το κολπο της HP με το smart pin(το κεντρικο πιν) που απ'οτι λενε απο εκει καταλαβαινει ποσα βαττ ειναι ο φορτιστης(προφανως αναλογα την αντισταση) και αναλογα κανει αργη η γρηγορη φορτιση την μπαταρια.Aλλου λενε οτι αν το συνδεσεις κατευθειαν στην ταση,δουλευει αλλα ειναι πολυ αργο.
Παντως στο λινκ που παρατεθηκε παραπανω ο κινεζος πραγματι με αντιστασεις κανει ρυθμιση τασης.

Υ.Γ Ωραιο το λινκ σου Κωστα..Δες τι πανε και σκεφτονται..

Γιωργο αυτο ισχύει μονο στα τροφοδοτικά της DELL και αυτο λογο του chip ,στα τροφοδοτικά της ΗΡ με το ID pin καταλαβαίνουν αν υπάρχει τροφοδοτικό της ΗΡ ( νομιζουν ...) ,
δεν σου βγάζει κανένα μήνυμα ειτε του βάλεις 65w , 90W ,120W τροφοδοτικό.

JOUN
29-01-13, 08:29
Τωρα που το λες ναι, μαλλον Dell ηταν το λαπτοπ που μου εκανε αυτα τα κολπα..Δηλαδη απ'οτι λεει στο λινκ δεν μπορεις να κοροιδεψεις το dell με αλλο φορτιστη γιατι το chip τους δεν κυκλοφορει στο εμποριο ετσι;
Δηλαδη τα universal τροφοδοτικα δεν κανουν για dell laptop καινουριο;(τα παλια εχουν το κλασσικο βυσμα)

Aυτος (και αλλοι πολλοι) τι κανει και εχει λεει μεσα τσιπακι για να ελεγχει τον φορτιστη και ιστοριες;http://www.ebay.com/itm/Battery-Charger-for-Dell-Inspiron-PA-12-PA12-XOS-M1210-M140-Vostro-1000-1400-/390513219060?pt=Laptop_Adapters_Chargers&hash=item5aec66d5f4

KOKAR
29-01-13, 09:30
το chip http://www.chzsoft.de/storage/2501unw.pdf

τώρα το πόσο δύσκολο ειναι να το αναπαράγουν δεν γνωρίζω , άλλωστε μην ξεχνάς οτι μιλάμε για τους Κινέζους...

oldhag
03-02-13, 14:17
απλα μακρια απο τα φτηνιαρικα τροφοδοτικα.
το τροφοδοτικο ειναι ενα απο τα τρια κυρια μερη ενος pc

ioannis_83
05-02-13, 23:49
το εχω βαλει το τσιπακι dallas απο τον καμενο dell σε εναν αλλο φορτιστη που ειχα απο αλλο λαπτοπ με το παλιο βυσμα.δουλευει αψογα,ειναι κατι σαν id.και εννοειται φορτιζει τη μπαταρια.