PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία για Getz 1100?



Panoss
25-01-13, 19:35
Παιδιά, προτείνετε καμιά δοκιμασμένη μπαταρία για Huyndai Getz 1100.
Σε καλή τιμή.

spiroscfu
25-01-13, 19:57
Εγώ είμαι οπαδός της varta, δες εδώ http://www.varta-automotive.gr/el-gr/search-batteries?ids=5454120403122,5524000473132,55440005 33162&application=pc&manufacturerNo=183&modellineNo=4901&modeltype=16978

την απλή νομίζω με 50-60€ την βρίσκεις , τις έχω και στο αυτοκίνητο και στο μηχανάκι και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Panoss
25-01-13, 20:04
Ωχ, εδώ (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=13906&start=1995#p2528589) λένε κακά λόγια για τις Varta.

spiroscfu
25-01-13, 20:15
Το μηχανάκι μου είναι ένα tuono1000 και επειδής αυτό είναι δικύλινδρο έχει μεγάλη συμπίεση,
όταν είχε χαλάσει η δικιά του (μια yusa που είναι κορυφή αλλά και ακριβές αρκετά) έψαχνα να βρώ μια οικονομική που να το δουλεύει.

Δυο τρεις που δοκίμασα τους πετούσε τα μάτια μέσα σε δυο ημέρες, η varta δούλεψε μια χαρά
και φυσικά όταν χρειάστηκα στο αμάξι (1800 τουρμπο) ξανά varta έβαλα και πάει μια χαρά περίπου στα δυο χρόνια τώρα.


Παναγιώτη δεν ξέρω τη λένε εκεί απλά εγώ σου λέω τις δικές μου παρατηρήσεις.

Panoss
25-01-13, 21:01
Ok Σπύρο, απόψεις χρειάζομαι (για να πάρω τελικά τη χειρότερη! :lool:)

spiroscfu
26-01-13, 16:16
ok Πάνο, εγώ έχω τις jel.

vasilllis
26-01-13, 17:02
Σπυρο. Jel θα βαλει στο getz?
Πανο.τι ακριβως εχει το getz και θελει καποια εξειδικευμενη μπαταρια?δεν κανουν ολες οι μπαταριες?
Υπαρχουν φτηνες υπςρχουν και ακριβοτερες,μαρκας varta bosch κλπ.
Ο καθενας τωρα θα εχει να λεει και μια ιστορια για το πια ειναι καλυτερη η χειροτερη.
Διαλεξε την καλυτερη που ταιριαζει στην τσεπη σου.
Α

spiroscfu
26-01-13, 17:49
'Όχι ρε Βασίλη δεν του είπα να βάλει τζελ στο getz, απλά ανάφερα ότι αυτά που έγραψα είναι για τις τζελ.

Κατά τα άλλα 62€ για μια μπαταρία δεν είναι υπερβολικά http://www.skroutz.gr/c/1103/vehicle_batteries.html?keyphrase=Black+Dynamic+B19 ,
επίσης αν πάρει κάποια εντελώς της πλάκας για να γλιτώσει καμιά 10αριά ευρό, μπορεί στο τέλος να του βγει και αρκετά ακριβότερη.

vasilllis
27-01-13, 12:27
'Όχι ρε Βασίλη δεν του είπα να βάλει τζελ στο getz, απλά ανάφερα ότι αυτά που έγραψα είναι για τις τζελ.

Κατά τα άλλα 62€ για μια μπαταρία δεν είναι υπερβολικά http://www.skroutz.gr/c/1103/vehicle_batteries.html?keyphrase=Black+Dynamic+B19 ,
επίσης αν πάρει κάποια εντελώς της πλάκας για να γλιτώσει καμιά 10αριά ευρό, μπορεί στο τέλος να του βγει και αρκετά ακριβότερη.


Μια χαρα ειναι τα λεφτα.Και εγω αν ειχα να επιλεξω (ας πω μια τυχαια τιμη για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης) μεταξυ αυτης που λες και αντιστοιχη noname στα 55 θα διαλεγα την varta.
Aσχολουμαι με τις μπαταριες σε Ηζ 15 χρονια.Παλιοτερα η διαφορα στις τιμες που ειχαν ηταν πολυ μεγαλη οποτε ,αξιζζε το ρισκο της Noname.Τωρα με τις επωνυμες να εχουν πεσει τοσο χαμηλα πιστευω δεν αξιζει να διακινδυνευεις.

PCMan
27-01-13, 13:47
Ψάξε και για bosch άμα δεν βρεις varta. Είναι ακριβώς η ίδια, μόνο τα αυτοκόλλητα αλλάζουν.

Nikolaskn
27-01-13, 15:52
Αρκετα χρονια πριν εκλεισαν ενα εργοστασιο στο Λαυριο που εκανε μπαταριες yusa.Κατα την γνωμη μου βαλε την ποιο φτηνη μπαταρια.Ετσι και αλλιως εχει εγγυηση 1 χρονο

Phatt
27-01-13, 18:05
Εχω Varta μπλε και ειναι σκυλι μαυρο.Επισης στο αλλο αυτοκινητο εχω Bosch ασημι και ειναι επισης σκυλι.Για μενα η μπαταρια φαινεται στο κρυο και στο επαναλαμβανομενο μιζαρισμα.Το ποσα χρονια θα βγαλει εχει να κανει με το ποσο ποιοτικο ειναι και το κυκλωμα φορτισης του οχηματος, εκτος των αλλων...

Phatt
27-01-13, 23:16
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, κανω την ερωτηση μου εδω.Εχουμε πχ μια μπαταρια, την Varta την μαυρη.Η μαυρη πχ, στα 65Ah, μας δινει 350Α στιγμιαια.Η Varta η μπλε, στα ιδια Ah και στο ιδιο ακριβως μεγεθος, μας δινει πχ 500Α στιγμιαια.Ποια ειναι η διαφορα τους, κατασκευαστικα;

spiroscfu
27-01-13, 23:53
Νομίζω πως θα είναι κατασκευασμένη στο να έχει μικρότερη εσωτερική αντίσταση, άρα καλύτερα υλικά/σχεδίαση

vasilllis
28-01-13, 08:56
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, κανω την ερωτηση μου εδω.Εχουμε πχ μια μπαταρια, την Varta την μαυρη.Η μαυρη πχ, στα 65Ah, μας δινει 350Α στιγμιαια.Η Varta η μπλε, στα ιδια Ah και στο ιδιο ακριβως μεγεθος, μας δινει πχ 500Α στιγμιαια.Ποια ειναι η διαφορα τους, κατασκευαστικα;

Χοντριτερες εσωτερικες πλακες.

radiomario
28-01-13, 09:49
φιλε αφου μενεις αθηνα , βαλε την πιο οικονομικη που θα βρεις , αρκει να ειναι στις προδιαγραφες που γραφει το service manual ( ah ) αν εμενες π.χ. κοζανη , με κρυα-χιονια- παγωνια ας εβαζες μια ΚΑΛΗ .γιατι οι varta-bosch που κατασκευαζονται νομιζετε στην γερμανια η στην ευρωπη ? ολες απο ΚΙΝΑ ειναι ...

george Mp
28-01-13, 17:23
Στο δικο μου αυτοκινητο ειχα απλη VARTA αλλα επειδη δεν το χρησημοποιω συχνα βγηκε off, τωρα παλι VARTA εβαλα αλλα την πιο ακριβη σειρα και βλεπω οτι κραταει πιο πολυ σε σχεση με την απλη, και μια bosch που ειχα πιο πριν ηταν αρκετα καλη, το θεμα ειναι η μπαταρια να μην ειναι τελειως φθηνιαρικη εκτος και θελουμε να το πουλησουμε και το αυτοκινητο να κινηται και να μην μενει παρκαρισμενο βδομαδες.

vasilllis
28-01-13, 17:35
φιλε αφου μενεις αθηνα , βαλε την πιο οικονομικη που θα βρεις , αρκει να ειναι στις προδιαγραφες που γραφει το service manual ( ah ) αν εμενες π.χ. κοζανη , με κρυα-χιονια- παγωνια ας εβαζες μια ΚΑΛΗ .γιατι οι varta-bosch που κατασκευαζονται νομιζετε στην γερμανια η στην ευρωπη ? ολες απο ΚΙΝΑ ειναι ...
Ολοι Ελληνες ειμαστε αλλα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

Panoss
28-01-13, 17:38
Και απλά βγάζω την παλιά και βάζω την καινούρια; Μπας και χαθούν τίποτα ρυθμίσεις;

spiroscfu
28-01-13, 17:59
Δεν χάνεται τίποτα

Panoss
28-01-13, 18:15
Βασικά η μπαταρία δεν έχει δείξει ακόμα κανένα σημάδι 'κόπωσης', απλά στο ετήσιο σέρβις που το πήγα μου 'παν ότι τη μέτρησαν και είδαν ότι θέλει αλλαγή γιατί όπου να 'ναι, πολύ πιθανόν να τα φτύσει. Την έχω από το 2007 (6 χρόνια).
Υπάρχει κανένα όργανο που να δείχνει τη χωρητικότητά της; Αυτοί πώς τη μέτρησαν;

spiroscfu
28-01-13, 18:39
Υπάρχουν ειδικά όργανα για αυτήν την δουλεία, αν όμως δουλεύει φυσικά και δεν θα την αλλάξεις.

radiomario
28-01-13, 22:49
Ολοι Ελληνες ειμαστε αλλα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.
επειδη πας γυρευοντας ... εσυ που βαζεις varta σου κρατησε ποσο 3 χρονια με το ζορι ??? εγω σε toyota corolla 1400 του εβαλα noname ( number 1 λεγεται ) εχουν περασει ακριβως 6 χρονια κ χειμωνα καλοκαιρι παιρνει με την πρωτη μιζια , εχω κατι φιλαρακια με κατι varta + bosch + + + + , που κλαινε τα + 30 - 40 euro που εδωσαν παραπανω απο την noname την δικεια μου, για κατι γερμανικες ( made in china ... ) κ δεν κρατησαν παραπανω απο 3-3.5 χρονια οποτε πηγαν για καινουργια ... εκτος αν η προμηθεια για τους εμπορους ειναι πιο μικρη σε noname οποτε ... ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ... ΚΑΚΕΣ :001_rolleyes: .εγω μιλω απο προσωπικη εμπειρια κ οχι μου ειπε καποιος - καποιου -καποτε ...

george Mp
28-01-13, 23:13
Σε μηχανηματα που βαζουμε φθηνες σε ενα χρονο πανε για ανακυκλωση, μπαταριες caterpilar κανουμε και δυο μηνες να τις χρησιμοποιησουμε και σκοτωνουν, το αυτοκινητο μου το πηρα μεταχειρησμενο με μια bosch silver και επειδη δεν ασχολουμε και συχνα μάυτο καποια στιγμη νομισα οτι η μπαταρια ειναι στα τελευταια της, αφου εμεινα και ανοιξα απο περιεργεια τις ταπες ειδα οτι ηταν στεγνη, συμπληρωσα υγρα και πηρε μπροστα χωρις να κανω κατι αλλο και την αλαξα μετα απο καιρο προλυπτικα. Η varta που εχω τωρα απο καινουργια δουλεψε δυο μερες και το αυτοκινητο τοχα μετα παρατησει εξι μηνες τη φορτισα και δουλευει κανονικα.Δεν ειναι βεβαια η φθηνη σειρα, και ενα αλλο πραγμα που παιζει ρολο ειναι και ποσο καιρο ειναι στο ραφι απο καινουργια μια μπαταρια.

PCMan
29-01-13, 01:27
Εγώ παιδιά με varta η bosch που βάζω στα αμάξια μας ή και των γνωστών, δεν είχα κανένα θέμα και δεν έχει ζέστη εδώ.
Επίσης εγώ έχω και 2 ενισχυτές.. Η προηγούμενη πήγε 4-5 χρόνια, δεν θυμάμαι ακριβώς και η πρόπροηγούμενη ήταν μια Traction απο alex pak που κάηκε στοιχείο σε ένα χρόνο μέσα.
Για μένα είναι αρκετά καλές για τα λεφτά τους.

Πάντως σε κλειστού τύπου, αν είναι καιρό στο ράφι είναι λογικό να χαλάνε(οποιαδήποτε μάρκα) μετά απο καιρό. Αν είναι ανοιχτού τύπου δεν τρέχει τίποτα γιατί η ζωή της αρχίζει απο τότε που θα της βάλεις υγρά. Εγώ έχω κλειστού τύπου.

lkazas
10-02-13, 10:22
Παιδιά, προτείνετε καμιά δοκιμασμένη μπαταρία για Huyndai Getz 1100.
Σε καλή τιμή.

Φίλε μου,varta και bosch είναι πλέον κινέζικες. Είμαι στον "χώρο" και το ξέρω. Jel μπαταρία πάλι, είναι πολύ ακριβή για να την βάλεις στο αυτοκίνητο και δέν αξίζει,εκτός κι άν έχεις κάποιο μεγάλο ηχοσύστημα. Τότε και μόνο, βάζουμε μπαταρία "βαθειάς εκφώρτισης" . Μια μπαταρία κλειστού τύπου είναι ότι πρέπει. Και πάνω από 60€ δέν πρόκειτε να δώσεις. Για το getzάκι είναι μια χαρά. Άν θές μία επώνυμη μπαταρία, βάλε μία magneti-mareli. Αυτά και μήν πολυβασανίζεις το μυαλό σου.

vasilllis
10-02-13, 16:06
Σε μηχανηματα που βαζουμε φθηνες σε ενα χρονο πανε για ανακυκλωση, μπαταριες caterpilar κανουμε και δυο μηνες να τις χρησιμοποιησουμε και σκοτωνουν, το αυτοκινητο μου το πηρα μεταχειρησμενο με μια bosch silver και επειδη δεν ασχολουμε και συχνα μάυτο καποια στιγμη νομισα οτι η μπαταρια ειναι στα τελευταια της, αφου εμεινα και ανοιξα απο περιεργεια τις ταπες ειδα οτι ηταν στεγνη, συμπληρωσα υγρα και πηρε μπροστα χωρις να κανω κατι αλλο και την αλαξα μετα απο καιρο προλυπτικα. Η varta που εχω τωρα απο καινουργια δουλεψε δυο μερες και το αυτοκινητο τοχα μετα παρατησει εξι μηνες τη φορτισα και δουλευει κανονικα.Δεν ειναι βεβαια η φθηνη σειρα, και ενα αλλο πραγμα που παιζει ρολο ειναι και ποσο καιρο ειναι στο ραφι απο καινουργια μια μπαταρια.

Γιωργο απο ολες αυτες εχεις δουλεψει τις πακ??πιστευω οτι ειναι απο τις χειριστες του ειδους.


Εγώ παιδιά με varta η bosch που βάζω στα αμάξια μας ή και των γνωστών, δεν είχα κανένα θέμα και δεν έχει ζέστη εδώ.
Επίσης εγώ έχω και 2 ενισχυτές.. Η προηγούμενη πήγε 4-5 χρόνια, δεν θυμάμαι ακριβώς και η πρόπροηγούμενη ήταν μια Traction απο alex pak που κάηκε στοιχείο σε ένα χρόνο μέσα.
Για μένα είναι αρκετά καλές για τα λεφτά τους.

Πάντως σε κλειστού τύπου, αν είναι καιρό στο ράφι είναι λογικό να χαλάνε(οποιαδήποτε μάρκα) μετά απο καιρό. Αν είναι ανοιχτού τύπου δεν τρέχει τίποτα γιατί η ζωή της αρχίζει απο τότε που θα της βάλεις υγρά. Εγώ έχω κλειστού τύπου.

Τωρα με τις ασβεστιου η φθορα αρχιζει με το που την χρησιμοποιησεις.σχεδον ολες φορτωνονται (ανοιχτου-κλειστου)στο εργοστασιο .


Φίλε μου,varta και bosch είναι πλέον κινέζικες. Είμαι στον "χώρο" και το ξέρω. Jel μπαταρία πάλι, είναι πολύ ακριβή για να την βάλεις στο αυτοκίνητο και δέν αξίζει,εκτός κι άν έχεις κάποιο μεγάλο ηχοσύστημα. Τότε και μόνο, βάζουμε μπαταρία "βαθειάς εκφώρτισης" . Μια μπαταρία κλειστού τύπου είναι ότι πρέπει. Και πάνω από 60€ δέν πρόκειτε να δώσεις. Για το getzάκι είναι μια χαρά. Άν θές μία επώνυμη μπαταρία, βάλε μία magneti-mareli. Αυτά και μήν πολυβασανίζεις το μυαλό σου.

Ολα κινεζικα ειναι το θεμα ειναι οτι καποιος ελεγχει το ενα προιον (παχος πλακας-πλαστικου -ποιοτητα υλικων κλπ) και οταν δεν πληρει προδιαγραφες κοτσαρουν μια φιρμα και πωλειται σαν φτηνη μπαταρια .

thant
02-05-13, 17:51
Καλησπέρα.
Εχω ενα opel corsa 1.4 αυτόματο και μετα απο 5 χρονια άλλαξα μπαταρία.
Η μπαταρια που ειχε πάνω απο την εταιρεία ηταν μια VARTA GM 50Ah 360A και στο συνεργείο που πήγα μου έβαλαν (χωρίς να την φορτίσουν) μια GLS EVO 55Ah 480A κλειστού τύπου.

Είναι καλή μάρκα η GLS?
Πειράζει που η μπαταρια εχει διαφορετικά αμπερ από αυτη που μου ειχε πανω η opel? .. ο μάστορας ειπε δεν πειραζει.
Την τρίτη του έβαλα την μπαταρία, την τετάρτη το αυτοκίνητο δεν δούλεψε και την πέμπτη (σήμερα) πήρε μπρος με την δεύτερη προσπάθεια.
Ειναι φυσιολογικό αυτο σε καινούρια μπαταρια? Δηλαδή αν ειχε κρύο θα με άφηνε?

Ρωτάω αν ειναι και φταιει η μπαταρια να την επιστρέψω μιας και εχει εγγύηση.

Phatt
02-05-13, 19:07
Δεν υπαρχει προβλημα μια μπαταρια να ειναι λιγο μεγαλυτερη απο τα στανταρ του κατασκευαστη, μη σου πω βοηθαει κιολας. Την μαρκα την GLS δεν την ξερω. H varta ειναι καλη εταιρια, τουλαχιστο εκει ξερεις οτι τα χαρακτηριστικα που αναφερει επανω ισχυουν. Το αν φταιει η μπαταρια η οχι, μπορεις να το δεις μονο με μετρησεις. Εγω θα προτεινα να την κρατησεις κανα 2 εβδομαδες και να δεις τι γινεται, μπορει να ηταν τυχαιο γεγονος.

PCMan
02-05-13, 19:57
Καλησπέρα.
Εχω ενα opel corsa 1.4 αυτόματο και μετα απο 5 χρονια άλλαξα μπαταρία.
Η μπαταρια που ειχε πάνω απο την εταιρεία ηταν μια VARTA GM 50Ah 360A και στο συνεργείο που πήγα μου έβαλαν (χωρίς να την φορτίσουν) μια GLS EVO 55Ah 480A κλειστού τύπου.

Είναι καλή μάρκα η GLS?
Πειράζει που η μπαταρια εχει διαφορετικά αμπερ από αυτη που μου ειχε πανω η opel? .. ο μάστορας ειπε δεν πειραζει.
Την τρίτη του έβαλα την μπαταρία, την τετάρτη το αυτοκίνητο δεν δούλεψε και την πέμπτη (σήμερα) πήρε μπρος με την δεύτερη προσπάθεια.
Ειναι φυσιολογικό αυτο σε καινούρια μπαταρια? Δηλαδή αν ειχε κρύο θα με άφηνε?

Ρωτάω αν ειναι και φταιει η μπαταρια να την επιστρέψω μιας και εχει εγγύηση.

Πάρε ένα πολύμετρο και μέτρα την τάση της μπαταρίας με αναμμένη μηχανή.

thant
02-05-13, 20:53
Εκανα τωρα μια δοκιμη και το αυτοκίνητο πήρε πάλι με την δεύτερη προσπάθεια. Μόνο 7 ωρες πέρασαν απο την τελευταία φορα που το ειχα δουλέψει...
Έκανα και μια μέτρηση, οπως μου είπατε, και το πολυμετρο έδειξε 13,5

PCMan
02-05-13, 21:52
Κάποιο πρόβλημα φαίνεται να έχει το αμάξι σου και δεν φορτίζει σωστά η μπαταρία. Κανονικά πρέπει να βγάζει 14,4V. Αν δεν το φτιάξεις άμεσα, θα χαλάσεις και αυτή την μπαταρία.

thant
02-05-13, 23:07
Κάποιο πρόβλημα φαίνεται να έχει το αμάξι σου και δεν φορτίζει σωστά η μπαταρία. Κανονικά πρέπει να βγάζει 14,4V. Αν δεν το φτιάξεις άμεσα, θα χαλάσεις και αυτή την μπαταρία.

Για να πω την αλήθεια την μέτρησα 13,7 ή 13,8 και το στρογγύλεψα προς τα κάτω. Πως ομως λες οτι δεν φορτίζει σωστά? φορτίζει μια μπαταρια στο ρελαντί?
Δεν θελω να σε αμφισβητήσω αλλα εισαι σιγουρος οτι φταίει το αμάξι και οχι η μπαταρια? Το αυτοκίνητο το εχω 5 χρονια με 7000χλμ και έβγαλε τετοια βλαβη?

PCMan
03-05-13, 14:41
Για να πω την αλήθεια την μέτρησα 13,7 ή 13,8 και το στρογγύλεψα προς τα κάτω. Πως ομως λες οτι δεν φορτίζει σωστά? φορτίζει μια μπαταρια στο ρελαντί?
Δεν θελω να σε αμφισβητήσω αλλα εισαι σιγουρος οτι φταίει το αμάξι και οχι η μπαταρια? Το αυτοκίνητο το εχω 5 χρονια με 7000χλμ και έβγαλε τετοια βλαβη?

7000χλμ σε 5 χρόνια?? Είναι πολύ λίγα..

Άλλο 13,5 και άλλο 13,8. Δοκίμασε να ανάψεις τα φώτα με αναμμένη την μηχανή, δώσε γκάζι μέχρι τις 2500-3000σαλ και μέτρα τάση με το πολύμετρο να δούμε τι κάνει.

Η μπαταρία φορτίζει στο ρελαντί, απλά φορτίζει με λιγότερα Α. Αν δεν φόρτιζε θα μετρούσες 12V.

vasilllis
03-05-13, 14:53
με 13,8 δεν εχει προβλημα.Αρχικα μετρα την μπαταρια πριν βαλεις μπροστα το αυτοκινητο να δεις τυχον διαρροη που αδειαζει την μπαταρια.
Μετα το οτι πηρε νε την δευτερη μπροστα δεν σημαινει οτι ειναι προβλημα εκκινησης(μπαταριας ή μιζας).Το ακους να δυσκολευει να γυρισει τον κινητηρα?
Επισης μετρα και την μπαταρια την ωρα που μιζαρεις .

thant
03-05-13, 16:29
7000χλμ σε 5 χρόνια?? Είναι πολύ λίγα..
Ναι όντως.. Ειναι σχεδόν καινουριο. Δεν το αγόρασα για να κάθετε αλλα δυστυχώς δεν μου τα έφερε καλα η ζωη και τωρα το εχω να κάθετε και να το πληρώνω.


Το ακους να δυσκολευει να γυρισει τον κινητηρα?
Με την πρωτη προσπάθεια δυσκολεύεται, γι' αυτό δε παίρνει και μπρος. Με την δεύτερη "ξυπνάει" και παίρνει, αν το αφήσω 2-3 μερες ισως να χρειαστεί και παραπάνω προσπάθειες ή να μην παρει καθόλου.

Λοιπον οι μετρήσεις που μου ζητάτε να κανω θελουν και δεύτερο άτομο. ενας να ειναι στο γκάζι και τη μιζα και ο αλλος να μετραει. Θα προσπαθήσω να βρω ατομο αλλα αν δε βρω άμεσα θα το αφήσω μεχρι την αλλη εβδομάδα για να το παω σε αυτόν που μου έβαλε την μπαταρια. Οχι τιποτα αλλα θα χαλάσω και τη μίζα στο τέλος.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

PCMan
03-05-13, 17:29
Ναι όντως.. Ειναι σχεδόν καινουριο. Δεν το αγόρασα για να κάθετε αλλα δυστυχώς δεν μου τα έφερε καλα η ζωη και τωρα το εχω να κάθετε και να το πληρώνω.


Με την πρωτη προσπάθεια δυσκολεύεται, γι' αυτό δε παίρνει και μπρος. Με την δεύτερη "ξυπνάει" και παίρνει, αν το αφήσω 2-3 μερες ισως να χρειαστεί και παραπάνω προσπάθειες ή να μην παρει καθόλου.

Λοιπον οι μετρήσεις που μου ζητάτε να κανω θελουν και δεύτερο άτομο. ενας να ειναι στο γκάζι και τη μιζα και ο αλλος να μετραει. Θα προσπαθήσω να βρω ατομο αλλα αν δε βρω άμεσα θα το αφήσω μεχρι την αλλη εβδομάδα για να το παω σε αυτόν που μου έβαλε την μπαταρια. Οχι τιποτα αλλα θα χαλάσω και τη μίζα στο τέλος.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Η μίζα δεν παθαίνει τίποτα. Η μπαταρία όμως θα παραδώσει πνεύμα σε λίγο.

Εγώ σκέφτομαι το άλλο. Το αμάξι κάθεται, άρα η μπαταρία δεν φορτίζει όπως θα έπρεπε. Λέω μήπως αυτά τα 5 χρόνια που δούλευε μια στο τόσο, η μπαταρία ήταν αφόρτιστη και επιβάρυνε πολύ τον ανορθωτή-εναλλάκτη μέχρι που "τα παιξε", άρχισε να μην φορτίζει σωστά και έτσι άλλαξες μπαταρία νομίζοντας ότι φταίει αυτή. Με καινούρια την μπαταρία και με χαλασμένο ανορθωτή ή εναλλάκτη, πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει το ίδιο, ΕΚΤΟΣ όλα είναι οκ και απλά αυτό γίνεται επειδή δεν δούλεψες το αμάξι όσο θα έπρεπε για να φορτίσει. Δηλαδή αν απλά το ξεζούμιζες με την μίζα, έπεσε η μπαταρία και ο ανορθωτής προσπαθεί να φτάσει τα 14,4V αλλα δεν μπορεί στο ρελαντί επειδή έχει να φορτίσει ολόκληρη μπαταρία! Οπότε αν κάνεις αυτό που είπα πριν, θα καταλάβουμε τι παίζει.
Δεν χρειάζεται 2 άτομα. Σύνδεσε το πολύμετρο στην μπαταρία και βάλτο σε σημείο που να φαίνεται. Μπες μέσα και πάτα γκάζι.

thant
09-05-13, 17:07
Η μίζα δεν παθαίνει τίποτα. Η μπαταρία όμως θα παραδώσει πνεύμα σε λίγο.

Εγώ σκέφτομαι το άλλο........

Χρόνια πολλα.
Πηγα το αυτοκίνητο στο συνεργείο και με διαβεβαίωσε οτι η μπαταρια δεν εχει κανενα απολύτως πρόβλημα καθώς γυρίζει τον κινητήρα με δύναμη. Επίσης ειπε (χωρις να μετρήσει) πως ουτε με την φόρτισή της υπάρχει θεμα, γιατι αν δεν τη φόρτιζε θα με ειχε ήδη αφήσει.

Μου πρότεινε να το αφήσω για λιγο καιρο οπως εχει μήπως το πρόβλημα ειναι απο νοθευμένη βενζίνη, να αλλάξω βενζινάδικο και να περιμένω μηπως στρώσει.
Αν παλι το προβλημα συνεχίσει να το παω στην αντιπροσωπεία μηπως εχει βλάβη στο ιμομπιλάιζερ.

Δυστυχώς δεν μπόρεσε να μου δώσει μια σαφή απάντηση για το τι φταίει.
Ειπα οτι δεν θα ξαναπατήσω το ποδι μου στην αντιπροσωπεία αλλα στο τελος πάλι εκει θα καταλήξω.