PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό: Ηλεκτρική σύνδεση



dirfys
01-02-13, 22:54
Καταρχήν να δώσω την καλησπέρα μου σε όλους.
Είμαι νέο μέλος σε αυτό το forum και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις ηλεκτρολογικού κυρίως ενδιαφέροντος (και όχι ηλεκτρονικού).

Βασικά θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό (το βρήκα σε αυτήν την σελίδα: http://www.electronics-lab.com/projects/power/001/index_gr.html και απ' ότι κατάλαβα είναι γνωστό σε όλους σας) αλλά καθώς πήγα να συνδέσω τον μετασχηματιστή με το δίκτυο του σπιτιου κόλλησα σε κάποιο πράγματα που μπορεί να είναι μεν απλά αλλά αν δεν ξέρεις δεν χωράνε παιχνίδια με αυτά. :001_smile:


Για την σύνδεση του πρωτεύοντος με το δίκυτο της ΔΕΗ πρέπει να χρησιμοποιήσω τρίκλωνο καλώδιο με γείωση ή και ένα δίκλωνο είναι αρκετό; (το τροφοδοτικό θα είναι σε μεταλλικό κουτί)
Οι έξοδος του τροφοδοτικού είναι στα 30 V / 3 Α (σκέφτομαι να ανεβάσω αργότερα την ένταση εξόδου στα 6 Α, γιατί θέλω να τροφοδοτήσω έναν ενισχυτή). Για λόγους ασφαλείας του κυκλώματος μια ασφάλεια 3 Α που πρέπει να μπει; Πριν τον μετασχηματιστή στο πρωτεύον του ή μετά τον μετασχηματιστή στο δευτερεύον του; Και αν θέλω να αυξήσω την ένταση του ρεύματος εξόδου στα 6 Α και δεδομένου ότι δεν υπάρχουν ασφάλειες στα 6 Α (μόνο στα 5 Α και μετά νομίζω στα 10 Α) πως θα συνδεθεί μια ασφάλεια;
Πρέπει να λάβω υπόψην την διατομή του καλωδίου που θα χρησιμοποιήσω (για τα 3 Α ή 6 Α που θα βγάζει το τροφοδοτικο); Βασικά δεν θέλω να είναι πολύ χοντρό και δύσκαμπτο το καλώδιο.
Ο διακόπτης που θα ανοίγει\κλείνει το τροφοδοτικό πρέπει να είναι συγκεκριμένου τύπου; Δηλ. πρέπει να έχει δύο ποδαράκια (οπότε ανοιγοκλείνει το κύκλωμα σε έναν αγωγό του καλωδίου που συνδέεται στην πρίζα) ή πρέπει να κόβει το ρεύμα και απο τους δύο αγωγούς του καλωδίου;

Ελπίζω να μην είναι πολλά αυτά που ρωτάω!!!

xampos
01-02-13, 23:41
ναι τρικλωνα για να έχει και γείωση . Την ασφάλεια θα την βάλεις στο δευτερέυων του μετασχηματιστή. Βάλε εναμησάρι καλώδιο στη έξοδο του τροφοδοτικού σου μια χαράειναι αντέχει μέχρι 14Α. Για διακόπτη καλύτερα βάλε διπλό γιατί δεν ξες από πια μερια θα είναι η φάση ετσι οπως θα το βάλεις στην μπρίζα.

dirfys
01-02-13, 23:51
Το καλώδιο που θα συνδεθεί όμως στην πρίζα χρειάζεται να έχει μεγάλη διατομή;

maouna
02-02-13, 00:45
Καλησπερα. πως θα αυξησεις το μεγιστο παρεχομενο ρευμα στα 6Α? τα τρανσιστορ τα ρώτησες αν αντεχουν υπο αυτές τις προυποθέσεισ?τα 3Α στα 30V θα τα βγαλει με την προυποθεση οτι η συσκευασια του 2Ν3055 διατηρειται στους 25 βαθμους κελσιου.. τις αλλαγες που πρεπει να κανεισ στο κυκλωμα τις ξερεις? με ασφαλειες δεν καθαριζεισ. και ο ηλεκτρολογος την απορια σου για το καλωδιο κ το διακοπτη στην καλυπτει.απο κει και πέρα θες ηλεκτρονικο.

με 3χ 0.75 τετραγωνικα χιλιοστα εισαι μια χαρα για τη συνδεση του με τασχηματιστη με την πριζα.

leosedf
02-02-13, 07:47
Μεταφέρθηκε σε σωστή κατηγορία.

dirfys
02-02-13, 19:32
Το γνωρίζω ότι αυτό το κύκλωμα έχει προδιαγραφές μέχρι 3 Α. Εξάλου και ο μετασχηματιστής που έχω είναι στα 24V / 3A.
Ακόμη και στα 3Α θα βάλω ψύκτρα στο 2Ν3055.

Για αρχή ήθελα να ξεκαθαρίσω τα ηλεκτρολογικά θέματα γιατί με τα 220V θέλει προσοχή. Το να κάει το τρανζίστορ είναι το λιγότερο, απ'το να έχω τραβήγματα με τα υπόλοιπα (καλώδια, μετ/στης).

dirfys
15-02-13, 23:49
Λοιπόν η μεγάλη στιγμή έφτασε.:001_smile: Έφτιαξα στην πλακέτα το κύκλωμα http://www.electronics-lab.com/proje.../index_gr.html (http://www.electronics-lab.com/proje.../index_gr.htmlm) και προσπάθησα να κάνω τις ρυθμίσεις όπως λέει στην περιγραφή του, αλλά είδα τα εξής:
καταρχήν λέει οτι πρέπει να συνδέσουμε στην έξοδο του δευτερεύοντος μία αντίσταση 22 - 47/1 W (εννοεί κάποια μεταξύ 22 και 47 Ω) ;. Η αντίσταση αυτή θα είναι μόνιμα συνδεδεμένη ή μόνο για την ρύθμιση του τροφοδοτικού;

Χρησιμοποίησα μία αντίσταση 33 Ω/ 1/4 W. Τα 20 mA που αναφέρει, θα πρέπει αν περνάνε ανεξάρτητα με την θέση των ποτενσιόμετρων Ρ1 και Ρ2; Στην περίπτωση μου, η ένταση μεταβάλλεται μεταξύ 150 mA και 180 mΑ (το πολύμετρο που έχω δεν μετράει AC ρεύμα). τι μπορεί να είναι λάθος;

Επίσης μεταβάλλοντας το ποτενσιόμετρο Ρ2 δεν αλλάζει η τάση στον ακροδέκτη 3 του U3.
Βέβαια το χειρότερο είναι οτι δεν μπορώ να μεταβάλλω το ποτενσιόμετρο Ρ1. Με την παραμικρή αλλαγή καίγεται η αντίσταση στην έξοδο του δευτερεύοντος του μετ/στή.

Τέλος, ενώ η τάση στο ποδαράκι 4 του U2 είναι σωστή 5,8 V, στο U3 είναι 4,3 V.

Τι μπορεί να είναι λάθος σε αυτές τις περιπτώσεις; :saad:

dirfys
16-02-13, 22:19
Λοιπόν, έχω κάνει χοντρή πατάτα.

Την πλακέτα δεν την έχω βάλει μέσα στο κουτί, γιατί ήθελα να την τεστάρω πρώτα.
Για να την στηρίξω όμως την είχα πιάσει με δύο μεταλλίκά τσιμπιδάκια, οπότε αυτά έκαναν την ζημιά. Βραχυκύκλωναν αρκετές γραμμές πάνω στην πλακέτα.