PDA

Επιστροφή στο Forum : dimmαρισμα ledοταινιας με ποτενσιομετρο



vx800
08-02-13, 01:28
Γεια σε ολους! Θελω να ντιμαρω μια λεντοταινια με 6 led και ταυτοχρονα 2 led υψηλης φωτεινοτητας.Να αναφερω οτι η λεντοταινια εχει μια αντισταση για καθε λεντ.Δυστυχως τα led υψηλης φωτεινοτητας δεν ξερω τι αντισταση εχουν γιατι ειναι μεσα σε πλαφονιερα.Το ντιμαρισμα που θελω να πετυχω ειναι απο τελειως σβηστο εως τερμα αναμενα.Εχω καταφερει να τα ντιμαρω με ενα ποτενσιομετρο,εχοντας χρησιμοποιησει τη μεσαια και δεξια ακιδα του ποτενσιομετρου δινοντας + στη μεσαια και παιρνοντας απο την δεξια ''ντιμαρισμενο'' + τα προβληματα ειναι τα εξης:1) τα λεντ με τερμα κλειστο το ποτενσιομετρο παραμενουν ελαχιστα αναμενα,αυτο το καταπολεμησα τοποθετωντας ενα τυχαιο w5w με 9 smd led can bus μπροστα απο την ledοταινια χωρις το w5w να αναβει καθολου!δηλαδη πετυχα αυτο που ηθελα.Τι μπορω να χρησιμοποιησω ομως αντι του w5w για να εχω το επιθυμιτο αποτελεσμα? 2)η διαδρομη του ποτενσιομετρου (στροφες δρομεα) δεν αξιοποιειται ολη ,δηλαδη η μιση διαδρομη ειναι νεκρη με σβηστα τα led και η αλλη μιση ντιμαρει.Μηπως καταλαβαινετε τι μπορω να κανω για να ομαλοποιηθει η λειτουργια του ποτενσιομετρου?Λετε αν χρησιμοποιησω καποια αντισταση στη θεση του w5w να αποφυγω το w5w?(επειδη δεν ειμαι γνωστης ηλεκτρονικων και παω ψαχτα θελω να ρωτησω αν μια αντισταση μπορει να τοποθετηθει με το ενα ακρο της στο + και το αλλο στο - ή θα καει?), Μηπως θελει μικροτερο ή μεγαλυτερο ποτενσιομετρο?(αυτο ειναι 1Κ)Μηπως θελει να χρησιμοποιησω και τις 3 ακιδες του?
Παρακαλω τα φωτα σας οσο πιο απλα μπορειτε...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων!(το κυκλωμα το θελω σε αμαξι)

alfadex
08-02-13, 02:25
έχω βάλει και εγώ λεντοταινία στο αμάξι και έχω χρησιμοποιήσει αυτό και ησύχασα. Το έχω δυο χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα

dimmer (http://www.ebay.com/itm/Wireless-Remote-LED-Strip-Single-Color-Light-Dimmer-Controller-Adjust-DC-12V-24V-/230867225527?pt=Home_Automation_Modules&hash=item35c0c24bb7)

SV1JRT
08-02-13, 08:24
Χρήστο, μιας και δεν το κάτέχεις το σπόρ (ηλεκτρονικά) καλύτερα πάρε ένα έτοιμο dimmer να κάνεις σωστή δουλειά. Η λεντοταινία ΔΕΝ ντιμάρετε έτσι απλά με ένα ποτενσιόμετρο για παρα πολούς λόγους. Και ΚΥΡΙΩΣ, ΔΕΝ γινετε να ντιμάρεις ΜΑΖΙ την λεντοταινία ΚΑΙ τα LED υψηλής φωτεινότητας. Αλλες τάσεις και ρευματα θέλει η λεντοταινία και άλλες τα υψηλής φωτεινότητας.

JOUN
08-02-13, 09:50
Χρήστο, μιας και δεν το κάτέχεις το σπόρ (ηλεκτρονικά) καλύτερα πάρε ένα έτοιμο dimmer να κάνεις σωστή δουλειά. Η λεντοταινία ΔΕΝ ντιμάρετε έτσι απλά με ένα ποτενσιόμετρο για παρα πολούς λόγους. Και ΚΥΡΙΩΣ, ΔΕΝ γινετε να ντιμάρεις ΜΑΖΙ την λεντοταινία ΚΑΙ τα LED υψηλής φωτεινότητας. Αλλες τάσεις και ρευματα θέλει η λεντοταινία και άλλες τα υψηλής φωτεινότητας.
Aυτο ειναι το βασικοτερο.Για την λεντοταινια θελεις κατι τετοιο:http://www.ebay.com/itm/1-DC-12V-24V-8A-Dimmer-Bright-Adjustable-Controller-Single-Color-LED-Light-/370739047619?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5651c4ecc3
Tο'χω και εγω και δουλευει απο 10-100%.

maouna
08-02-13, 11:55
η καλυτερη λυση ειναι οτι σου προτειναν τα παιδια ,αλλιως φτιαχνεις κατι δικο σου σε pwm αν εχεις κατασκευασει παλι κατι κ εχεισ μια σχετικη εμπειρια.

αλπινιστης
08-02-13, 20:32
Για την λεντοταινια θελεις κατι τετοιο:http://www.ebay.com/itm/1-DC-12V-24V-8A-Dimmer-Bright-Adjustable-Controller-Single-Color-LED-Light-/370739047619?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5651c4ecc3


Απο καθαρη περιεργεια, το εχεις ανοιξει καθολου? Πρεπει να εχει πολυ απλο κυκλωμα.

JOUN
08-02-13, 20:38
Ναι ενα 555 για PWM εχει..(Σιγα που δεν θα το ανοιγα )

KOKAR
09-02-13, 00:09
ναι αλλά δεν ανέβασες σχέδιο η καμιά φωτογραφία τουλάχιστον βρε αδερφέ....

lepouras
09-02-13, 00:58
Κώστα εχω ένα πρόχειρο στο εργαστήρι. αν θέλεις το γδύνω και το φωτογραφίζω για να το ξεσηκώσετε.