PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονοκύκλωμα με έξοδο ισχύος!



gsouf
10-02-13, 20:42
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες , σχεδίασα το παρακάτω κύκλωμα με σκοπό να ελέγξω μία ηλεκτρική βαλβίδα αναρρόφησης αέρα ώστε να μπορώ να ελέγχω τον χρόνο ανάμεσα στα ρουφήγματα αλλά και το χρόνο της αναρρόφησης.Το κύκλωμα βασίζεται στα γνωστά 555 timers.

41299

Στήν έξοδο έχω ένα p-channel mosfet οδηγούμενο από ένα οπτο. Στην φωτογραφία φαίνεται λάμπα για θέμα εξομοίωσης στο multisim. Στο πραγματικό έχω συνδέσει και την δίοδο παράλληλα στο πηνίο για προστασία του mosfet. Επειδή πρώτη φορά δουλεύω με mosfet με πηνίο θα ήθελα την γνώμη σας για κάποιο λάθος που μπορεί να έχω κάνει η κάποια συμβουλή
για καλύτερη προστασία του mosfet.

Το κύκλωμα δίνει συνέχεια έξοδο στο πηνίο(λάμπα) γιατί η βαλβίδα αυτή δεν ρουφάει όταν έχει ρεύμα!!!

chip
10-02-13, 23:19
Δεν κατάλαβα γιατι μπερδευτηκαν τα πράγματα με optoisolator και P channel αντι απευθειας οδηγηση N channel από το 555, όμως το πρόβλημα που εντοπίζω είναι οτι το mosfet περνει στην πύλη του 24 V ενώ το max που λεει ο κατασκευαστής είναι 20V.

gsouf
11-02-13, 00:11
ευχαριστώ για την παρατήρηση σωστή θα το διορθώσω , όσο για το οπτο είμαι της λογικής να ξεχωρίζει το ισχύος απο το ελέγχου και έβαλα p-channel γιατί μου φαίνεται πως οδηγείται πολύ πιο εύκολα απο την αγωγή στην αποκοπή χωρίς να χρειαστεί να βάλεις έξτρα driver για μόσφετ όπως έχω δει στα περισσότερα κυκλώματα με τύπου Ν ,ελπίζω να το έχω σκεφτεί σωστά:confused1:

chip
11-02-13, 12:00
ειτε P είναι είτε N o ίδιος είναι ο τρόπος οδήγησης... απο κει και πέρα υπάρχουν ειδικά Opto για οδήγηση mosfet (hcpl3120, pc923 κλπ...).
Αν έχεις μεγάλα ρεύματα και απότομο άνοιγμα κλεισιμο είναι δυνατόν να περνάει ρεύμα από τη μεριά του τρανζίστορ στη μεριά του LED μέσα στο opto και ενώ πιστεύεις οτι έσβησε το LED να ανάβει στιγμιαία... αυτό γίνεται γιατί περνάει χωρητικά ο παλμός από τη μια μεριά στην άλλη... γι αυτό υπάρχουν και τα ειδικά Opto που παρέχουν ground shield εσωτετικά (6n136, hcpl3120...) τέλος παντον δε νομίζω οτι σε αφορά αυτή η περίπτωση όμως στο είπα για να ξέρεις οτι το opto μπορεί να προσθέσει προβλήματα οταν δεν χρησιμοποιείτε με το σωστό τρόπο....

gsouf
11-02-13, 13:51
το τοτε ισως να καταργήσω το οπτο και απλά να βάλω ένα τρανζίστορ η αλλιώς απευθείας,όσο για το 20V λέω να κάνω ένα διαιρέτη τάσεως και κομπλέ με την R7 αι είμαστε έτοιμοι νομίζω !!! ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!

chip
11-02-13, 14:03
και τα 20V είναι πολλά (ειναι η maximum τιμή πριν τη βλάβη) αν καταργήσεις το opto δώσε 12V αυτά που πάνε και στο 555.
δε νομίζω οτι είναι καλή ιδέα ο διαιρέτης τάσης... εισάγει αντίσταση και μειώνει το ρεύμα φόρτισης/εκφόρτισης στην πύλης του mosfet (γινεται ποιο αργή η μεταγωγή)...

katmadas
11-02-13, 17:44
Γεια σου Γιωργο.

Στα περισσοτερα σε απαντησε ο chip.

καποιες ερωτησεις ακομα:

α)Εξηγησε λιγο τι κανεις με τα 555.
β)ποσο γρηγορες ειναι οι εναλαγες στην εξοδο.
γ)τι πηνειο θες να οδηγισεις?σπο θεμα καταναλωσης.

Και εμενα το κυκλωμα δεν μου καθετε πολυ καλα οταν το βλεπω...