PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορω να κανω delay σε ενα σημα?



michaelcom
11-02-13, 22:38
Αυτο που θελω να φτιαξω ειναι μια πλακετουλα για high speed photography το κυκλωμα γενικα το εχω στο μυαλο μου το μονο πραγμα που δεν μπορω να κανω ειναι το πως θα προσθεσω ενα ποντεσιομετρο για να ελεγχω την διαρκεια για να σκασει το flash!

nikknikk4
11-02-13, 23:35
Αυτο που θελω να φτιαξω ειναι μια πλακετουλα για high speed photography το κυκλωμα γενικα το εχω στο μυαλο μου το μονο πραγμα που δεν μπορω να κανω ειναι το πως θα προσθεσω ενα ποντεσιομετρο για να ελεγχω την διαρκεια για να σκασει το flash!
http://www.grozeaion.com/electronics.html (http://www.grozeaion.com/electronics.html)

kotsos___
11-02-13, 23:35
δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις ακριβώς, αλλά κοίταξε για delay on κυκλωματάκια..
όπως αυτό με το ne555 http://clarkson-uk.com/555-timer/operation/frames3.html

giwrgosss
12-02-13, 02:13
για διευκρίνισε λίγο παραπάνω το θέμα ... όπως λεει και παραπάνω ο φίλος με 555 η και με τρανζιστορ γίνετε ... timer ... αποφόρτιση πυκνωτή και κλπ ... νομίζω η σμαρτ κιτ είχε ενα χρονο κύκλωμα για φλας , για κοίτα μήπως και πάρεις κάποια ιδέα .:001_smile:

michaelcom
12-02-13, 02:21
αυτο που θελω ειναι οταν γινετε trigger να ρυθμιζω τον χρονο μεχρι να σκασει το flash δλδ το ποσα ms/ns θελω απο το trigger μεχρι να σκασει το flash!!

Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι με ενα op-amp να εχω ενα μικροφωνο ετσι ωστε οταν η μια εισοδος του op-amp(απο το μικ) περασει μια συγκεκριμενη ταση (που θα ρυθμιζετε) να σκαει το flash αυτο που θελω ειναι να εχω ενα μικρο delay απο την εξοδο του op-amp μεχρι το flash το οποιο θα ειναι ρυθμιζομενο!

kplgr
12-02-13, 12:19
Μιχάλη, όπως είπε και ο Γιώργος για διευκρίνησε λίγο παραπάνω το θέμα..!

Πόση ακριβεια ζητάς; Τι εύρος ρυθμίσεων θέλεις; (Επακριβώς..)
Ένα 555 δεν κάνει τα πάντα, αν θες ρυθμίσεις της τάξης nano(!)second, σου είναι άχρηστο..

michaelcom
13-02-13, 06:51
Μιχάλη, όπως είπε και ο Γιώργος για διευκρίνησε λίγο παραπάνω το θέμα..!

Πόση ακριβεια ζητάς; Τι εύρος ρυθμίσεων θέλεις; (Επακριβώς..)
Ένα 555 δεν κάνει τα πάντα, αν θες ρυθμίσεις της τάξης nano(!)second, σου είναι άχρηστο..

Ε πως αλλιως να το πω ???
Ναι θελω τεραστια ακριβια!!! και ναι το 555 ειναι αχρηστο γι αυτην την δουλεια, και να εκανα δουλεια δεν θελω να το βαλω στο σχηματικο μου...

kotsos___
13-02-13, 14:20
ns είναι πέρα απο τις γνώσεις μου, αλλα μέχρι και μερικά μs μπορεί να γίνει με μικροεπεξεργαστή..

bchris
13-02-13, 14:45
αυτο που θελω ειναι οταν γινετε trigger να ρυθμιζω τον χρονο μεχρι να σκασει το flash δλδ το ποσα ms/ns θελω απο το trigger μεχρι να σκασει το flash!!

Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι με ενα op-amp να εχω ενα μικροφωνο ετσι ωστε οταν η μια εισοδος του op-amp(απο το μικ) περασει μια συγκεκριμενη ταση (που θα ρυθμιζετε) να σκαει το flash αυτο που θελω ειναι να εχω ενα μικρο delay απο την εξοδο του op-amp μεχρι το flash το οποιο θα ειναι ρυθμιζομενο!

Συγγνωμη τωρα ρε Μιχαλη, αλλα καταλαβαινεις τι λες?
ms = χιλιοστα του δευτερολεπτου (x10^-3)
ns = δισεκκατομυριοστα του δευτερολεπτου (x10^-9)

Θες λοιπον να μας πεις οτι σε πειραζει αν τραβηχτει η φωτο 10 ή 50 δισεκκατομυριοστα του δευτερολεπτου αργοτερα?

michaelcom
14-02-13, 01:55
Συγγνωμη τωρα ρε Μιχαλη, αλλα καταλαβαινεις τι λες?
ms = χιλιοστα του δευτερολεπτου (x10^-3)
ns = δισεκκατομυριοστα του δευτερολεπτου (x10^-9)

Θες λοιπον να μας πεις οτι σε πειραζει αν τραβηχτει η φωτο 10 ή 50 δισεκκατομυριοστα του δευτερολεπτου αργοτερα?

Τωρα αμα σου πω ναι θα με δειρεις?
Βασικα οχι για ns δεν το κοβω πρωτα απ ολα διοτι η φλασια η ιδια διαρκει πραπανω απο ns διαρκει πολλα ns....

Αλλα βασικα η αρχικη μου απορια δεν λυθηκε!!! εστω και για ms τοσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις ενα τετοιο κυκλωμα???

Δηλαδη σαν γενικη απορια πως μπορω σε ενα παλμο να του κανω delay δεν υπαρχει απαντηση?

Παντως εδω στις παλιες τηλεορασεις ειχαν αυτο το εξαρτημα με το τζαμακι μεσα που εκανε αυτη την δουλεια!!!! delay και μαλιστα νομιζω οτι εκανε delay σε σημα ns!!(δεν ειμαι γνωστης του θεματος μπορει να λεω και μπαρουφες απλα το αναφερω!)

GeorgeVita
14-02-13, 03:47
... Δηλαδη σαν γενικη απορια πως μπορω σε ενα παλμο να του κανω delay δεν υπαρχει απαντηση?
Χρειάζεσαι ένα-δύο πολυδονητές "non retriggerable monostable multivibrator" (λ.χ. 74HC221 (http://www.nxp.com/documents/data_sheet/74HC_HCT221_CNV.pdf)).
Κάνεις reset, περιμένει ενεργοποίηση με H ή L (έχει διαφορετικές εισόδους) και παράγει έναν προκαθορισμένο παλμό (ρύθμιση από RC). Υπάρχουν δύο έξοδοι που θα δώσουν θετικό και αρνητικό παλμό, ένας από αυτούς θα ενεργοποιήσει το flash. Αν θέλεις συγκεκριμένη διάρκεια ενεργοποίησης του flash θα χρησιμοποιήσεις το 2ο multivibrator ρυθμισμένο για τον παλμό που χρειάζεσαι. Το 2ο θα ενεργοποιηθεί από την έξοδο του 1ου. Είναι αναγκαίο το "non retriggerable" (μη επανασκανδαλιζόμενο) για να μετρά ο χρόνος στο αρχικό μέτωπο του σήματος χωρίς επιμήκυνση αν συνεχίζει ο σκανδαλισμός.

bchris
14-02-13, 14:22
Τωρα αμα σου πω ναι θα με δειρεις?
Βασικα οχι για ns δεν το κοβω πρωτα απ ολα διοτι η φλασια η ιδια διαρκει πραπανω απο ns διαρκει πολλα ns....

Αλλα βασικα η αρχικη μου απορια δεν λυθηκε!!! εστω και για ms τοσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις ενα τετοιο κυκλωμα???

Δηλαδη σαν γενικη απορια πως μπορω σε ενα παλμο να του κανω delay δεν υπαρχει απαντηση?

Παντως εδω στις παλιες τηλεορασεις ειχαν αυτο το εξαρτημα με το τζαμακι μεσα που εκανε αυτη την δουλεια!!!! delay και μαλιστα νομιζω οτι εκανε delay σε σημα ns!!(δεν ειμαι γνωστης του θεματος μπορει να λεω και μπαρουφες απλα το αναφερω!)

Οχι αδερφε, δεν θα σε δειρω :)
Γενικοτερα δεν ειμαι ανθρωπος της βιας...

Θελω ομως να σου τονισω το τεραστιο χρονικο ευρος που ζητας και οτι οσο πιο καλη αναλυση θελεις να εχεις, τοσο πιο απαιτητικο γινεται το κυκλωμα.

Για παραδειγμα, αμα ψαξεις στα "Χρονοκυκλώματα (http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=298)" θα βρεις πολλα κυκλωματα μετρησης χρονου.
Ο GeorgeVita σου εδωσε μια πολυ ωραια ιδεα με τα 74HC221...

Ωστοσο, αν αναλογιστεις οτι το σημα θελει περιπου 0,14ns για να διανυσει μια ιντσα (=25.4 mm) τοτε καταλαβαινεις οτι αν οντως θελεις αναλυσεις της ταξης του ns πρεπει να υπολογισεις μηκη γραμμων, καλωδιων, rise / fall time των παλμων των ολοκληρωμενων, response κλπ.

Κι ολα αυτα βεβαια σε μια ορισμενη θερμοκρασια.

Αλλα αντε και το εφτιαξες.
Λες οτι το θελεις μεταβλητο. Αν το ευρος ειναι 1.000.000 ns οπως αρχικα λες, τι σοι ποτενσιομετρο θα ειναι αυτο που θα εχει τετοια ακριβεια? Αλλα ακομα και να το πετυχεις αυτο, θα το γυρνας με το χερι? Ουτε χειρουργος δεν θα πετυχει δυο ιδιες τιμες.

Οποτε αναγκαστικα πας σε κατι ψηφιακο.

Για να σου απαντησω λοιπον, εγω ειμαι της αποψης οτι το καλυτερο ειναι με ενα mcu οπου θα του βαζεις τον χρονο σε ns με up/down κουμπακια κι αυτος μετα την παροδο του χρονου θα σου δινει τον παλμο σου σε ενα pin.
Αυτη η λυση, εννοειται με ολα τα παραπανω υπολογισμενα, αν και καπως απαιτητικη και σε κωδικα και σε σχεδιαση/υλοποιηση, ειναι κατα την ταπεινη και ερασιτεχνικη μου αποψη η πλεον αρμοζουσα.

kplgr
15-02-13, 21:39
Εγώ προσωπικά για την ακρίβεια που ζητάς δεν θα εμπιστευόμουν <αναλογικά> εξαρτήματα,
και προτείνω συγκριτές και μετρητές (comparators, counters αν προτιμάς..)

π.χ. Μετρητής με clock απο κρύσταλλο σε μεγάλη συχνότητα (τάξεως MHz), μετρητής συνδεδεμένος
με κουμπιά up/down για ρύθμιση και τροφοδοσία των δύο παραπάνω σε συγκριτή.

Το θέμα είναι οτι θα χρειαστείς αρκετά ολοκληρωμένα, δεδομένης της ακρίβειας και του εύρους που ζητάς
και θα γίνει πολύπλοκη η κατασκευή.

Επίσης από κάποιο σημείο και πέρα, τα υλικά δεν αντέχουν τόσο μεγάλες συχνότητες και ταχύτητες, οπότε
σε ένα σύστημα όπως αυτό στο παράδειγμα δεν μπορείς πχ να βάλεις τον μεγαλύτερο κρύσταλλο που θα
βρείς (για την ακρίβεια) και 50 counters στην σειρά (για το εύρος) και να κάνεις δουλειά σου.

Γνωρίζεις εάν υπάρχει κάτι ανάλογο με αυτό που ζητάς από κατασκευαστές αντίστοιχων μηχανημάτων?

Καθαρά από περιέργεια ρωτάω, γιατι μου φαίνονται "αστρονομικά" (ή μάλλον το αντίθετο..?) τα νούμερα
για τα οποία μιλάς, και δεν μπορώ να φανταστώ κάποια εφαρμογή, επαγγελματική ή ερασιτεχνική που να
χρειάζονται τέτοιες συσκευές!

chris73
15-02-13, 22:14
Υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι το PT2399? M;exro 31ms πάει.

kotsos___
16-02-13, 12:26
φιλε μου αμα θέλεις ns, μπορείς να βάλεις μπαφεράκια.. αμα δεις στα datasheet εχουν ενα χρόνο απόκρισης τις τάξης των ns ή ps.. αλλα για το πως θα το ρυθμίζεις δεν ξέρω..

για ms μπορει να γινει και με 555
για us εγώ θα το έκανα με επεξεργαστή..

GeorgeVita
16-02-13, 12:39
Πρώτα να φτιάξει τα αισθητήρια ήχου/φωτός. Αυτά από μόνα τους θα έχουν καθυστέρηση λόγω ρύθμισης του επιπέδου σκανδαλισμού. Μετά η απλούστερη/μικρότερη λύση είναι με κάποιο μC όπου ακρίβεια μέτρησης και βήμα ρύθμισης επιπέδου μSec είναι απλή διαδικασία (περιμένεις trigger, μετράς εντολές, ενεργοποιείς την έξοδο). Εχετε υπόψη ότι τα φυσικά φαινόμενα όπως η δημιουργία σταγόνας είναι σχετικά αργά (αρκετές χιλιάδες nSec).

Υ.Γ. στην πρώτη απάντηση (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68780&p=582696&viewfull=1#post582696) έχει link που τα δείχνει όλα.