PDA

Επιστροφή στο Forum : Eσπασα την φτερωτή!



puntix
13-02-13, 15:30
παιδια καλησπέρα καθως προσπαθουσα να βγάλω το inline fan απο μια τουρμπινα εξαερισμού έσπασε σε ένα σημείο ένα φτερό της φτερωτής και όπως καταλάβατε η αεροδυναμική πάει περίπατο.. μου πρότειναν λύση να κόψω τα πτερύγια ένα παρα ένα ενώ ενας περιελιξάς μου είπε να κόψω το ακριβως απέναντι για να ζυγιστεί η φτερωτή , όμως εγώ είμαι σίγουρος ότι θα χάσει και σε απόδοση αλλα και θα κάνει θορυβο και σιγουρα το ζυγισμα δεν θα ειναι 100 % με αυτη την λύση οπότε αποκλείω και τις 2 αυτες λύσεις , ευτυχως το κόματι που έσπασε το έχω και φαίνετε οτι μπορώ να το κολλήσω ακριβως ,όμως η τουρμπινα ρουφάει αέρα περίπου 350 400 κυβικά οπότε φοβάμαι ότι δεν θα αντεξει η κόλληση γιατί η τουρμπινα δουλευει μέχρι και 20 ώρες και αν τυχών σπάσει μετά το κόλλημα δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί, το κομμάτι καταρχήν ποια θα είναι η φορά του ; θα το ρουφηξει η τουρμπινα; και αν ναι τι θα γίνει παίζει να καεί το μοτερ στην καλύτερη ή ακόμα και να πιάσουμε καμιά φωτιά?

γνωρίζει κανεις αν μπορώ να βρώ κάπου τέτοια πλαστικα φαν 125Φ απο κάποιο ξένο site γιατι τα Ελληνικά που έψαξα δεν έχουν τίποτα..

αλπινιστης
13-02-13, 15:37
Τσεκαρες Chris motor?

puntix
13-02-13, 16:06
ναι του στειλα mail και περιμένω απαντηση .

matthew
13-02-13, 16:31
Εννοείται ότι θα αλλάξεις φτερωτή & θα βάλεις καινούρια. Όσο καλά & να κολλήσεις το σπασμένο φτερό της παλιάς, δεν είσαι σίγουρος ότι θα αντέξει + ότι δεν θα είναι ζυγοσταθμισμένη σωστά με αποτέλεσμα σε μικρό χρονικό διάστημα να φθαρούν ρουλεμάν (ή κουζινέτα, ανάλογα την έδραση) , η άξονας ή & τα δύο & να πάρεις στο τέλος την τουρμπίνα στο χέρι. Λύσεις που προτάθηκαν του τύπου σπάσε & το απέναντι φτερό ή τα φτερά ένα παραένα ξέχασέ τες. Δεν θα έχεις σε καμία περίπτωση σωστή ζυγοστάθμιση πάλι αλλά & η ροή του αέρα δεν θα είναι αυτή που πρέπει σε ταχύτητα & επομένως σε σωστή παροχή.

DLS 33
13-02-13, 17:35
μπορει να γινει δυναμικη ζυγοσταθμιση.....
Ας παει στο Ρεκτιφιε Αλφα στην Κομοτηνη να του το κανουν αν δεν βρει....

puntix
13-02-13, 17:54
το θεμα ειναι και οτι η τουρμπινα κοστιζει 70 ευρώ και η φτερωτή είναι πλαστική, επισεις το κολλημα αν γίνει εφάπτει τέλεια.. δεν ξερω ρε παιδια είμαι μπερδεμενος και το θεμα ειναι οτι τουρμπινα ειναι μια χαρά την έχω αλλάξει και ρουλεμαν εχω βάλει ποιο ποιοτικά...
Dls 33 το γνωρίζω το ρεκτιφιέ που λες ισως περάσω αυριο μια βόλτα να τον ρωτήσω τον ανθρωπο να μου πεί την γνώμη του.