PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΛΣ ή τρίχες???



gkouk
18-02-13, 22:04
Καλησπερα!!
Σε μια αλλη ενοτητα, με αφορμη ενα προβλημα ενος φιλου, εθεσα ενα θεμα για την λεγομενη ομπρελα(καλυψη σηματος GSM. Και ειδα οτι ειναι πολυ ευκολο να αποκτηθει απο τον οποιαδηποτε.
Αρα, θετω και γω το ερωτημα με τη σειρα μου, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να συνδεσεις ενα συστημα ασφαλειας σε ΚΛΣ?? Πραγμα που θεωρω αν οχι απαραιτητο, σωστοτερο, ενα συστημα να συνδεεται σε ΚΛΣ.
ADSL? GSM? ETHERNET? Και γενικα θα ηθελα να κανουμε μια συζητηση, αν δεν εχει γινει σε παλιοτερα ποστ, για τα ΚΛΣ.

ggr
18-02-13, 22:38
Σιγουρα ειναι πιο σωστο αφου εξασφαλιζεται η ενημερωση για το συμβαν ολο το 24ωρο. Ακομα και ο συνδρομητης να μην ειναι διαθεσιμος (πχ. να μην εχει σημα στο κινητο του) ειδοποιηται αμεσα η αστυνομια. Επισης παρεχονται πολλες αλλες δυνατοτητες πχ. αποστολη σηματος αφοπλισης υπο απειλη, κατι πολυ σημαντικο αφου ειναι πολλες πλεον οι περιπτωσεις που οι διαρρηκτες επιλεγουν αυτη τη μεθοδο για να μπουν στα σπιτια.
Οσο αφορα τον τροπο συνδεσης τα πραγματα ειναι σχετικα. Πχ με απλη συνδεση τηλεφωνου αν εξασφαλιστει να μην υπαρχει προσβαση στον κατανεμητη του τηλεφωνου και στον πινακα τοτε ο διαρρηκτης δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα. Πολλοι για δικλειδα ασφαλειας επιλεγουν το δικτυο gsm. Για μενα δεν εξασφαλιζει τιποτα παραπανω γιατι εξουδετερωνεται ευκολοτερα απο την απλη τηλ.γραμμη με τη χρηση συσκευων που "ταπωνουν" το σημα gsm. Oπως και να εχει ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι. Το συστημα ασφαλειας γενικα αποτρεπει/ κανει πιο δυσκολο το εργο του διαρρηκτη, αλλα εαν αυτος ειναι αποφασισμενος να μπει θα δοκιμασει οτι διαθεσιμο υπαρχει.

geo1973
18-02-13, 22:47
σημαντικος παραγοντας: εμμεσο σερβις, ητοι διακοπη ρευματος, πτωση μπαταριας.σιγουρα ο πιο αξιοπιστος πλεον τροπος μεταδωσης σηματων ειναι μεσω δικτυου.ping ανα 1 λεπτο..οποτε με το κοψιμο της τ/φ γραμμης το κεντρο αμεσως ειδοποιει.

gkouk
19-02-13, 00:07
σημαντικος παραγοντας: εμμεσο σερβις, ητοι διακοπη ρευματος, πτωση μπαταριας.σιγουρα ο πιο αξιοπιστος πλεον τροπος μεταδωσης σηματων ειναι μεσω δικτυου.ping ανα 1 λεπτο..οποτε με το κοψιμο της τ/φ γραμμης το κεντρο αμεσως ειδοποιει.

ειναι αξιοπιστο ομως???

aktis
19-02-13, 13:13
Υπάρχουν πλέον ΚΛΣ με συνεχή παρακολούθηση του συναγερμού ( μεσω IP κάθε 30 sec ) Αυτό μπορεί να γίνει μέσω dsl αλλα και μέσω GPRS ή και με τα 2 ( failover η ταυτόχρονο )
Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο αξιόπιστα είναι τα δικτυα ( DSL και GPRS ) ώστε να μην έχεις διακοπές επικοινωνίας και πανικοβάλεσαι χωρις λόγο ... ή αγνοεις τις διακοπές λόγω συχνών βλαβών ...

Να θυμησω περίπτωση κοσμηματοπωλείου στην ομόνοια τα Χριστούγεννα νομιζω
οπου οι κλεφτες κρύφτηκαν στην αρχη στο υπογειο , εξουδετέρωσαν τον ΟΤΕ αφού κλείσαν τα μαγαζια για βράδυ ... , και μετα με ριφιφι τα πήραν ολα . Το ΚΛΣ ίσως και να ειχε δει με ενα τετοιο super duper συστημα οτι υπήρχε διακοπή επικοινωνίας , ίσως και να πήγε κάποιος για έλεγχο αλλά αφου ησυχασαν οτι ειναι διακοπη ΟΤΕ ... μετα μπηκαν μεσα οι κλεφτες με ριφιφι και τα πηραν ολα !
να σημειώσω οτι εφυγαν απο την ταράτσα σε διπλανη πολυκατοικια ...
Το συμπερασμα ... αμα σε βάλουν στο ματι θελεις καλή ασφάλεια και οχι καλό συναγερμο .... βεβαια οι καλές ασφάλειες θα σε υποχρεώσουν σε καλό συναγερμό ....


edit : μαγαζι για κινητα ηταν μαλλον και οχι κοσμηματοπωλειο .

vasilllis
19-02-13, 14:00
Υπάρχουν πλέον ΚΛΣ με συνεχή παρακολούθηση του συναγερμού ( μεσω IP κάθε 30 sec ) Αυτό μπορεί να γίνει μέσω dsl αλλα και μέσω GPRS ή και με τα 2 ( failover η ταυτόχρονο )
Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο αξιόπιστα είναι τα δικτυα ( DSL και GPRS ) ώστε να μην έχεις διακοπές επικοινωνίας και πανικοβάλεσαι χωρις λόγο ... ή αγνοεις τις διακοπές λόγω συχνών βλαβών ...

Να θυμησω περίπτωση κοσμηματοπωλείου στην ομόνοια τα Χριστούγεννα νομιζω
οπου οι κλεφτες κρύφτηκαν στην αρχη στο υπογειο , εξουδετέρωσαν τον ΟΤΕ αφού κλείσαν τα μαγαζια για βράδυ ... , και μετα με ριφιφι τα πήραν ολα . Το ΚΛΣ ίσως και να ειχε δει με ενα τετοιο super duper συστημα οτι υπήρχε διακοπή επικοινωνίας , ίσως και να πήγε κάποιος για έλεγχο αλλά αφου ησυχασαν οτι ειναι διακοπη ΟΤΕ ... μετα μπηκαν μεσα οι κλεφτες με ριφιφι και τα πηραν ολα !
να σημειώσω οτι εφυγαν απο την ταράτσα σε διπλανη πολυκατοικια ...
Το συμπερασμα ... αμα σε βάλουν στο ματι θελεις καλή ασφάλεια και οχι καλό συναγερμο .... βεβαια οι καλές ασφάλειες θα σε υποχρεώσουν σε καλό συναγερμό ....

Αυτα ηθελα να πω και με προλαβες.Βεβαια δεν ανηκουν σε σουπερ ντουπερ συστηματα,ουτε το κοστος ειναι εξωπραγματικο για καποιο καταστημα ισως.
Μην ξεχναμε οτι το συστημα ασφαλειας και παρακολουθησης ειναι μεσο προληψης και οχι καταστολης.

σεατ 2
19-02-13, 14:58
ξερει κανεις ποσο κοστιζει συνδεση σε ΚΛΣ;; και αν γινετε ο συναγερμος που εχω ηδη ο texecom-r8 που δεν εχει κωδικοπ... να συνδεθει με το ΚΛΣ;;

plouf
19-02-13, 15:09
μόνο εμενα μου φαινεται παραξενο το γεγονος οτι ΠΡΩΤΑ ρψτηθηκε για "φιλο" και μετα ανοιξε αυτη η συζητηση ?

gkouk
19-02-13, 22:23
μόνο εμενα μου φαινεται παραξενο το γεγονος οτι ΠΡΩΤΑ ρψτηθηκε για "φιλο" και μετα ανοιξε αυτη η συζητηση ?

Τι εννοεις??????????????????????????????????

gkouk
19-02-13, 22:35
Υπάρχουν πλέον ΚΛΣ με συνεχή παρακολούθηση του συναγερμού ( μεσω IP κάθε 30 sec ) Αυτό μπορεί να γίνει μέσω dsl αλλα και μέσω GPRS ή και με τα 2 ( failover η ταυτόχρονο )
Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο αξιόπιστα είναι τα δικτυα ( DSL και GPRS ) ώστε να μην έχεις διακοπές επικοινωνίας και πανικοβάλεσαι χωρις λόγο ... ή αγνοεις τις διακοπές λόγω συχνών βλαβών ...

....

Σε ενα ΚΛΣ που ειχα ρωτησει δεν δουλευε σωστα! Εδινε πολλους ψευτηκους...
Αρα με λιγα λογια, παπαρια! Τυπικα ειναι ολα!

stam1982
20-02-13, 00:00
Η αξιοπιστία του gprs εξαρτάται μόνο από την κάλυψη του σήματος στην περιοχή.Έχω δει μηχάνημα να δουλεύει πολύ αξιόπιστα και έχω δει μηχάνημα λόγω μη κάλυψης να σου σπάει τα @@@@.
Μέσω Ιp κάθε 3 λεπτά στέλνει σήμα και δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα.Όλα τα παραπάνω με μηχανήματα paradox.

aktis
20-02-13, 02:29
Δεν εχουνε πρόβλημα με τις περιοχές μόνο τα GPRS , έχουν και με την ώρα ... Αυτό φαίνεται πολύ εύκολα στα smartphone ... μερικές φορές πάνε σφαίρα και μερικές σέρνονται , ειδικά τις ώρες αιχμής !
( αν θυμαμαι καλά κάποια πρωτοχρονιά και για 2 μέρες μετά , είχαν γονατίσει ακόμα και τα καρτοκινητα μιας εταιριας με σημα κ........ )
Εξάλλου ειναι γνωστές και οι πατέντες με χρονοδιακόπτες για ρεσετ στα ADSL που κολλάνε ... οπότε δεν παραξενεύομαι αν πάθει κανένας συγκοπή αν τον πάρουν την νύχτα ξαφνικά και του πουν οτι
χάθηκε η επικοινωνία συναγερμού - ΚΛΣ, άρα πιθανή επέμβαση κλέφτη !!!

Nightkeeper
20-02-13, 22:42
μόνο εμενα μου φαινεται παραξενο το γεγονος οτι ΠΡΩΤΑ ρψτηθηκε για "φιλο" και μετα ανοιξε αυτη η συζητηση ?

Οχι,δεν εισαι ο μονος . . . .

Nightkeeper
20-02-13, 22:49
σημαντικος παραγοντας: εμμεσο σερβις, ητοι διακοπη ρευματος, πτωση μπαταριας.σιγουρα ο πιο αξιοπιστος πλεον τροπος μεταδωσης σηματων ειναι μεσω δικτυου.ping ανα 1 λεπτο..οποτε με το κοψιμο της τ/φ γραμμης το κεντρο αμεσως ειδοποιει.

Καλα τα λες,ομως ετσι εχεις χασει και την αποστολη καποιου πιθανου συμβαντος μετα τη διακοπη τ/φ γραμμης .. αρα θες και κατι αλλο για να καλυψης το ''κενο'' .

geo1973
20-02-13, 23:44
ενοειται φιλε μου οτι μεσω νετ ειναι το τελευταιο σταδιο και εφοσον εχεις φροντισει να εγκαταστησεις και gsm..

gkouk
22-02-13, 07:48
Οχι,δεν εισαι ο μονος . . . .

Δηλαδη ρε φιλε για πες μου και μενα το περιεργο που βλεπεις? Γιατι το πατε αλλου.. λες και αν θελει καποιος να βρει κατι, περιμενει να του πεις εσυ ή εγω που θα το βρει..
Εγω θετω ενα θεμα οτι οτι τελικα και καλυτερο συστημα ασφαλειας να βαλεις δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο στο θεμα επικοινωνιας με τον εξω κοσμο που το θεωρω αρκετα σημαντικο!!!! Γιατι βαζεις συστημα ασφαλειας και οχι ντουντουκα..!!!
Για πες μου λοιπον το περιεργο?
Γιατι τοσο καιρο βλεπω, οτι ολοι μιλατε για πιο ειναι το πιο καλο συστημα, το πιο καλο ρανταρ, η πιο καλη σειρηνα κτλ.
Για τον πιο καλο τροπο επικοινωνιας?? (σιμαντικοτατο!!!!!) ...ΚΑΝΕΙΣ.... και το εθεσα εγω και σου φαινεται περιεργο!!!!
Τι να πω.................... Μεινε στην καλη σειρινα!!!

Φιλικα παντα προς ολους και για καθε προβληματισμο..!!

(Αφορα και τον Plouf που μου εστειλε και προσωπικο μυνημα)

plouf
22-02-13, 11:38
Επειδη αναφερθηκα να ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΟΥΜΕ οτι το πμ ηταν για το αλλο θεμα και το ΑΛΛΟ λογο

Nightkeeper
24-02-13, 14:52
Δηλαδη ρε φιλε για πες μου και μενα το περιεργο που βλεπεις? Γιατι το πατε αλλου.. λες και αν θελει καποιος να βρει κατι, περιμενει να του πεις εσυ ή εγω που θα το βρει..
Εγω θετω ενα θεμα οτι οτι τελικα και καλυτερο συστημα ασφαλειας να βαλεις δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο στο θεμα επικοινωνιας με τον εξω κοσμο που το θεωρω αρκετα σημαντικο!!!! Γιατι βαζεις συστημα ασφαλειας και οχι ντουντουκα..!!!
Για πες μου λοιπον το περιεργο?
Γιατι τοσο καιρο βλεπω, οτι ολοι μιλατε για πιο ειναι το πιο καλο συστημα, το πιο καλο ρανταρ, η πιο καλη σειρηνα κτλ.
Για τον πιο καλο τροπο επικοινωνιας?? (σιμαντικοτατο!!!!!) ...ΚΑΝΕΙΣ.... και το εθεσα εγω και σου φαινεται περιεργο!!!!
Τι να πω.................... Μεινε στην καλη σειρινα!!!

Φιλικα παντα προς ολους και για καθε προβληματισμο..!!

(Αφορα και τον Plouf που μου εστειλε και προσωπικο μυνημα)



Οσο αφορα το θεμα ''ΚΛΣ η τριχες'' θα σου απαντησω οτι το ΚΛΣ ειναι απολυτος απαρετητο για να αξιοποιησης 100% το συστημα σου και να μην αρκεστης σε μια απλη κληση σε περιπτωση συναγερμου.Τωρα οι τροποι αποστολης σηματων ειναι διαφοροι και εξαρτουνται απο το ποσο θες να μειωσεις τα ποσοστα αποτυχιας και κατα ποσο αντεχει το πορτοφολι σου να ανταποκρηθει σε εξοπλισμο και συνδρομη. Τα συστηματα μεσω GSM/GPRS ειναι κατα τη γνωμη μου τα πιο αξιοπιστα μεχρι στιγμης,αρκει και η εκαστοτε εταιρια κινητης να σε καλυπτη σπο θεμα σηματος/αποσυνδεσεων/ταχυτητας κλπ. Τα απλα ΙΡ δεν μπωρω να πω πως ειναι και τα πλεον καταληλα για αποστολη,εδειξαν με το χρονο πως εχουν αρκετα προβληματα με το οτι αυτο συνεπαγεται.Αυτα τα ολιγα....

Υ.Γ. Μετα απο οτι ειπες το ''φιλικα'' στο τελος ειναι ολα τα λεφτα !

gkouk
25-02-13, 01:50
Οσο αφορα το θεμα ''ΚΛΣ η τριχες'' θα σου απαντησω οτι το ΚΛΣ ειναι απολυτος απαρετητο για να αξιοποιησης 100% το συστημα σου και να μην αρκεστης σε μια απλη κληση σε περιπτωση συναγερμου.Τωρα οι τροποι αποστολης σηματων ειναι διαφοροι και εξαρτουνται απο το ποσο θες να μειωσεις τα ποσοστα αποτυχιας και κατα ποσο αντεχει το πορτοφολι σου να ανταποκρηθει σε εξοπλισμο και συνδρομη. Τα συστηματα μεσω GSM/GPRS ειναι κατα τη γνωμη μου τα πιο αξιοπιστα μεχρι στιγμης,αρκει και η εκαστοτε εταιρια κινητης να σε καλυπτη σπο θεμα σηματος/αποσυνδεσεων/ταχυτητας κλπ. Τα απλα ΙΡ δεν μπωρω να πω πως ειναι και τα πλεον καταληλα για αποστολη,εδειξαν με το χρονο πως εχουν αρκετα προβληματα με το οτι αυτο συνεπαγεται.Αυτα τα ολιγα....


Υ.Γ. Μετα απο οτι ειπες το ''φιλικα'' στο τελος ειναι ολα τα λεφτα !

Για το "ΚΛΣ" συμφωνω, ειμαι υπερ! Αλοστε το αναφερω οτι το θεωρω απαραιτητο!! Για τις "τριχες" εννοω τον τροπο επικοινωνιας ενος συστηματος με αυτο(ΚΛΣ). Αφου τελικα η σταθερη γραμμη "κοβεται", το GSM απενεργοποιηται με "ομπρελα", ΙΡ δεν λειτουργει σωστα... τι μενει? Μπορεις να εξασφαλισεις οτι το συστημα ασφαλειας θα ειδοποιησει την στιγμη που πρεπει και αυτον που πρεπει??
Γιατι πριν απο 2 χρονια (νομιζω) σε σπιτι γνωστου μεγαλογιατρου, καπου στο Καπανδριτι, απενεργοποιησαν τον συναγερμο, μαλλον τον τροπο επικοινωνιας με ΚΛΣ, και μπηκαν ανενοχλητοι... Μαλιστα στο σπιτι υπηρχαν καμερες αλλα βρηκαν το DVR και πηραν το σκληρο. Αλλα ο τσακαλος ο εγκαταστατης ειχε ριξει καποιες καμερες σε αλλο DVR που ηταν κριμενο σε αλλο σημειο( τωρα εσκεμενα? ή ετσι του βγηκε?) και τους κατεγραφαν για 4 ωρες που αλωνιζανε το σπιτι, χωρις να καταλαβει κανεις το παραμικρο.
Οσο για το "φιλικα" αναφερθηκε, στο οτι δεν εχω καμια διαθεση να μπω στη διαδικασια να προσπαθω να εξηγω σε μερικους αν ειμαι ελεφαντας ή οχι και οτι απλα καταθετω εναν ευλογο προβληματισμο μου στο παραπανω θεμα... μπας και βρεθει καποια ασφαλεστερη λυση!

gkouk
25-02-13, 02:03
Επειδη αναφερθηκα να ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΟΥΜΕ οτι το πμ ηταν για το αλλο θεμα και το ΑΛΛΟ λογο

Σωστα και το επιβεβαιωνω! Αλλα δεν μου αναφερες τιποτα για το φλεγων θεμα... και γυρνας μετα και πας να μου κρεμασεις ταμπελα!!! ..κατσε ρε φιλε που πας..