PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα κυκλικό on off με χρονοδιακόπτη ??



cv00305
20-02-13, 11:51
Καλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο ειδικό από εμένα εάν υπάρχει κάποιο είδος κυκλώματος έτοιμο στο εμπόριο το οποίο να μπορεί να ανοίγει και να κλείνει ένα κύκλωμα σε προκαθορισμένα χρονικά διαστήματα.
π.χ. για 4 λεπτά να περνάει ρεύμα 8 να είναι κλειστό 4 ανοιχτό 8 κλειστό και ούτω καθεξής.

vasilllis
20-02-13, 19:16
Με δυο χρονικα γινεται.
Υπαρχει και ετοιμο χρονικο αλλα δεν μπορεις να ρυθμισεις ξεχωριστα χρονους.

Samios60
20-02-13, 19:40
δες εδωhttp://www.iseincstore.com/422_timer.aspx

cv00305
21-02-13, 09:00
δες εδωhttp://www.iseincstore.com/422_timer.aspx
Ευχαριστώ πολύ, αν και λίγο τσιμπημένη τιμή για αυτό που το θέλω

Κυριακίδης
21-02-13, 10:57
Καλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο ειδικό από εμένα εάν υπάρχει κάποιο είδος κυκλώματος έτοιμο στο εμπόριο το οποίο να μπορεί να ανοίγει και να κλείνει ένα κύκλωμα σε προκαθορισμένα χρονικά διαστήματα.
π.χ. για 4 λεπτά να περνάει ρεύμα 8 να είναι κλειστό 4 ανοιχτό 8 κλειστό και ούτω καθεξής.

Κυκλικό εννοείς (για τα 4 λεπτά ΟΝ/ και 8 λεπτά Off) συνεχόμενα επί μόνιμου βάσης? π.χ. όλο το 24ωρο?
και για τι φορτίο προορίζεται?

cv00305
21-02-13, 11:55
Κυκλικό εννοείς (για τα 4 λεπτά ΟΝ/ και 8 λεπτά Off) συνεχόμενα επί μόνιμου βάσης? π.χ. όλο το 24ωρο?
και για τι φορτίο προορίζεται?

Ναι για όλο το 24ωρο. Βασικά θέλω να το παρεμβάλλω μεταξύ του θερμοστάτη της αυτόνομης θέρμανσης και του κεντρικού συστήματος ώστε να δίνει εντολή για να είναι η ηλεκτροβάνα στα 12 λεπτά μόνο 4 ανοιχτή.

JOUN
21-02-13, 11:59
Aρα θελεις κατι ποιο απλο,ενα χρονικο delay on που περνει ταση και μετραει 4 λεπτα, μετα σταματαει.Την επομενη φορα πουθα παρει ταση,ξανακανει το ιδιο..

GR_KYROS
21-02-13, 12:05
Εδώ θα βρεις οικονομικά χρονικά
http://www.230vac.cz/GR2.html
αλλά πες μας για την φιλοσοφία της επέμβασης που θες να κάνεις:confused1:

cv00305
21-02-13, 12:16
Εδώ θα βρεις οικονομικά χρονικά
http://www.230vac.cz/GR2.html
αλλά πες μας για την φιλοσοφία της επέμβασης που θες να κάνεις:confused1:

Η φιλοσοφία της επέμβασης είναι ότι ανοίγεις το θερμοστάτη του σπιτιού και μπαίνει το ζεστό νερο στα καλοριφέρ. Αν τώρα μπορείς και ελέγχεις αυτό το κύκλωμα όχι μόνο θερμοστατικά αλλά και χρονικά πετυχαίνεις το εξής: Το ζεστό νερό κυκλοφορεί 4 λεπτά στη συνέχεια επεμβαίνει ο διακόπτης οπότε η ηλεκτροβάνα κλείνει και εγκλωβίζεται το ζεστό νερό στα καλοριφέρ όπου αποδίδουν τη θερμότητά τους για 8 λεπτά. Στη συνέχεια ο διακόπτης κλείνει πάλι το κύκλωμα και η ηλετροβάνα ανοίγει για ακόμα 4 λεπτά και τα καλοριφέρ έχουν πάλι ζεστό νερο και ούτω καθεξής.... με αποτέλεσμα να έχεις την ίδια περίπου θέρμανση στο 1/3 της χρέωσης.

GR_KYROS
21-02-13, 12:21
Νομίζω είναι λανθασμένη η σκέψη με αυτήν την επέμβαση για οικονομία κατανάλωσης…
Εφόσον θα κλήσεις την ηλεκτροβάνα νωρίτερα από τον θερμοστάτη, η θερμοκρασία δωματίου δεν θα είναι η προ-ρυθμισμένη.
Οπότε μετά τον χρόνο που ορίζεις, το σύστημα θα δει την ένδειξη θερμοστάτη και θα επανεκκίνηση.
Και αυτό θα γίνεται συνεχώς μέχρι να πιάσει την θερμοκρασία του θερμοστάτη.
Οπότε ποιος ο λόγος….
Δεν γίνεται να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία με λιγότερο χρόνο κυκλοφορίας νερού.

Απλά χαμηλώνεις τον θερμοστάτη και φοράς και κάτι επάνω σου.

JOUN
21-02-13, 12:25
Δεν γίνεται να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία με λιγότερο χρόνο κυκλοφορίας νερού.

Απλά χαμηλώνεις τον θερμοστάτη και φοράς και κάτι επάνω σου.
Eτσι,δυστυχως μαγικα δεν υπαρχουν..

JOUN
21-02-13, 12:27
με αποτέλεσμα να έχεις την ίδια περίπου θέρμανση στο 1/3 της χρέωσης.
Σοβαρα πιστευεις οτι ειναι τοσο απλο;;;

cv00305
21-02-13, 12:34
Σοβαρα πιστευεις οτι ειναι τοσο απλο;;;
Όταν γυρίζεις σπίτι 9 το βράδυ και θές από τούς 13-15 εσωτερική θερμοκρασία να πας στο 21 δεν πρόκειται να σε κόψει ο θερμοστάτης ούτε σε 5 ώρες. Και ναι είναι τόσο απλό, εξάλλου είναι η ίδια τακτική που ακολουθούν σύγχρονοι ψηφιακοί θερμοστάτες Siemens κλπ (να εκμεταλλεύονται τη θερμότητα χωρίς συνεχή ροή μέσα στα σώματα). Παρ'όλα αυτά ζητούμενο δεν είναι να διαφωνήσουμε σε θέματα θέρμανσης. Εγώ ζητάω βοήθεια στο κομμάτι το ηλεκτρικό. Και στο τέλος θα σας δώσω και τα αποτελέσματα του εγχειρήματος.

cv00305
21-02-13, 12:36
Εδώ θα βρεις οικονομικά χρονικά
http://www.230vac.cz/GR2.html
αλλά πες μας για την φιλοσοφία της επέμβασης που θες να κάνεις:confused1:

Από τα λίγα που κατάλαβα μάλλον αυτό είναι αυτό που θέλω http://www.230vac.cz/crm-2h_datasheet.pdf αλλά δεν έχει τη δυνατότητα ρύθμισης για τα λεπτά που θέλω. έχει 1 και μετα 10

GR_KYROS
21-02-13, 12:48
Νομίζω και ο CRM-82TO σου κάνει…

JOUN
21-02-13, 13:06
Όταν γυρίζεις σπίτι 9 το βράδυ και θές από τούς 13-15 εσωτερική θερμοκρασία να πας στο 21 δεν πρόκειται να σε κόψει ο θερμοστάτης ούτε σε 5 ώρες. Και ναι είναι τόσο απλό, εξάλλου είναι η ίδια τακτική που ακολουθούν σύγχρονοι ψηφιακοί θερμοστάτες Siemens κλπ (να εκμεταλλεύονται τη θερμότητα χωρίς συνεχή ροή μέσα στα σώματα). Παρ'όλα αυτά ζητούμενο δεν είναι να διαφωνήσουμε σε θέματα θέρμανσης. Εγώ ζητάω βοήθεια στο κομμάτι το ηλεκτρικό. Και στο τέλος θα σας δώσω και τα αποτελέσματα του εγχειρήματος.
OK,δες εδω:http://elestore.gr/index.php?act=viewProd&productId=136 και στο pdf ,λεει ειναι απο 100msec μεχρι 10 ωρες.

GR_KYROS
21-02-13, 13:17
Γιώργο αυτό έχει δυνατότητα για μια λειτουργία, με συνεχή τροφοδοσία να κόβει σε κάποιον χρόνο….
Ο Κώστας ζητά μετά το κόψιμο των 8 λεπτών να ξανά κλίνει για 4 ….
Γιατί φυσικά ο θερμοστάτης δεν θα καταλαβαίνει τίποτα και θα μένει ανοικτός….

Δηλαδή ανάμεσα στην συνεχόμενη τροφοδοσία του θερμοστάτη και ηλεκτροβάνας το ζητούμενο είναι να διαχειρισθούμε την διάρκεια τροφοδοσίας με μικρότερους χρόνους.:-k

cv00305
21-02-13, 13:37
Γιώργο αυτό έχει δυνατότητα για μια λειτουργία, με συνεχή τροφοδοσία να κόβει σε κάποιον χρόνο….
Ο Κώστας ζητά μετά το κόψιμο των 8 λεπτών να ξανά κλίνει για 4 ….
Γιατί φυσικά ο θερμοστάτης δεν θα καταλαβαίνει τίποτα και θα μένει ανοικτός….

Δηλαδή ανάμεσα στην συνεχόμενη τροφοδοσία του θερμοστάτη και ηλεκτροβάνας το ζητούμενο είναι να διαχειρισθούμε την διάρκεια τροφοδοσίας με μικρότερους χρόνους.:-k

Από ό,τι κατάλαβα αυτό που χρειάζομαι είναι ένα χρονικό flasher. Η abb τα λέει pulse generator βλέπω σε ένα φυλλαδιο της http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/9c082747b287f118c1257393005a7d9e/$file/1txb110010b2301.pdf
Το μοντέλο CT-TGD.12. Ελπίζω να δουλεύει με την τάση που δουλεύει το σύστημα της θέρμανσης

GR_KYROS
21-02-13, 14:54
Ναι πρέπει να σου κάνει
http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/ec4460e17e058868c12573ae0027e05b/$file/2cdc111062d0201.pdf

Κυριακίδης
21-02-13, 14:58
Νομίζω είναι λανθασμένη η σκέψη με αυτήν την επέμβαση για οικονομία κατανάλωσης…
Εφόσον θα κλήσεις την ηλεκτροβάνα νωρίτερα από τον θερμοστάτη, η θερμοκρασία δωματίου δεν θα είναι η προ-ρυθμισμένη.
Οπότε μετά τον χρόνο που ορίζεις, το σύστημα θα δει την ένδειξη θερμοστάτη και θα επανεκκίνηση.
Και αυτό θα γίνεται συνεχώς μέχρι να πιάσει την θερμοκρασία του θερμοστάτη.
Οπότε ποιος ο λόγος….
Δεν γίνεται να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία με λιγότερο χρόνο κυκλοφορίας νερού.

Απλά χαμηλώνεις τον θερμοστάτη και φοράς και κάτι επάνω σου.

Συμφωνώ με τα παραπάνω ....

Απλά χαμηλώνεις τον θερμοστάτη και φοράς και κάτι επάνω σου

Και επαυξάνω όχι μόνο στο να φορέσει κάτι επάνω του ... αλλά θα χρειαστεί και ισοθερμική κουβέρτα ... καλώντας και το 166.

Αλλά ας πούμε και αυτήν την εκδοχή . Οι λέβητες έχουν ή δεν έχουν 2 θερμοστάτες? π.χ. έναν στον χώρο του διαμερίσματος και έναν στον λέβητα (για την θερμοκρασία στο καζάνι π.χ 70 - 80 βαθμούς) ?

Τώρα αν μειώσουμε τον χρόνο ροής του ζεστού νερού προς τα σώματα .... τότε λογικά το καζάνι του λέβητα (που θέλει ανώτατο όριο 70 - 80 βαθμούς) . Θα κόψει εννοείται πολύ νωρίτερα. Από ότι αν άφηνε την ροή προς τα σώματα ελεύθερη.

Οπότε αυτονόητο είναι ότι θα έχουμε μείωση απόδοσης συνολικά στο όλο σύστημα. Αν αλλάζει κάτι που θα ελευθερωθεί και πάλι η ροή προς τα σώματα , θα είναι ότι την επόμενη φορά θα έχει ροή με πιο καυτό νερό από ότι με την ομαλή λειτουργία έστω και με μικρότερους χρόνους ροής . Και λογικά το μόνο που κερδίζουμε είναι αυξημένες πιέσεις στο σύστημα με την ίδια απόδοση ή λιγότερη απόδοση εξαιτίας της (μη ελευθερίας του ίδιου του λέβητα στο να εργαστεί άμεσα και επαρκώς και όπως πρέπει ). Δεν είμαι ειδικός στους λέβητες αλλά έτσι το βλέπω

cv00305
21-02-13, 15:18
Συμφωνώ με τα παραπάνω ....


Και επαυξάνω όχι μόνο στο να φορέσει κάτι επάνω του ... αλλά θα χρειαστεί και ισοθερμική κουβέρτα ... καλώντας και το 166.

Αλλά ας πούμε και αυτήν την εκδοχή . Οι λέβητες έχουν ή δεν έχουν 2 θερμοστάτες? π.χ. έναν στον χώρο του διαμερίσματος και έναν στον λέβητα (για την θερμοκρασία στο καζάνι π.χ 70 - 80 βαθμούς) ?

Τώρα αν μειώσουμε τον χρόνο ροής του ζεστού νερού προς τα σώματα .... τότε λογικά το καζάνι του λέβητα (που θέλει ανώτατο όριο 70 - 80 βαθμούς) . Θα κόψει εννοείται πολύ νωρίτερα. Από ότι αν άφηνε την ροή προς τα σώματα ελεύθερη.

Οπότε αυτονόητο είναι ότι θα έχουμε μείωση απόδοσης συνολικά στο όλο σύστημα. Αν αλλάζει κάτι που θα ελευθερωθεί και πάλι η ροή προς τα σώματα , θα είναι ότι την επόμενη φορά θα έχει ροή με πιο καυτό νερό από ότι με την ομαλή λειτουργία έστω και με μικρότερους χρόνους ροής . Και λογικά το μόνο που κερδίζουμε είναι αυξημένες πιέσεις στο σύστημα με την ίδια απόδοση ή λιγότερη απόδοση εξαιτίας της (μη ελευθερίας του ίδιου του λέβητα στο να εργαστεί άμεσα και επαρκώς και όπως πρέπει ). Δεν είμαι ειδικός στους λέβητες αλλά έτσι το βλέπω

Πέτρο αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που ο λέβητας λειτουργεί αποκλειστικά για σένα. Εάν εξυπηρετεί 9 διαμερίσματα και ειδικά στην αυτόνομη θέρμανση με μονοσωλήνιο δουλεύει σχεδόν διαρκώς εκτός αν η θερμοκρασία του είναι πάνω από τις εκάστοτε ρυθμίσεις. Οπότε με το να έχει ανοιχτό το διακόπτη στο διαμέρισμα σου το μόνο που καταφέρνεις είναι να παίρνεις νερο στους 90 και να το επιστρέφεις στους 80 π.χ. Οπότε εάν κάνεις τη διακοπή που προτείνω θα το επιστρέφεις 70 ίσως και 60, αλλά όταν έχεις θερμοκρασία χώρου 15 μικρή διαφορά.

Με δεδομένο ότι η αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση είναι απαράδεκτη αφού εάν κάποιος που καίει 1 ώρα κάθε βράδυ (ίσα για να σπάσει το κρύο) σε σύνολο 30 ωρών το μήνα χρεώνεται 4 ευρώ την ώρα ενώ ίδιο διαμέρισμα που καίει 90 και 120 ώρες το μήνα του έρχεται 2,5 το πολύ, χάνεις λίγη απόδοση στα σώματα αφού δουλεύουν σε χαμηλότερη θερμοκρασία αλλά χρεώνεσαι 10 ώρες αντί για 30.

xampos
21-02-13, 17:14
Φίλε από οτι κατάλαβα έσύ θέλεις να κάνεις κάτι σαν το λεγόμενο PCM (παρομιάζοντας το ρεύμα με το ζεστό νερο και το φορτίο0 σου με το καλοριφέρ) όμως ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό ότι ο λέβητας για να πιασει μια θερμοκρασία θέλει αρκετή ωρα ωστε να ζεστάνει το νερό άρα τα 4 λεπτά δεν είναι και μεγάλος χρόνος.Κάτι ακόμη σημαντικό είναι αν η ηλεκτροβάνα σου κελινει και ανοι΄γει κάθε τόσο σε λίγους μήνες θα την πάρεις στα χέρια. Η πραγματική οικονομία δεν γίνεται με κανέμα τέτιοι τοπο αλλα με κλασικούς οπως μόνωση , χαμηλότερη θερμοκρασία στον θερμοστάτη μην αφήνεις για πολύ ώρα τα παράθυρα και τις πόρτες ανοικτά κτλ.

Κυριακίδης
21-02-13, 17:47
Πέτρο αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που ο λέβητας λειτουργεί αποκλειστικά για σένα. Εάν εξυπηρετεί 9 διαμερίσματα και ειδικά στην αυτόνομη θέρμανση με μονοσωλήνιο δουλεύει σχεδόν διαρκώς
....ενώ ίδιο διαμέρισμα που καίει 90 και 120 ώρες το μήνα του έρχεται 2,5 το πολύ, χάνεις λίγη απόδοση στα σώματα αφού δουλεύουν σε χαμηλότερη θερμοκρασία αλλά χρεώνεσαι 10 ώρες αντί για 30.

Κώστα συγνώμη αλλά δεν είχα καταλάβει καλά (νόμιζα σε μονοκατοικία αυτόνομα) ..
Ειδικός όπως ανέφερα παραπάνω στους λέβητες δεν είμαι ... αλλά ακούω και μαθαίνω διάφορα.

Γιατί δεν κάνεις κάτι καλύτερο? παράτα τους χρονοδιακόπτες και κάνε το εξής
Άλλαξε τα σώματα με μεγαλύτερα και κρυφά .... μεταξύ μας :001_tt2: .... και άσε τους υπόλοιπους να νομίζουν ότι αυτό το καθεστώς με την ωρομέτρηση είναι και δίκαιο ... που εγώ τουλάχιστον το θεωρώ μεγάλη χαζομάρα και η πιο ηλίθια πατέντα που εφαρμόστηκε ποτέ.

cv00305
21-02-13, 18:04
Κώστα συγνώμη αλλά δεν είχα καταλάβει καλά (νόμιζα σε μονοκατοικία αυτόνομα) ..
Ειδικός όπως ανέφερα παραπάνω στους λέβητες δεν είμαι ... αλλά ακούω και μαθαίνω διάφορα.

Γιατί δεν κάνεις κάτι καλύτερο? παράτα τους χρονοδιακόπτες και κάνε το εξής
Άλλαξε τα σώματα με μεγαλύτερα και κρυφά .... μεταξύ μας :001_tt2: .... και άσε τους υπόλοιπους να νομίζουν ότι αυτό το καθεστώς με την ωρομέτρηση είναι και δίκαιο ... που εγώ τουλάχιστον το θεωρώ μεγάλη χαζομάρα και η πιο ηλίθια πατέντα που εφαρμόστηκε ποτέ.
Εάν ήθελα να κλέψω θα μπορούσα με πολλούς τρόπους και χώρις να με πάρουν χαμπάρι ποτέ. Αλλά πρώτον δεν επιδιώκω τσάμπα θέρμανση και δεύτερον το κάνω μόνο και μόνο επειδή σαν ενοικιαστής δεν ακούγεται ποτέ η γνώμη μου στις συνελεύσεις όπου εδω και καιρό λέω να εφαρμόσουμε θερμιδομέτρηση και συνεχίζω να πληρώνω πάγια και ακριβά τις λίγες ώρες που θέλω να θερμάνω το διαμέρισμά μου.


Φίλε από οτι κατάλαβα έσύ θέλεις να κάνεις κάτι σαν το λεγόμενο PCM (παρομιάζοντας το ρεύμα με το ζεστό νερο και το φορτίο0 σου με το καλοριφέρ) όμως ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό ότι ο λέβητας για να πιασει μια θερμοκρασία θέλει αρκετή ωρα ωστε να ζεστάνει το νερό άρα τα 4 λεπτά δεν είναι και μεγάλος χρόνος.Κάτι ακόμη σημαντικό είναι αν η ηλεκτροβάνα σου κελινει και ανοι΄γει κάθε τόσο σε λίγους μήνες θα την πάρεις στα χέρια. Η πραγματική οικονομία δεν γίνεται με κανέμα τέτιοι τοπο αλλα με κλασικούς οπως μόνωση , χαμηλότερη θερμοκρασία στον θερμοστάτη μην αφήνεις για πολύ ώρα τα παράθυρα και τις πόρτες ανοικτά κτλ.
Κάνε τον κόπο να διαβάζεις λίγο καλύτερα τα δεδομένα που παραθέτω πριν βιαστείς να γράψεις. Ο λέβητας είναι ΠΑΝΤΑ ανοιχτός. Εγώ με το που ανοίγω τη θέρμανση παίρνω ζεστό νερό. 'Οσο για την ηλεκτροβάνα θα ανοίγει 5 φορές την ώρα άρα και μέρα αριθμός πολυ μικρός (διαμερίσματα με σταθερό θερμοστάτη όλη τη μέρα αυτοματίζουν πολύ περισσότερες φορές) και τέλος μόνωση σε διαμέρισμα πολυκατοικίας δύσκολο πόσο μάλλον εάν είσαι και ενοικιαστής