PDA

Επιστροφή στο Forum : PMW για dc motor



peiperakos
24-02-13, 19:21
Καλησπέρα σε όλους.. Έχω κάνει το εξής κύκλωμα http://www.talkingelectronics.com/projects/50%20-%20555%20Circuits/images/PWM-Controller.gif
Άλλα όταν μεταβάλλω το ποτεσιομετρο η ταχύτητα περιστροφής παραμένει η ίδια και είναι η μέγιστη αφού όταν του δίνω 12V απ' ευθείας γυρίζει με την ίδια ταχύτητα.
Σαν μοτερ έχω βάλει 1 Fanspeed από υπολογιστή.
Έχω ελέγξει πολλές φορές το κυκλωμα.. Το έχω ακολουθήσει πιστά με τη μονη διαφορα ότι ο πυκνωτης στο ποδαρακι 5 του ολοκληρωμενου δεν είναι 100n αλλά 10n. Γνωρίζει κανείς τη μπορεί να φταίει;

Magneto
24-02-13, 19:47
Τα μοτερ η/υ ειναι μοτερ dc αλλα εχουν κυκλωμα ελεγχου εσωτερικα και δεν ρυθμιζονται σε ολο το ευρος.
Να βαλεις μια λαμπα 12V και να δεις εαν μεταβαλει την φωτεινοτητα.

Ακομα εαν βαλεις στην θεση G και την γειωση ενα μεγαφωνακι θα διαπιστωσεις με ηχητικο τροπο εαν το κυκλωμα σου λειτουργει.
Εαν δεν ακους βομβο στο μεγαφωνακι εχεις προβλημα στο κυκλωμα ή καποιο κακο εξαρτημα.

Λειτουργει και διχως πυκνωτη στο 5

gsouf
24-02-13, 20:00
Φίλε μου προφανώς δεν σβήνει ποτέ το mosfet για αυτό στο κάνει δοκίμασε να βάλεις μια αντίσταση 10kΩ ανάμεσα στο G και στα 0V !!!

peiperakos
24-02-13, 20:00
έβαλα λάμπα και αφτί ανάβει στο μέγιστο φωτισμό χωρίς να μεταβάλετε... έβαλα και το μεγαφωνακι και κάνει ένα τσικ όταν περνει τροφοδοσία και μετά τίποτα ...τι μπορεί να φταίει ?

Magneto
24-02-13, 20:05
Αφου δεν θελεις να κανεις αυτο που γραφω στο #2 τοτε ειναι το κυκλωμα κακοφτιαγμενο και τα υλικα τσιπ ή μοσφετ κακα.
Ξαναφτιαξε το

gsouf
24-02-13, 20:08
με το μεγαφωνάκι στη θέση του G (όπως έιπε και ο Magneto) θα κάνεις δουλεία αλλιώς με παλμογράφο!

τροφοδοσία στο τσιπ έχεις δώσει κανονικά?

peiperakos
24-02-13, 20:13
φιλε magneto όπως είπα πιο πανω έκανα και τα 2 που μου είπες και διαπίστωσα βλαβη στο #4. το κυκλωμα το εχω κανει ελεγχο και δεν βρισκω το λαθος..το μοσφετ το εχω αλλαξει ηδη μια φορα ..δεν ξερω τι αλλο να κανω...


εκανα και αυτο που ειπε ο φιλος ο gsouf εβαλα την 10κ και παλι η κατασταση παραμενη ιδια..

peiperakos
24-02-13, 20:38
Και κάτι ακόμα που μόλις ανακάλυψα ! Όταν βαζω το μεγαφωνακι το τσίπ αρχίζει να ζεματάει.. Τι μπορεί να φταιει;;

Magneto
24-02-13, 21:05
Και κάτι ακόμα που μόλις ανακάλυψα ! Όταν βαζω το μεγαφωνακι το τσίπ αρχίζει να ζεματάει.. Τι μπορεί να φταιει;;

Ειναι πολλες οι πιθανοτητες να ειναι καμμενο το 555.
Εαν το εχεις φτιαξει σωστα και το τροφοδοτεις σωστα και δεν ακους τιποτα σε μεγαφωνακι (που λειτουργει)
τοτε το 555 ειναι κακο.

Βοηθα πολυ να δοκιμαζουμε τα κυκλωματα πριν ολοκληρωσουμε την κατασκευη, επανω σε bradboard.
Ακομα βαζουμε βασεις για ευκολη αλλαγη των τσιπ
και μια διοδο στο θετικο της τροφοδοσιας για να μην καει απο λαθεμενη πολικοτητας τροφοδοσια.

Υπαρχει και ενα θεμα στις παρουσιασεις κατασκευων για PWM πιο προχωρημενο

peiperakos
24-02-13, 21:14
και όμως κουραστικά να κοιτάω αφτο που έφτιαξα και δεν βρίσκω που είμαι λάθος.. εχω βάλει βάση και εχω αλαξει και το τσιπ και ζεμάτισε και το δεύτερο με το μεγαφωνική που ειναι καλο μολισ το μετρισα :) ...

Magneto
24-02-13, 21:19
Ε καλα ρε αγορι, μην σκας, κανε το ξανα απο την αρχη αυριο.
Για να κανεις ενα τετοιο PWM επανω σε bradboard, εγω το κανω σε 2 λεπτα, εσυ να το κανεις σε 5 λεπτα χαλαρα...

kotsos___
24-02-13, 21:43
το μεγαφωνάκι που το κοπανάς κατευθείαν στην έξοδο πόσο είναι 8? 16ωμ??
μπορεί να δώσει τόσο ρευμα το 555?
αντισταση έβαλες ανάμεσα? γι αυτό ζεματάει το 555..
ελενξε αν εχεις βάλει σωστά τα διοδάκια, αλλιώς φταίει το 555

mihalas2
24-02-13, 22:33
βασικα τσεκαρισε αν ανοιγει και κλεινει σωστα το μοσφετ

αποσυνδεσετο απο την αντισταση στο G και πιασε το G με το ενα δακτυλο.... με το αλλο δακτυλο πιασε το πλην της τροφοδοσιας

το μοσφετ πρεπει να μην δινει εξοδο !!!

κανε το ιδιο αλλα τωρα πιασε το συν της τροφοδοσιας

το μοσφετ πρεπει να σου δωσει εξοδο !!!

με αυτον τον τροπο εξασφαλισες οτι το μοσφετ δουλευει κανονικα.

αρα ασχολησου με το 555...

το σχεδιο του κυκλωματος δουλευει κανονικα ,
εγω το εχω φτασει μεχρι 40 Α με 8 τεμαχια IRFZ44N

peiperakos
24-02-13, 22:42
Γεια σου Κωστα! Το μεγαφωνάκι το εβαζα μετά τηνν αντίσταση που έχει δίπλα (47Ω) και το μεγαφωνάκι ήταν 8Ω - 0,2 Watt. Το κυκλωμα σε σχέση με τη συνδεσμολογία του είναι σωστό. Το έχω ελεγξει πολλές φορές. Ολοκληρωμένα εχω αλλάξει 2 και κάνουν το ίδιο πραγμα. Δεν βγάζω άκρη!! Εσείς το κύκλωμα το βλεπετε καλο σωστά;

peiperakos
24-02-13, 22:50
Μιχαλη μόλις δοκιμασα αυτό που μου ειπες και το μοσφετ δείχνει να λειτουργεί για πρωτη φορα εστω και με το δάχτυλο!! Τουλαχιστον αυτο δουλευει!! Τωρα τι γκαφα μπορει να εχω κανει και το 555 να μην δουλευει;;

kotsos___
24-02-13, 23:07
αν δεν είναι καμένο το 555, σιγουρέψου οτι εχεις βάλει τα διοδάκια με την σωστή φορά..

kotsos___
24-02-13, 23:10
το 555 έχει μέγιστο ρεύμα εξόδου 200mA.. εσύ με τα 55 ωμ που έχεις σύνολο, ζητάς 220mA

peiperakos
24-02-13, 23:20
Τα έχω βάλει με τη σωστή φορά, το ένα είναι ανάποδα από το αλλο.. δοκίμασα 3 ου εχω εδώ στο σπίτι.. τι να πω.. εκτος αν είναι και τα 3 καμένα..

kotsos___
24-02-13, 23:23
http://www.kpsec.freeuk.com/images/555ast2.gif δοκίμασε αυτή την συνδεσμολογία..

ΝΙΚ7
24-02-13, 23:23
Δεν ξέρω κατά πόσο έχει βάση αυτό που θα πω ( μικρή εμπειρία έχω) αλλά μήπως έχεις βάλει πολύ κοντά τα εξαρτήματα (αντιστάσεις, πυκνωτές κλπ); Είχα φάει και γω σκάλωμα με ένα κύκλωμα 555 που το είχα κάνει πάνω σε διάτρητη πλακέτα (αυτή που έχει σε σειρά λωρίδες με χαλκό). Είχα τσεκάρει το κύκλωμα 100 φορές, είχα αλλάξει τόσα 555 και πάλι το κύκλωμα έκανε ότι ήθελε… το έκανα σε breadboard και όλα καλά, οπότε λέω κάτι γίνεται με την πλακέτα. Έτσι το ξαναέφτιαξα βάζοντας τα εξαρτήματα πιο μακριά μεταξύ τους και όλα δούλεψαν ρολόι! Πριν τα είχα πολύ κοντά γιατί έπρεπε να το χωρέσω σε περιορισμένο χώρο.

iRobot
24-02-13, 23:24
Βασικά αντί για τον 555 γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις μια Η - Bridge; Είναι εξίσου εύκολη σαν κύκλωμα. Εγώ στην πτυχιακή μου που είχα κάνει έναν tracker και είχα χρησιμοποιήσει και εγώ ένα 12V DC motor το είχα κάνει με Η - Bridge και ήταν και εύκολο και αξιόπιστο.

peiperakos
24-02-13, 23:41
Δημήτρη δεν γνωρίζω τι είναι "Η - Bridge". Έχεις μήπως κάποιο κύκλωμα; Θα με βοηθούσε πολύ πιστεύω!

peiperakos
24-02-13, 23:48
κωστα τι διαφορά εχει το σχέδιο που μου έβαλες ότι χρησιμοποιεί μονό την μια δίοδο ?

xampos
24-02-13, 23:49
Μήπως βάζεις το 555 ανάποδα;

kotsos___
24-02-13, 23:50
κωστα τι διαφορά εχει το σχέδιο που μου έβαλες ότι χρησιμοποιεί μονό την μια δίοδο ?



την ίδια δουλειά κάνει..


πως ρυθμίζεις στροφές με Η bridge?

iRobot
24-02-13, 23:51
Αν κάνεις ένα search στο google θα σου βγάλει πολλές παραλλαγές της Η - Βridge. Εγώ χρησιμοποίησα την παρακάτω.41678
Το συγκεκριμένο βέβαια είναι για σύνδεση με μικροελεγκτή. Εσύ θες να κινείται και προς τις 2 κατευθύνσεις το μοτέρ;

peiperakos
24-02-13, 23:57
παιδιά σας ευχαριστώ όλους παρά πολύ... έχω κάνει χοντρι πατατα..δεν πήρα καλα την αριθμηση του 555 τα ποδαράκια 1234 τα εχω καλα! αλλα δεν ειχα προσεξει οτι το 5678 ξεκινάνε από κάτω προς τα πάνω ...

kotsos___
25-02-13, 00:04
παιδιά σας ευχαριστώ όλους παρά πολύ... έχω κάνει χοντρι πατατα..δεν πήρα καλα την αριθμηση του 555 τα ποδαράκια 1234 τα εχω καλα! αλλα δεν ειχα προσεξει οτι το 5678 ξεκινάνε από κάτω προς τα πάνω ...αρα νικητής ο χάμπος:001_tt2: