PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση ηλεκτρικων παραθυρων



Antonis33
26-02-13, 18:19
καλησπερα παιδια.
πηρα ενα αμαξι οπου η εκδοση του δεν εχει ηλεκτρικα παραθυρα,βρηκα απο ενα αλλο αμαξι το ιδιο μοντελο ολο το συστημα γρυλους και κουμπακια,παντα μιλαμε για τα 2 μπροστα παραθυρα.
λιγο πολυ απο ηλεκτρονικα και συνδεσεις καλα τα παω αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν ξερω απο που πρεπει να παρω ρευμα για τα μοτερ και γενικα πως θα γινει η συνδεση 12v μοτερ-κουμπια.καποιος που να ξερει η εστω καποιο αναλυτικο λινκ στα Ελληνικα?
ευχαριστω!

vasilllis
26-02-13, 19:22
Χωρις να λες πιο αμαξι δυσκολα.
Επισης καποιος που να ξερει επισης δυσκολο.ακομα και ο ηλεκτρολογος ψαχνωντας θα παει.
Οποτρ ξεκινα απο αυτονν
Αν παλο επιμενεις ταση θα παρεις απο την ασφαλειοθηκη.αφου υπαρχει εργοστασιακο μοντελο με παραθυρα ,θα υπαρχει και θεση για ασφαλεια και συνδεση του καλωδιου σου.

Antonis33
26-02-13, 19:36
βρηκα αυτο το σχεδιο αλλα δεν βγαζω και πολυ ακρη..http://www.prolift.gr/%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%C E%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CF%83%CF%85%CE %BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD_.html

nikolaras
26-02-13, 20:47
βρηκα αυτο το σχεδιο αλλα δεν βγαζω και πολυ ακρη..http://www.prolift.gr/%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%C E%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CF%83%CF%85%CE %BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD_.html

Αυτό είναι universal μηχανισμός, πρέπει να γράψεις πολύ συγκεκριμένα πράγματα για να σε βοηθήσει κάποιος, το κάθε αυτοκίνητο έχει διαφορετικά καλώδια.

Antonis33
26-02-13, 21:41
το αυτοκινητο ειναι το vw polo 2000 μοντελο και τα ηλεκτρικα που βρηκα ειναι απο το προηγουμενο μοντελο του 1998 αλλα ειναι ιδια αυτοκινητα στην ουσια.
επισης θα παρω και της ηλεκτρικες κλειδαριες που δεν εχει εμενα αλλα αυτο θα γινει μετα που περαστουν τα ηλεκτρικα παραθυρα.

panos1601
26-02-13, 22:58
Απ΄ ότι κατάλαβα έχεις τα ηλ. παράθυρα και τις κλειδαριές και θες να τα βάλεις στο δικό σου. Επειδή είναι δύσκολο να βγάλεις και την καλωδίωση που έχει το αυτοκίνητο που τα είχε αυτά, καλό θα ήταν να πάς σε κάποιο μαγαζί, συνήθως τα car studio ή ηλεκτρολόγοι αυτοκινήτων ασχολούνται με αυτά να σου φτιάξουν τα πρόσθετα καλώδια και να σου τα εγκαταστήσουν.
Κρατάω μία επιφύλαξη γιατί δεν θυμάμαι αν του Polo οι κλειδαριές είναι ηλεκτρομαγνητικές ή με υποπίεση αέρα οπότε θα χρειαστείς και το κομπρεσσερ.
Σου προτείνω πάντως να τα εγκαταστήσεις όλα μαζί, μια φορά.

Antonis33
26-02-13, 23:28
σωστα μαλλον πρεπει να γινουν και τα 2 μαζι αφου θα βγαλω πλαινα πορτων και κονσολα.υπαρχει περιπτωση να ειναι με αερα?δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοια κλειδαρια.εδω βρηκα μια φωτο και λεει εγκεφαλος κεντρικου κλειδωματος και ειναι απο το μοντελο που εχω βρει http://www.car.gr/parts/view/3253986/
επισης ειδα και κατι τετοιο σε after market ηλεκτρικο συστημα που εχει οδηγιες και ισως τα φτιαξω εγω,δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλα βεβαια. http://www.savelb2b.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=566&category_id=77&option=com_virtuemart&Itemid=167

takisegio
26-02-13, 23:35
στη θεση σου εφοσον προκειται για ιδια αυτοκινητα θα ξηλωνα και την καλωδιωση-μετα θελει μερακι και υπομονη για εργοστασιακο αποτελεσμα.αν ησουν απο Αχαια θα σε βοηθουσα.το εχω κανει σε 2 φιλους.αρκει να υπαρχει ορεξη.κλειδαριες και παραθυρα πανε πακετο στο πολο(εφοσον δουλευουν με ρευμα ακι οχι με αερα)

george Mp
26-02-13, 23:37
Αν μπορεις να βρεις ηλεκτρολογο που δουλευει αυτα τα αυτοκινητα ειναι ισως προτιμοτερο απο το να γεμισεις το αυτοκινητο με καλωδια αν και η συνδεσμολογια ειναι απλη, στην ουσια θα πρεπει να βρεις τις επαφες των διακοπτων και απο καλωδια θελει μεσω μιας ασφαλειας 25-30Α ρευμα απο διακοπτη, ρευμα απο τον διακοπτη των φωτων πορειας και δυο καλωδια απο τη μια πορτα στην αλλη, τωρα οι κλειδαριες αν ειναι με υποπιεση οπως εγραψε και ο Πανος, που μαλλον ετσι ειναι, τα πραματα δυσκολευουν γιατι πρεπει να περαστουν εκτος του κομπρεσερ και των κλειδαριων και σωληνακια απο τις πορτες στην καμπινα του αυτοκινητου και εκει ο ηλεκτρολογος θα πρεπει να γνωριζει πολυ καλα το αυτοκινητο για να γινει ''καθαρη'' δουλεια και αξιοπιστη.

george Mp
26-02-13, 23:46
Οι κλειδαριες που δειχνει το σαιτ δεν ειναι VW, το τηλεχειρηστηριο ειναι αντιγραφη οπτικα μονο, οι κλειδαριες ειναι universal, ενω το κατω σαιτ δειχνει μονο το κομπρεσερ του αερα.

Antonis33
27-02-13, 00:10
αν ειναι με κομπρεσερ προτιμο να μην τα βαλω θα μου παρουν ενα καρο χρηματα,δλδ με τα 70 που κανει ολο το συστημα και με τηλεχειρισμο να το περασω ο ιδιος,τοσο θα θελει και ο μαστορας εργατικα να βαλει κομπρεσερ + οσο πληρωσω για κομπρεσερ και κλειδαριες.
τα ηλεκτρικα τζαμια σιγουρα θα χρειαστω μαστορα εκτος αν εχει ορεξη καποιος να μου λεει αναλυτικα την διαδικασια :)
βασικα για τα τζαμια θα ανοιξω και τα 2 αυτοκινητα να δω αν μπορω να παρω καλωδιοση οπως ειπε ο takisegio

nikolaras
27-02-13, 08:17
αν ειναι με κομπρεσερ προτιμο να μην τα βαλω θα μου παρουν ενα καρο χρηματα,δλδ με τα 70 που κανει ολο το συστημα και με τηλεχειρισμο να το περασω ο ιδιος,τοσο θα θελει και ο μαστορας εργατικα να βαλει κομπρεσερ + οσο πληρωσω για κομπρεσερ και κλειδαριες.
τα ηλεκτρικα τζαμια σιγουρα θα χρειαστω μαστορα εκτος αν εχει ορεξη καποιος να μου λεει αναλυτικα την διαδικασια :)
βασικα για τα τζαμια θα ανοιξω και τα 2 αυτοκινητα να δω αν μπορω να παρω καλωδιοση οπως ειπε ο takisegio

Κάνε μια εγγραφή εδώ και πιστεύω να λύσεις το πρόβλημά σου : http://www.vwpoloclub.gr/forum/index.php

Antonis33
27-02-13, 08:47
Κάνε μια εγγραφή εδώ και πιστεύω να λύσεις το πρόβλημά σου : http://www.vwpoloclub.gr/forum/index.php

ευχαριστω φιλε αλλα το φορουμ αυτο ειναι λιγο νεκρο,εκανα μια απλη ερωτησει και απαντησει εγινε μετα απο μερες,

Antonis33
02-03-13, 22:05
παιδες μου ειπε αναλυτικα ενας ηλεκτρολογος αυτοκινητων την συνδεσμολογια,ειναι οπως την περιγραφη ο george Mp (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=59389).
το θεμα ειναι οτι μου ειπε να παρω απο μια 25αρα ασφαλεια ρευμα,εγω ανοιξα την ασφαλειοθηκη αλλα σε καθε ασφαλεια απο πισω υπαρχουν 2 καλωδια,ποιο πρεπει να κοψω για να παρω ρευμα??
επιδει δεν ημουν σιγουρος εκανα το εξεις,πηρα ρευμα απο τον διακοπτη που υπαρχει στην κονσολα και αναβει της πισω αντιστασης του τζαμιου.ολα σωστα εγιναν αλλα σαν να μην εχει δυναμη το ρευμα ακομα και με αναμενη την μηχανη και αργουν αρκετα να ανεβουν τα παραθυρα...
πριν τα κανω ολα αυτα ειχα δοκιμαση με μια μπαταρια 12,6 volt και εδωσα κατευθειαν ρευμα στου γρυλους και τα παραθυρα ανεβεναν γρηγορα.
δωστε τα φωτα σας παιδες δεν εχω παραθυρα!!!!

george Mp
02-03-13, 22:19
Ρευμα μπορεις να παρεις απο τον διακοπτη με το κλειδι απο τα χοντρα καλωδια μεσω ασφαλειας ή να βαλεις ενα ρελε που θα παιρνει απο την παροχη που ερχεται απο την μπαταρια πισω απο την ασφαλειοθηκη παλι μεσω ασφαλειας και να οπλιζει με το ανοιγμα του διακοπτη. Αντιστοιχα και το σωμα θα πρεπει να ειναι απο αναμονη του αυτοκινητου με παξιμαδι Μ6 που εχουν τα VW.Εννοηται οτι η διατομη των καλωδιον ειναι τουλαχιστον 2.5αρι.

Antonis33
02-03-13, 22:30
το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να κανω και πολλα στην ασφαλειοθηκη γιατι πρεπει να ξυλωσω ολο το ταμπλο,ειναι ζορικα τα πραγματα.
εαν παρω ρευμα απο την ασφαλειοθηκη πρεπει να κοψω ενα καλωδιο απο τα δυο που εχει η καθε ασφαλεια?
αυτο που εκανα και πηρα ρευμα απο της αντιστασης του πισω τζαμιου ηταν ακυρω?βασικα για την δοκιμη καταργησα την πισω αντισταση και πηρα απο το ρευμα της το κοκκινο για 12βολτ,το μαυρο για σωμα και το μπλε και εδωσα φωτα στα κουμπια μιας και ο διακοπτης της πισω αντιστασης αναβε μολις ανοιγα τα φωτα.

george Mp
02-03-13, 22:40
Πρεπει να προσεξεις να μην δωσεις ρευμα απο τον διακοπτη των φωτων στα παραθυρα αλλα απο χοντρη παροχη, απο τον διακοπτη των φωτων πορειας θα δωσεις μονο στους διακοπτες των παραθυρων για να αναβει ο φωτισμος οταν αναβεις τα φωτα, αν εχεις και το αλλο αυτοκινητο που ξηλωσες τα παραθυρα μπορεις να δεις που καταληγουν τα καλωδια, εισαι και μακρια να ησουν Αθηνα να σου τα εφτιαχνα.

Antonis33
02-03-13, 23:00
το αυτοκινητο που τα ξηλωσα το εχω (εως την Δευτερα) και προσπαθησα να βρω που πανε αλλα φτανουν μεχρι πισω απο τα κοντερ και εκει ειναι πλεξουδα τυλιγμενη.
απο της ασφαλειες πως μπορω να τεσταρω πιο καλωδια να παρω ρευμα που εχει 2 καθε ασφαλεια?αν βγαλω την σφαλεια και βαλω το πολυμετρο πρωτα στο ενα μετα στο αλλο και κανω σωμα στο αμαξι δεν θα μου δειξει πιο φερνει ρευμα?

κατι αλλο,αν παρω ρευμα απο τον αναπτηρα? που ειναι ευκολο γιατι ειναι δυπλα στους διακοπτες?

george Mp
02-03-13, 23:12
Δεν εχει τοσο μεγαλη παροχη ο αναπτηρας, το πιο ευκολο ειναι να παρεις απο τον κεντρικο διακοπτη της μιζας να βρεις με ενα δοκιμαστικο με λαμπακι ποιο φερνει ρευμα με ανοιγμα διακοπτη και να παρεις μεσω μιας ασφαλειας απο κει.Απο τον αναπτηρα μπορεις να παρεις για το φωτισμο των διακοπτων απο το λαμπακι του.

johnnkast
02-03-13, 23:15
ψαξε πισω απο την ασφαλειοθηκη....δεν ειναι και τραγικα τα πραματα....εχει κολπο με δυο πλαστικους γαντζους κι ελευθερωνεται.....Βρες ενα μαυρο χοντρο καλωδιο γυρω στα 2mm....τεσταρισε το με το δοκιμαστικο για +15 (δηλ. με ανοιχτο διακοπτη να δινει τα 12).....και τραβα απο 'κει την ασφαλεια

edit...
Τα polo αν δεν απατωμαι εχουν ετοιμες παροχες με μπουλονια κατω απο την ασφαλειοθηκη

vasilllis
02-03-13, 23:17
το αυτοκινητο που τα ξηλωσα το εχω (εως την Δευτερα) και προσπαθησα να βρω που πανε αλλα φτανουν μεχρι πισω απο τα κοντερ και εκει ειναι πλεξουδα τυλιγμενη.
απο της ασφαλειες πως μπορω να τεσταρω πιο καλωδια να παρω ρευμα που εχει 2 καθε ασφαλεια?αν βγαλω την σφαλεια και βαλω το πολυμετρο πρωτα στο ενα μετα στο αλλο και κανω σωμα στο αμαξι δεν θα μου δειξει πιο φερνει ρευμα?

κατι αλλο,αν παρω ρευμα απο τον αναπτηρα? που ειναι ευκολο γιατι ειναι δυπλα στους διακοπτες?

Yπαρχει περιπτωση να θυμαται κανεις ποσα Α ασφαλεια εχει καθε καταναλωση στο πολο?
δες τα παραθυρα τι ασφαλεια ειχαν και τραβα μια νεα γραμμη απο την μπαταρια ή απο το κεντρικο ρελε,αν εχει και θες να δουλευει μονο οσο εχεις κλειδι.Απο την αντισταση που πηρες οταν δουλευει και κουνησεις καποιο παραθυρο θα καψει ασφαλεια.\
Κοιτα ετσι οπως ειπες βγαζοντας δηλαδη την ασφαλεια.

Antonis33
02-03-13, 23:32
θυμαμαι της ασφαλειες και η πιο πολλες ηταν 10-15Α ειχε και λιγες 20αρες και 25αρες.να δοκιμασω την πιο μεγαλη?η μια 25αρα παντως ηταν του βεντιλατερ.εχει μια καρτα και διχνει που παει η καθε μια.

vasilllis
03-03-13, 12:43
θυμαμαι της ασφαλειες και η πιο πολλες ηταν 10-15Α ειχε και λιγες 20αρες και 25αρες.να δοκιμασω την πιο μεγαλη?η μια 25αρα παντως ηταν του βεντιλατερ.εχει μια καρτα και διχνει που παει η καθε μια.
δες να σε καλυπτει η διατομη ,δες ποσο τραβανε τα παραθυρα και τοτε συνδεσε τα.

Antonis33
03-03-13, 16:43
παιδες η δουλεια εγινε αλλα λιγο ανορθοδοξα.
προσπαθησα να βγαλω το κουτι με της ασφαλειες αλλα ταλαιπωρηθηκα και δουλεια δεν εκανα.τελικα λογο που θα εβαζα τα κουμπια στην κονσολα κοιταξα να παρω ρευμα απο εκει γυρω.καταργησα εντελος τον αναπτηρα και πηρα απο εκει,τα τζαμια δουλευουν πολυ καλα τωρα αλλα εχω 2 θεματακια...

* τα τζαμια εχουν ρευμα ακομα και χωρις το κλειδι γυρισμενο,ασφαλεια εχω για τυχον βραχυκυκλωμα αλλα υπαρχει περιπτωση να ξεφορτιση η μπαταρια ετσι?
* ενω τα δοκιμασα και ηταν ολα οκ σε μια φαση πατησα και τα δυο μαζι να κλεισουν,το ενα τερματισε και συνεχησα να παταω και τα 2 κουμπια,μολις τερματισε και τα αλλο εκαψε την ασφαλεια 20Α,τωρα εβαλα μια 25Α αλλα δεν το ξαναδοκιμασα γιατι βρεχει και δεν εχω αλλη ασφαλεια ρεζερβα.να του βαλω μια μεγαλυτερη απο 25Α?ποσα Α βαζουν συνηθως στα ηλεκτρικα παραθυρα?

george Mp
03-03-13, 17:03
Πριν βαλεις πιο μεγαλη ασφαλεια πρεπει να δεις το καλωδιο αν αντεχει πιο μεγαλη, προς το παρον μην πατας και τα δυο παραθυρα ταυτοχρονα να ανεβουν.

Antonis33
03-03-13, 17:56
Πριν βαλεις πιο μεγαλη ασφαλεια πρεπει να δεις το καλωδιο αν αντεχει πιο μεγαλη, προς το παρον μην πατας και τα δυο παραθυρα ταυτοχρονα να ανεβουν.

το καλωδιο 12v του αναπτηρα διχνει αρκετα χοντρο πιστευω θα αντεξει,εχει το ιδιο παχος με το καλωδιο 12v της καλωδιωσης των κουμπιων που πηρα απο το αλλο αμαξι.
εβαλα στης εικονες google "fuse power windows" και η πιο πολλες φωτο διχνουν ασφαλειες 25Α,μερικες ειδιχναν και 30Α.
να δοκιμασω την 25Α που εβαλα να την ζορισω λιγο και αν καει να βαλω 30Α?το θεμα ειναι οτι εγω το ξερω και δεν θα τα παταω και τα 2 μαζι αλλα μπορει ο συνοδηγος να τα πατησει μαζι.βασικα η ασφαλεια καηκε οταν τερματισαν και τα 2 παραθυρα μαζι οπου ζοριζονται και τα μοτερ.

vasilllis
03-03-13, 19:17
Μετρα με ενα αμπερομετρο ποσο τραβαει το ενα στο δουλεμα και στο τερμα και κρινε.
Θα προτεινα να μην μεγαλωσεις την ασφαλεια και αφησεις την ιδια διατομη.τραβα καινουργια γραμμη.νομιζω στον χωρο του κινητηρα υπαρχει ρελε που ενεργοποιηται με το κλειδι και ειναι μεγαλης ισχυος .ας επιβεβαιωσει καποιος .

Antonis33
04-03-13, 15:44
παιδες νεα δοκιμη σημερα.
το πρωι η μπαταρια ηταν οκ δεν ξερω βεβαια αν το αφησω μερες τι θα γινει αλλα πιστευω δεν υπαρχει καταναλωση αφου δεν δουλευουν τα μοτερ,θα διξει.
πηρα ρεζερβα ασφαλειες και αφου της ειχα,δοκιμασα και τα 2 μαζι να τερματισουν με 25Α και δεν την εκαψε.το εκανα 2-3 φορες και παλι οκ.καλου κακου του εβαλα μια 30Α και το αφησα ετσι.
το πιο σωστο αυτο που ειπε ο vasilimertzani (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734) να μετρησω την καταναλωση αλλα ειναι βαβουρα να ξυλωνω πορτες,θα το αφησω ετσι και αν μυρισω καμενω θα της ανοιξω.
:001_rolleyes: