PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτιστικό ασφαλείας με LED



George74
27-02-13, 10:10
Καλημέρα σε όλους σας. Θα ήθελα να δει κάποιος το παρακάτω κύκλωμα και να μου πει γιατί δεν λειτουργεί. Πρόκειται για ένα φως ασφαλείας που θα ανάβει όταν κοπεί το ρεύμα, αλλά χωρίς επαναφορτιζόμενη μπαταρία (με κανονική 9βολτη τετράγωνη). Τα LEDs είναι αναμμένα συνέχεια άσχετα με το αν κόβω το ρεύμα ή όχι (βγάζοντας το φις από τη μπρίζα). Να σας πω ότι το αρχικό σχέδιο είχε άλλα υλικά (π.χ. επαναφορτιζόμενη μπαταρία 9V, πυκνωτή 1μF/400V και 1 zener 12V/1W), αλλά με μερικές ερωτήσεις που έκανα στον κατασκευαστή του κυκλώματος μου πρότεινε να το κάνω έτσι. Μήπως μπορεί κάποιος να βρει το πρόβλημα που υπάρχει στο κύκλωμά; Ευχαριστώ.


41716

agis68
27-02-13, 11:54
στο κύκλωμα δεν βλέπω πουθενα ενα διακόπτη...βαλε ενα swicth και ίσως 2 ενα για το 220 και ενα για την μπαταρία μπορει να κανω και λάθος αλλά ενας διακόπτης πάντα κανει δουλεια.....

George74
27-02-13, 14:07
Δεν ξέρω καλά, αλλά νομίζω ότι δεν είναι θέμα διακόπτη στο παρόν κύκλωμα. Χρειάζεται να μελετηθεί από άποψη τιμών υλικών πιστεύω.

maouna
27-02-13, 14:45
σιγα μην ειναι αυτος ο κατασκευαστης σου που σου ειπε τις αλλαγες.....R1 και D2 δεν οφελουν σε κατι οπως ειναι. το λαθος ειναι σε ολο το κυκλωμα πριν το C2 λαθος τιμες και λαθος κυκλωμα δημιουργιας dc τασης.

George74
28-02-13, 09:14
Όταν εννοώ κατασκευαστής είναι κάποιος σε blog μην νομίζεις ότι είναι και Ο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ. ok; Που θες να ξέρω εγώ τι είναι αυτός. Και έκανα τις ερωτήσεις σαν anonymous. Μην βγάζεις αμέσως συμπεράσματα και αρπάζεσαι... Το αρχικό κύκλωμα είναι στο: http://homemadecircuitsandschematics.blogspot.in/2011/12/automatic-white-led-emergency-light.html. Πιο κάτω θα δεις και τις ερωταπαντήσεις που έχουμε κάνει και καταλήγουμε σε αυτό που σας έδειξα φίλε μου Πάνο.

George74
28-02-13, 19:14
Και να συμπληρώσω σε αυτά που είπα, η αντίσταση του 1ΜΩ είναι εκεί για να αποφορτίζει τον κύριο πυκνωτή, ο οποίος "κατεβάζει" τα 220 ~ και η zener είναι η μία εκ των τριών που αντικαθιστά τη zener 12V/1W που είχε το αρχικό κύκλωμα... Θα παρακαλέσω τους φίλους που δεν έχουν ασχοληθεί με αυτού του είδους τις κατασκευές να μη μου προτείνουν λύσεις χωρίς να το γνωρίζουν πολύ καλά, διότι το κύκλωμα αυτό υπόκειται στην τάση του δικτύου της ΔΕΗ και είναι επικίνδυνο να δοκιμάζω διάφορα. Ας ασχοληθούνε με άλλα θέματα άλλου είδους. Ευχαριστώ πολύ.

Magneto
28-02-13, 19:47
κοιταξα ενα λεπτο το κυκλωμα και καταλαβα πως ειναι ενας φορτιστης μπαταριας απο το δικτυο διχως μ/τ.
Δηλαδη ανορθωνει με ζενερ στα 12V, με ημιανορθωση το τρανζιστορ φορτιζει με παλμο την μπαταρια και αναβουν τα led.
Αυτο και τιποτα αλλο.
Δεν αλλαζει κατασταση οταν δεν ειναι στην πριζα.
Και ναι δεν εχει διακοπτη :ohmy:

picdev
28-02-13, 20:00
αντίσταση στη βάση του τρανζίστορ δεν χρειάζεται?
εγώ θα δοκίμασα με διπλή ανόρθωση.
Μέτρα τη τάση στη βάση του τρανζίστορ

gsmaster
01-03-13, 01:36
Κατ αρχήν βάλε την D1 πρίν τις ζενερ. Δεν υπάρχει λόγος να καταναλώνεις ενέργεια πάνω στις ζένερ άσκοπα.
Βάλε και μια αντίσταση 470-680 Ω σε σειρά με τον πυκνωτή για να μην κάνει τσάφ όταν το βάζεις στην πρίζα.
Την R1 καλά την έχεις εκεί, για να μην σε γαργαλήσουν τα 300V που αποθηκεύει ο πυκνωτής....
Ο πυκνωτής μου φαίνεται μικρός 470pF, βάλε 100nF και μπορείς να τραβήξεις περίπου 10mA, υπέρ-αρκετά για σένα αφού δεν φορτίζεις την μπαταρία απο το δίκτυο.


Για να είσαι κι εσύ ασφαλής, κάνε πρώτα δοκιμές χωρίς 230V δώσε 12V στον C2 και πρέπει να σβήσουν τα led.
Αν αυτό δουλέψει τότε ψάχνεις το κύκλωμα που σου "ρίχνει" τα 230 σε 12... κάνε τα παραπάνω και βλέπουμε.

vasilllis
01-03-13, 08:57
παιδια ,συγνωμη κιολας που επεμβαινω σα ασχετος με τα ηλεκτρονικα.Βλεπω το ενα ακρο του 220 παει αυτουσιο στο πλυν της μπαταριας.Αν αυτο γινει φαση(γυρνωντας την πριζα καποια στιγμη) και ακουμπησει καποιος το πλυν θα τον ψαχνουμε.Κατι δεν λειπει?

George74
01-03-13, 09:28
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Συγγνώμη ο πυκνωτής είναι ο 474. Δηλαδή 0,47μF -> 470 nF. Λάθος δικό μου... Μήπως όπως λες να τον κάνω 100 nF, δηλαδή πιο μικρό; Η αντίσταση των 680 Ω πόσα watt να είναι 1/2 ή 1; Αν μετρήσω την τάση όταν είναι στα 220~ με προσοχή μεταξύ της βάσης του 557 και της γης με πολύμετρο λες να το κάψω το όργανο;


κοιταξα ενα λεπτο το κυκλωμα και καταλαβα πως ειναι ενας φορτιστης μπαταριας απο το δικτυο διχως μ/τ.
Δηλαδη ανορθωνει με ζενερ στα 12V, με ημιανορθωση το τρανζιστορ φορτιζει με παλμο την μπαταρια και αναβουν τα led.
Αυτο και τιποτα αλλο.

Αυτό είναι παραπλήσιο με αυτό που λες απλά όταν υπάρχει η τάση κόβει το τρανζίστορ και όταν κοπεί το ρεύμα με την R2 άγει το τρανζίστορ και ανάβουν τα LEDs. Άρα δουλεύει σαν φωτισμός ασφαλείας, σαν τα φώτα με το EXIT στα μαγαζιά (χωρίς επαναφορτιζόμενη μπαταρία και μετασ/στή -> πολύ μικρό μέγεθος και λιγότερη κατανάλωση).

maouna
01-03-13, 18:30
Και να συμπληρώσω σε αυτά που είπα, η αντίσταση του 1ΜΩ είναι εκεί για να αποφορτίζει τον κύριο πυκνωτή, ο οποίος "κατεβάζει" τα 220 ~ και η zener είναι η μία εκ των τριών που αντικαθιστά τη zener 12V/1W που είχε το αρχικό κύκλωμα... Θα παρακαλέσω τους φίλους που δεν έχουν ασχοληθεί με αυτού του είδους τις κατασκευές να μη μου προτείνουν λύσεις χωρίς να το γνωρίζουν πολύ καλά, διότι το κύκλωμα αυτό υπόκειται στην τάση του δικτύου της ΔΕΗ και είναι επικίνδυνο να δοκιμάζω διάφορα. Ας ασχοληθούνε με άλλα θέματα άλλου είδους. Ευχαριστώ πολύ.

εχεις απόλυτο δίκιο αλλά.. στο σχέδιο που επισυναψες δεν ειναι ξεκάθαρο αν η R1 ειναι παραληλα στον C1 ή σε σειρά με την D2.υπάρχουν και οι κόμβοι που υποδηλώνουν αυτές τις συνδέσεις.
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41716&d=1361951773

George74
02-03-13, 21:27
Συγγνώμη για τις ατέλειες του σχεδίου μου... Θα προσπαθήσω τη Δευτέρα να σας το φτιάξω καλύτερα που το έχω αποθηκευμένο σε άλλο Η/Υ. Πάντως να λάβετε υπόψιν ότι όπου είναι ενωμένο στο σχέδιο έχει και κόμβους... Εκεί που λες είναι συνδεμένο και στις 4 πλευρές σαν σταυρός. Αυτό που ήθελα να σας πω είναι ότι παρατηρώ τα LEDs φωτίζουν και όταν αποσυνδέσω την βάση του Q1.Είναι αυτό σωστό ή το έχω κάψει το τρανζίστορ; Επίσης να σημειώσω ότι η τάση βάσης - συλέκτη του BC557 πρέπει να έχει ανώτερη τιμή -5V. Μήπως δίνω με αυτό το κύκλωμα μεγαλύτερη και καίει αμέσως το τρανζίστορ;

picdev
04-03-13, 00:13
Λοιπόν για να μην άγει το τρανζίστορ θα πρέπει να έχει τάση μεγαλύτερη 11.3volt,
εδώ ίσως είναι οριακό γιατί η δίοδος d1 προκαλεί πτώση τάσης 0.7volt,
οπότε αν έμπαινε μία δίοδος schottky που έχει πτώση τάσης 0.3volt ίσως να έλυνε το πρόβλημα.
Τα λέω σωστά?

George74
04-03-13, 10:37
Καλημέρα παιδιά! Εδώ έχω και το καινούργιο σχεδιάγραμμα όπως σας υποσχέθηκα. Έχω κάνει και κανα δυο μετρήσεις μόνο όμως με την τάση των 9V χωρίς να έχω συνδεμένο το ημικύκλωμα των 220. Από την μπαταρία προς τα led περνάει ρεύμα 40mA και η τάση μεταξύ της βάσης και του αρνητικού πόλου είναι -7,8 V. Είναι αυτές καλές τιμές ή όχι; μήπως πρέπει να αυξηθούν οι αντιστάσεις; Μήπως γνωρίζει κανένας αν είναι σωστό να άγει το τρανζίστορ όταν η βάση είναι εκτός; Να και το καινούργιο σχεδιάγραμμα με την αλλαγή που μου είπατε για τις zener και την 1Ν4007:

41852

picdev
04-03-13, 11:01
αν η μπαταρία έχει 9volt και η zener είναι 12volt δεν θα δουλέψει, έτσι το τρανζίστορ δεν θα μπει στην αποκοπή πότέ.
ή θα βάλεις zener 9volt , ή μπαταρία 12volt

FILMAN
04-03-13, 12:03
Αυτό το πράγμα δεν θα δουλέψει (γιατί; )

picdev
04-03-13, 13:22
Αυτό το πράγμα δεν θα δουλέψει (γιατί; )

δίκιος έχεις FILMAN, αφού η βάση έχει τάση μεγαλύτερη απο τον εκπομπό δεν θα άγει το τρανζίστορ,
τα λέω καλά?

George74
04-03-13, 13:23
Μα αν δεν έχουμε κάλυψη της τάσης της μπαταρίας η οποία είναι -9V ελαττωμένη από την αντίσταση R2 πως θα γίνει θετική η τάση στην βάση του pnp τρανζίστορ ώστε να το αποκόψει; Εγώ σκέφτομαι γιατί άγει το τρανζίστορ και χωρίς να είναι ενωμένη η βάση με την αντίσταση που θα της δώσει την αρνητική τάση να άγει όταν θα έχει κομμένο το ρεύμα. Μήπως το έχει κάψει το κύκλωμα; Θα πάω να αγοράσω πάντως καναδυο BC557 και θα τα δω χωρίς να τα βάλω στο κύκλωμα.

FILMAN
04-03-13, 13:28
Αν ο C2 έχει 12V και η μπαταρία είναι 9V τότε η Vbe του τρανζίστορ θα είναι 12 - 9 = 3V με το + στη βάση και το - στον εκπομπό. Κατά συνέπεια επειδή το τρανζίστορ είναι ΡΝΡ θα είναι στην αποκοπή. Δεν κινδυνεύει από υπερβολική ανάστροφη Vbe εφόσον δέχεται 3V, ενώ αντέχει ως 5V.

Πάντως το τρανζίστορ του φίλου μας είναι προβληματικό εφόσον με τη βάση ασύνδετη πάλι ανάβουν τα LED!

Αλήθεια, αν δώσουμε 220V~ στην είσοδο αυτού του κυκλώματος πόσο ρεύμα θα περάσει;

picdev
04-03-13, 13:42
filman αν δεις πιο πάνω έχει πει πως ο πυκνωτης ειναι λαθος

George74
04-03-13, 13:49
Αυτό πιστεύω και εγώ ότι είναι καμμένο, αλλά τι προκάλεσε το μπιβ; Θα πάω να πάρω σε καναδυο μέρες καινούργια για να ξαναδοκιμάσω. Απλά αν βρίσκαμε το πρόβλημα δεν θα χρειαζόταν να ξανακάψω κι άλλο. Θα βάλω το κύκλωμα στα 220 και θα μετρήσω τι τάση θα έχω πριν τη βάση του τρανζίστορ (χωρίς αυτό) και θα σας πω παιδιά τι θα δω... Επίσης θα πάρω και πιο μικρούς πυκνωτές για να δω τι θα δώσουν. Ξέρω μόνο ότι κάθε 100 nF έχω 7mA για όλο το κύμα και 3,5 mA για το μισό (που έχουμε εδώ). Δεν ξέρω πως να δω την τάση χωρίς να το μετρήσω.

FILMAN
04-03-13, 14:06
filman αν δεις πιο πάνω έχει πει πως ο πυκνωτης ειναι λαθος



Μιλάω για το #15, όπου ο πυκνωτής έχει διορθωθεί σε 470nF από 470pF...

maouna
04-03-13, 15:05
Εαν την στιγμή που το βάζει στην πρίζα η τάση βρίσκεται στο peak της τοτε το μεγιστο ρευμα θα είναι κοντα στα 46ma

FILMAN
04-03-13, 15:17
Πολύ παραπάνω θα είναι, αλλά τέλωσπάντων. Και μετά;

maouna
04-03-13, 15:38
εχεις δίκιο γιατι αρχικα ο πυκνωτης 470nF θα είναι ξεφόρτιστος οπότε αρχικα θα είναι τεραστειο της ταξεως 10δων αμπερ και μετα θα πεσει.δεν υπαρχει αντισταση περιορισμου ωστε να περιορισει αυτο το αρχικο ρευμα. αν οι ζένερ μπορεσουν να το αντεξουν στιγμιαια εχε καλως. κατι αλλο που δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν υπαρχει σημειο αναφορας μεταξυ των κυκλωματω πριν της βασης του pnp και μετα. θα προτιμουσα μια ανορθωση πληρους κυματος ωστε να υπαρξει και αυτο το σημειο αναφορας και μετα να κολουθησει η ζενερ η ακομα και με 2 ζενερ μεσα στο κυκλωμα πληρης ανορθωσης οπου και παλι θα δημιουργηθει αυτο το σημειο αναφορας των 0 VOLT. Aυτο με το σημειο αναφορας δεν ξερω αν ειναι σωστο που λεω.

FILMAN
04-03-13, 15:49
Βασικά το ρεύμα ζεύξης θα είναι μεγάλο όπως είπες λόγω του αφόρτιστου C1, αυτός όμως θα φορτιστεί στα 320 τόσα V και μετά το ρεύμα θα μηδενιστεί λόγω της D1 (στην πραγματικότητα θα υπάρχει ένα πολύ μικρό ρεύμα λόγω της R1)... Αυτό που λες για το σημείο αναφοράς δεν το κατάλαβα...

George74
05-03-13, 08:48
Καλημέρα παιδία, να σας ενημερώσω ότι το τρανζίστορ ήταν καμμένο τελικά γιατί πήγα και αγόρασα 5 καινούργια :wiink: (10 λεπτά έχει το 1) και έβαλα ένα καινούργιο χωρίς τα 220V και λειτουργεί με το σωστό τρόπο, δηλαδή όταν έχω συνδεμένη τη βάση με την αντίσταση και το (-) της μπαταρίας ανάβουν τα leds ενώ όταν την αποσυνδέω σβήνουν. Δεν το δοκίμασα όμως με το υπόλοιπο κύκλωμα των 220 γιατί θέλω να το διορθώσουμε πρώτα ώστε να μην το ξανακάψει. Θα κοιτάξω να πάρω και καμιά αντίσταση για να την βάλω πριν τον C1 ώστε να ελαττώσω το στιγμιαίο αρχικό ρεύμα φόρτησης του πυκνωτή. Επίσης θα πάρω μια πιο μεγάλη αντίσταση για τα leds γιατί μέτρησα 40mA να περνάει από μέσα τους. (Θα το μειώσω γύρω στα 20mA για την καλή λειτουργία τους).

George74
11-03-13, 09:19
Καλημέρα ξανά. Τελικά μάλλον είχε πρόβλημα το BC557... Τώρα δουλεύει κανονικά το κύκλωμα και με πυκνωτή 100nF! Μετά από μετρήσεις μπορώ να πω ότι με τον C1 100nF μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μικρότερος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής γιατί το ρεύμα θα είναι πολύ μικρό. Επίσης θα πρέπει να αλλαχθεί η αντίσταση στα leds γιατί με τα 47Ω το ρεύμα όταν θα ανάψουν θα είναι περίπου 40mA. Μια 180Ω/1/2Watt είναι καλύτερη. Τώρα πιστεύω ότι με τόσο μικρό C1 (100nF) θα μπορούμε να μειώσουμε και λίγο την ισχύ του συνόλου των διόδων zener... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον που δείξατε. Γιώργος.

FILMAN
11-03-13, 10:40
Αν είναι να μειώσεις το πλήθος ή την ισχύ των ζένερ, τότε κράτα τον πυκνωτή των 100nF αλλά πρόσθεσε μια αντίσταση 1kΩ 1W σε σειρά με την παροχή των 220V~ (κατά προτίμηση σε σειρά με τη φάση). Η αντίσταση αυτή περιορίζει το ρεύμα ζεύξεως. Επίσης η αντίσταση του 1ΜΩ παράλληλα με τον πυκνωτή των 100nF πρέπει να είναι στο 1W λόγω της υψηλής τάσης που εφαρμόζεται στα άκρα της και όχι λόγω αυξημένης κατανάλωσης ισχύος. Ακόμα ο πυκνωτής των 100nF πρέπει να είναι κατηγορίας Χ2.

George74
11-03-13, 14:12
Συγγνώμη ξέχασα να πω ότι όντως έβαλα μία αντίσταση πριν τον C1. Αυτή είναι 470Ω/1Watt . Η αντίσταση 1ΜΩ είναι η κλασική 1/4 Watt, δεν μου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα εώς τώρα... Όλα τα υπόλοιπα τα λες πολύ σωστά. Ευχαριστώ. :001_smile:

FILMAN
11-03-13, 14:53
Η αντίσταση 1ΜΩ είναι η κλασική 1/4 Watt, δεν μου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα εώς τώρα...Τώρα αυτό είναι κριτήριο ορθότητας; Όλα δουλεύουν μέχρι να χαλάσουν... Πριν χαλάσουν, δούλευαν...

Για δες λίγο αυτό: http://uk.farnell.com/multicomp/mcf-0-25w-1m/resistor-1mr-250mw-5/dp/9339086

Εσύ της δίνεις γύρω στα 320V. Σου φαίνεται εντάξει;

George74
12-03-13, 08:27
Καλημέρα. Ok Φίλιππε, θα πάρω μια πιο μεγάλη αντίσταση. Να πω ότι δοκίμασα να βάλω και τις zener μετά την 1Ν4007 και δεν δούλευε και έτσι το ξαναέβαλα όπως ήταν αρχικά... με τις zener πριν την δίοδο.

FILMAN
12-03-13, 11:22
Να πω ότι δοκίμασα να βάλω και τις zener μετά την 1Ν4007 και δεν δούλευε και έτσι το ξαναέβαλα όπως ήταν αρχικά... με τις zener πριν την δίοδο.
Λογικό δεν είναι; Αλλά νομίζω είναι καλύτερα να καταλάβεις γιατί γίνεται αυτό. Έχεις καταλάβει;

George74
12-03-13, 13:44
Νομίζω ότι από τη datasheet έχει 250 volts μέγιστη τάση και το όλο θέμα είναι και στην αρχική φόρτηση του C1...

FILMAN
12-03-13, 13:54
Η αντίσταση του 1ΜΩ δεν έχει να κάνει με την αρχική φόρτιση του C1. Εν πάσει περιπτώσει η ερώτηση ήταν για τη D1...

George74
13-03-13, 08:42
Αα... συγγνώμη Φίλιππε, δεν είδα από πάνω την εισαγωγή σου... Όχι δεν το έχω καταλάβει... Μήπως έχει να κάνει με τα 0,7 V της πτώσης τάσης της D1;

FILMAN
13-03-13, 12:20
Όχι βέβαια, έχει να κάνει με το ότι ότι αν πας τη D1 πριν τις ζένερ μπορεί να περάσει ρεύμα από τον πυκνωτή μόνο προς μια κατεύθυνση... Οπότε αυτός φορτίζεται και μετά το ρεύμα σταματάει...

George74
13-03-13, 13:37
ΩΩ, καλά λες :001_rolleyes: δεν το πρόσεξα καθόλου αυτό. :001_smile: Άρα παραμένουμε σε αυτή τη διάταξη. Ευχαριστώ!