PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλοζωική ή Απατη;



p.gabr
28-02-13, 21:32
ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑΝ εχθές δυο κυρίες στο ημιελγχομενο αργοκτημα στην περιοχη μας ,όπου εκεί διαμένει μόνιμα η μητέρα μου
Είπαν οτι είναι της φιλοζωικής έχουν καταγγελία κακοποίησης ,και διαμονής του σκύλου της
Μια ώρα τις έκαναν ενα σωρό παρατηρήσεις υποδείξεις και φοβέρες.Είπαν στο τέλος οτι θα επανέλθουν για έλεγχο

Το απόγευμα που την επισκέφθηκα την βρήκα κλαμένη ... ΗΡΘΑΝ και της πήραν το σκυλί .ΘΑ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ
Ολα βέβαια αυτα τα έξοδα θα τα πληρώσεις εσύ ................και χίλια άλλα δυο

προσπάθησα με τηλέφωνα φιλοζωικών και δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα

Γίνονται αυτά βρε παιδιά; Να σου πάρουν το φίλο σου χωρίς να αφήσουν κάποιο έγγραφο
ΑΠΑΤΗ ΜΗΠΩΣ;

Ακρίτας
28-02-13, 22:08
Το πιο πιθανό (μάλλον βέβαιο εφόσον δεν άφησαν στοιχεία επικοινων ίας) είναι ότι πρόκειται περί απάτης. Ένας τρόπος υπάρχει για να το διαπιστώσεις: Να είσαι εκεί όταν επιστρέψουν για να "πληρωθούν" και να καλέσεις την αστυνομία.

lepouras
28-02-13, 22:09
καλά ρε Παναγιώτη και συγνώμη κιόλας αλλά τελικά μυαλό δεν έχουμε? για οποιαδήποτε παρέμβαση μέσα στον χώρο σου αν δεν είναι παρόν αστυνομία δεν μπορούν να σου πάρουν, κανουν τίποτα. πως δέχτηκε η μητέρα σου τέτοιο πράγμα?
κακός δεν πήρε επιτόπου την αστυνομία να έρθει και αν οι κυρίες είχαν κάνα νόμιμο δικαίωμα θα το μάθαινε επιτόπου ή θα τις έβλεπε να τρέχουν σαν λαγοί.
έστω να σε πάρει εσένα ένα τηλέφωνο και να τους πει μιλήστε με τον γιο μου.
και πάλι συγνώμη και δεν θέλω να θίξω την γυναίκα και δεν φταίει σε τίποτα αλλά όταν δεν γνωρίζουμε δεν δεχόμαστε τον κάθε έναν που θα σκάσει μύτη να μας κάνει ότι θέλει.
το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να μάθεις ποιες ή πια φιλοζωική υπάρχει στην περιοχή και να μάθεις αν πραγματικά ήταν αυτοί ή τίποτα άσχετοι.
αν έχουν και χώρο κάπου που μαζεύουν σκυλιά να πάτε πρώτα μια βόλτα(πριν τους μιλήσετε) να δείτε μήπως είναι εκεί (και αν είναι σκίστε τους).
πες της μητέρας σου αν της φέρουν το σκυλί πίσω και αρχίσουν να της ζητάνε λεφτά και τέτοια να ειδοποιήσει κατευθείαν την αστυνομία και εσένα να δούμε ποσά απίδια πιάνει ο σάκος.

και αν χρειαστείτε βοήθεια να δώσουν εξηγήσεις βάλε μια φωνή να έρθω παρέα.:glop:

SV1JRT
28-02-13, 22:17
Παναγιώτη, και εγώ μέσα, να βοηθήσω όσο μπορώ.
Δώσε σήμα και ειμαι εκει σε δέκα λεπτα, μαζι με την αστυνομία...

Εκατό της εκατό είναι ΑΠΑΤΗ !!!

:cursing: :cursing:

Υ.Γ. Το τηλεφωνο μου το έχεις...
.

Phatt
28-02-13, 22:17
Ξερουμε ολοι οτι τετοιου ειδους απατες(αν υπαρχει στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ξερω) εχουν μεγαλυτερη περαση στους ηλικιωμενους ανθρωπους, που για καποιους λογους, ειναι περισσοτερο ευκολοτεροι, ισως και λιγοτερο γνωστες των δικαιωματων τους.Δεν αφησαν τηλεφωνο; τιποτε; Πως θα ξερει η μητερα σου ποτε θα ερθουν για να πληρωθουν; Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αυτο που λεει ο Γιωργος, να στησεις ενεδρα, για να δεις τι γινεται...

xrhstosmp
28-02-13, 22:30
και μονο που βρικες την μητερα σου κλαμμενη ,πρεπει να τις σπασεις στο ξυλο. τις καρι@λες

electrifier
28-02-13, 22:35
Δεν έχει κανένας αρμοδιότητα να παίρνει σκυλιά από τον οποιοδήποτε, καμία «φιλοζωϊκή». Υπάρχουν νόμοι για τα ζώα συντροφιάς, για τη κακοποίηση ζώων κτλ, υπάρχουν διαδικασίες και μόνο οι ελληνικές αρχές (αστυνομία, εισαγγελείς) έχουν αρμοδιότητες επ' αυτών.

Φοβάμαι πως δε θα ξαναδεί το φιλαράκι της...

p.gabr
28-02-13, 22:47
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και εγώ έχω την υποψία άπατης
Ας το γνωρίζουμε όλοι και αυτό

Η μητέρα μου ειναι 83 ετών τι να πει βρε παιδιά;; άλλα και ο χώρος δεν είναι χωρίς ανθρώπους γιατί υπάρχει ενοικιαζομενος χώρος εντός
θαυμάζω λοιπόν το θάρρος και το ΘΡΑΣΟΣ τους

Τώρα που τα ξανασκέφτομαι πιστεύω ότι θα ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ζητώντας λύτρα επιστροφής έναντι

leosedf
28-02-13, 23:22
Εύχομαι να γυρίσουν και να είσαι εκεί.. Πρώτα θα τις έριχνα ένα βρωμόξυλο και μετά θα τους έστελνα πακέτο αστυνομία.

johnnkast
01-03-13, 00:21
Να λαβεις μετρα για διαρρηξη Παναγιωτη......οι φιλοζωϊκες εταιρειες εκτος απο αστυνομια εχουν μαζι τους έγγραφη -ενυπογραφη Εισαγγελικη παραγγελια ....Υποχρεουνται δε να δηλωσουν την ιδιοτητα τους εγγραφως.
Το σκυλι το πηραν για να "χτυπησουν" ανενοχλητοι στο σπιτι σε ανυποπτο χρονο.
ετυχα αναλογης περιπτωσης σε αγροικια φιλου.
Ευχομαι να κανω ΛΑΘΟΣ φιλε......

The Professor
01-03-13, 00:49
Μπορει επιτηδες να πηραν τον σκύλο για να μεινει αφυλαχτο το σπιτι και ακομα ναηρθαν για να κοζαρουν τον χωρο παρατηρωντας εαν μενει καποιος αλλος μαζι με την μαμα σου , να δουν τις αδυναμιες του σπιτιου παραθυρα-πορτες και γενικα χωροι για να κινηθουν να κρυφτουν και αλλα.....

Μακαρι να ειναι καποιοι γραφικοι φιλλοζωοι οι οποιοι θελουν :glop:@!$!%$!$%!%!!!!!&!&! και να μην ειναι αυτο που υποψιαζομαι , προσωπικα σου προτινω να πας να κατσικωθεις εκει και να μην φυγεις και παραλληλα ενημερωσε την αστυνομια και τους γειτονες διακριτικα ..

SRF
01-03-13, 01:12
ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑΝ εχθές δυο κυρίες στο ημιελγχομενο αργοκτημα στην περιοχη μας ,όπου εκεί διαμένει μόνιμα η μητέρα μου
Είπαν οτι είναι της φιλοζωικής έχουν καταγγελία κακοποίησης ,και διαμονής του σκύλου της
Μια ώρα τις έκαναν ενα σωρό παρατηρήσεις υποδείξεις και φοβέρες.Είπαν στο τέλος οτι θα επανέλθουν για έλεγχο

Το απόγευμα που την επισκέφθηκα την βρήκα κλαμένη ... ΗΡΘΑΝ και της πήραν το σκυλί .ΘΑ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ
Ολα βέβαια αυτα τα έξοδα θα τα πληρώσεις εσύ ................και χίλια άλλα δυο

προσπάθησα με τηλέφωνα φιλοζωικών και δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα

Γίνονται αυτά βρε παιδιά; Να σου πάρουν το φίλο σου χωρίς να αφήσουν κάποιο έγγραφο
ΑΠΑΤΗ ΜΗΠΩΣ;

ΑΠΑΤΗ!!! ΚΑι μάλιστα θα έχει συνέχεια πιθανώς άσχημη!!! ΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ!!! Το γεγονός θέλει προσοχή και καταγγελεία για εκβιασμό, απειλές και ΚΛΟΠΗ ΔΙΑ ΒΙΑΣ ΟΙΚΟΣΙΤΟΥ ΖΩΟΥ!!!
Οι... "κυρίες" αυτές θα έρθουν να "πληρωθούν" την δια ΒΙΑΣ αρπαγή του σκύλου σας, και πιθανότατα θα ΛΗΣΤΕΥΣΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ, αφού πιά ΔΕΝ έχει ΚΑΝ ΣΚΥΛΟ εκεί να την προστατεύσει όσο αυτό είναι δθνατ΄πον!
Προκειται ξεκάθαρα γαι΅ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ και όχι "φιλοζωϊκές" οργανώσεις αλλά για φιλοκλοπικές οργανώσεις!!!
ΠΡΟΣΕΧΕ!!! ΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ!!!
Σιγά μην κάθε αυτοαποκαλούμενος "φιλόζωος" έρχεαι σε απειλεί, σε εξεφτελίζει, και σου παίρνει το ζωό σου, και καλά αναγκαστικά, ΧΩΡΙΣ ΝΕ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΜΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ!!!!

Θα σας ΛΗΣΤΕΨΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ!!! αν δεν δράσετε ΑΜΕΣΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΠΕΙΡΑΣ!!!

αλπινιστης
01-03-13, 02:23
Θα σας ΛΗΣΤΕΨΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ!!! αν δεν δράσετε ΑΜΕΣΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΠΕΙΡΑΣ!!!

Μακαρι να βγει λαθεμενος ο Γιωργος αλλα υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να ηταν ο τροπος να "ξεφορτωθουν" τον σκυλο. Μηπως αν δεν υπαρχει αλλη λυση, να επαιρνες για λιγες ημερες την μητερα σου κοντα σου (στην περιπτωση που μενει μονη της)? Αν ειναι για να μπουκαρουν, καλυτερα να βρουν ενα αδειο σπιτι με ελαχιστα πολυτιμα για κλοπη, παρα μια μεγαλη γυναικα μονη της. Συγνωμη που κινδυνολογω, αλλα το μυαλο μου μονο στο κακο παει. Μακαρι να περασουν απλα για να ζυτησουν την "αμοιβη" για την περιθαλψη του σκυλου. Εκεινη ας τους παραπεμψει στον γιο της για την εξοφληση και μολις ριξεις το τηλεφωνο, θα ειμαι και εγω εκει με τα υπολοιπα παιδια (εχουν και το δικο μου τηλ).

electrifier
01-03-13, 03:27
Τυχαίνει και η γιαγιά μου σε ίδια ηλικία να έμενε μόνη της στην ερημιά, με σκυλιά γύρω και μάλιστα αγρια. Πριν 2 χρόνια, πήγαν βράδυ 3 άτομα προς το σπίτι 2 ξημερώματα και ο μόνος λόγος που σώθηκε και είναι ζωντανή (διότι σε παρόμοιο περιστατικό στηην ίδια περιοχή κάποιος άλλος δε σώθηκε) είναι πως ΕΤΥΧΕ να πάει για ένα 2μερο ο πατέρας μου και να βρίσκεται εκεί (αυτοί δε το περίμεναν προφανώς), τους πήρε χαμπάρι, άρπαξε τη καραμπίνα στα σκοτάδια ενώ ανέβαιναν τη σκάλα του σπιτιού κι έγινε σόου...

Το παραπάνω το αναφέρω για τον εξης λόγο:

- Μία γριά γυναίκα 83 ετών (τόσο ήταν και η γιαγιά μου τότε κατά σύμπτωση) δεν έχει γνώση, είναι πολύ εύκολο να εξαπατηθεί. Αν μάθετε τί παθαίνουν μεγάλοι άνθρωποι που ζουν εδώ στις μεγαλουπόλεις (που υποτίθεται είανι πιο «ξύπνιοι») και πόσο εύκολα εξαπατούνται, θα πάθετε πλάκα. Οπότε είναι κρίμα ότι ειπώθηκε για τη κακομοίρα τη γιαγιά, δε φταίει που είναι αφελής, όλες οι γιαγιές 85 ετών κάπως έτσι είναι, έχουν ζήσει άλλες εποχές.

- Τώρα, για το αν πήραν το σκυλί για να τη βρούνε απροστάτευτη. Χμμ, πρώτα απ'όλα, με το σκυλί παρέα δεν ήταν προστατευμένη τη πρώτη φορά!Δεύτερον, κανένα σκυλί δεν είναι εμπόδιο για τέτοιους κλέφτες. Αναζητήστε περιστατικά με σκύλους, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα βγάζουν «off», (δηλητηρίαση με τρόφιμα ή αέριο). Στη δική μου γιαγιά βρήκαμε 3 σκυλιά που δε πολυπλησιάζονταν... ψόφια, γλύτωσε μόνο ένα μικρό που το έβαλε στα πόδια και κρύφτηκε (λολ). Δεν πήρανε το σκύλο γι αυτό το λόγο, εξάλλου αν ήταν εκπαιδευμένος φύλακας δε θα τον έπαιρναν και να ήθελαν.

- Τώρα, όλοι έχουμε πει και συμφωνήσει πως 100% ΔΕΝ ήταν κανενός είδους φιλόζωοι, δεν έχει κανένα έρεισμα αυτό (βασανισμένο ήταν το ζωντανό; τί δουλειά να έχουν οι φιλόζωοι εκεί). ΑΡΑ, κάτι πονηρό συνέβη. Στη καλύτερη περίπτωση σκέφτομαι τα εξής δύο σενάρια:
> Αν το σκυλάκι ήταν πολύ νεαρής ηλικίας ή κάποιας ράτσας, το πήραν για να το πουλήσουν, μιας και ήταν ήρεμο
> Επειδή είπαν στη γιαγιά «θα του κάνουμε εμβόλια κτλ του σκύλου και τα έξοδα θα τα πληρώσεις ΕΣΥ», μήπως το σχέδιο είναι να το πάνω πίσω τώρα και να πούνε «το πήγαμε σε γιατρό του κάναμε τα εμβόλια, δώσε μας τόσα € τώρα». Αν όντως είπαν τέτοιο πράγμα μου φαίνεται πολύ πιθανό σενάριο και μάλλον θα ξαναφανούν. Για τη περίπτωση αυτή, υπάρχουν δύο τρόποι να δράσεις 1) τη στήνεις με τη γιαγιά να μη πολυφαίνεσαι και μόλις φανούν κάνεις σόου και 2) αν η αστυυνομία δεν είναι πάρα πολύ μακριά, ενημερώνεις το τοπικό διοικητή για το πρώτο συμβάν και όταν η γιαγιά τους ξαναδει, πριν κάτσει να τα πούνε κάνει λίγο καθυστέρηση, μπαίνει στο δωμάτιο για λίγο ειδοποιεί την αστυνομία να ξεκινήσει να έρχεται και το σόου συμπεριλαμβάνει και χειροπέδες.

Εύχομαι να μη γίνει τίποτα.

tsimpidas
01-03-13, 09:19
μαλλον μονό τον σκύλο θέλανε να κλέψουν για
αναπαραγωγή,,,
στο εμπόριο σκυλιών παίζει τετοιο μαύρο χρήμα που δεν το φαντάζεστε,, μάλιστα
αν ξέρατε πόσες χιλιάδες ευρώ διακινουνται θα μπενατε στον πειρασμό να αλλάξετε επάγγελμα!!!


αν θελαν να κλέψουν το σπίτι θα έριχναν μια φόλα στο σκυλί.

agis68
01-03-13, 12:14
Είμαι μέλος της φιλοζωικής εδω και 10 χρόνια (γιατί εχω γατες) αλλά και υποστηρίζω όσο μπορώ τα αδέσποτα κλπ. Η ολη ιστορία του φίλου Παναγιώτη είναι καθαρή απάτη με άλλους σκοπους αλλώτριους απο φιλοζωικές οργανώσεις. Θέλει προσοχή. Το πια πιθανό αν ήταν ακριβή ρατσα καθαρόαιμο το πήραν για αναπαραγωγή που παιζονται τρομερα κερδοφόρα παιχνίδια. Θέλει πολύ προσοχή.... Δεν νομίζω για διαρρηξη να εφάρμοζαν τετοιο σχεδιο γιατί και οι ιδιοι εκτίθονται σε πιθανες καμερες κλπ. καλή τυχη Παναγιώτη και τσακισε τους

p.gabr
01-03-13, 13:32
Ευχαριστω ξανα για τις συμβουλες
έχωηδη δασκαλέψει την μανα μου,και της έβαλα και μια σειρηνα .
ΟΤΙ ΑΚΟΥΣ ΠΑΤΑ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ





μαλλον μονό τον σκύλο θέλανε να κλέψουν για
αναπαραγωγή,,,
στο εμπόριο σκυλιών παίζει τετοιο μαύρο χρήμα που δεν το φαντάζεστε,, μάλιστα
αν ξέρατε πόσες χιλιάδες ευρώ διακινουνται θα μπενατε στον πειρασμό να αλλάξετε επάγγελμα!!!
Aυτο δεν το ειχα σκεφθει


αν θελαν να κλέψουν το σπίτι θα έριχναν μια φόλα στο σκυλί.


Είμαι μέλος της φιλοζωικής εδω και 10 χρόνια (γιατί εχω γατες) αλλά και υποστηρίζω όσο μπορώ τα αδέσποτα κλπ. Η ολη ιστορία του φίλου Παναγιώτη είναι καθαρή απάτη με άλλους σκοπους αλλώτριους απο φιλοζωικές οργανώσεις. Θέλει προσοχή. Το πια πιθανό αν ήταν ακριβή ρατσα καθαρόαιμο το πήραν για αναπαραγωγή που παιζονται τρομερα κερδοφόρα παιχνίδια. Θέλει πολύ προσοχή.... Δεν νομίζω για διαρρηξη να εφάρμοζαν τετοιο σχεδιο γιατί και οι ιδιοι εκτίθονται σε πιθανες καμερες κλπ. καλή τυχη Παναγιώτη και τσακισε τους



Το σκυλι αυτο της το είχαν κάνει δώρο σαν πολύ κάλο

-griffon-
41785

Ιδιο μέχρι τωρα δεν έχω δει. Ηταν μεγαλόσωμο με χονδρό κορμό και μικρα πόδια παρόμοιο με αυτο

με πεντα αδεσποτα τα ειχε βαλει μια φορά και αυτο δεμενο,του έκοψαν μονο μια δαγκωνιά στο σβέρκο που σε μια βδομαδα επουλώθηκε

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΠΑΝΙΟ

primeras
01-03-13, 13:33
Παναγιώτη συμφωνώ με τα παιδιά. Μάλλον πρόκειται για απάτη.
Αν χρειαστείς συμπαράσταση στο ξυλίκι που θα φάνε, ρίξε μου ένα ΠΜ να σου στείλω το τηλ μου. μιας και είμαστε και γείτονες!:glop:

agis68
01-03-13, 21:14
Παιδια ο σκοπός δεν είναι πως θα πιαστουν οι απατεωνες και τι θα γίνει με αυτους. Ο σκοπος είναι η ΠΡΟΛΗΨΗ. Να μη την πατήσουν και αλλοι. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ και ΠΡΟΛΗΨΗ Είναι τα οπλα μας εναντιων μυριάδων κινδύνων. Να ενημερωθει αμεσα η φιλοζωική για τις δραστηριοτητες αυτής της ομάδας που κλεβει ζώα. Να ενημερωθει και η Αστυνομια και κυριώς να ενημερωθούμε εμείς οι πολίτες. Εγώ μίλησα με φίλο απο φιλοζωική και μου είπε αποκλείεται πρωτα απο όλα ολα τα μέλη εχουμε ταυτότητα που την δείχνουμε. Και παντα αφήνουμε ενα εγγραφο. Κατασχέσεις ζωων γίνεται ΜΟΝΟ αν δηλωθεί απο καποιον γειτονα και ΕΞΑΚΡΙΒΩΘΕΙ απο τη Φιλοζωική και ενημερώσουν τον κάτοχο οτι παιρνουν το ζωο για εξέταση και θα ενημερώσουν το κατοχο στα ταδε τηλέφωνα που του αφήνουν μαζι με τα έγγραφα. Πρόκειται για οργανωμενη απάτη για απόκτηση σπάνιων ζώων για πώληση και αναπαραγωγή. Είναι ενα εγκλημα αρκετά καλα οργανωμένο και στην Ελλάδα. Θέλει ενημέρωση και προστασία. Προφανως αυτοί εχουν δει το ζωντανό μερες τώρα και αποφάσισαν να δράοσουν. Είμαι μέλος εδώ (http://friendsofanimals-nf.com/)...και ρωτήστε για τετοιες περιπτώσεις τι γίνεται.

Να ρωτήσω κατι που δεν είδα να γραφεται (ή το προσπέρασα). Το σκυλάκι είχε τσιπ?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
01-03-13, 21:50
Φιλε καλησπερα (τι γλυκουλης ο σκυλακος )τωα και εμενα η μαναμου ειναι 85 και η κριση της πολες φορες δεν ειναι σωστη αυτοι οι τυποι σιγουρα εινα απατεωνες ΠΡΟΣΕΧΕ επισης μην ξεχναμε οτι τα ζωα εχουν θεραπευτικες ιδιωτητες στον ανθροπο και δεν νομιζω δεν εχω ακουσει παρομιο περιστατικο, στενοχορησαν την μαμα ε θεορητικα ξηλο τωρα στην πραξη δεν ξερω κατι δεν μου αρεσει εδω αυτα καλη τηχη .

p.gabr
01-03-13, 22:04
Παιδια ο σκοπός δεν είναι πως θα πιαστουν οι απατεωνες και τι θα γίνει με αυτους. Να ενημερωθεί αμεσα η φιλοζωική για τις δραστηριοτητες αυτής της ομάδας που κλεβει ζώα.


Να ρωτήσω κατι που δεν είδα να γράφεται (ή το προσπέρασα). Το σκυλάκι είχε τσιπ?

ΦΙΛΕ Αγη οχι δεν ειχε τσιπ
απ οτι μου ειπε ένας πολύ γνώστης τελικά είναι σπάνιο..γιατί ήταν μεγαλόσωμο σαν τσοπανόσκυλο
έχει ένα σημάδι τραύματος πίσω από το αυτί που το είχαν δαγκώσει τα αδέσποτα
τα χρώματα και η μούρη του ,είναι ακριβώς σαν αυτό που έβαλα
Δυστυχώς δεν εχω φωτογραφία του
Άγη αν θες μετέφερε την ιστορία στο στο σύλλογο σας .

Tελος να ευχαριστήσω όλους για την συγκινητική σας συμπαράσταση και προσφορά

makatas
02-03-13, 11:08
Παναγιώτη καλή τύχη με το σκυλάκι κι εύχομαι να μην έχεις παρατράγουδα, πάντως πήρες τα μέτρα σου, μπράβο.

SRF
02-03-13, 12:50
Εγώ μίλησα με φίλο απο φιλοζωική και μου είπε αποκλείεται πρωτα απο όλα ολα τα μέλη εχουμε ταυτότητα που την δείχνουμε. Και παντα αφήνουμε ενα εγγραφο. Κατασχέσεις ζωων γίνεται ΜΟΝΟ αν δηλωθεί απο καποιον γειτονα και ΕΞΑΚΡΙΒΩΘΕΙ απο τη Φιλοζωική και ενημερώσουν τον κάτοχο οτι παιρνουν το ζωο για εξέταση και θα ενημερώσουν το κατοχο στα ταδε τηλέφωνα που του αφήνουν μαζι με τα έγγραφα.

Τώρα εγώ να ρωτήσω ΜΕ ΤΙ ΝΟΜΙΚΗ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΝΑΣ ΙΔΙΩΤΗΣ ή ΙΔΙΩΤΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ / ΣΩΜΑΤΕΙΟ να προβαίνει ΣΕ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ιδιοκτησίας ΑΛΛΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΠΡΑΞΕΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΗ που θα του ΚΑΤΑΣΧΕΘΕΙ κάτι δικό του (βλ. νόμοι για περιουσία, Σύνταγμα περί ιδιοκτησίας, κλπ)?

Μήπως έχεται ΞΕΦΥΓΕΙ στις φιλοζωίκές οργανώσεις ΛΙΓΑΑΑΑΑΚΙ?

tsimpidas
02-03-13, 13:48
κάποτε ειχε κάποιος γουρούνια,

και πάει μια μέρα μια φιλοζωική οργάνωση και του λέει = ''τι τα ταΐζεις τα γουρουνια'' ??
απάντηση
''τα ταΐζω αποφάγια παλιά τηγανελαια και πίτουρα''

και του λένε = ''τι δεν ντρέπεσαι,,??? τα γουρούνια δεν έχουν ψυχη ?? πάρε ένα πρόστιμο να μας θυμασαι...''

αφου λυπών πλήρωσε ενα υπέρογκο πρόστιμο
μετά απο κάνα δυο μήνες πηγαίνει μια οργάνωση και τον ρωτάει = ''τι τα ταΐζεις τα γουρούνια ??''

και απαντα = ''τα καλύτερα !!! περνο απο το σούπερ μάρκετ
το καλύτερο λαδι,,, μακαρόνια,, λαχανικά,, τυριά,, ντομάτες,,, τα πάντα !!!''

''τιιιιι ???'' του λένε,'' δεν ντρέπεσαι λιγο ??''

''εμεις είμαστε οργάνωση για τα φτωχά παιδιά στην αφρικη... ξέρεις ποσα παιδιά πεθαινουν από πείνα ??
και εσύ ξοδεύεις τόσα πολλά για τα γουρούνια ?? παρε ενα πρόστιμο για να μας θυμασαι..''




μετα απο κάνα χρόνο εμφανίζονται
μια οργάνωση και τον ρωτάει = ''τι τα ταΐζεις τα γουρούνια ??''

απάντηση....






''τα δίνω 5 ευρώ και τρώνε ότι θέλουν.....''

SRF
08-03-13, 18:22
ΕΠΕΣΤΡΑΦΗ τελικώς?

johnnyb
08-03-13, 18:49
Παρτης ενα καυκασιαν και αν ξαναπερασουν αστο παρουν και αυτο αν μπορουν (μιας και ειναι γνωστη η συμπαθεια που δειχνει αυτη η ρατσα προς τους ξενους)

Πολυ γλυκο σκυλακι :001_rolleyes:

http://images02.olx.gr/ui/18/55/24/1360310555_480305124_8---.jpg

makatas
08-03-13, 19:09
Παρτης ενα καυκασιαν και αν ξαναπερασουν αστο παρουν και αυτο αν μπορουν (μιας και ειναι γνωστη η συμπαθεια που δειχνει αυτη η ρατσα προς τους ξενους)

Πολυ γλυκο σκυλακι :001_rolleyes:



Έπρεπε να είχα τη φωτογραφία να σου δείξω... υπήρχε ένα τέτοιο ΤΕΡΑΣΤΙΟ έξω από ένα τυροκομείο που οι επισκέπτες μόνο που δεν σταυροκοπιούνταν όταν τον έβλεπαν επειδή γάβγιζε και χτυπιόταν και κινδύνευε να σπάσει την αλυσίδα του (μεγάλη σαν παλαμάρι).
Όταν πήγα κοντά σηκώθηκε σούζα (ψηλότερο από 1.60) και έκανε σαν κανισάκι...παίξαμε μια χαρά για κάνα τεταρτάκι και με κοιτούσαν οι ιδιοκτήτες του και δεν πίστευαν ότι είχα το θάρρος να πάω κοντά. Δεν λέω ότι είναι όλα τα ίδια, απλώς μερικές φορές το μέγεθος δεν λέει και πολλά.

p.gabr
08-03-13, 19:34
Γιωργο τελικα είναι κύκλωμα εφαρπαγης σκυλων



Παρτης ενα καυκασιαν και αν ξαναπερασουν αστο παρουν και αυτο αν μπορουν (μιας και ειναι γνωστη η συμπαθεια που δειχνει αυτη η ρατσα προς τους ξενους)

Πολυ γλυκο σκυλακι :001_rolleyes:

http://images02.olx.gr/ui/18/55/24/1360310555_480305124_8---.jpg

πολυυυ καλοο


και με τι θα το ταΐζουμε μεχρι να εκτελεσει τα καθήκοντα του;



το δίδυμο αδελφάκι του

41987

Δυστυχως η μάνα δεν θέλει άλλα ,και δεν (κάθεται )

johnnyb
08-03-13, 19:51
πολυυυ καλοο


και με τι θα το ταΐζουμε μεχρι να εκτελεσει τα καθήκοντα του;



Περιεργους και απαταιωνες ψευτοφιλοζωους :lool:

Το μεγεθος δε λεει κατι αν η ρατσα δεν κανει για φυλαξη. Το κακο στο ελλαδισταν ειναι οτι σιγουρα δεν ειναι ολα τα ιδια αφου πολλοι κανουν ανεξελεγκτες διασταυρωσεις χωρις να εχουν ιδεα επειδη απλα εχουν καποια σκυλια (οι λεγομενοι BYB) και μετα πουλαν <<καθαροαιμα >>.
Επαιζα το 2008 με νεαρο τεραστιο καυκασιαν στην αυλη του μηχανικου μου αλλα ενω εμοιαζε πολυ για καθαροαιμο ηταν λιγο καυκασου λιγο ελ.ποιμενικος και δεν ξερω τι αλλο (τρομακτικο στο μεγεθος αλλα μεχρι εκει)

primeras
08-03-13, 20:16
Γιωργο τελικα είναι κύκλωμα εφαρπαγης σκυλων

Δηλαδή τι έγινε τώρα ρε Παναγιώτη, ο σκύλος πάει;

p.gabr
08-03-13, 21:19
Ναι Νικήτα φυσικά πάει.... είναι ενα κύκλωμα με δυο γυναίκες και ενα αντρα

Ξέχασα να σας πω
Κοιτούσαν επίμονα τα κοντά του πόδια ,τις πατούσες μου είπε η μάνα μου, και την ρώτησαν πόσο χρονών είναι , το όνομα του
και πολλά άλλα

primeras
08-03-13, 21:54
Κρίμα ρε γ@μώτο!

Κοίτα να βρεις κάτι άλλο -λυπάμαι που το λέω έτσι απλά- για τη μάνα σου να μην μείνει μόνη της τώρα και πάθει κανένα ψυχοπλάκωμα η γυναίκα.