PDA

Επιστροφή στο Forum : αποροφυτηρας αναθημιασεων



dextergsxr
03-03-13, 21:00
ρε παιδια καθε φορα που κανω κολλησεις κραταω την ανασα μου λες και κανω καταδισεις και γενικα αφηνω το δωματιο να αεριζεται για κανα 10 λεπτο αφου τελειωσω κ.τ.λ. και σκεφτωμαι να παρω κανα αποροφυτηρα σαν αυτο (http://3.bp.blogspot.com/-FWxkXa-oR4Y/T34Rnul4n8I/AAAAAAAAAHw/MToCkFKrDKI/s1600/DSC_0197.JPG) και οι ερωτησεις μου ειναι το εχει κανενας??? κανει δουλεια??? πρεπει να εινα σε πολυ κοντινη αποσταση για να ρουφαει??? και γενικα αξιζει τα λεφτα του... η μια ιδιοκατασκεβη με μοτερακι τυπου υπολογιστη (ac ομως μη μπλεκω με μετασχηματιστες η μπαταριες) με ενα ρυθμιστη στροφων και μια προσοψουλα για το φιλτρο ανθρακα θα δουλευε καλυτερα γιατι εχω προβληματισμους για το ποσο δυνατο ειναι το ανεμιστηρακι που εχει... το ετοιμο προιον (του λινκ)... ποιες ειναι οι αποψεις σας???

johnnyb
03-03-13, 22:08
Ενα 12'' fan 220V περιπου στα 10Ε με το φιλτρο ανθρακα 1,5Ε απο το παραπανω εμενα μου κανει μια χαρα δουλεια , (ρυθμιση στροφων δεν μπηκα στον κοπο να βαλω ,προτιμω να δουλευει τερμα γιατι το flux καπνιζει αρκετα)

SV1JRT
03-03-13, 22:15
ρε παιδια καθε φορα που κανω κολλησεις κραταω την ανασα μου λες και κανω καταδισεις και γενικα αφηνω το δωματιο να αεριζεται για κανα 10 λεπτο αφου τελειωσω κ.τ.λ. και σκεφτωμαι να παρω κανα αποροφυτηρα σαν αυτο (http://3.bp.blogspot.com/-FWxkXa-oR4Y/T34Rnul4n8I/AAAAAAAAAHw/MToCkFKrDKI/s1600/DSC_0197.JPG) και οι ερωτησεις μου ειναι το εχει κανενας??? κανει δουλεια??? πρεπει να εινα σε πολυ κοντινη αποσταση για να ρουφαει??? και γενικα αξιζει τα λεφτα του... η μια ιδιοκατασκεβη με μοτερακι τυπου υπολογιστη (ac ομως μη μπλεκω με μετασχηματιστες η μπαταριες) με ενα ρυθμιστη στροφων και μια προσοψουλα για το φιλτρο ανθρακα θα δουλευε καλυτερα γιατι εχω προβληματισμους για το ποσο δυνατο ειναι το ανεμιστηρακι που εχει... το ετοιμο προιον (του λινκ)... ποιες ειναι οι αποψεις σας???


Τάσο γιατί κρατάς την αναπνοή σου ?? Κάνεις προπόνηση για ψαροντούφεκο ?? Γιατί άλλος λόγος ΔΕΝ υπάρχει !!!!....

dextergsxr
03-03-13, 22:30
Τάσο γιατί κρατάς την αναπνοή σου ?? Κάνεις προπόνηση για ψαροντούφεκο ?? Γιατί άλλος λόγος ΔΕΝ υπάρχει !!!!....

δηλαδη εσυ τον καπνο που βγενει τον αναπνεεις κανονικα???

και εμενα αυτη ειναι η αποψη μου οτι ενα diy ανεμηστηρακι με το μεγλητερο air flow που μπορω να βρω θα κανει καλυτερη δουλεια....

καποιος που να εχει το εν λογω προιον??? να μας πει τις εντυπωσεις του

johnnyb
03-03-13, 23:10
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44344&page=27&highlight=fan+220v

stavros_97s
03-03-13, 23:55
Τάσο ότι αξίζει τα λεφτά του, τα αξίζει. Εγώ πάντος τα τσιγκουνέφτηκα, και έφτιαξα έναν με ένα μοτεράκι των 12V.
41847

SV1JRT
04-03-13, 09:24
δηλαδη εσυ τον καπνο που βγενει τον αναπνεεις κανονικα???

και εμενα αυτη ειναι η αποψη μου οτι ενα diy ανεμηστηρακι με το μεγλητερο air flow που μπορω να βρω θα κανει καλυτερη δουλεια....

καποιος που να εχει το εν λογω προιον??? να μας πει τις εντυπωσεις του


Να ξεκαθαρίσουμε οτι ο "καπνός" που βγαίνει απο την κόληση, είναι απλά ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ είναι τοξικός, ούτε καρκινογόνος, ούτε περιέχει μόλυβδο. Ο καπνός αυτός δημιουργείτε απο την εξάτμιση της σολντερίνης (Soldering flux) που χρησημοποιείς για να διευκολύνεις την κόληση, ή απο την σολτερίνη που υπάρχει στο εσωτερικό της κόλησης ενσωματωμένη. (ανάλογα τον τύπο της κόλησης). Με άλλα λόγια, ο καπνός αυτός είναι ΜΟΝΟ απο ΡΕΤΣΙΝΙ ΠΕΥΚΟΥ που είναι το βασικό συστατικό της σολντερίνης.
Οπότε ηρέμησε... Δεν θα πάθεις καρκίνο απο τους καπνούς της κόλησης....

dextergsxr
04-03-13, 12:45
δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για αυτο που λες...και στη συσκευασια του flux που εχω (rma no clean) γραφει πανω may contain lead...αλλα θα το ψαξω γενικοτερα στο net....

SV1JRT
04-03-13, 14:05
δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για αυτο που λες...και στη συσκευασια του flux που εχω (rma no clean) γραφει πανω may contain lead...αλλα θα το ψαξω γενικοτερα στο net....

RMA σημαίνει "ROSIN MILDLY ACTIVATED". δηλαδή ρετσίνι, και "NO CLEAN" σημαίνει οτι δεν χρειάζεται καθάρισμα μετά την χρήση...
Δες εδώ ένα θέμα που έκανα για κατασκευή σολντερίνης στο σπίτι.
Εχει και links σε site με συνταγές για "σολντερίνες" που κολάνε από χαλκό μέχρι χρυσό....

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68520&highlight=%F3%EF%EB%ED%F4%E5%F1%DF%ED%E7

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στον κόσμο, είναι να ξεπεράσουν οι άνθρωποι τις φοβίες τους...
Και υπάρχουν πολλές εταιρείες που κονομάνε χρήμα απο τις φοβίες των ανθρώπων....

FH16
04-03-13, 14:18
Αν χρησιμοποιείς κόλληση Lead Free τότε δεν έχεις πρόβλημα αλλά επειδή πολλές φορές δουλεύουμε σε πλακέτες που δεν γνωρίζουμε τι έχει χρησιμοποιηθεί είναι καλώ να έχεις ένα απορροφητικό καπνού.

SV1JRT
04-03-13, 15:18
Αν χρησιμοποιείς κόλληση Lead Free τότε δεν έχεις πρόβλημα αλλά επειδή πολλές φορές δουλεύουμε σε πλακέτες που δεν γνωρίζουμε τι έχει χρησιμοποιηθεί είναι καλώ να έχεις ένα απορροφητικό καπνού.

Τι διαφορά δηλαδή έχει η κόληση "Lead-Free" απο την "Leaded" στο θέμα των αναθυμιάσεων ????

agis68
04-03-13, 21:15
το δικό μου είναι ενας ανεμιστήρας των 220V σε μεγεθος των 12 ιντσών (αγορασμένος από μοναστηράκι απο εργοστασιο ηλεκτρονικών που βαρεσε διάλυση) Ενας σωλήνας ευκαμπτος μήκους 20 εκ. και μεσα ενα φίλτρο απο απορροφητήρα + ενα φίλτρο ενεργού άνθρακα (μαύρο). Είμαι ικανοποιημένος αλλά για καλό και κακό φοράω και μια μάσκα με φίλτρο ενεργου άνθρακα μέσα. Παλαιοτερα που δεν έιχα τίποτα το πρωί έβηχα σα τσιγαρόβηχα και είχα ενα στόμα δηλητήριο που το ξέπλενα συνέχεια με στοματικό διάλυμα (listerine) για να σιγουρευτώ οτι το καθάριζα. Τωρα πια δεν έχω αυτή τη αίσθηση. Αερίζω το δωμάτιο τις υπολοιπες ώρες (το χειμώνα) που δεν εργάζομαι.

Σταύρος Απο
04-03-13, 21:41
Το φίλτρο ενεργου ανθρακα που μπορούμε να το προμηθευτούμε >?:001_huh:

johnnyb
04-03-13, 22:12
Το φίλτρο ενεργου ανθρακα που μπορούμε να το προμηθευτούμε >?:001_huh:

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18559&cat=668&page=1

tasosmos
04-03-13, 22:12
Εχουν ανταλλακτικα φιλτρα για τους εμπορικους απορροφητηρες στα μαγαζια ηλεκτρονικων.
Αλλιως μπορεις να παρεις φιλτρα για αλλες χρησεις και να τα προσαρμοσεις αν εχεις ορεξη.

FH16
05-03-13, 08:48
Τι διαφορά δηλαδή έχει η κόληση "Lead-Free" απο την "Leaded" στο θέμα των αναθυμιάσεων ????


Το ανέφερα ως προς το αρχικό μήνυμα στο θέμα κολλήσεων όπου ο φίλος μας κρατά την ανάσα του, αν με ρωτάς τώρα ποια η διαφορά σε Lead Free με Leaded νομίζω πως γνωρίζεις καλύτερα από μένα πως η μακροχρόνια έκθεση στην δεύτερη μπορεί να κάνει ζημιά στον ανθρώπινο οργανισμό.

SV1JRT
05-03-13, 08:59
Λοιπόν, απο ότι κατάλαβά, για να κάνουμε ΑΣΦΑΛΗ κόληση σε μία πλακέτα, πρέπει να έχουμε αυτό στον πάγκο μας:

41896

Καλό βέβαια είναι να υπάρχει αυτό πάνω απο το κεφάλι μας για οτι ξεφύγει απ το προηγούμενο:

41897
Φυσικά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ να φορέσουμε την μάσκα μας:

41898

ΚΑΙ ΕΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ, με τα αντίστοιχα ρούχα:


41899

ΚΑΙ ΟΛΑ αυτά να γίνουν σε πεδίο πυρηνικών δοκιμών, ΑΝ θέλουμε να βάλουμε Leaded κόλληση...


41900

Με ΟΛΑ τα παραπάνω είναι σίγουρο οτι θα γλυτώσετε την τριχόπτωση και τις αρχές φαλάκρας !!!


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...............

SV1JRT
05-03-13, 09:22
Το ανέφερα ως προς το αρχικό μήνυμα στο θέμα κολλήσεων όπου ο φίλος μας κρατά την ανάσα του, αν με ρωτάς τώρα ποια η διαφορά σε Lead Free με Leaded νομίζω πως γνωρίζεις καλύτερα από μένα πως η μακροχρόνια έκθεση στην δεύτερη μπορεί να κάνει ζημιά στον ανθρώπινο οργανισμό.


Καλημέρα Ηλία,
Η μακροχρόνια εκθεση των ηλεκτρονικών / ηλεκτρολόγων στον μόλυβδο είναι..... ΑΜΕΛΗΤΕΑ.
Ακόμα και όλη την ώρα να χαιδευεις την leaded κόλληση δεν πρόκειτε να πάθεις ΤΙΠΟΤΑ.
Αφενός γιατί το ποσοστό μολύβδου στην leaded κόλληση είναι ΜΟΛΙΣ 37% και αφετέρου, η ποσότητα που χρησημοποιούμε είναι εξερετικά ελάχιστη. Ενα μισόκιλο καρούλι κόλληση μπορεί να βγάλει χρόνια, ανάλογα την χρήση.

Εκτός απο τα παραπάνω, ο μόλυβδος λιώνει στους 327.5 °C και βράζει στους 1749 °C. Οταν ο μόλυβδος είναι απλά λιωμένος ΔΕΝ παράγει ατμούς. Είναι οπως το νερό ή το λάδι ασ πούμε. Ειναι υγρό, αλλά δέν βγάζει αναθυμιάσεις. Για να βγάλει ατμούς πρέπει ΝΑ ΒΡΑΣΕΙ. Και φυσικά, δεν πιστευω να νομίζεις οτι το κολητηράκι σου μπορεί να πιάσει 1749 βαθμούς κελσίου ώστε να βράσει τον μόλυβδο και να εισπνευσεις τον ατμό...

agis68
05-03-13, 11:22
Παιδιά αυτό που πρέπει να γνωρίζετε είναι οτι ο οργανισμός μας διαθέτει ενα πανίσχυρο και ευέλικτο φίλτρο. Λεγονται ΝΕΦΡΑ! Δυστυχώς όλα τα καταλοιπα μένουν εκεί. Ο καρκίνος των Νεφρών είναι Ν#1 Hit σε χημικούς. Ολα τα πτητικά και μη πάνε στα νεφρά. Από εκεί και πέρα ή παθαίνεις καρκίνο νεφρών ή ήπατος ή παγκρεας. Και τα 3 είναι ΜΗ αναστρέψιμα. Οσο λιγότερο επιβαρύνουμε τα φίλτρα μας τόσο πιο καλά και πιο πολύ θα ζούμε. Βασικά δεν θέλει κοπο αλλά τρόπο. Μια μασκα με φίλτρο ενεργού άνθρακα που καλύπτει μύτη και στόμα, γυαλια που προστατεύουν τον βλεννογόννο του ματιου και εξαεριστήρα πάλι με φίλτρα είναι αρκετά. Εχω δει τρομερή διαφορά απο τότε που δεν χρησιμοποιούσα τίποτα. Απλή προστασία για εμας και αυτους που μας αγαπουν. Εν τέλει είναι εγωιστικό να αφήνεσαι να πεθαίνεις αφήνοντας πίσω πονεμένους αγαπημένους. Επίσης τρώτε πολλά φρουτα. Μηλα και Πορτοκάλια Θα δείτε διαφορά.....

φιλικά

FH16
05-03-13, 12:05
Ξεκάθαρή απάντηση για το πόσο βλαβερά είναι τα προϊόντα ή όχι δεν έχω βρει ποτέ, ώμος όλοι οι κατασκευαστές εφιστούν την προσοχή του χρήστη στο προϊών τους.

Πηγή Weller:


CHRONIC: Repeated inhalation of antimony and tin can cause benign pneumoconiosis. Due to
antimony's association with lead and arsenic in industry and silica in mining, it is difficult to adequately
assess toxicity. Many cases of illness formerly attributed to copper are now believed to have been due
to an admixture of other metals especially lead. Development of argyria through inhalation appears to
be very slow and may require years.
Repeated exposure to lead over time can adversely affect the central nervous system (CNS),
gastrointestinal (GI) tract, kidneys, reproductive system, and blood. Lead can adversely affect fetal
development. Signs and symptoms of chronic lead poisoning are various and may include metallic
taste, headache, weakness, insomnia, anorexia, constipation, abdominal pain, and anemia.


PDF Link (http://www.apexhandtools.com/MSDS/weller/LeadFreeSolderMSDSEnglish.pdf)

mtzag
05-03-13, 13:33
καταρχην ειναι μεγαλη βλακεια σημερα να χρησιμοποιεις κολληση μολυβδο οταν ειναι γνωσο ποσο τοξικος ειναι ο μολυβδος
κατα δευτερον δεν ειναι αναγκη να εισπνευσεις μολυβδο για να παθει δηλητηριαση και η απλη επαφη αρκει γιατι μπορει να το μεταφερεις καταλαθος στο στομα σου
καθως τρως κτλπ.
Ειδικα η παστα κολλησης με μολυβδο ειναι πολυ επικυνδινη λογο οτι ειναι μικροσκοπικα κοματακια και δεν φενετε εκει που εχει κατσει.

Παρτε lead free κολληση και παστα να ειστε οκ ειναι βεβαια πανακριβη η lead free παστα αλλα πιστευω αξιζει

SV1JRT
05-03-13, 15:37
Καλησπέρα Μάνο,
Οι απόψεις μας για την χρήση leaded κόλλησης διύστανται... Προσωπικά, οχι απλά δεν με ανησυχεί καθόλου η χρήση μολύβδου στην κόλληση, αλλά απεναντίας, την βρίσκω εξαιρετικά χρήσημη στην επισκευή BGA.