PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay και import charges



Phatt
08-03-13, 15:17
Εχθες αγορασα κατι απο το ebay.Καθ'ολη την διαρκεια που παρακολουθουσα την δημοπρασια(μερικες μερες), κατω απο το ποσο των μεταφορικων(shipping) ειχε εναν αλλο ποσο, με την περιγραφη "import charges - no additional import charges at delivery".
Οταν πηγα να ολοκληρωσω την πληρωμη, το ποσο αυτο προστεθηκε στο συνολικο ποσο αντικειμενου και μεταφορικων.Επισης, δεν μπορεσα να βρω καποια επιλογη που να το αφαιρει.

Καλα τωρα θα μας τρελανουν τελειως;Θελουν μας πουν οτι εγω θα πληρωσω ΤΕΛΩΝΕΙΟ στην ΑΜΕΡΙΚΗ πριν ερθει καν το πακετο μου στην Ελλαδα; Και που στο κερατο ξερουν οι αμερικανοι ποσο ειναι το τελωνειο για Ελλαδα και σε ποια κατηγορια της ελληνικη νομοθεσιας εμπιπτει;
Εστειλα μυνημα στον πωλητη περιμενοντας απαντηση γι'αυτο το θεμα, αλλα το γραφω και εδω, μπας και το εχει συναντησει κανενας και ξερει πως αφαιρειται...

leosedf
08-03-13, 16:12
Ομολογώ ότι δεν το έχω συναντήσει. Ίσως ο πωλητής να σε διαφωτίσει σε αυτό το θέμα.

moutoulos
08-03-13, 16:59
Ούτε και εγώ το έχω συναντήσει ...

http://www.dutycalculator.com/help_center/Import-duty-taxes-when-importing-into-Greece

Phatt
08-03-13, 17:05
Παιδια αρχισα το ψαξιμο και βρισκω ακρη...μαλλον.Πριν γραψω οτιδηποτε θελω να τα επιβεβαιωσω για ειμαστε σιγουροι.

SRF
08-03-13, 17:15
Μήπως είναι κανονική εταιρεία και έχει βάλει προπληρωμή στα εκτελωνιστικά έξοδα, όπως κάνουν και άλλες, για να μην τα "φας" απότομα όταν θα έρθει με καμμιά UPS, DHL... κλπ?

marioland
08-03-13, 17:19
Κυκλοφορει τελευταια (δεν ξερω αν το εχει παρει το αυτι σας ) οτι μετα την υπερφορολογηση των παντων στη Ελλαδα η φανταστικη μας κυβερνηση θα προχωρησει στη φορολογηση σε οτιδηποτε εισαγεται εκτος Ευρωπης ανεξαρτητως αξιας και με μεγαλο καπελο.

SRF
08-03-13, 17:24
Κυκλοφορει τελευταια (δεν ξερω αν το εχει παρει το αυτι σας ) οτι μετα την υπερφορολογηση των παντων στη Ελλαδα η φανταστικη μας κυβερνηση θα προχωρησει στη φορολογηση σε οτιδηποτε εισαγεται εκτος Ευρωπης ανεξαρτητως αξιας και με μεγαλο καπελο.

Κυκλοφορεί ότι ΘΑ??? Γιατί εγώ έχω ήδη την αίσθηση ότι το ΘΑ έχει προ ολίγου καιρού απαληφθεί? Πλήρωσα δασμούς & φόρους (εκτός ΦΠΑ) υπερβολικούς σε πράγμα από Ισραήλ. Κόστος συνολικό ΜΕ μεταφορικά 180 γιούρια... σύνολο πληρωμής για κερατιάτικα... παραλαβής 120 ΓΙΟΥΡΙΑ ΣΤΟΝ ΤΑΒΛΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ!!! Βγάλτε τον ΦΠΑ και κάντε τα μαθς!!!

Phatt
08-03-13, 18:19
Λοιπον παιδια ακουστε πως δουλευει το καινουριο συστημα...Κατ' αρχας λεγεται global shipping program.Ειναι μια επιλογη που δινει το ebay στους πωλητες και δουλευει ως εξης.Το ebay εχει ερθει σε συνεργασια με μια εταιρια, που λεγεται Pitney Bowes.Αυτη προσφερει logistic services, δηλαδη υπηρεσιες διαχειρησης, μεταφορας και αποθηκευσης προϊοντων.

Ο πωλητης λοιπον, οτι πακετο εχει για εξωτερικο, αντι να το στελνει μεμονωμενα στους παραληπτες-πελατες, τα στελνει ολα μαζι σε αυτην την εταιρια, η οποια εχει διευθυνση εσωτερικου.Με αυτον τον τροπο επισης, ο πωλητης παυει να ασχολειται με τα μεταφορικα εξοδα, αφου τα εξοδα τα υπολογιζει η εταιρια αυτη(καθως επισης και τις χρεωσεις εκτελωνισμου) και φευγει αλλο ενα βαρος απο το κεφαλι του.
Στην συνεχεια, αυτη η εταιρια βγαζει ολοκληρα φορτια με διαφορα πακετα-αντικειμενα, τα οποια ενδεχομενως παλετοποιει και φορτωνει σε αεροπλανα.Τηρειται μια λιστα με ολα τα πραγματα που υπαρχουν στα πακετα και πανε για την χωρα, στην περιπτωση μας στην Ελλαδα.Οταν ερχονται εδω, εκτελωνιζονται ολα τα πραγματα μαζι.Ο αγοραστης εχει προπληρωσει τον εκτελωνισμο.Το πακετο εκτελωνισμενο πλεον, συνεχιζει ελευθερο για τον προορισμο του παραληπτη...

Οι χρεωσεις εκτελωνισμου υπολογιζονται βασει της τιμης αγορας αρχικα, και δεν ξερω αν υπολογιζονται και βασει του ειδους.Για παραδειγμα, αν παρω για 100ε καρφιτσες, αν θα εχει τις ιδιες χρεωσεις εκτελωνισμου με το αν θα παρω μια φωτογραφικη μηχανη αξιας 100ε.Το σιγουρο ειναι, οτι η εταιρια αυτη βγαζει τρελλο κερδος, γιατι οπωσδηποτε το να εκτελωνισεις μια παλετα η μισο αεροπλανο πραγματα, δεν ειναι το ιδιο με το να εκτελωνισεις ενα μεμονωμενο αντικειμενο.Επισης ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποια ακρη θα εχουν στο τελωνειο...


Ας παμε και σε ενα παραδειγμα.Δειτε λιγο την φωτο και θα σχολιασω απο κατω.

41977

Βλεπουμε εδω ενα λαπτοπ, βλεπουμε ολοι τα μεταφορικα, εκει που ηταν παντα.Απο κατω ακριβως, βλεπουμε το import charges.Επισης μας δινει και εξτρα-υποτιθεται- πληροφοριες, ως προς την ημερομηνια παραλλαβης, και οτι εχει international tracking.Λεω υποτιθεται γιατι εννοειται εφ'οσον θα ασχοληθει με αυτο το θεμα συγκεκριμενη εταιρια, θα ξερει ποτε περιπου θα ερθει το αντικειμενο στην χωρα, καθως και επισης που βρισκεται ανα πασα στιγμη.




Στο δια ταυτα.Αυτο το καινουριο συστημα, ειναι ευχη και καταρα για τα πακετα απο Αμερικη...Αφ'ενος, ξενοιαζεις απο το θεμα του τελωνειου, που ηταν παντα ενας μεγαλος βραχνας με ρισκο, ειδικα για "προκλητικα" αντικειμενα, οπως αυτα της υψηλης τεχνολογιας για παραδειγμα.Απο την αλλη, βλεπουμε και μονοι μας οτι τα ποσα ανεβαινουν παρα πολυ, σε σημειο που να μην συμφερει καποιον να ψωνιζει απο το ebay πλεον...

chip
08-03-13, 19:11
αυτο το σύστημα αν ειναι όπως το περιγράφεις για καλό γίνεται στους μικρούς πωλητές/αγοραστές... ουσιαστικά σε σώζει από τις μεγάλες χρεώσεις που έχει ένας εκτελωνισμός...
Τώρα το αν βγαίνει μεγάλο το ποσό... έχει να κάνει με το οτι ο εκτελονισμός είναι κάτι που κοστίζει (αμοιβές εκτελονιστών και φόρολογιά προς το κράτος)

όσον αφορά το παράδειγμα νομίζω οτι είναι πολύ καλή η τιμή των 300 δολαρίων αν σκεφτεί κανείς οτι για λαπτοπ των 1000 ευρώ είναι 230 ευρώ ΦΠΑ ο οποίος θα πληρωθεί ολόκληρος + έξοδα εκτελονισμού + επιπλέον φόρους

Επίσης δε νομίζω οτι άλλαξε κάτι στη νομοθεσία για τους εκτελονισμούς πάντα όλα έπρεπε να περνάνε εκτός και είχαν πολύ μικρή αξία (κάπου στα 22 ευρώ) απλά μάλλον τώρα το κυνηγάνε περισσότερο...

Γενικά η αγορές από ebay που θα έχουν δασμούς συνήθως δεν συμφέρουν πιστεύω....

SRF
08-03-13, 19:28
Forwarder services!!! Παλιά μέθοδος, που μπορούσες να την επιλεξεις... Τώρα μάλλον το αφήνουν στην διακριτική ευχέρεια των πωλητών από Αμερική να το επιβάλλουν στους υποψήφιους αγοραστές τους εκτός ΗΠΑ!!!
Δυστυχώς η ακολουθία των μεταφορών αυτών δεν΄είναι ακριβώς έτσι όπως την περιγράφεις, αν και το τελικό αποτέλεσμα είναι ακριβώς αυτό που κατέληξες και εσύ να αναγνωρίσεις!!!
Η διαφορά είναι, ότι ναι μεν όλα προωθούνται μέσω μιας Χ ιδιωτικής μεταφορικής συγκεντρωτικού εκτελωνισμού φορτίων από ΗΠΑ σε ΕΕ, αλλά η διαφορά είναι ότι με αυτά τα "κόλπα" που όμως είναι απολύτως νόμιμα σύμφωνα με τις οδηγίες της ΕΕ, η Ελλάδα λογικά ΧΑΝΕΙ χρήματα, παρ' ότι εσύ, εγω, ο καθένας μας καταβάλλει τελικά αυτά τα έξοδα εκεί. Αυτό γιατί ναι μεν εκτελωνίζουν όντως αυτοί, αλλά το κάνουν όχι στην Ελλάδα, αλλά σε άλλη κεντρικής διακίνησης χώρα οπού έχουν κεντρικά Ευρωπαϊκά γραφεία! Όλα πάνε εκεί, εκτελωνίζουν μαζικά εκεί, και προωθούν μετά με εσωτερικά κούρριερ οπουδήποτε στην ΕΕ!!! Συνήθως αν το ψάξεται τα γραφεία αυτά είναι είτε στην Αγγλία (προσφιλής χώρα με... αξιαγάπητους αδιάρρηκτους πιά δεσμούς με τις ΗΠΑ), είτε στην ηγεμώνα της κατεχόμενης Ευρωπής πλέον, Γερμανία!!!

Οπότε και ΟΛΟΙ οι δασμοί, τέλη, κλπ, πάνε στα εκεί ταμεία... και έτσι πάλι φροντίζουν να μην υπάρχουν έσοδα για τους πτωσούς υποτακτικούς τους... εμάς τους κατεχόμενους δούλους τους!!! Και βέβαια... όλα αυτά με τις... ευλογίες των "κυβερνώντων" μας και δογματικών λάτρεων της ΕΕ, και της Γερμανικ΄ςη ανωτερότητος!!!

Αυτά!!!

chip
08-03-13, 19:44
χμ... πολύ σωστό... μου ξέφυγε προς στιγμής... το ποσό εκτελονισμού 306δολ ήταν σχεδόν το ίδιο με τον ΦΠΑ... τι θα έμαινε για τον εκτελονιστή τους επιπλέον φόρους και την εταιρεία? Προφανός εκτελωνίζεται σε άλλη χώρα με μικρότερο ΦΠΑ ώστε με το ποσό αυτό να πληρωθούν και οι επιπλέον φόροι αλλά και να έχουν κέρδος οι ενδιάμεσοι...

primeras
08-03-13, 20:22
...Και λέω εγώ τώρα... ...λέω... αυτοί που το ρύθμισαν αυτό το ποσό το βρήκα τα στοιχεία μόνοι τους ή έχει μπλεχτεί και κάποιος από τα δικούς μας γνωστούς άγνωστους που πάντα μας χαντακώνουν;
...Λέω... τους έδωσε στοιχεία για ΦΠΑ κλπ και παίρνει/ουν μια μικρή μίζα...

Phatt
09-03-13, 00:54
Κατα περιπτωση μπορει να εξυπηρετει καποιους.Εγω παντα προτεινα στους πωλητες να βαζουν χαμηλη τιμη στο πακετο για να περναει οσο γινεται απαρατηρητο.
Οσον αφορα για το ΦΠΑ δεν ειναι και δυσκολο να ξερει κανεις ποσο ειναι...