Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : TIP142 & TIP147



ventouza1987
10-03-13, 23:16
Καλησπερα παιδες,

Εχω αναρτησει την παρακατω εικονα, ειναι μιση γεφυρα Η με πρωτοτυπο σχεδιασμο (πρωτη φορα το βλεπω)
το εχω παρει απο το συγκεκριμενο φορουμ http://www.pyroelectro.com/tutorials/h_bridge_4_transistor/schematic.html
οπου ο τυπος χρισιμοποιει αυτην την γεφυρα για ελεγχο Dc κινητηρα μεχρι ρευμα 10Α. Εχει κ βιντεο στο youtube
http://www.youtube.com/watch?v=zwvw9JhtReg.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:
Εχει καποια ιδιαιτερη ονομασια αυτη η γέφυρα και τι ξερετε για αυτη?
Επισης πως ερχονται σε κορο τα tip142 k tip147, πως ακριβως ειναι η αρχη λειτουργιας του και ποιο ειναι το ρευμα που περναει μεταξυ τιπ147 κ τιπ142 ετσι ωστε βαζει αντισταση 1Κ?
42049

chip
11-03-13, 00:07
αυτο δεν ειναι γέφυρα αφού δεν μπορεί να αντιστρέψει την κίνηση του κινητήρα...

ventouza1987
11-03-13, 00:39
αυτο δεν ειναι γέφυρα αφού δεν μπορεί να αντιστρέψει την κίνηση του κινητήρα...

Εχεις δικιο chip το δικαιολογισα με το οτι ειπα οτι ειναι "μιση γεφυρα".
Αλλα αναρτω ολοκληρη την γεφυρα.
42056

jtb
11-03-13, 01:24
Παλιότερα είχα φτιάξει αυτήν την γέφυρα (http://www.pyroelectro.com/tutorials/h_bridge_4_transistor/schematic.html) και δούλεψε μια χαρά. Απλά είχα προσθέσει από ένα led σε σειρά με την R1 και R2.

spiroscfu
11-03-13, 01:25
http://en.wikipedia.org/wiki/H_bridge

ventouza1987
11-03-13, 01:38
Παλιότερα είχα φτιάξει αυτήν την γέφυρα (http://www.pyroelectro.com/tutorials/h_bridge_4_transistor/schematic.html) και δούλεψε μια χαρά. Απλά είχα προσθέσει από ένα led σε σειρά με την R1 και R2.

Το ιδιο link εχω γραψει παραπανω.

Απλα Σπυρο θα ηθελα να μαθω ποσο ρευμα περναει απο την βαση του τιπ147 προς την βαση του τιπ142 κ γιατι βαζει πχ 1000Ω και οχι καποια αλλη τιμη.
(κ εγω την εχω φτια3ει κ ειναι αρκετα καλι μπορω να πω)

mtzag
11-03-13, 11:12
αυτο το κυκλωμα γινετε και με mosfet N και P επειδη δεν εχω τα transistor που λεει ?
εχω ενα dremelοειδες 9.6V 5A που σκασανε οι μπαταριες του και θελω να του οριζω φορα στρεψης
κανει ενα τετοιο κυκλωμα ?

Τα transistor 2222 τα εχω τα αλλα τα TIP δεν τα εχω τι χαρακτηριστικα εχουνε ? στα ηλεκτρονικατζηδικα μπορω να τα βρω ?

FILMAN
11-03-13, 11:21
ποσο ρευμα περναει απο την βαση του τιπ147 προς την βαση του τιπ142 κ γιατι βαζει πχ 1000Ω και οχι καποια αλλη τιμη.
(12 - 1.4 - 1.4) / 1 = 9.2mA περίπου.

FILMAN
11-03-13, 11:23
αυτο το κυκλωμα γινετε και με mosfet N και P επειδη δεν εχω τα transistor που λεει ?
Προφανώς ΟΧΙ, αφού δεν θα περάσει ρεύμα από καμιά πύλη...

Τα transistor 2222 τα εχω τα αλλα τα TIP δεν τα εχω τι χαρακτηριστικα εχουνε ?
www.alldatasheet.com

ventouza1987
11-03-13, 12:21
(12 - 1.4 - 1.4) / 1 = 9.2mA περίπου.

Τα 9,2mA καταναλωνονται ειτε σε 10Α φορτιο ειτε σε 1Α?
To λεω αυτο γιατι τα τιπ περιπου τραβανε στην βαση 40mA για Ιc=10Α
αρα μηπως αυτος εχει βαλει εσκεμενα 1Κ για μεγιστο ρευμα μεχρι ~10mA
γιατι απλα η απαιτησεις του κινητηρα ειναι ελαχιστες?


Εκει που θελω να καταλιξω Φιλιππε,

σε αυτο το κυκλωμα εχω κανει καποιες αλλαγες τα δυο βασικα τρανζιστορ τιπ142-147 τα εχω κανει MJ15003-4
και το 2n2222 το εχω κανει τιπ142. Τοποθετησα πανω ενα μοτερ με χαρακτηριστικα 20Α 24V, επισης χρησιμοποιησα
τις ιδιες τιμες αντιστασεων 10Κ για την βαση στην εισοδο, και 1Κ. Αυτο που παρατηρησα(στο καινουργιο κυλωμα)
ειναι οτι το μοτερ δεν γυριζε και το τιπ142 εποιανε μεγαλη 8ερμοκρασια, ετσι το 1Κ το εκανα 100Ω και δουλευει περιφιμα.
Απλα με τα 100Ω μπορει να δουλευει το κυκλωμα ολο, ειναι ομως σωστη τιμη? κ επιπλεον με μια καινουργια τιμη 100Ω αντιστασης το ρευμα
προφανως θα μεγαλωσει ποσο ομως? για να τοποθετησω κ την αντιστοιχη σε watt αντισταση.

FILMAN
11-03-13, 13:26
Τα 9,2mA καταναλωνονται ειτε σε 10Α φορτιο ειτε σε 1Α?
To λεω αυτο γιατι τα τιπ περιπου τραβανε στην βαση 40mA για Ιc=10Α
αρα μηπως αυτος εχει βαλει εσκεμενα 1Κ για μεγιστο ρευμα μεχρι ~10mA
γιατι απλα η απαιτησεις του κινητηρα ειναι ελαχιστες?
Ρώτησες για το ρεύμα βάσης. Αυτό θα είναι περίπου ίδιο όσο και να είναι το ρεύμα του φορτίου. Με ρεύμα φορτίου 10Α (είσαι στο όριο ε!) τα συγκεκριμένα τρανζίστορ χρειάζονται (όχι τραβάνε, αν δεν τους το δώσεις εσύ δεν μπορούν να το πάρουν μόνα τους) ρεύμα βάσης 20mA τουλάχιστον (και τα 40mA καλά είναι). Άρα αυτός κακώς έχει βάλει αντίσταση 1kΩ (ωραία στρογγυλή τιμή, εεε;) - καλύτερα θα ήταν να μπει 220Ω για να έχεις τα 40mA που είπαμε, ώστε να είσαι καλυμμένος για φορτία μέχρι 10Α (ξαναλέω είναι οριακά). Εννοείται βέβαια ότι με τέτοια φορτία θα βάλεις ψύκτρα, και μεγάλη μάλιστα!


σε αυτο το κυκλωμα εχω κανει καποιες αλλαγες τα δυο βασικα τρανζιστορ τιπ142-147 τα εχω κανει MJ15003-4
και το 2n2222 το εχω κανει τιπ142. Τοποθετησα πανω ενα μοτερ με χαρακτηριστικα 20Α 24V, επισης χρησιμοποιησα
τις ιδιες τιμες αντιστασεων 10Κ για την βαση στην εισοδο, και 1Κ. Αυτο που παρατηρησα(στο καινουργιο κυλωμα)
ειναι οτι το μοτερ δεν γυριζε και το τιπ142 εποιανε μεγαλη 8ερμοκρασια, ετσι το 1Κ το εκανα 100Ω και δουλευει περιφιμα.
Απλα με τα 100Ω μπορει να δουλευει το κυκλωμα ολο, ειναι ομως σωστη τιμη? κ επιπλεον με μια καινουργια τιμη 100Ω αντιστασης το ρευμα
προφανως θα μεγαλωσει ποσο ομως? για να τοποθετησω κ την αντιστοιχη σε watt αντισταση.
Δεν μου αρέσει. Τα MJ15003 / 4 έχουν βmin = 25 οπότε για Ic = 20A απαιτούν ούτε λίγο ούτε πολύ Ib = 800mA! Πάλι είσαι στο όριο! Για ρεύμα βάσης 800mA η αντίσταση πρέπει να είναι ούτε λίγο ούτε πολύ 22Ω 30W!
Η αντίσταση στη βάση του TIP142 (επίσης δεν μου αρέσει σαν επιλογή καθώς έχει μεγάλη τάση κορεσμού λόγω του ότι είναι darlington) πρέπει να δίνει αρκετό ρεύμα βάσης ώστε να έχεις ρεύμα συλλέκτη 800mA. Άρα μιλάμε για ρεύμα βάσης 1.6mA. Αν η εντολή σου είναι 5V ως προς γη θες αντίσταση βάσης το πολύ (5 - 1.4 - 1) / 1.6 = 1.5kΩ. Άρα τα 10kΩ εκεί είναι τελείως εκτός πραγματικότητας (ξανά ωραίο στρογγυλό νούμερο!).

Συμπέρασμα: Η χρήση διπολικών (και δη darlington) τρανζίστορ εδώ δεν συμφέρει διότι έχεις πολλές απώλειες υπό μορφή θερμότητας, χρειάζεσαι μεγάλες ψύκτρες, και έχεις αυξημένη κατανάλωση του κυκλώματος. Εγώ θα τροποποιούσα το κύκλωμα ώστε να χρησιμοποιήσω MOSFET στη γέφυρα αφήνοντας μικρά διπολικά τρανζίστορ ως drivers.

ventouza1987
11-03-13, 15:31
Φιλιππε εχω προσπαθησει πολλες φορες να οδηγησω MOSFET BUZ11 με driver ir2011 αλλα ματαια, γνωριζοντας οτι θα μου ελυνε τα χερια.


Εγώ θα τροποποιούσα το κύκλωμα ώστε να χρησιμοποιήσω MOSFET στη γέφυρα αφήνοντας μικρά διπολικά τρανζίστορ ως drivers.
Ενδιαφερον, αν εχεις καποιο τεσταρισμενο κυκλωμα η καποιο λινκ αν δεν σου κανει κοπος αναιβασε το. Να το συζητησουμε.


Δεν μου αρέσει. Τα MJ15003 / 4 έχουν βmin = 25 οπότε για Ic = 20A απαιτούν ούτε λίγο ούτε πολύ Ib = 800mA!
Τι διπολικα τρανζιστορ θα τοποθετουσες εσυ ωστε να υπαρχει οσον το δυνατον μικροτερη εκπομπη θερμοτητας κ οι τιμες των αντιστασεων πιο
προσιτες οχι 22Ω 30W?

Η αναλυση σου παρα πολυ καλη και ευκολη. To μονο που δεν αντιλαμβανομαι ειναι το 1 μεσα στις πραξεις σου τι αντιπροσωπευουν?

(5 - 1.4 - 1) / 1.6 = 1.5kΩ.

FILMAN
11-03-13, 15:41
Φιλιππε εχω προσπαθησει πολλες φορες να οδηγησω MOSFET BUZ11 με driver ir2011 αλλα ματαια, γνωριζοντας οτι θα μου ελυνε τα χερια.
Γιατί προφανώς έκανες κάποιο λάθος. Αν πεις τι ακριβώς έγινε ίσως μπορέσουμε να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένη βοήθεια.

Ενδιαφερον, αν εχεις καποιο τεσταρισμενο κυκλωμα η καποιο λινκ αν δεν σου κανει κοπος αναιβασε το. Να το συζητησουμε.
Δεν έχω.


Τι διπολικα τρανζιστορ θα τοποθετουσες εσυ ωστε να υπαρχει οσον το δυνατον μικροτερη εκπομπη θερμοτητας κ οι τιμες των αντιστασεων πιο
προσιτες οχι 22Ω 30W?
Κανένα. Τα τρανζίστορ όσο ανεβαίνουν σε ισχύ γενικά πέφτουν σε ενίσχυση. Αυτό σημαίνει ότι ένα μεγάλο ρεύμα βάσης είναι αναπόφευκτο.


Η αναλυση σου παρα πολυ καλη και ευκολη. To που αντιλαμβανομαι ειναι το 1 μεσα στις πραξεις σου τι αντιπροσωπευουν?
Το 1 αυτό είναι περίπου η VBE του MJ15003.

ventouza1987
11-03-13, 16:08
Ωραια, αναρτω λοιπον το σχεδιο με τον ir2011.

42064

γνωριζω οτι το πρωτο λαθος που θα ειπωθει ειναι οτι δεν πρεπει να δινω στο πιν low side 5v συνεχομενα
(παρολα αυτα στο simualation δουλευει ετσι) αλλα απο τον Pic βγαζω 2 pwm ενα για αριστερα κ ενα για δεξια και για αυτο το
λογο σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το ir2111 που εχει μια εισοδο.

Οτι βλεπετε λαθος μου το λετε.

FILMAN
11-03-13, 16:45
Το κύκλωμα είναι σωστό, όμως είναι λάθος η αρίθμηση των ακροδεκτών του ολοκληρωμένου, οπότε αν ακολουθήσεις την αρίθμηση αυτή μην περιμένεις να δουλέψει. Οι ακροδέκτες έχουν ως εξής:

VB: 2 και όχι 8
HO: 3 και όχι 7
VS: 4 και όχι 6
HIN: 5 και όχι 2
LIN: 6 και όχι 3
COM: 7 και όχι 4
LO: 8 και όχι 5

Παρεμπιπτόντως πειράζει να μην δίνεις παλμούς στο high side, στο low side μπορείς να δίνεις μόνιμη εντολή.

ventouza1987
11-03-13, 17:09
Το κύκλωμα είναι σωστό, όμως είναι λάθος η αρίθμηση των ακροδεκτών του ολοκληρωμένου, οπότε αν ακολουθήσεις την αρίθμηση αυτή μην περιμένεις να δουλέψει. Οι ακροδέκτες έχουν ως εξής:

VB: 2 και όχι 8
HO: 3 και όχι 7
VS: 4 και όχι 6
HIN: 5 και όχι 2
LIN: 6 και όχι 3
COM: 7 και όχι 4
LO: 8 και όχι 5

Παρεμπιπτόντως πειράζει να μην δίνεις παλμούς στο high side, στο low side μπορείς να δίνεις μόνιμη εντολή.

για το θεο.

- Η αντισταση 10Ω στην εισοδο των MOSFET ειναι ικανοποιητικη? Αν θα βαλω μεγαλυτερη θαεχω καθυστερηση στην φορτηση και ξεφορτηση
των "θεωρητικων πυκνωτων" στο MOSFET?
- Τα BUZ11 ειναι σωστη επιλογη? Me Rds = 0.04ohm me Ιds= 20A θα εχω μια ισχυ σε θερμοτητα 0,04*20^2 = 16w σε καθε ενα mosfet
τι μεγεθους ψυχτρα χρειαζομαι?
-Υπαρχει προβλημα αν στο lowside pin αφησω τα 5βολτ συνεχες και δινω pwm sto highside pin?

mtzag
11-03-13, 21:35
Προφανώς ΟΧΙ, αφού δεν θα περάσει ρεύμα από καμιά πύλη...

www.alldatasheet.com (http://www.alldatasheet.com)


Μα δεν εννοω με το ιδιο κυκλωμα εννοω με τροποποιηση κυκλωματος να βαλεις mosfets αντι για transistors που εχουνε αντοχη σε μεγαλα ρευματα και χαμηλες αντιστασεις αρα και λιγες θερμικες απωλειες.

FILMAN
12-03-13, 11:29
Μα δεν εννοω με το ιδιο κυκλωμα εννοω με τροποποιηση κυκλωματος να βαλεις mosfets αντι για transistors που εχουνε αντοχη σε μεγαλα ρευματα και χαμηλες αντιστασεις αρα και λιγες θερμικες απωλειες.
Ε, με τροποποίηση ασφαλώς γίνεται.

FILMAN
12-03-13, 11:52
- Η αντισταση 10Ω στην εισοδο των MOSFET ειναι ικανοποιητικη? Αν θα βαλω μεγαλυτερη θαεχω καθυστερηση στην φορτηση και ξεφορτηση των "θεωρητικων πυκνωτων" στο MOSFET?
Μια μεγάλη αντίσταση εκεί ξεκουράζει το driver διότι αυτό δεν χρειάζεται να δίνει ισχυρά ρεύματα στις ακμές του παλμού, καθυστερεί όμως τη μεταγωγή του MOSFET λόγω της CGS (η οποία είναι μια πολύ πραγματική χωρητικότητα και όχι θεωρητική!) με αποτέλεσμα αυτό να ζεσταίνεται. Η κατάσταση αυτή χειροτερεύει όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητα. Η τιμή της αντίστασης τελικά είναι ένας συμβιβασμός μεταξύ της ταχύτητας μεταγωγής και του ρεύματος τροφοδοσίας του κυκλώματος ή της αντοχής του driver.

- Τα BUZ11 ειναι σωστη επιλογη? Me Rds = 0.04ohm me Ιds= 20A θα εχω μια ισχυ σε θερμοτητα 0,04*20^2 = 16w σε καθε ενα mosfet
Το BUZ11 είναι πια ένα παλιό MOSFET. Τα 40mΩ είναι πια πολλά. Για παράδειγμα το IRF3205 έχει RDSon μόνο 8mΩ οπότε αμέσως αναπτύσσει 5 φορές λιγότερη θερμότητα σε σχέση με το BUZ11! Ακόμα και το ταπεινό IRFZ44 έχει RDSon 18mΩ, λιγότερη από τη μισή από το BUZ11.

τι μεγεθους ψυχτρα χρειαζομαι?
Το μέγεθος της ψύκτρας εξαρτάται από 3 πράγματα:

1) Τη θερμοκρασία περιβάλλοντος στην οποία θα λειτουργήσει το κύκλωμα
2) Την καταναλισκόμενη στο εξάρτημα ισχύ
3) Τη θερμοκρασία στην οποία θέλουμε να φτάνει η ψύκτρα.

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε να ψύξουμε ένα BUZ11 που καταναλώνει τα 16W που έγραψες προηγουμένως. Επίσης ας υποθέσουμε ότι ο αέρας μέσα στο κουτί της συσκευής δεν θα ξεπεράσει τους 40οC και η ψύκτρα δεν θέλουμε να ξεπεράσει τους 60οC (από κει και πάνω είναι επικίνδυνη η επαφή με το χέρι). Η αύξηση της θερμοκρασίας της ψύκτρας θα είναι 60 - 40 = 20οC για τα 16W. Οπότε για 1W θα είναι 20 / 16 = 1.25οC/W. Αυτή θα πρέπει να είναι το πολύ η θερμική αντίσταση της ψύκτρας που θα διαλέξεις.

-Υπαρχει προβλημα αν στο lowside pin αφησω τα 5βολτ συνεχες και δινω pwm sto highside pin?
Όχι. Υπάρχει πρόβλημα στο high side γιατί ο πυκνωτής bootstrap σιγά σιγά αδειάζει και έτσι κάποια στιγμή θα πάψει να διατηρεί το αντίστοιχο MOSFET στον κόρο. Στο low side η οδήγηση παρέχεται απευθείας από το τροφοδοτικό του driver και δεν εξαντλείται ποτέ.

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι στο κύκλωμα που έχεις φτιάξει δεν έχει νόημα η ύπαρξη δύο MOSFET αφού το μόνο που κάνεις είναι να αναβοσβήνεις το μοτέρ προς μια κατεύθυνση μόνο, πράγμα που απαιτεί μόνο ένα MOSFET και κανένα driver.

Υ.Γ. Έκανα edit στο #13, ξαναδές το. Συγγνώμη για το λάθος...

ventouza1987
12-03-13, 12:25
Καταλαβαίνεις βέβαια ότι στο κύκλωμα που έχεις φτιάξει δεν έχει νόημα η ύπαρξη δύο MOSFET αφού το μόνο που κάνεις είναι να αναβοσβήνεις το μοτέρ προς μια κατεύθυνση μόνο, πράγμα που απαιτεί μόνο ένα MOSFET και κανένα driver.
Το γνωριζω, απλα αυτος ο driver ειναι για half bridge τοποθετοντας αλλο ενα θα εχω full bridge (αν τα καταφερω ποτε να λειτουργησει) ετσι δεν ειναι?

Οσον αφορα για τα bjt transistor, επειδη το κυκλωμα υπαρχει (σιγουρα ενδιαφερομαι να μαθω να λειτουργω τους mosfet drivers)
εψαξα να βρω bjt με Βmin μεγαλο κ βρικα τα mj11017-18(ναι δυστηχως ειναι παλι darlighton) opoy exei hfe = 400, κατι το οποιο σημαινει οτι στα 20Α θελω ρευμα βασης 50mA. Aρα σημαινει οτι R=(12-1.4-1.4)/0.05=184Ω κ P=184*0,05^2=0,46W
Ισχυει τιποτα απο αυτα που εχω γραψει?

Για να μην γραφω οτι να'ναι διευκρινισε μου λιγο τα παρακατω στοιχεια για να ξερω αν αντιλαμβανομαστε κ οι δυο τα ιδια

Άρα μιλάμε για ρεύμα βάσης 1.6mA. Αν η εντολή σου είναι 5V ως προς γη θες αντίσταση βάσης το πολύ (5 - 1.4 - 1) / 1.6 = 1.5kΩ. Άρα τα 10kΩ εκεί είναι τελείως εκτός πραγματικότητας (ξανά ωραίο στρογγυλό νούμερο!).

κ


(12 - 1.4 - 1.4) / 1 = 9.2mA περίπου.

FILMAN
12-03-13, 12:54
Το γνωριζω, απλα αυτος ο driver ειναι για half bridge τοποθετοντας αλλο ενα θα εχω full bridge (αν τα καταφερω ποτε να λειτουργησει) ετσι δεν ειναι?
Ναι.

Οσον αφορα για τα bjt transistor, επειδη το κυκλωμα υπαρχει (σιγουρα ενδιαφερομαι να μαθω να λειτουργω τους mosfet drivers) εψαξα να βρω bjt με Βmin μεγαλο κ βρικα τα mj11017-18(ναι δυστηχως ειναι παλι darlighton) όπου έχει hfe = 400, κατι το οποιο σημαινει οτι στα 20Α θελω ρευμα βασης 50mA. Aρα σημαινει οτι R=(12-1.4-1.4)/0.05=184Ω κ P=184*0,05^2=0,46W Ισχυει τιποτα απο αυτα που εχω γραψει?
Οι υπολογισμοί σου είναι σωστοί. Όμως δεν είναι καλό που τα τρανζίστορ είναι darlington. Αυτά τα τρανζίστορ από τη φύση τους δεν μπορούν να φτάσουν στον κόρο (γιατί; ). Αυτό σημαίνει μια VCE η οποία μπορεί να φτάνει και στο 1V, οπότε με IC = 20Α έχεις αυτόματα μια ωραία καταναλισκόμενη ισχύ των 20W...

Για να μην γραφω οτι να'ναι διευκρινισε μου λιγο τα παρακατω στοιχεια για να ξερω αν αντιλαμβανομαστε κ οι δυο τα ιδια


Η αντίσταση στη βάση του TIP142 (επίσης δεν μου αρέσει σαν επιλογή καθώς έχει μεγάλη τάση κορεσμού λόγω του ότι είναι darlington) πρέπει να δίνει αρκετό ρεύμα βάσης ώστε να έχεις ρεύμα συλλέκτη 800mA. Άρα μιλάμε για ρεύμα βάσης 1.6mA. Αν η εντολή σου είναι 5V ως προς γη θες αντίσταση βάσης το πολύ (5 - 1.4 - 1) / 1.6 = 1.5kΩ. Άρα τα 10kΩ εκεί είναι τελείως εκτός πραγματικότητας (ξανά ωραίο στρογγυλό νούμερο!).
(5 - 1.4 - 1) / 1.6 = 1.5kΩ

5: η τάση που δίνει το κύκλωμα οδήγησης (ως προς γη)

1.4: η VBE του TIP142 (είναι darlington οπότε το ρεύμα βάσης περνάει από δύο επαφές B - E σε σειρά. Μέσα έχει και κάποιες αντιστάσεις οι οποίες σε χαμηλά ρεύματα βάσης θα δώσουν VBE μικρότερες από 1.4V, αλλά εμείς υπολογίζουμε τη χειρότερη περίπτωση)

1: Η VBE του MJ15003. Από κει θα περάσει το ρεύμα βάσης του ΤΙΡ142 για να καταλήξει στη γη.

1.6: Το επιθυμητό ρεύμα βάσης για το ΤΙΡ142.

(12 - 1.4 - 1.4) / 1 = 9.2mA περίπου.
12: Η τάση τροφοδοσίας

1.4 (2 φορές): Η VBE των ΤΙΡ147 και 142 αντίστοιχα

1: Η αντίσταση περιορισμού σε kΩ

ventouza1987
12-03-13, 13:14
Οι υπολογισμοί σου είναι σωστοί. Όμως δεν είναι καλό που τα τρανζίστορ είναι darlington. Αυτά τα τρανζίστορ από τη φύση τους δεν μπορούν να φτάσουν στον κόρο (γιατί; ). Αυτό σημαίνει μια VCE η οποία μπορεί να φτάνει και στο 1V, οπότε με IC = 20Α έχεις αυτόματα μια ωραία καταναλισκόμενη ισχύ των 20W...

Αν μπορεις για περιεγραψε τα πιο πολυ? Εχει καμια σχεση με Vsaturation?

Επισης το Vbe αν δεν ηταν darlighton απο 1,4 θα ηταν 0.7βολτ?


1: Η VBE του MJ15003. Από κει θα περάσει το ρεύμα βάσης του ΤΙΡ142 για να καταλήξει στη γη.

Το 1 το εβγαλες απο το datasheet? αν ναι ποιο ακριβως χαρακτηριστικο ειναι?

FILMAN
12-03-13, 13:21
Το ρεύμα βάσης του τελικού τρανζίστορ προέρχεται από την VCE του... Άρα δεν μπορεί να φτάσει στον κόρο, διότι τότε η VCE θα ήταν 0, οπότε αυτόματα θα μηδενιστεί το ΙB του, πράγμα που σημαίνει αποκοπή... Άρα η VCE δεν μπορεί να πέσει κάτω από την VBE και γι΄αυτό έχεις απώλειες...

FILMAN
12-03-13, 13:21
Επισης το Vbe αν δεν ηταν darlighton απο 1,4 htan 0.7βολτ?
Ναι..........

valis
12-03-13, 18:27
Ωραια, αναρτω λοιπον το σχεδιο με τον ir2011.

42064

γνωριζω οτι το πρωτο λαθος που θα ειπωθει ειναι οτι δεν πρεπει να δινω στο πιν low side 5v συνεχομενα
(παρολα αυτα στο simualation δουλευει ετσι) αλλα απο τον Pic βγαζω 2 pwm ενα για αριστερα κ ενα για δεξια και για αυτο το
λογο σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το ir2111 που εχει μια εισοδο.

Οτι βλεπετε λαθος μου το λετε.

Το σχέδιο με το ir είναι για ac, σε dc δεν δουλευει γιατι δεν μπορει να φορτισει ο πυκωτης bootstrap

FILMAN
13-03-13, 12:58
Το σχέδιο με το ir είναι για ac, σε dc δεν δουλευει γιατι δεν μπορει να φορτισει ο πυκωτης bootstrap
Αυτό ισχύει μόνο για το high side

ventouza1987
13-03-13, 13:32
γνωριζετε καποιο κωδικο οπτοζευκτη το οποιο να αντεχει γυρω στα 100mA (κ φυσικα πιο πανω δεν υπαρχει προβλημα)?

FILMAN
13-03-13, 13:47
Με έξοδο photodarlington π.χ. 4Ν29 έως 4Ν33. Είναι όμως πολύ αργοί.

ventouza1987
13-03-13, 14:54
Υπαρχει καποιο αντιστοιχο με 4 πιν κ οχι με 6. Εχω ηδη πανω στην πλακετα θηκη για 4 κ οχι για 6.

FILMAN
13-03-13, 15:05
Μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις κάπως λοξά. Σιγουρέψου ότι η ταχύτητά του κάνει για τη συχνότητα του PWM που θα δώσεις.

ventouza1987
13-03-13, 15:56
H περιοδος μου ειναι στο 1mS αρα μου κανει, επισης χρειαζεται 60mA ρευμα το led με 5v που περνει απον το πικ, θελει 83Ω αντισταση δεν ειναι μικρη?
Ενταξει μπορω να τα βαλω λοξα αλλα επειδη θα τα παραγγειλω για κεφαλονια, δεν θελω να παιζω κ μετα να ξαναπαραγγελνω. Αν υπαρχει κατι σε 4πιν θα το προτειμουσα...

FILMAN
13-03-13, 16:26
Γιατί θέλει 60mA το LED;
Ρίξε μια ματιά και στον PC815

valis
13-03-13, 19:49
Αυτό ισχύει μόνο για το high side

Εκεί είναι το πρόβλημα.
Η μόνη λύση για χρήση dc, απ οσο ξέρω, γίνεται με όπτο και γαλβανικα απομονωμένες τροδοδοσίες για το κυκλωμα οδήγησης.
Μιλάμε παντα για half ή full bridge με ημιαγωγους ίδιας πολικότητας