Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή dc jack σε Αcer laptop



piterpiano
13-03-13, 17:25
Καλησπέρα,

Έχω ένα Acer Aspire 1501Lmi(του 2004) στο οποίο έχει σπάσει το dc port connector.(εκεί που μπαίνει ο φορτιστής τέλοσπάντων).
Έχω ψάξει ebay και έχω βρει το αντίστοιχο ανταλλακτικό,αλλά εκεί που κολλάω είναι στην αποκόλληση του παλιού jack.
Xτές πάλευα 2 ώρες για να το αποκολλήσω με ένα σχετικά παιδικό κολλητήρι και τρόμπα για το καλάι αλλά χωρίς να τα καταφέρω.
Ποιό είναι το μυστικό λοιπόν? Ποιά είναι τα σωστά εργαλεία? Με 2 φίλους ηλεκτρονικούς που μίλησα, μου είπαν για μια ράβδο που ουστιαστικά είναι περιέλιξη χαλκού και τραβάει το καλάι, όπως και για πιστολάκι θερμού αέρα. Κάτι μου ανέφεραν επίσης και για σολντερίνη το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι..
Η τιμή των τεχνικών ξεκινάει από 50 και φτάνει τα 90€ άκουσον-άκουσον(@$$@!), και ξέρουμε πολύ καλά ότι η τιμή του jack δεν ξεπερνάει τα 5 ευρώ!!!!

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του λοιπόν??
Και να με συμβουλέψει τι εργαλεία να αγοράσω για να το κάνω μόνος μου!!

Ευχαριστώ πολύ,
Παναγιώτης.

makatas
13-03-13, 17:51
Φίλε Πιτ νομίζω το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, είναι μια συνήθης επισκευή η οποία έχει τις ιδιαιτερότητές της. Προσωπικά δεν ξέρω να την κάνω άρα δεν μπορώ να σε συμβουλέψω.
Από την άλλη όμως, μη δυσανασχετείς με τη χρέωση των τεχνικών. 50 ευρώ είναι πολύ λογική τιμή.
Εδώ σε παθολόγο πας με βήχα, σου προσφέρει την ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ, γράφει ένα φάρμακο που έτσι κι αλλιώς θα ήξερες ότι πρέπει να πάρεις, και χρεώνει 50 ευρώ.

Εντάξει ήταν ομολογουμένως μια ατυχής γενίκευση, αλλά και οι τεχνικοί πρέπει να ζήσουν...

piterpiano
13-03-13, 17:55
ok, συμφωνω ότι τα 50 είναι καλή τιμή, αλλα όχι τα 90!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jami
13-03-13, 18:28
Φίλε Πίτ δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις,αλλα ασχέτως όμως απο αυτό,δεν μπορεί κανένας να κρίνει το ποσό που ζητάει ο κάθε τεχνικός χωρίς να γνωρίζει χωρίς να γνωρίζει τον τρόπο που δουλεύει και το πόση ώρα θα του πάρει για να ολοκληρώσει την εργασία που ανέλαβε.Αν ο τεχνικός χρειαστεί 2 ώρες να λύσει και να να δέσει το μηχάνημα σου και καμμια ώρα να σου αλλάξει το εξάρτημα,θα χρειαστεί να αφιερώσει στο μηχάνημα σου τουλάχιστον ένα τρίωρο.Εκτός απο την εργασία του,θα πληρώσεις και την γνώση,την εξειδίκευση,τα μηχανήματα του και την εμπειρία του.Δεν γίνεται να κρίνουμε τους μισθούς των άλλων απο τον δικό μας.Όπως είπε και ο makatas,είναι σαν να είσαι στο γιατρό...Πάντα φιλικά!!Αν πάλι θές να το φτιάξεις μόνος σου:Κολλητήρι,κόλληση,σολντρίνη,σέτ μικρών σταυροκατσάβιδων,τρόμπα απορρόφησης και πολύ υπομονή.

nestoras
13-03-13, 19:01
Για να αγοράσεις επαγγελματικά εργαλεία ώστε να μπορείς να κάνεις εύκολα τη δουλειά σου θα πρέπει να δώσεις πολύ περισσότερα από 90€.
Από εκεί και πέρα είπες ότι πάλευες για κανα 2 ώρες να ξεκολλήσεις το βύσμα. Το πιο πιθανό είναι να έκανες και κάποια άλλη ζημιά από τη θερμότητα και στα κοντινά εξαρτήματα ή να χάλασες καμία από τις στρώσεις της μητρικής εκεί τριγύρω.
Αν μπορείς διέλυσε εντελώς το υπάρχον βύσμα προσεκτικά και άφησε μόνο τα μεταλλικά ποδαράκια πάνω στη μητρική.
Μετά προσπάθησε να ζεστάνεις από την μία μεριά και από την άλλη να τραβήξεις ένα-ένα τα ποδαράκια που σου απέμειναν μετά την αφαίρεση του παλιού βύσματος. Για βοήθεια, προσπάθησε να λιώσεις αρχικά μία μικρή ποσότητα από καλάϊ πάνω στις υπάρχουσες κολλήσεις ώστε να γίνει πιο εύκολη η μεταφορά θερμότητας από το κολλητήρι προς τα ποδαράκια.
Δεν γνωρίζω με τη εξοπλισμό δουλεύεις και δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν έχεις κάνει ήδη ζημιά από την προσπάθεια.

Επίσης, τα 90€ για μια τέτοια δουλειά δεν μου φαίνονται υπερβολική τιμή. Δεν έχω ανοίξει το συγκεκριμένο laptop ποτέ για να ξέρω ακριβώς πως είναι μέσα αλλά σε παρόμοιες δουλειές που έχω κάνει έχει χρειαστεί να αφαιρέσω μέχρι και 45 βίδες για να βγει όλη η μητρική και να μπορέσω να δουλέψω με το βύσμα και έφαγα 5-6 ώρες στον πάγκο... Ο κάθε τεχνικός αναλαμβάνει και μία ευθύνη όταν θα σου πει ότι θα σου φτιαξει το τάδε βύσμα σε λαπτοπ. Αν πάει κάτι στραβά μπορεί να φάει και πάνω από μια μέρα για τελειώσει και να κλείσει τη δουλειά!

piterpiano
13-03-13, 19:31
ok παιδια ισως ημουν υπερβολικος...
Η αποκόλληση με θερμό αέρα μήπως είναι προτιμότερη λύση?
Επίσης τι κολλητήρι προτείνετε. Εγώ έχω ένα αλλά δεν έχει καν βάση στήριξης. Επίσης η τρόμπα που έχω, δεν ξέρω απο που την έχω αλλά παίζει να είναι και από τα τζάμπο.
Τέλος θέλω την γνώμη σας για την ράβδο χαλκού(πως είναι ο τεχνικός της όρος???????????????). Η περιέλιξη της βοηθάει ώστε να τραβάει το καλάι από τις επαφές?

Ευχαριστώ!!!

giannis nx
13-03-13, 19:38
Καλησπερα φιλε πιτ! μηπως εχει "ξεχειλωσει"το βυσμα κ δεν εχει σπασει? στο λεω γιατι ειναι συχνη βλαβη αυτο. Αν συμβενει τοτε τα πργαματα ειναι πιο ευκολα για σενα!!

piterpiano
13-03-13, 19:40
όντως έχει ξεχειλώσει το βύσμα,αλλά επειδή το έχω ξανακολλήσει στο παρελθόνο πριν τρία χρόνια, θα ήθελα να του βάλω ένα καινούριο μιας και η τιμή του είναι εξαιρετικά προσιτή από ότι είδα στο ebay.

agis68
13-03-13, 19:49
Δεν είναι ράβδος αλλα΄ταινία με πολλαπλή πλέξη. Στα αγγλικά λέγεται Desoldering wire Spool. Με ένα καλό κολλητήρι (αυτή είναι η διαφορά του επαγγελματία απο καποιον που παλεύει με "παιδικό" κολλητήρι εξού και η τιμή). Η ταινία είναι διαφόρων εκατοστών σε πλάτος. Μια συνιθισμένη και απαραίτητη είναι στα 5-7mm πλάτος. Το κόστος της είναι χαμηλό. http://www.ebay.com/sch/i.html?_sop=15&_sacat=0&_from=R40&_nkw=desoldering+wire+spool&rt=nc&LH_BIN=1 Με ενα καλο κολλητήρι ακόμη και με τρόμπα κανεις τη δουλειά (φυσικά όχι απο τα τζάμπο) αλλά μια καλή, απλά θέλει προσοχή όπως ότι κανουμε και απαιτεί σοβαρότητα. Εγω προσωπικά που κανω τετοιες εργασίες σε Η/Υ συνέχεια χρεώνω το ανταλλακτικό (που το αγοράζω απο εξωτερικό πολύ φθηνότερο) πες πχ 12 ευρώ αγορά + 20% το κέρδος μου + 20 ευρώ εργασία (που είναι πολύ οικονομική) Αυτό κάνω εγώ. Αλλοι συνάδελφοι μπορεί και έχουν το δικαίωμα να εχουν διαφορετικό τιμολόγιο. Ελευθέρη αγορά εχουμε.

giannis nx
13-03-13, 19:50
Οταν λες οτι το εχεις ξανακολλησει τι εννοεις? εγω ειχα το ιδιο προβλημα κ απλα εβαλα ενα πολυ λεπτο κατσαβιδι κ εκλεισα προς τα μεσα την επαφη στο βυσμα κ ολα τελεια,χωρις να το αλλαξω..

piterpiano
13-03-13, 19:52
είχε φύγει προς στο εσωτερικό του λάπτοπ η ακίδα!!!!

giannis nx
13-03-13, 19:57
Πρωσπαθησε να την φερεις εκει που θελεις με ενα λεπτο κατσαβιδι η λαβιδα αλλιως δεν την γλιτονεις την αλαγη.Οπως κ ναι εχει καλη επιτυχεια!!!!

Τρελος Επιστημονας...
13-03-13, 19:57
Σε γενικές γραμμές η επισκευή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Ένα καλό κολλητήρι και τρόμπα όμως χρειάζονται, αλλιώς θα παιδευτείς (που όπως είπες ήδη παιδεύτηκες).

Ρίξε μια ματιά στο ακόλουθο βίντεο (στο 02:00)

http://www.youtube.com/watch?v=sseMtU9WLTg

Υπάρχουν πολλά βιντεάκια, ψάξε με replace dc jack, repairing laptop dc jack.

piterpiano
13-03-13, 20:00
ναι οντως δεν ειναι κατι φοβερο αλλα μαλλον δεν επτευχθησαν οι καταλληλες θερμοκρασιες για να γινει η αποκολληση με την μουφα που εχω!!!!
κατι παρόμοι είδα και εγω στο youtube φίλε Ορέστη!!Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!!

toni31
13-03-13, 20:47
ναι οντως δεν ειναι κατι φοβερο αλλα μαλλον δεν επτευχθησαν οι καταλληλες θερμοκρασιες για να γινει η αποκολληση με την μουφα που εχω!!!!
κατι παρόμοι είδα και εγω στο youtube φίλε Ορέστη!!Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!!

Με απλό κολλητήρι δεν πρόκειται να το βγάλεις ποτέ, θέλει σταθμό ρυθμιζόμενο ή αέρα. Φοβερό δεν είναι αλλά κρύβει πολλές εκπλήξεις , το μόνο μυστικό σε όλη την υπόθεση είναι η θερμοκρασία και η ταχύτητα.
Όσον αφορά τα κατσαβίδια και παρόμοιες τέτοιες μεθόδους καλό θα είναι να αποφεύγονται γιατί μπορεί να προκληθεί ανεπανόρθωτη ζημιά και εκεί που είσαι στα 30 με 40 ευρώ να πιάσεις τα 150 χωρίς να το καταλάβεις.

yanis
13-03-13, 23:47
εγω πιστεύω πάντως πως δέν είναι ενα πρόβλημα που να κοστίζει 90ευρω αλλα μάξιμουμ 50-60 επειδή δέν ειναι κάτι το εξαιρετικά δύσκολο ούτε θέλει να είσαι τρελός επιστήμονας (θέλει εμπειρία) και στην κατασταση μας ως οικονομία, είναι το 1/5 του βασικού μισθου, τα 90!
τωρα συμβουλές για το πως να το ξεκολλήσεις δέ θέλω να πώ (όχι οτι είμαι και ο πιό εξειδικευμένος στις αποκολλήσεις). γιατι απλά αν δεν έχεις μια χψ εμπειρία τότε πολύ πιθανόν να κάνεις ζημιά...
αλλα αν τρώγεσαι να το ξεκολλήσεις εσυ, στο νετ θα βρεις παραδείγματα . παντως όχι με τρομπες!!! (τελευταία φορα που χρησιμοποίησα τρόμπα αποκόλλησης ρούφηξε την πλακέτα το κολλητήρι και το πολύπριζο μαζι).
όμως δημιουργείται και ενα άλλο ερώτημα, γιατί πχ όταν ο "τεχνικός" καθαρίζει το φιλτρο του πλυντηρίου (και η κουτσή μαρία το κάνει) με 30-40ευρω το δέχεσαι, και δε δέχεσαι τα 70-90 για αυτό το πρόβλημα που είναι σαφώς πιο δύσκολο και πιο εξειδικευμένο? (ερώτηση για σκέψη και όχι για απάντηση)
αντικειμενικά, τα 40-50 ειναι καλά, αλλα στο καθεστώς της κλεψιάς που όλοι το στηρίζουμε (στην πράξη όχι στα λόγια) και τα 70 είναι καλά γιατί και αυτούς θα τους κλέψουν άλλοι...
οπότε ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις εσυ και σου πούν 40-50, και το χρειάζεσαι οποσδήποτε τότε δωσ'το. (απλα συμβουλή)
και ενημερωσέ τους πρώτα οτι το έχεις ανοίξει... γιατι μπορεί να στο χρεώσουν και αυτό... :)

Samios60
14-03-13, 07:41
Καλησπέρα,

Έχω ένα Acer Aspire 1501Lmi(του 2004) στο οποίο έχει σπάσει το dc port connector.(εκεί που μπαίνει ο φορτιστής τέλοσπάντων).
Έχω ψάξει ebay και έχω βρει το αντίστοιχο ανταλλακτικό,αλλά εκεί που κολλάω είναι στην αποκόλληση του παλιού jack.
Xτές πάλευα 2 ώρες για να το αποκολλήσω με ένα σχετικά παιδικό κολλητήρι και τρόμπα για το καλάι αλλά χωρίς να τα καταφέρω.
Ποιό είναι το μυστικό λοιπόν? Ποιά είναι τα σωστά εργαλεία? Με 2 φίλους ηλεκτρονικούς που μίλησα, μου είπαν για μια ράβδο που ουστιαστικά είναι περιέλιξη χαλκού και τραβάει το καλάι, όπως και για πιστολάκι θερμού αέρα. Κάτι μου ανέφεραν επίσης και για σολντερίνη το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι..
Η τιμή των τεχνικών ξεκινάει από 50 και φτάνει τα 90€ άκουσον-άκουσον(@$$@!), και ξέρουμε πολύ καλά ότι η τιμή του jack δεν ξεπερνάει τα 5 ευρώ!!!!

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του λοιπόν??
Και να με συμβουλέψει τι εργαλεία να αγοράσω για να το κάνω μόνος μου!!

Ευχαριστώ πολύ,
Παναγιώτης.



Φιλε ΠΙΤ ηρθες μεσα στους 'Λυκους ' να.......διαμαρτυρηθης για .......τα δοντια τους :biggrin::001_tt2::biggrin:

picdev
14-03-13, 08:50
δεν είναι ότι και πιο απλό , γιατί το βύσμα έχει κόλληση και απο τις 2 πλευρές της πλακέτας + οτι η κόλληση ειναι αμόλυβδη.
για αρχή βάλε καινούρια κόλληση στα pad και μετά τρόμπαρε ή χρησιμοποιήσει το σύρμα αποκόλλησης

agis68
14-03-13, 10:32
.
παντως όχι με τρομπες!!! (τελευταία φορα που χρησιμοποίησα τρόμπα αποκόλλησης ρούφηξε την πλακέτα το κολλητήρι και το πολύπριζο μαζι).
όμως δημιουργείται και ενα άλλο ερώτημα, γιατί πχ όταν ο "τεχνικός" καθαρίζει το φιλτρο του πλυντηρίου (και η κουτσή μαρία το κάνει) με 30-40ευρω το δέχεσαι, και δε δέχεσαι τα 70-90 για αυτό το πρόβλημα που είναι σαφώς πιο δύσκολο και πιο εξειδικευμένο? (ερώτηση για σκέψη και όχι για απάντηση)
αντικειμενικά, τα 40-50 ειναι καλά, αλλα στο καθεστώς της κλεψιάς που όλοι το στηρίζουμε (στην πράξη όχι στα λόγια) και τα 70 είναι καλά γιατί και αυτούς θα τους κλέψουν άλλοι...
οπότε ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις εσυ και σου πούν 40-50, και το χρειάζεσαι οποσδήποτε τότε δωσ'το. (απλα συμβουλή)
και ενημερωσέ τους πρώτα οτι το έχεις ανοίξει... γιατι μπορεί να στο χρεώσουν και αυτό... :)


1.Καλα τη τρόμπα χρησιμοποίησες, ποδηλάτου? :hammer: Δεν γίνονται τετοια παραμύθια με σοβαρά εργαλεία και υπεύθυνη χρήση!
2.Για να μπορω να το κανω εγώ αυτό καθισα και ξεστραβώθηκα, πήρα πτυχίο, μεταπτυχιακό, καπως δεν θα πρέπει να πληρωθουν αυτά καποια στιγμή? Οποιοσδσήποτε εξιδεικευμένος τεχνίτης θα πάρει μια Α' αξία βάσει του τιμοκαταλόγου του. Μην τον ξαναφωνάξεις αμα σου ξανατυχει κατι και κατσε ξεστραβώσου εσυ να το φτιάξεις....( δεν μιλάω μόνο για το συγκεκριμένο αλλά γενικά) Εμείς οι τεχνικοί κλέφτες θα γίνουμε?
3 Κλεψιά δεν υπάρχει ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ ΕΧΟΥΜΕ. Στην ανάγκη ρώτα τις τιμές από πριν. Τι σκατά υπευθυνος είσαι?
4. Επίσης πολλοί (όπως και εγώ) χρεώνω την επίσκεψη. Από 20-30 ευρώ στο χωρο σου όλα τα γουστα, τρόμπες, κολλητήρια, κώλο δεν δίνουμε....:shock:

εν κατακλείδι....Μάθετε να σέβεστε τον χώρο των τεχνικών. Υπάρχουν πολλοί που κάνουν πλιάτσικο συμφωνώ αλλά υπάρχουν και σοβαροί και υπεύθυνοι. Ψάξτε τους, δοκιμάστε τους και όλα καλά....

agis68
14-03-13, 10:33
παιδες κολλησε ο browser και το μηνυμα το παραπάνω βγήκε ξανα.......ΑΚΥΡΟ

makocer
14-03-13, 11:32
να συμπληρωσω στα πιο πανω οτι για τουλαχιστον 50 ευρω
- το λαπτοπ θα αποσυναρμολογηθει μεχρι βιδας για να γινει σωστα η δουλεια και θα ξαναδεθει
(αυτο εχει σημασια οταν το παραλαβει ο πελατης και ΔΕΝ καταλαβαινει οτι εχει 'βαλει' χερι καποιος ,ουτε λειπουν βιδες,ουτε εξεχουν βιδες απο τα πλαστικα -συνηθως πανω επιφανεια- κλπ κλπ)
-σε αρκετες περιπτωσεις χρειαζεται να λυθει και το συστημα ψυξης οποτε κανεις κι ενα καθαρισμα εφ οσον εισαι σχολαστικος και τιμιος (+παστα,pad ή οτι χρειαστει)
-η εργασια η ιδια μπορει να μην ειναι κατι τρομερο αλλα ενας ανιδεος (οπως εσυ) ευκολα κανει ζημια στο pcb ή σε καποια γραμμη

και στο τελος να σου λεει ο πελατης ''με κοροιδευεις?? ,εδω δεν το εχεις αγγιξει καν!! τι εκανες και θες 50 ευρω??''
(αλλα εκει εχω κι εγω την παγιδα μου για καθε καραγκιοζη) !

yanis
14-03-13, 12:17
.


1.Καλα τη τρόμπα χρησιμοποίησες, ποδηλάτου? :hammer: Δεν γίνονται τετοια παραμύθια με σοβαρά εργαλεία και υπεύθυνη χρήση!
2.Για να μπορω να το κανω εγώ αυτό καθισα και ξεστραβώθηκα, πήρα πτυχίο, μεταπτυχιακό, καπως δεν θα πρέπει να πληρωθουν αυτά καποια στιγμή? Οποιοσδσήποτε εξιδεικευμένος τεχνίτης θα πάρει μια Α' αξία βάσει του τιμοκαταλόγου του. Μην τον ξαναφωνάξεις αμα σου ξανατυχει κατι και κατσε ξεστραβώσου εσυ να το φτιάξεις....( δεν μιλάω μόνο για το συγκεκριμένο αλλά γενικά) Εμείς οι τεχνικοί κλέφτες θα γίνουμε?
3 Κλεψιά δεν υπάρχει ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ ΕΧΟΥΜΕ. Στην ανάγκη ρώτα τις τιμές από πριν. Τι σκατά υπευθυνος είσαι?
4. Επίσης πολλοί (όπως και εγώ) χρεώνω την επίσκεψη. Από 20-30 ευρώ στο χωρο σου όλα τα γουστα, τρόμπες, κολλητήρια, κώλο δεν δίνουμε....:shock:

εν κατακλείδι....Μάθετε να σέβεστε τον χώρο των τεχνικών. Υπάρχουν πολλοί που κάνουν πλιάτσικο συμφωνώ αλλά υπάρχουν και σοβαροί και υπεύθυνοι. Ψάξτε τους, δοκιμάστε τους και όλα καλά....
1) μεταφορικά το είπα, σε πλακέτες που φτιάχνω ποτέ δε χρησιμοποιώ τρόμπες (μπορει εσυ να ξέρεις να τις χρησιμοποιείς, και εγω οχι) αλλα χρησιμοποιώ συρμα αποκόλλησης.
2) δεν είπα κατι αντίθετο, και εγω καθησα και ξεστραβώθηκα και πήρα πτυχίο, απλά σε όλα υπάρχει πρέπει να υπάρχει ενα μέτρο.. (με συμβούλεψες να ξεστραβωθώ, σε ευχαριστώ ρε φίλε αλλα στο σπίτι μου οτι χαλάει το φτιαχνω εγώ ή τουλάχιστον προσπαθώ, οπότε ας ξεστραβωθεί άλλος )
3) ελεύθερη αγορά δέν είναι να κοπανάς οτι τιμές σου κατέβουν.
4) όπως και εγω.
5) ας μήν αλλάξουμε το θέμα της συζήτησης, δέν ανέφερα τουςυπόλοιπους τεχνικούς για να τους κράξω, αλλα για να δικαιολογήσω τον συγκεκριμένο με τα 90ευρώ.

piterpiano
14-03-13, 14:16
ok εγινε αυτο που φοβομουν.
Μπορουμε να ξεχασουμε την κουβεντα της τιμολογησης και να αναφερθουμε μονο στο τεχνικο κομματι?Το επαγγελμα μου ειναι παραπλησιο και δεν θα εδινα ουτε 10 ευρω σε τεχνικο γιατι θεωρω οτι μπορω να το φιαξω μονος μου εστω και με κοπο.. Επομενως θελω να το φτιαξω μονος μου κυριως απο εγωισμο και οχι απαραιτητα για τα λεφτα. Θα ηθελα επομενως καποιες λιγες συμβουλες και καποια προταση αγορας για σολντερινη,σταθμο κολλησης-αποκολλησης(σωστα watt, θερμοκρασιες) η οτιδηποτε μπορω να αγορασω για να το κανω μονος μου!!!
Ευχαριστω!

piterpiano
14-03-13, 14:19
α να σημειώσω ότι το έχω λύσει το λάπτοπ,δεν θέλω ουτε διάγνωση ούτε κόλληση. Μόνο αποκόλληση του παλιού βύσματος.. Όλα τα άλλα είναι δική μου ευθύνη!!

Τρελος Επιστημονας...
14-03-13, 14:33
Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο εργαστήριο ηλεκτρονικών (ακόμα και μαγαζί πώλησης ηλεκτρονικών πιθανών να σου κάνει). Βρες ένα στη γειτονιά σου, ρώτησε τον τεχνικό πόσο θα πάει και έλυσες το πρόβλημα.

johnnyb
15-03-13, 01:54
Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο εργαστήριο ηλεκτρονικών (ακόμα και μαγαζί πώλησης ηλεκτρονικών πιθανών να σου κάνει). Βρες ένα στη γειτονιά σου, ρώτησε τον τεχνικό πόσο θα πάει και έλυσες το πρόβλημα.

+1 Αφου το ελυσες αγορασε και το ανταλλακτικο και πηγαινε σε καποιο εργαστηριο να στο αντικαταστησει , δεν γινεται δουλεια με τρομπα θελεις σταθμο αποκολλησης , αξιοπρεπες κολλητηρι και καποια πειρα για να μην καταστρεψεις τη motherboard , δεν ειναι απλη αντικατασταση εξαρτηματος η πλακετα ειναι multilayer ευκολα μπορει να βραχυκυκλωσει και να καταστραφει.

Samios60
15-03-13, 06:59
ok εγινε αυτο που φοβομουν.
Μπορουμε να ξεχασουμε την κουβεντα της τιμολογησης και να αναφερθουμε μονο στο τεχνικο κομματι?Το επαγγελμα μου ειναι παραπλησιο και δεν θα εδινα ουτε 10 ευρω σε τεχνικο γιατι θεωρω οτι μπορω να το φιαξω μονος μου εστω και με κοπο.. Επομενως θελω να το φτιαξω μονος μου κυριως απο εγωισμο και οχι απαραιτητα για τα λεφτα. Θα ηθελα επομενως καποιες λιγες συμβουλες και καποια προταση αγορας για σολντερινη,σταθμο κολλησης-αποκολλησης(σωστα watt, θερμοκρασιες) η οτιδηποτε μπορω να αγορασω για να το κανω μονος μου!!!
Ευχαριστω!


Φιλε Πιτ ο εγωισμος και μονο δεν φθανει .....για να φτιαχνεις οτιδηποτε μονος σου εκτος και εισαι τιποτα μαγκαιβερ :biggrin: βεβαια απο την αλλη ειναι καλο που προσπαθεις ....αλλα να ξερεις 2 μετρανε η πειρα και οι γνωσεις ...ναι συμφωνω οι καθε λογης τεχνικοι δεν πρεπει να βαρανε τις τιμες ομως μην ξεχνας οτι .....οτι πληρωνεις παιρνεις ....σιγουρα και εσυ αν λυσεις κανα 2 laptop ( και ας μην τα ξαναδεσεις :lool:) θα μαθεις αλλα ειναι ετσι ???? δεν ξερω τι δουλεια κανεις αλλα με οτι και να ασχοληθης ασχετο με το δικο σου επαγγελμα για να πετυχης πρεπει να το σεβεσαι ......παντα καλοπροεραιτα αυτα :biggrin:

agis68
15-03-13, 10:55
1) μεταφορικά το είπα, σε πλακέτες που φτιάχνω ποτέ δε χρησιμοποιώ τρόμπες (μπορει εσυ να ξέρεις να τις χρησιμοποιείς, και εγω οχι) αλλα χρησιμοποιώ συρμα αποκόλλησης.
2) δεν είπα κατι αντίθετο, και εγω καθησα και ξεστραβώθηκα και πήρα πτυχίο, απλά σε όλα υπάρχει πρέπει να υπάρχει ενα μέτρο.. (με συμβούλεψες να ξεστραβωθώ, σε ευχαριστώ ρε φίλε αλλα στο σπίτι μου οτι χαλάει το φτιαχνω εγώ ή τουλάχιστον προσπαθώ, οπότε ας ξεστραβωθεί άλλος )
3) ελεύθερη αγορά δέν είναι να κοπανάς οτι τιμές σου κατέβουν.
4) όπως και εγω.
5) ας μήν αλλάξουμε το θέμα της συζήτησης, δέν ανέφερα τουςυπόλοιπους τεχνικούς για να τους κράξω, αλλα για να δικαιολογήσω τον συγκεκριμένο με τα 90ευρώ.


Γιάννη δεν αναφερόμουν αποκλειστικά στο δικό σου θέμα. Απο εκει ορμώμενος άφησα τη σκέψη μου και την οργή μου να ξετυλίξει το θέμα.....μην το παίρνουμε επι προσωπικού!!!!

makocer
15-03-13, 11:20
Επομενως θελω να το φτιαξω μονος μου κυριως απο εγωισμο και οχι απαραιτητα για τα λεφτα. Θα ηθελα επομενως καποιες λιγες συμβουλες και καποια προταση αγορας για σολντερινη,σταθμο κολλησης-αποκολλησης(σωστα watt, θερμοκρασιες) η οτιδηποτε μπορω να αγορασω για να το κανω μονος μου!!!

αν το προβλημα σου ηταν τα λεφτα (παιδια ειμαι ανεργος.δεν παιζει μια κλπ) πιστευω οτι ολοι θα 'ετρεχαν' να σε βοηθησουν...
επειδη ομως ''το επαγγελμα σου ειναι παραπλησιο'' και ''δεν θα εδινα ουτε 10 ευρω σε τεχνικο'' δεν το βλεπω σωστο να ζητας απο τους τεχνικους να σε συμβουλεψουν
σπαταλωντας την εμπειρια τους σε καποιον που τους απαξιωνει ....