PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρας θερμοκρασιας



DLS 33
14-03-13, 09:41
εχω αγορασει αυτο το οργανο

Μπορω να μεγαλωσω το καλωδο για τον αισθυητηρα θερμοκρασιας, η θα εχει προβλημα ?
ειναι περιπου 90cm αλλα εγω θελω να γινει 2 mm
http://viewitem.eim.ebay.gr/056-4Bits-12V-Digital-Car-Vehicle-WatchTime-Temperature-Sensor-Volt-Meter-3in1/140920230591/item


μπορω να αλλαξω τον αισθητηρα θερμοκρασιας με αυτο που βρηκα εδω ?
http://viewitem.eim.ebay.gr/2M-66ft-K-Type-Sensor-Screw-Thermocouple-Probe-for-Temperature-Controller-WST/271172028185/item

kotsos___
14-03-13, 11:19
Πιθανον ναι στην πρώτη ερώτηση.. Μπορείς να το δοκιμάσεις, εγώ πιστέυω θεν θα έχει θέμα..

Όχι στην δεύτερη..

DLS 33
14-03-13, 12:11
αυτο κανει ?
http://viewitem.eim.ebay.gr/2M-Cable-Thermocouple-Sensor-for-Temperature-Meter-PT100-Type/310570301318/item

αλπινιστης
14-03-13, 17:11
To πρωτο αισθητηριο που ανεβασες ειναι Θερμοζευγος τυπου Κ.
Το 2ο αισθητηριο ειναι ΡΤ100 (μη συμβατο με το προηγουμενο)
Το προβλημα ειναι οτι το οργανο δεν αναφερει τι τυπο αισθητηριου χρησιμοποιει (θερμοζευγος ή ΡΤ) αν και η εικονα θυμιζει κοινο σχημα για ΡΤ αλλα κανεις δεν ξερει!
Οποτε μπορεις αρχικα να κανεις μια δοκιμη να μακρυνεις το καλωδιο και να δεις τυχον διαφορες στην ενδειξη.
---> Σταθεροποιησε την θερμοκρασια του αισθητηριου, (ή το τυλιγεις με αλουμινοχαρτο μαζι με το θερμο σωμα που θελεις να μετρησεις π.χ. γυρω απο το σωληνα του καλοριφερ-αν το αναβεις ακομα!!!, ή το αφηνεις σε θερμοκρασια περιβαλλοντος. Προτιμησε τις συνθηκες που ειναι πιο κοντα σε αυτες που θα το χρησιμοποιησεις)
Σιγουρευεσαι οτι ειναι σταθερη η ενδειξη και τοτε κοβεις το καλωδιο 10-15 εκατοστα απο το οργανο και προσθετεις 1 μετρο καλωδιο που εχεις ετοιμασει (διατομης απο 0.50 εως 1mm). Αν το κολλησεις και με κολλητηρι, ακομα καλυτερα. Δες τι διαφορα θερμοκρασιας εχεις και αποφασιζεις αν η νεα του ακριβεια σε καλυπτει (π.χ. αν εχει διαφορα 0,5C εσυ αποφασιζεις αν σου κανει ή οχι)

DLS 33
14-03-13, 17:34
ok
δεν χρειαζεται κ τρομερη ακριβεια.

Θερμοκρασια νερου θα δειχνει απο το Τρακετερ, αν ειναι πχ. 80 δειχνει 85 δεν πειραζει κ πολυ, αρκει να ξερω περιπου που ειναι !

αλπινιστης
14-03-13, 17:56
Τοτε δοκιμασε το μεσα σε ενα ποτηρι ζεστου νερου. Αν προσθεσεις το καλωδιο σε λιγοτερο απο 1 λεπτο, η θερμοκρασια που θα σου δειξει δεν πρεπει να απεχει παανω απο 1-3 βαθμους

briko
14-03-13, 19:33
Το προβλημα ειναι οτι το οργανο δεν αναφερει τι τυπο αισθητηριου χρησιμοποιει (θερμοζευγος ή ΡΤ)
το όργανο αναφέρει ξεκάθαρα ότι εχει αισθητήρα 18Β20 (ψηφιακό).
όλοι οι άλλοι αισθητήρες είναι αναλογικοί οπότε ΔΕΝ μπαίνουν στο σύστημα.
Και φυσικά μπορείς να επεκτηνεις το καλώδιο πέραν του 1 μέτρου (άνετα μέχρι 5 μέτρα)

DLS 33
14-03-13, 20:39
αυτο μου κανει ?

http://viewitem.eim.ebay.gr/Waterproof-Digital-Thermal-Probe-or-Sensor-DS18B20-Length1M/170821333658/item

cycler
14-03-13, 23:25
Νομίζω ότι μπορείς να το πας 2 μέτρα με τον υπάρχων αισθητήρα, αφού το έχεις δοκίμασε. Και ο άλλος που λες με 1μ καλώδιο είναι, τι να τον κάνεις;
Γενικά μιλώντας το αν μπορείς ή όχι να επεκτείνεις έναν τέτοιον αισθητήρα εξαρτάται από το κύκλωμα του οργάνου, το οποίο δε λέει μέγιστο μήκος καλωδίου. Και γιατί να πει αφού το έχει μόνιμα το καλώδιο πάνω.

Ακόμα γενικότερα μιλώντας τα αισθητήρια PT είναι στην ουσία αντιστάσεις και παίρνουν επέκταση με απλό καλώδιο (σε λογικά πλαίσια). Τα θερμοζεύγη (όλων των τύπων: J, K, κτλ) όμως, θέλουν επέκταση με καλώδιο από το ίδιο υλικό όπως και το ζεύγος. Αλλιώς δημιουργείται σφάλμα. Μόνο αν μπορείς να εξασφαλίσεις ότι οι επαφές του χάλκινου καλωδίου με το καλώδιο του θερμοζεύγους βρίσκονται στην ίδια θερμοκρασία με την επαφή αναφοράς (όργανο) μπορείς να τη γλιτώσεις.

αλπινιστης
15-03-13, 01:10
το όργανο αναφέρει ξεκάθαρα ότι εχει αισθητήρα 18Β20 (ψηφιακό).
όλοι οι άλλοι αισθητήρες είναι αναλογικοί οπότε ΔΕΝ μπαίνουν στο σύστημα.
Εμαθα και κατι νεο σημερα! Thanks!
Δεν ειχα συναντησει ψηφιακους αισθητηρες!

DLS 33
15-03-13, 01:30
το προβλημα ειναι η θεση.
απο εκει που θα τοποθετηθει ο αισθητηρας χρειαζεται 1.60 mm για αυτο θελω να μεγαλωσω το καλωδιο

επισης με εναν μεταγωγεα, θα εχω 2 αισθητηρες (νερου και λαδιου) σε ενα οργανο !