PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για σύνδεση Parking Sensor



ttoni
15-03-13, 09:17
Καλημέρα σε όλους,

μπαίνω κατευθείαν στο θέμα: Αγόρασα ένα κιτ Parking Sensor για το ΙΧ μου. Η τροφοδοσία όπως αναφέρει και ο κατασκευαστής πρέπει να πραγματοποιηθεί παίρνοντας 12V DC απο το φωτάκι της ταχύτητας (όπισθεν). Όταν όμως ενώνω τα καλώδια στο + και το - του λαμπτήρα, βυθίζεται η τάση απο τα 12V στα 4,5V. Αποτέλεσμα να μην μου λειτουργεί η συσκευή. Σε τι οφείλεται? Πώς θα μπορούσα να ξεπεράσω το πρόβλημα.

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση προκαταβολικά.

Φιλικά

Βασίλης

agis68
15-03-13, 10:50
H γείωση είναι το σασί. Πάρε το θετικό από τη γραμμή της όπισθεν και το αρνητικό κούμπωσε το στο σασι. Οπωσδήποτε να μπει δική του ασφάλειαα σε αυτή τη γραμμή.

agis68
15-03-13, 14:01
Φίλε Βασίλη,

Για να είμαστε κανονικοί θα έπρεπε να ακολουθήσουμε διαφορετικό μονοπάτι. Θα έπρεπε κανονικά από μια νεκρή ασφάλεια του αυτοκινήτου να πάρεις μια γραμμή αποκλειστικά και μόνο για τον σενσορα. Επειδή αυτός λειτουργεί μονο στην οπισθεν γιαυτό και τον βάζουμε στη γραμμή του φαναριού της οπισθεν. Απλά για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα......Αν ήταν πχ προβολέας ή βοηθητικά φώτα θα επρεπε να πάρεις γραμμή από ένα ρελέ ή να βάλεις εσυ δικό σου ρελε στη κατάλληλη θήκη που είναι μπροστά στο καπώ. Αυτά τα ολίγα από όσο ξέρω....

ttoni
15-03-13, 21:17
Φίλε Βασίλη,

Για να είμαστε κανονικοί θα έπρεπε να ακολουθήσουμε διαφορετικό μονοπάτι. Θα έπρεπε κανονικά από μια νεκρή ασφάλεια του αυτοκινήτου να πάρεις μια γραμμή αποκλειστικά και μόνο για τον σενσορα.

Συμφωνώ απόλυτα

Επειδή αυτός λειτουργεί μονο στην οπισθεν γιαυτό και τον βάζουμε στη γραμμή του φαναριού της οπισθεν. Απλά για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα......Αν ήταν πχ προβολέας ή βοηθητικά φώτα θα επρεπε να πάρεις γραμμή από ένα ρελέ ή να βάλεις εσυ δικό σου ρελε στη κατάλληλη θήκη που είναι μπροστά στο καπώ. Αυτά τα ολίγα από όσο ξέρω....

Καλησπέρα

σε ευχαριστώ καταρχάς θερμά για τις απαντήσεις σου.

Όλα ΟΚ κατάλαβα τα περί γραμμής και ασφάλεια που μου λές. Την τροφοδοσία, αναγκάστηκα να την πήρα απευθείας από την λυχνία της λάμπας το γιατί το γνωρίζεις. Έλα όμως που πάλι δεν μου λειτουργεί. Πραγματοποίησα και αυτό που μου συμβούλεψες. Δηλαδή ένωσα το +12V στο αντίστοιχο +12 της μονάδας και το GND απευθείας στο σασί του αυτοκινήτου. Πάλι τα ίδια δηλαδή : Τάση πριν την σύνδεση 11,45V. Μετά την σύνδεση μόνο του + και GND απο το σασί και πάλι το πολύμετρο μου δείχνει 4,5V!!:confused1: Το μηχάνημα το δοκίμασα και με μία μπαταρία συναγερμού 12V/7AH και λειτουργεί!!

Ευχαριστώ


Φιλικά


Βασίλης

agis68
16-03-13, 17:22
Βασίλη δώσε μου τα στοιχεία του παρκινγ κιτ που αγόρασες να τα μελετήσω....Μια ερώτηση..το κιτ παίρνει ρεύμα μόνο απο το αυτοκίνητο σωστα? (γιατι μπερδεύτηκα λίγο με τη ξεχωριστή μπαταρία)....Την ώρα που ανάβει η όπισθεν πάρε τάση....(λογικά θα είναι κάτω απο 12v γιατί έχουμε και κατανάλωση από την αντίσταση της λυχνίας και του κυκλώματος..... Eχει σημασία πως έκανες και τη παραμικρή σύνδεση. Πχ χρήση κοννέκτορα που από μια γραμμη δίνει δύο...http://www.ouros.co.uk/image/dproducts/econnect/1.jpg

δωσε μου τα στοιχεία του κιτ να το ψάξω και θα σου απαντήσω το συντομότερο.

ttoni
16-03-13, 20:50
Βασίλη δώσε μου τα στοιχεία του παρκινγ κιτ που αγόρασες να τα μελετήσω....Μια ερώτηση..το κιτ παίρνει ρεύμα μόνο απο το αυτοκίνητο σωστα? (γιατι μπερδεύτηκα λίγο με τη ξεχωριστή μπαταρία)....Την ώρα που ανάβει η όπισθεν πάρε τάση....(λογικά θα είναι κάτω απο 12v γιατί έχουμε και κατανάλωση από την αντίσταση της λυχνίας και του κυκλώματος..... Eχει σημασία πως έκανες και τη παραμικρή σύνδεση. Πχ χρήση κοννέκτορα που από μια γραμμη δίνει δύο...http://www.ouros.co.uk/image/dproducts/econnect/1.jpg

δωσε μου τα στοιχεία του κιτ να το ψάξω και θα σου απαντήσω το συντομότερο.


Καλησπέρα,

το Link που ζήτησες

http://www.ebay.com/itm/4-Parking-Sensors-Car-Reverse-Backup-Rear-Radar-System-Kit-Sound-Alert-Alarm-NEW-/310418687194?pt=US_Relays_Sensors&hash=item48466544da

Το κιτ παίρνει ρεύμα απο το ΙΧ. Την μπαταρία την χρησιμοποίησα για test του Parking Sensor.

H τάση είναι 11,45V περίπου (λογικό μου φαίνεται αν λάβουμε υποψη κάποια πτώση τάσης λόγο φορτίου).

Η σύνδεση πάνω στο + έγινε με κόλληση και όχι με συγκράτηση. Επομένως δεν τίθεται θέμα αποκοπής του +

Ευχαριστώ.

Καλό Βράδυ.

vasilllis
16-03-13, 22:38
θες να πεις οτι στα καλωδια που συνδεεις τροφοδοσια μετρας ταση 5v?
αρχικα δοκιμασε με καλωδιο απο την μπαταρια.Πανω απο 500ma δεν τραβανε αυτα(300 λεει) .τσεκαρε τις συνδεσεις σου.τσεκαρε μηπως το φυσακι που εχει ειναι καλα συνδεμενο(εκει μετρας 4,5v ? )

agis68
17-03-13, 01:31
Σίγουρα κάτι μας διαφεύγει εδώ. Μην τραβάς σύνδεση απο τη λάμπα αλλά απο τη γραμμή της όπισθεν....καπου στο wire system του αυτοκινητου σου έχει μια διακλάδωση για τα φώτα. Απο την διακλάδωση για τα φώτα της όπισθεν πάρε γραμμή. Πάντως κάτι δεν πάει καλά εδώ....

rkiller
17-03-13, 08:44
Μη μετράς τη τάση με πολύμετρο, εκεί που έχεις συνδεμένη τη τροφοδοσία του συστήματος, σύνδεσε ένα 12βολτο λαμπάκι να δεις αν ανάβει, αν ανάβει σύνδεσε στη θέση του ένα ρελέ και με ξεχωριστή γραμμή βάζοντας και ασφάλεια (αν δεν υπάρχει) τροφοδότησε το σύστημα, αν δεν ανάψει το λαμπάκι, πρέπει να βρείς το ρελέ που ελέγχεται από τη βαλβιδα τησ όπισθεν (πάνω στο σασμαν είναι η βαλβίδα) και να κάνεισ τισ κατάλληλες συνδέσεις.

agis68
17-03-13, 10:49
Μη μετράς τη τάση με πολύμετρο, εκεί που έχεις συνδεμένη τη τροφοδοσία του συστήματος, σύνδεσε ένα 12βολτο λαμπάκι να δεις αν ανάβει, αν ανάβει σύνδεσε στη θέση του ένα ρελέ και με ξεχωριστή γραμμή βάζοντας και ασφάλεια (αν δεν υπάρχει) τροφοδότησε το σύστημα, αν δεν ανάψει το λαμπάκι, πρέπει να βρείς το ρελέ που ελέγχεται από τη βαλβιδα τησ όπισθεν (πάνω στο σασμαν είναι η βαλβίδα) και να κάνεισ τισ κατάλληλες συνδέσεις.
βασικά η πρόταση του Γιάννη είναι αυτό που είπα και εγώ εξαρχής να γίνει..Απλά ο Γιάννης την είπε ακόμη πιο ολοκληρωμένη.....ευχαριστω....

vasilllis
17-03-13, 11:32
Γιατι να βαλει ρελε??αφου υποτιθεται το λαμπακι χρησιμοποιει .ενα λαμπακι 30w οδηγειται απο καταλληλη εξοδο.τα 300ma θα το πειραζουν?

george Mp
17-03-13, 11:43
Κανονικα δεν υπαρχει κανενα ρελε και κανονικα αν αναβει το πισω φως της οπισθεν θα επρεπε να δουλευει και το παρκ σενσορ, ή η βαλβιδα εχει προβλημα (μπορει και οι επαφες της) ή το παρκ σενσορ εχει καποιο προβλημα και καταναλωνει πιο πολυ ρευμα ή γινεται καποιο λαθος στη συνδεση πανω στο αυτοκινητο.Το πιο πιθανο ειναι η βαλβιδα να χρειαζεται αντικατασταση και να γινει ελεγχος στα φισακια που κουμπωνουν στη βαλβιδα.

thanasisxask
17-03-13, 22:27
Το αυτοκινητο εχει can bus?

ttoni
18-03-13, 09:03
Γιατι να βαλει ρελε??αφου υποτιθεται το λαμπακι χρησιμοποιει .ενα λαμπακι 30w οδηγειται απο καταλληλη εξοδο.τα 300ma θα το πειραζουν?

Καλημέρα,

ευχαριστώ καταρχάς για την τόσο άμμεση ανταπόκριση όλων σας.

Το ρελέ που μου αναφέρει ο φίλος μας Γιάννης θα το ψάξω και θα δοκιμάσω αν λειτουργεί. Το Parking Sensor λειτουργεί άψογα. Το δοκίμασα με την μπαταρία. Το λαμπάκι μόνο του...................:001_huh: ανάβει περίεργως κανονικά. Τι να πώ και θέμα φορτίου δεν πρέπει να είναι (300mA).


Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις σας.

Με εκτίμηση


Βασίλης

vasilllis
18-03-13, 10:44
Καλημερα και καλα κουλουμα.
Φιλε Βασιλη το ιδιο εχω και εγω ή καπως ετσι (πανε και δυο χρονια).
Η τροφοδοσια του λεει μαξ.300ma.να ειναι 500?τι θα αλλαξει??
Παραμενει το ιδιο.δοκιμασε να μετρησεις και ποσο ρευμα τραβαει αφου υποτιθεται τραβαει πολλα και γονατιζει.
Επιμενω οτι καπου δεν κανει επαφη και μετρας επιστροφες.ψαξτο λιγο καλυττερα.
Οσο για τον φιλο με το καν μπας δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα του.εκει που το φορεσα εχει can bus (golf v) και δουλεψε χωρις καννενα προβλημα.

agis68
18-03-13, 19:21
Επανήλθα...Για να ανακεφαλεώσω....οι σωστή σύνδεση έχει ως εξής....από το σύρμακαλώδιο (χαλκός) εκεί επάνω τυλίγεις και κολλάς το + του κιτ. Απο μια εμπεριστατομένη έρευνα που έκανα αν το κανεις αυτό και δεν δουλέψει κατι άλλο τραβάει πολλά αμπερ από αυτή τη γραμμή και εκεί έχεις πρόβλημα...

42271

Αποστόλης1
18-03-13, 19:44
Μήπως στο αμάξι γειώνεται το + ?

agis68
18-03-13, 19:49
Μήπως στο αμάξι γειώνεται το + ?


Θα είναι κουφό αλλά σε καποια αμάξια (παλιά) συνέβαινε. Δεν νομίζω όμως γιατί μετρώντας με το πολύμετρο θα του έβγαζε αρνητική τάση...(αφού θα έκανε μέτρηση πιστεύοντας οτι είναι ενα συνηθισμένο αυτοκίνητο με τα probe στη σωστή φορά)

personaldrummer
18-03-13, 21:32
δοκιμασες να μετρησεις μονο με πολυμετρο με τους ακροδεκτες σε ορθη τοποθετηση χρωματος για να δεις πολικοτητες και ταση?να το βαλεις στα καλωδια της λαμπας...ξεχνα για λιγο το κιτ...

agis68
18-03-13, 22:49
ρε παιδιά δεν νομίζω να παιζει κατι τετοιο γιατί στο ποστ #6 φαίνεται να έχει κανει σωστες μετρήσεις....

vasilllis
19-03-13, 09:01
Αν ειναι can συνδεση τοτε το πλυν ας το παρει απο το φαναρι.δεν ειναι καθαρο σωμα,αλλα πλυν απο το εγκεφαλακι.

Αποστόλης1
19-03-13, 11:38
Θα είναι κουφό αλλά σε καποια αμάξια (παλιά) συνέβαινε. Δεν νομίζω όμως γιατί μετρώντας με το πολύμετρο θα του έβγαζε αρνητική τάση...(αφού θα έκανε μέτρηση πιστεύοντας οτι είναι ενα συνηθισμένο αυτοκίνητο με τα probe στη σωστή φορά)

Αφού στα σημεία που συνδέει το κιτ, βάζοντας λαμπα ανάβει κανονικά (η λάμπα δεν έχει πολικότητα), ενώ συνδέοντας το κιτ πάνω στην μπαταρία (που βλέπει πολικότητα) δουλεύει εντάξει, δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το κουφό.#14

agis68
19-03-13, 11:59
δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το κουφό.#14


Εχω παρατηρήσει οτι βιάζεστε οταν διαβάζονται τα ποστ και δημιουργούνται παρεξηγήσεις ανευ λόγου.....Το κουφό φίλε είναι οτι παλαιοτερα υπήρχαν αμάξια με τη γείωση να είναι το +.......

ttoni
19-03-13, 20:41
Καλησπέρα και πάλι από εμένα,

βρήκα τη λύση καταρχάς. Πήρα τάση απευθείας από το ρελέ και όχι από τον λαμπτήρα. Αυτό που μένει γρίφος είναι το + 12V της λάμπας. Τι να πω ίσως να έχει σχέση με κάποιο άλλο κύκλωμα το οποίο να μην συσχετίζεται λειτουργικά απευθείας με το............... :confused1:ρελέ ?

Τέλοσπάντων όλα καλά.


Σας ευχαριστώ και πάλι για τα ατελείωτα post που με βοηθήσαν πραγματικά στην (τροποποίηση:001_rolleyes:) του προβλήματος.

Να είστε καλά και να μην ξεχνάμε :'ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΩΜΑ
ΥΓΙΕΣ ΕΦΕΥΡΕΤΙΚΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΕΜΦΥΤΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΤΗ ΜΟΡΦΩΣΗ' θάλης ο Μιλήσιος 640-546 π.Χ