PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση τηλεόρασης σε αμάξι



tao
20-03-13, 20:46
θέλω να βάλω στο αμάξι μου μια φορητή τηλεόραση που δουλεύει με μια δικιά της μπαταρία 12v .αυτό που θέλω να κάνω και δεν ξέρω πώς γίνετε είναι το εξής θέλω να δουλεύει με την δικιά της μπαταρία και όταν τελειώνει να τραβάει ρεύμα από την μπαταρία του αυτοκίνητου αυτό πώς γίνετε?

agis68
20-03-13, 21:18
κανονικά (επειδή έχω μια F&J που την πήρα για το αυτοκίνητο) Οταν η μπαταρία ξεφωρτίζει έχει δείκτη όπως μια ψηφιακή μηχανή...οπότε την συνδέεις στο ρεύμα του αναπτήρα. Μπορέις να φτιαξεις ενα κύκλωμα που μολις η μπαταρία κατεβαίνει κατω από τα 10V (όσο είναι το κατώτερο σημείο) να σκανδαλίζει ενα ρελέ που θα ανοίγει τη σύνδεση με τα 12V. Ομως το κύκλωμα θα θέλει ξεχωριστή τροφοδοσία περίπου στα 9v....Mου φαίνεται χωρίς νόημα για μια μοντέρνα τηλεόραση αλλά το ρεύμα είναι το λιγότερο προβλημα που νομίζω πως έχεις αν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσεις στο αυτοκίνητο. Αν πάλι πρόκειται να τη δουλέψεις στο σπίτι το κύκλωμα έχει αξία μόνο για πειραματισμό...ισως ενα κυκλωμα με 555 που θα πάρει μποροστά οταν θα πεσει η μπαταρία στα 9V και θα χτυπάει ένα Buzzer

tao
22-03-13, 00:51
Μμμ !!! βασικά αυτό που θα ήθελα είναι αν υπάρχει κάποιο κυκλοματακι το ποίο να ενεργοποιείτε από την τάση της tv όταν θα την ανάβω,και όταν δει την τάση της υπάρχουσας μπαταρίας να πέφτει κάτω από μια τιμή να χρησημοπιη το ρεύμα της μπαταρίας του αυτοκινήτου δεν θα είναι εφικτό κα την συνδέω εγώ στο ρεύμα για αυτό θα ήθελα να το αυτοματοποιήσω

her
22-03-13, 09:59
Γίνεται. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν τελεστικό ενισχυτή ως συγκριτη. Θα μέτρησης την τάση της υπάρχουσας μπαταρίας όταν είναι φορτισμένη και όταν είναι αφόρτιστη. Για να καταλάβεις την λειτουργία του: ο συγκριτης θα συγκρίνει συνεχεία 2 τάσεις. Η μια τάση θα είναι αυτή της υπάρχουσας μπαταρίας και η άλλη θα είναι η τάση αναφοράς. Δηλαδή με την τάση αυτή θα ορίσεις το κατώφλι που θες να συγκρίνει. Το αποτέλεσμα της σύγκρισης θα πάει σε ένα ρελέ που θα σου ανοιγοκλείνει κάθε φορά που θες

tao
22-03-13, 16:25
πολύ ωραία !!! υπάρχει κάπου κάποιο σχεδιακι?

her
24-03-13, 22:19
Σου σχεδίασα ένα κύκλωμα. Πιστεύω να είναι σωστό. Δοκιμασέτο. Μπορεί να έχει λάθη, καλοδεχούμενα τα όποια σχόλια. Ρελε δεν βρήκα για να σου βάλω στο σχέδιο το σωστό. Θα χρειαστείς ρελε σαν αυτό. http://www.kpsec.freeuk.com/images/diopro.gif
Ότι απορίες έχεις μου λες.

κοιτα την 2 φωτο. η πρωτη δεν ξερω πως σβηνεται