PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενίσχυση σήματος



spiroscfu
22-03-13, 00:30
Έχω ένα συχνόμετρο VC3165 με τα παρακάτω χαρακτηριστικά http://www.pira.cz/pdf/vc3165.pdf

42367

Πως μπορώ να μετρήσω την συχνότητα ενός χειριστηρίου rf (από 300 ως 480Mhz πχ.) ασύρματα ??

Με ένα κομματάκι καλώδιο μέτραγε ~100Mhz

hurt30
22-03-13, 00:45
κάνε μια μική σπειρα 4-5 πόντους και σύνδεσέ την μεταξύ In και GND. Μετά βάλε το τηλεκοντρόλ πάνω στην σπείρα αυτή και πάτα ενα κουμπί στο τηλεκοντρόλ.

spiroscfu
22-03-13, 18:14
Δοκίμασα και με ένα κομμάτι (μονόπολο) λ/4 σύρμα, όπως και με δίπολο λ/2.

Το μονόπολο το έκανα 17,3cm και το δίπολο δύο κομάτια από το ίδιο μήκος, αλλά και πάλι τζίφος και να δούλευε όμως θα έπρεπε κάθε φορά να συντονίζω την κεραία για να μετρήσω την συχνότητα του (αν την ξέρω).
Γενικά ήθελα κάτι σε broadband από τα ~300 ως τα 500Mhz που θα μπορεί να μου δώσει έξοδο περίπου στα 100mV(rms) αν γίνεται κάτι τέτοιο μόνο με παθητικά υλικά.

p.gabr
22-03-13, 20:31
Προφανώς Σπύρο το σήμα της πηγής είναι πολύ ασθενές
Το συχνομετρο σου μια χαρά φαίνεται

Δεν βλεπω να κάνεις κάτι, ίσως με κάποιο ενισχυτή TV να το πετυχεις, με τον τρόπο που είπαν και οι άλλοι


υγ
Επανερχομαι
Εαν μιλάμε για είσοδο 50 ΩΜ ,τότε τα 300mv αντιστοιχούν περίπου σε 20 mw,πράγμα που δεν το βγάζει η πηγή
Εαν είχε είσοδο και 1ΜΩ πιθανόν να έδειχνε

spiroscfu
22-03-13, 23:20
Σε ευχαριστώ Παναγιώτη ήθελα να το ακούσω και από κάποιους γνώστες και εγώ με έναν ενισχυτή γραμμής (περίπου στα 100dbuV ρυθμιζόμενο) σκεφτόμουν να το κάνω.

TSAKALI
22-03-13, 23:45
Δεν ειναι θεμα ενισχυσης, δεν μπορεις να το μετρησεις, γιατι ειναι διακοπτομενο το σημα, σε αντιστοιχη περιπτωση για
να μετρησω συχνοτητα τηλεχειριστηριου, ξεσυνδεα το encoder (συνηθως μια αντισταση) και εδινα ταση στον ταλαντωτη
ωστε να εκπεμπει συνεχες σημα, ετσι το μετρουσα κανονικα. Βεβαια μετα πηρα εκεινη τη κινεζικη συσκευη που τα
προγραμματιζει και μετραει και συχνοτητα.(μαλλον καπως συχρονιζεται με τους παλμους του encoder)

p.gabr
23-03-13, 00:07
Δεν ειναι θεμα ενισχυσης, δεν μπορεις να το μετρησεις, γιατι ειναι διακοπτομενο το σημα, σε αντιστοιχη περιπτωση για
να μετρησω συχνοτητα τηλεχειριστηριου, ξεσυνδεα το encoder (συνηθως μια αντισταση) και εδινα ταση στον ταλαντωτη
ωστε να εκπεμπει συνεχες σημα, ετσι το μετρουσα κανονικα. Βεβαια μετα πηρα εκεινη τη κινεζικη συσκευη που τα
προγραμματιζει και μετραει και συχνοτητα.(μαλλον καπως συχρονιζεται με τους παλμους του encoder)

ΝΑΙ ΣΩΣΤΟ
Ίσως παιζει και αυτο ρολο , δεν το σκέφτηκα

Οπππ εκανα λαθος και ενα μηδενικο 0.002 w περιπου

spiroscfu
23-03-13, 22:31
Σάββα θα παίξω με το gate time του συχνόμετρου (αν και η μικρότερη τιμή του είναι 100mS), νομίζω πως αν φτάσει περίπου τα 100mV(rms) θα το μετρήσει
"με συντονισμένο σύρμα και αρκετααα κοντά το βγάζει ~250Mhz"

Παναγιώτη έχεις δίκιο 0,2mW, μπορώ να τα πάρω ασύρματα αυτά ? (το χειριστήριο στο περίπου στα 20 με 40mW πρέπει να είναι, μάλλον)

spiroscfu
25-03-13, 14:40
Τελικά έχει δίκιο ο Σάββας, δεν το μετράει λόγο της ψηφιακής διαμόρφωσης (μάλλον σε ask είναι διαμορφωμένο), με αρκετή ενίσχυση το μετράει και πάλι το ίδιο (90 με 110Mhz)
αλλά από αρκετά μεγαλύτερη απόσταση.


Παιδιά μπορούμε να μετρήσουμε την συχνότητα των φέρον με διαμορφώσεις ask, psk, fsk
χρησιμοποιώντας ένα απλό συχνόμετρο ??
και αν ναι, πως ??

p.gabr
25-03-13, 17:50
ΜΑΛΛΟΝ είναι δύσκολο Σπύρο
Ίσως ομως η πιο φτηνή λύση να είναι το scanner usb
Για ριξε μια ερώτηση στο θεμα που τρεχει...

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62988

spiroscfu
25-03-13, 22:23
Είχα ρωτήσει παναγιώτη (κάπου στην 30 σελ. είναι)
και από ότι μου είπαν το εύρος του είναι περίπου στα 3Mhz, για να σκανάρω 200Mhz λοιπόν (300 με 500) θα απελπίζομαι.
Παράγγειλα ένα τέτοιο http://www.ebay.co.uk/itm/GY561-mini-Frequency-Power-Meter-Counter-for-Radio-Transceiver-1-MHz-2-4-GHz-/271175160196?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

που θα μπορώ να το δουλέψω και σαν dummy load αλλά και σαν συχνόμετρο/βατόμετρο,
αν θα μπορέσει να μετρήσει σήματα διαμορφωμένα με ask δεν ξέρω.

TSAKALI
26-03-13, 01:15
Σπυρο αν μπορεις βαλε φωτο, σου γραφω πιο πανω, πρπει να ξεκολλησεις μια αντισταση, το ενα ποδαρακι στον αερα,
εκει θα δωσεις ταση και θα εκπεμπει συνεχεια.

spiroscfu
26-03-13, 16:48
Το κατάλαβα Σάββα το είχα κάνει παλιότερα με ένα TWS-434A (δίνοντας συνεχόμενο hi στο data in) και το μετρούσε κανονικά.

Η ερώτηση ήταν εγκυκλοπαιδική, πως μετράμε την συχνότητα σημάτων διαμορφωμένα με ask, fsk, psk.