PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή πηκνωτές



andreas122
29-03-13, 20:56
Γίνετε να κατασκευάσω πυκνωτές από διάφανη μεμβράνη και αλουμινόχαρτο? (καλό σχέδιο ε;;) και ταυτόχρονα να έχω μεγάλη χωρητικότητα και να λειτουργό έναν κινητήρα για μισή ή μία ώρα ??? δεν με πειράζει αν ξοδέψω και 5 και 10 ρολλά (με λίγα λόγια να λειτουργεί σαν μπαταρία)
έριξα μια ματιά στους super-capacitor αλλά είναι ακριβοί σαν μπαταρίες, όποτε δεν με συμφέρει, θελω να φτιάξω μια μπαταρία μονος μου με φτινά ηληκά, και αν ειναι πυκνωτής ακόμη καλύτερα.

τελικά γίνετε αυτο που είπα; δλδ να δουλέψω έναν κινητήρα από απλό πυκνωτή μεμβράνης-αλουμινόχαρτου ???
κάποια λύση θα υπάρχει δεν μπορεί.

tasosmos
29-03-13, 20:59
Οχι, δεν γινεται για πολλους κ διαφορους λογους...
Εχεις δει πουθενα να τροφοδοτουν κινητηρες απο πυκνωτη;

andreas122
29-03-13, 21:09
έχω δει να βάζουν πυκνωτές αντί για μπαταρία αυτοκινήτου.
αλλα εγω δεν το θελω για αυτο το σκόπο.

Κυριακίδης
29-03-13, 21:30
Οχι, δεν γινεται για πολλους κ διαφορους λογους...
Εχεις δει πουθενα να τροφοδοτουν κινητηρες απο πυκνωτη;

Τροφοδοσία κινητήρα αλλά τι κινητήρα !! και όμως μπορούν ότι ΔΕΝ μπορούν και οι καλύτερες μπαταρίες (όσον αφορά τα έτοιμα)
http://www.youtube.com/watch?v=GPJao1xLe7w

Και κάτι ψιλοπράμματα που φορτίζουν από φωτοβολταικά και ακούς μουσική με τις ώρες δια παντός ... και περί ΜΟΝΟ 500.000 με 1.000.000 ψιλοφορτίσεις / εκφορτίσεις
http://www.youtube.com/watch?v=shky9wfpfoc (βέβαια και πάλι όσον αφορά τα έτοιμα)

Για το φίλο μας Ανδρέα ... με τις μεμβράνες αλουμινόχαρτου
http://www.youtube.com/watch?v=ry7mtBI2A5E

ΠΡΟΣΟΧΗ μην θρηνήσουμε θύματα ! Ο κήπος του παπά είναι ήδη γεμάτος ...

tasosmos
29-03-13, 21:38
1) Αλλο να τροφοδοτεις τον κινητηρα αποκλειστικα απο τον πυκνωτη κι αλλο να τον εχεις στη θεση της μπαταριας του αυτοκινητου οπως κανουν αυτοι αν καταλαβα καλα.
2) Ακομα κι αυτο εχει τα θεματα του, οι πυκνωτες δουλευουν διαφορετικα απο τις μπαταριες.
3) Ποσα χιλιομετρα αλουμινοχαρτο θα χρειαστει για να φτασει τις εκατονταδες-χιλιαδες Farad και τι ρευμα διαρροης, τι ESR κλπ θα εχει αυτο το κατασκευασμα;

andreas122
29-03-13, 22:21
Ποσα χιλιομετρα αλουμινοχαρτο θα χρειαστει για να φτασει τις εκατονταδες-χιλιαδες Farad και τι ρεύμα διαρροής, τι ESR κλπ θα εχει αυτο το κατασκευασμα;]

αυτό θελω να μάθω και εγώ.


Για το φίλο μας Ανδρέα ... με τις μεμβράνες αλουμινόχαρτου
http://www.youtube.com/watch?v=ry7mtBI2A5E

ναι αλλά βάζει γιαλί που έχει αρκετό πάχος και κόστος, εγω θελω να βάλω μεμβράνες διαφανές (που ειναι πολυ φθινότερες) τα βρίσκουμε ακομη και στα σουπερ-μαρκετ.

Επίσεις αμα συνδέσω μια λαμπα η μια μηχανή με τον πυκνωτή θα μπορεί το μηχάνημα να πάρει το ρευμα που χρειάζεστε για να δουλέψει??? η ο πηκνοτης θα δόσει το μεγιστο ρευμα με αποτελεσμα να καψει το μηχάνιμα? (π.χ. λαμπα)
τι απο τα 2 θα συμβεί ??

Οσον αφορα των ηλεκτρολίτη? τι γίνετε? ειναι απαρέτιτο? για να λειτουργεί σωστά;

Οσο φορτίζουμε με βολτ τον πηκνοτή τόσα βολτ θα εκφορτίζει;;

αμα μαθω αυτα θα ειμαι ετοιμος!! μου φαίνετε θα το δοκιμάσω.

johnnkast
30-03-13, 02:29
...αμα μαθω αυτα θα ειμαι ετοιμος!! μου φαίνετε θα το δοκιμάσω.

....Αρχικα δοκιμασε να σπουδασεις το αντικειμενο......Μετα θα εισαι ΕΤΟΙΜΟΣ να διαπιστωσεις ...γιατι ΔΕΝ ειναι εφικτο αυτο που οραματιζεσαι ( τα μαθηματικα και οι τυποι της ηλεκτρονικης θα σου "πουνε" ποσα χιλιομετρα αλουμινοχαρτο θα χρειαστεις...)

mtzag
30-03-13, 08:48
γινετε να κατασκευασεις αλλα θα σου κοστισει ποιο πολλα απο οτι να τους παρεις ετοιμους.

Οι πυκνωτες ειναι οι καλυτερες μπαταριες οσο αφορα στην εσωτερικη αντισταση μπορουνε να δωσουνε τεραστια ρευματα και να φορτισουνε σε χρονο ρεκορ
αλλα εχουνε αλλα αρνητικα οπως χαμηλη ενεργειακη πυκνοτητα υψηλο κοστος κακες καμπυλες εκφορτισης κτλπ.

p.gabr
30-03-13, 09:57
Παιδια αυτα τα θεματα που θετονται, δεν ειναι ασχημα

Μας βαζουν να ψαξουμε να σκεφτουμε και πολλες φορες εξελισσονται απροβλεπτα
Ωραια λοιπον αλλη μια ερωτηση προς αρχειοθετηση

ΥΓ
Απο σημερα αρχιζω αρχειο καταγραφης

tsimpidas
30-03-13, 10:34
Γίνετε να κατασκευάσω πυκνωτές από διάφανη μεμβράνη και αλουμινόχαρτο? (καλό σχέδιο ε;;) και ταυτόχρονα να έχω μεγάλη χωρητικότητα και να λειτουργό έναν κινητήρα για μισή ή μία ώρα ??? δεν με πειράζει αν ξοδέψω και 5 και 10 ρολλά (με λίγα λόγια να λειτουργεί σαν μπαταρία)
έριξα μια ματιά στους super-capacitor αλλά είναι ακριβοί σαν μπαταρίες, όποτε δεν με συμφέρει, θελω να φτιάξω μια μπαταρία μονος μου με φτινά ηληκά, και αν ειναι πυκνωτής ακόμη καλύτερα.

τελικά γίνετε αυτο που είπα; δλδ να δουλέψω έναν κινητήρα από απλό πυκνωτή μεμβράνης-αλουμινόχαρτου ???
κάποια λύση θα υπάρχει δεν μπορεί.



για κάτι τετοιο χρειαζετε ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΟΥΣ πυκνωτές.....κατι που με αλουμινόχαρτο δεν
μπορείς να φτιάξεις.

ψάξε λίγο για το πως κατασκευάζεται ενας ηλεκτρολυτικός, και θα
καταλάβεις γιατί είναι απο τα ακριβότερα εξαρτήματα.

johnnyb
30-03-13, 11:33
Και απο τα επικινδυνοτερα σε αυτα τα μεγεθη

andreas122
30-03-13, 16:38
επικίνδινο γιατι;
συμφονα με μερικους προχειρους υπολογισμους, αμα βάλω ψιλή μεμβρανη, και δεν βάλω πανο πανω απο 40 βολτ, τοτε δεν υπαρχει περιπτοση θα διαπεράσει ο ηλεκτρισμος την μεμβρανη.
και οι 2 πολοι δεν θα ακουμπίσουν μεταξή τους γιατι η μεμβρανη θα εχει λίγο μεγαλίτερο πλατος απο το αλουμινόχαρτο.
καλα σιγουρα δεν θα δουλέψει σαν μπαταρία, σκεφτομαι για 10+10 μετρα αλουμινόχαρτο.
σίγουρα δεν θα δουλέψει σαν μπαταρία, κρίμα :(

Μαλλων θα πρεπει να βρώ εναν άλλο τρόπο να φτιάξω μπαταρίες, με οικονομία.

edit: Τελικά Τωρα που το ξανα σκέφτομαι, μονο ιδεες σαν δίνω, αντι να μου δίνετε ιδέες.
δεν εχει νοημα, σταματω το ποστ :)

tsimpidas
30-03-13, 17:58
ε

edit: Τελικά Τωρα που το ξανα σκέφτομαι, μονο ιδεες σαν δίνω, αντι να μου δίνετε ιδέες.
δεν εχει νοημα, σταματω το ποστ :)


κόψε κάτι ρε μεγάλε...........

FILMAN
01-04-13, 13:05
Ας δώσω λοιπόν κι εγώ μια ιδέα, οι πυκνωτές δεν είναι μπαταρίες όπως η καρέκλα δεν είναι κρεβάτι...