PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 ohm σε ενισχυτη



manos423
02-04-13, 23:26
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ .Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής . έχω ένα ηχείο 2 οhm και θέλω να το βάλω σε ενισχυτή που το Minimum είναι 4 για να μην τον κάψω .Πως διάολο μπορώ να το κάνω αυτό?Kαι για να σας προλάβω μην μ πείτε αντίσταση , γιατι στο ηχειο πανε γυρω στα 200 watt.Σκεφτόμουν να βάλω ενα πυκνωτή σε σειρά.

ultra
02-04-13, 23:44
τι ευρος συχνοτητων θα παιζει το ηχειο?

Για δωσε παραπανω λεπτομερειες για τον ενισχυτη

Ο πυκνωτης θα λειτουργησει σαν φιλτρο πρωτης ταξης, και θα κοψει χαμηλες συχνοτητες.

manos423
02-04-13, 23:51
οχι δεν θέλω να κόψω συχνότητες.το ηχειο ειναι χαμηλων συχνοτητων .Τον πυκνωτή θέλω να τον βάλω ετσι ωστε ο ενισχυτής να μην βλέπει ομική αντισταση 2 δηλ του ηχείου.Ο ενισχτυτής ειναι ενας αυτοκινήτου στα 1500βατ

ultra
02-04-13, 23:59
Δωσε καμμια πληροφορια παραπανω για τον ενισχυτη, ποιος ειναι, κατι μπορει να σκαμπαζω απο τα του αυτοκινητου...

manos423
03-04-13, 00:03
θα κοιτάξω το μοντέλο κ θα επανέλθω.ΑΛλα δν νομίζω οτι χρειάζεται .Εγώ απλά ένα τρόπο σύνδεσης ζητώ ώστε ο ενισχυτής να βλέπει 4 Ohm

ultra
03-04-13, 00:45
μην τα γραφεις με το σταγονομετρο

για να ειναι ενισχυτης αυτοκινητου και να μην παιζει στα 2Ω,

μαλλον ειναι στερεοφωνικος και εχεις γεφυρωσει τα δυο καναλια

για να οδηγησεις ενα subwoofer.

Το θεμα ειναι ποιος ενισχυτης ειναι (μηπως τον ξερω),

και αν το μεγαφωνο σου ειναι dvc (dual voice coil).

Αφου μαθουμε αυτα, θα δουμε τι μπορει να γινει.

PCMan
03-04-13, 00:52
για να ειναι ενισχυτης αυτοκινητου και να μην παιζει στα 2Ω,

μαλλον ειναι στερεοφωνικος και εχεις γεφυρωσει τα δυο καναλια



Δεν το κατάλαβα αυτό. Εννοείς ότι όλοι οι ενισχυτές αυτοκινήτου κατεβαίνουν στα 2Ω, άσχετα αν γράφουν ότι κατεβαίνουν μέχρι τα 4Ω (και εννοείται στα 8Ω αν γεφυρωθεί)?

ultra
03-04-13, 01:01
Δεν το κατάλαβα αυτό. Εννοείς ότι όλοι οι ενισχυτές αυτοκινήτου κατεβαίνουν στα 2Ω, άσχετα αν γράφουν ότι κατεβαίνουν μέχρι τα 4Ω (και εννοείται στα 8Ω αν γεφυρωθεί)?

οι ενισχυτες αυτοκινητου προοριζονται για τα 4Ω, και δεν "κατεβαινουν" στα 4Ω.

Το 99% αυτων, αντεχει να παιζει η/και αυξανει την ισχυ του στα 2Ω.

Οταν γεφυρωνουμε εναν ενισχυτη με ενα φορτιο 4Ω, τοτε, ως γνωστον, το καθε καναλι θα βλεπει 2Ω.

PCMan
03-04-13, 01:52
Το 99% αυτων, αντεχει να παιζει η/και αυξανει την ισχυ του στα 2Ω.



Ναι αλλά αφού δεν το γράφει, άρα δεν είναι ασφαλές να παιξει με 2Ω. Έτσι δεν είναι?

johnnkast
03-04-13, 07:29
Η λυση ειναι να φτιαξεις εναν μετασχηματιστη προσαρμογης (8/2Ω με αναλογη ισχυ).......Ότι και να βαλεις "σε σειρα" θα καταναλωνει μερος της ισχυος του ενισχυτη

Υ.Γ ....σωστος ο γειτονας ο Νικος!!! (PCman)

manos423
03-04-13, 14:43
παιδια στο ενα καναλι το εχω συνδεσει το φορτίο κ δν εχω κανει καμμια γέφυρα στον ενισχυτή του αυτοκινήτου. Οσον αφορά τον μετασχηματιστή προσαρμογής?ΠΟιός μπορει να φτιάξει κατι τετοιο? Amarad electronics ??

elettronica
03-04-13, 16:11
Συνήθως τα ηχεία αυτοκίνητων είναι στα 4Ω εκτός και είναι διπλοπηνικά όποτε εάν τα βάλεις παράλληλα θα έχεις 2Ω. Από την άλλη σχεδόν όλοι οι ενισχυτές αυτοκίνητου κατεβαίνουν άνετα στα 2 Ω. Ότι και να βάλεις στην έξοδο θα έχεις απώλεια ισχύος κάτι που δεν θες να συμβεί στο αυτοκίνητο λόγω της ήδη περιορισμενης ισχύος που έχει το όλο σύστημα. Γνώμη μου εφόσον θες να το παίξεις ως υπογούφερ απ'οτι αντιλαμβάνομαι βάζεις ένα ωραίο βαθυπερατό και το συνδέεις απευθειας στον ενισχυτή βέβαια καλό θα ήταν να γνωρίζαμε και για ποιον ενισχυτή πρόκειται.