PDA

Επιστροφή στο Forum : EEPROM 27C256



xaris_sm
03-04-13, 16:34
Παιδια καλησπερα,

να ρωτησω κατι, εχω φτιαξει αυτον τον προγραμματιστη απο εδω
http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Contructions/Programmers/E_EPROMPro.htm

και μου δουλευει μια χαρα εκανα την δουλεια που ήθελα...εγραψα ενα 27C256

επειδη ομως δεν εχω eprom eraser υπαρχει Καποιο EEPROM IC που να ειναι ιδιο με αυτο το ΕPROM που βαζω εγω το 27C256? και λιγοτερη χωρητικοτητα δεν με πειραζει.
οποτε να μπορώ να το κανω και erase απο τον προγραμματιστη? αρκει να βρω ενα ΕEPROM IC με τα ιδια pinout?

ευχαριστω

spiroscfu
03-04-13, 16:51
κοίτα εδώ http://electronics.stackexchange.com/questions/23137/whats-a-good-eeprom-replacement-for-a-27c256-29c256

Takiss
03-04-13, 18:01
Για κοίτα αν σου κάνει 27C256 ATMEL
:001_smile:

chip
04-04-13, 13:27
για να μπορεί να σβηστεί πρέπει να είναι eeprom ή flash. Αν κατάλαβα καλά μπορεί να συνεργαστεί με την 28F256.

πάντως είναι πολύ εύκολο να σβήσεις eprom με UV C λάμπα... που τις βρίσκεις εύκολα... γιατί χρησιμοποιούνται για αποστήρωση, προσοχή όμως γιατί η UV C είναι πάρα πολύ επικύνδινη οπότε πρέπει να την έχεις σε κάποιο κουτί... και σε καμία περίπτωση να μην την κοιτάξεις!!!!
Επίσης αν αφήσεις κανα μηνα (ίσως και εβδομάδα) την eprom στον ηλιο θα σβηστεί....

bchris
04-04-13, 13:31
Παιδια καλησπερα,

να ρωτησω κατι, εχω φτιαξει αυτον τον προγραμματιστη απο εδω
http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Contructions/Programmers/E_EPROMPro.htm

και μου δουλευει μια χαρα εκανα την δουλεια που ήθελα...εγραψα ενα 27C256

επειδη ομως δεν εχω eprom eraser υπαρχει Καποιο EEPROM IC που να ειναι ιδιο με αυτο το ΕPROM που βαζω εγω το 27C256? και λιγοτερη χωρητικοτητα δεν με πειραζει.
οποτε να μπορώ να το κανω και erase απο τον προγραμματιστη? αρκει να βρω ενα ΕEPROM IC με τα ιδια pinout?

ευχαριστω

Απο το link που εδωσες, λεει:


Το παρακάτω κύκλωμα προγραμματίζει τις μνήμες EPROM 27C256 και τις EEPROM 28F256. Οι μνήμες 27C256 μπορούν και προγραμματίζονται με ηλεκτρικό τρόπο, αλλά για να διαγραφούν (κατά την ολική διαγραφή όλα τα bytes της μνήμες γίνονται FF) απαιτούν υπεριώδη ακτινοβολία και για αυτό "έρχονται" με το ειδικό τζαμάκι (που στην πραγματικότητα είναι κρύσταλλος χαλαζία). Η συσκευή που κάνει αυτήν την δουλεία αποκαλείται UV eraser και σας έχω παρουσιάσει μια τέτοια στο άρθρο UV eraser (http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Contructions/others/UVeraser/UVeraser.htm). Αντίθετα οι μνήμες 28F256 είναι μνήμες EEPROM που σημαίνει ότι προγραμματίζονται και διαγράφονται αποκλειστικά με ηλεκτρικό τρόπο.


Αυτες (28F256) δεν σου κανουν?

xaris_sm
04-04-13, 14:00
για να μπορεί να σβηστεί πρέπει να είναι eeprom ή flash. Αν κατάλαβα καλά μπορεί να συνεργαστεί με την 28F256.

πάντως είναι πολύ εύκολο να σβήσεις eprom με UV C λάμπα... που τις βρίσκεις εύκολα... γιατί χρησιμοποιούνται για αποστήρωση, προσοχή όμως γιατί η UV C είναι πάρα πολύ επικύνδινη οπότε πρέπει να την έχεις σε κάποιο κουτί... και σε καμία περίπτωση να μην την κοιτάξεις!!!!
Επίσης αν αφήσεις κανα μηνα (ίσως και εβδομάδα) την eprom στον ηλιο θα σβηστεί....

με το 28F256 εχουν διαφορετικα pinou Οποτε δεν κανει

xaris_sm
04-04-13, 14:01
Απο το link που εδωσες, λεει:

[/FONT]
Αυτες (28F256) δεν σου κανουν?

οχι το Pinout της εγραφομενης eprom Η eeprom πρεπει να εχει το pinout του 27C256

bchris
04-04-13, 14:11
Το ελεγες και στην αρχη οτι θες το ιδιο pinout.
sorry δεν το πορσεξα. :001_unsure:

xaris_sm
04-04-13, 14:21
κανενα προβλημα ευχαριστω για το χρονο σου :)

xaris_sm
04-04-13, 14:24
το 27F256 φαινετε να κανει, ειναι flash αλλα δυσκολα βλεπω να μπορω να το βρω

gsmaster
04-04-13, 16:26
Χάρη, μιας και ψάχνω κύκλωμα προγραμματιστή για τέτοιου τύπου μνήμες, και μιας και το έχεις το software δες αν υποστηρίζει άλλους τύπους (πχ 27C64A) Θα το δοκίμαζα, αλλά δεν ανοίγει το λινκ.

xaris_sm
04-04-13, 16:37
Χάρη, μιας και ψάχνω κύκλωμα προγραμματιστή για τέτοιου τύπου μνήμες, και μιας και το έχεις το software δες αν υποστηρίζει άλλους τύπους (πχ 27C64A) Θα το δοκίμαζα, αλλά δεν ανοίγει το λινκ.

να σου πω την αληθεια δεν καταλαβα ακριβως τι θες να πεις sorry για εξηγησε μου αν μπορω να βοηθησω

το προγραμμα ειναι εδω http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Catalog/programmers/E_EPROMProEN.htm

η 27c64 με αυτη που εγραψα εγω την 27c256 μονο το μεγεθος εχει διαφορα απο οτι καταλαβαινω 64bytes και 256bytes

αλλες μνημες αδειες δεν εχω παντως να γραψω

gsmaster
04-04-13, 19:22
Οκ χαρη, ευχαριστώ για το λινκ! σε κάποιο που πάτησα απο την άλλη σελίδα ήταν νεκρό.

Το τσέκαρα το πρόγραμμα έχει επλογή μόνο για 27C256 και 28F256. Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να γράφει κανονικα και στην 64αρα με κάποιο μήνυμα σφάλματος.... θα δούμε...

arximidis
13-07-13, 00:15
Οκ χαρη, ευχαριστώ για το λινκ! σε κάποιο που πάτησα απο την άλλη σελίδα ήταν νεκρό.

Το τσέκαρα το πρόγραμμα έχει επλογή μόνο για 27C256 και 28F256. Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να γράφει κανονικα και στην 64αρα με κάποιο μήνυμα σφάλματος.... θα δούμε...

Ναι νομίζω υπάρχει η δυνατότητα να γράψεις μια 27C64A μνήμη, αρκεί να ξεγελάσεις το πρόγραμμα.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να επαναλαμβάνεις το πρόγραμμα που θέλεις να περάσεις στην 27C64A 4 φορές (μαζί με τα FF αν τα δεδομένα καταπιάνουν μικρότερο χώρο από 64bytes).

Ένα ανάλογο
Ας υποθέσουμε ότι έχεις μια μνήμη με συνολικά 8 bytes, ενώ το πρόγραμμα υποστηρίζει μια αντίστοιχη μνήμη με 32bytes
Αν τα δεδομένα στη μνήμη σου πιάνουν χώρο π.χ. 6 bytes, θα πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο στο hex file πριν το φορτώσεις στη μνήμη σου

π.χ. FE 00 OE 0A 10 01 FF FF (αυτά είναι τα δεδομένα στη μνήμη σου -> περισσεύουν 2 bytes στο παράδειγμά μας)
Εσύ στο πρόγραμμα θα πρέπει να φορτώσεις το εξής hex αρχείο
FE 00 OE 0A 10 01 FF FF
FE 00 OE 0A 10 01 FF FF
FE 00 OE 0A 10 01 FF FF
FE 00 OE 0A 10 01 FF FF

Δηλαδή επαναλαμβάνεις 4 φορές
Στο πρόγραμμα επιλέγεις την μνήμη 256, ενω στο κύκλωμα τοποθετείς την 64