PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή λαδιών αυτοκινήτου



thant
03-04-13, 17:53
Καλησπέρα.
Συνήθως με την αλλαγή λαδιών στο αυτοκίνητο ο μηχανικός σου λεει να κανεις αλλαγη ή στα χιλιομετρα που σου δινουν τα λαδια ή σε 1 χρόνο.
Εγώ κλεινω χρόνο τωρα αλλα δεν εχω κανει πανω από 900 χλμ. Με παίρνει να καθυστερήσω την αλλαγή άλλον μισό χρόνο ή ειναι υπερβολή?
Ειναι οικονομικό το θεμα αλλα δεν θελω να το ρισκάρω κιόλας.
Τα λαδια που του βάζω ειναι τα Genuine 5w-30 long life

Phatt
03-04-13, 18:16
Αν ειναι να το κανεις για μια φορα μονο, καντο.

SRF
03-04-13, 21:15
Επειδή στην Ελλάδα δεν έχουμε μάθει ακόμα να διαβάζουμε και να ακολουθούμε τις οδηγίες των κατασκευαστών για αυτό έχουν βρεθεί μερικά "γατάκια" μηχανικοί (σε όλους τους κλάδους μάλιστα) που έτσι ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ "προτείνουν" ότι τους συμφέρει κατά βάθος!!! Παράδειγμα...σε ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο τελευταίας γενιάς (2011), έλεγε ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ότι το πρώτο σέρβις θα είναι στα 30.000χλμ, και για αυτό το σέρβις είχε στο βιβλίο κατασκευαστή σημειώσεις ότι θα αλλάξουν τα λάδια, κλπ, αναλλώσιμα ενός αυτοικινήτου! Όταν το αγόρασα βεβαια, στην αντιπροσωπεία, οι... "ειδικοί" μου είπαν (δεν ήξεραν βεβαίως ότι είμαι ό ίδιος μηχανικός, άλλου κλάδου μεν, αλλά τεχνικού αντικειμένου δε) ότι στα 15.000 να το πάω για μιά αλλαγή λαδιών και ένα ελεγκτικό σέρβις!!!
Όταν εκεί, αμέσως μετά άνοιξα το βιβλίο κατασκευαστή που μου έδωσαν, τους ρωτησα ευθέως, ΑΝ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΑΣ, ΗΛΙΘΙΟΣ Ή ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ όταν έλεγε ρητά ότι ΔΕΝ χρειάζεται ΚΑΝΕΝΑ σέρβις ή αλλαγή για τα πρώτα 30.000χλμ!!! Περιττό να σας πω... ότι είχε πολύ γέλιο η φάτσα τους... που δαγκωνόντουσαν γιατί πλέον δεν ήξεραν τι να πούνε και πως να καλύψουν τις μ@λ@κίες τους!!!

Διαβάζετε ΠΑΝΤΑ τι γράφουν οι κατασκευαστές σε όλα τα πράγματα!!! ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ... κολλαούζο παραπαίδι που πήρε ένα κατσαβίδι και έγινε... "Ο μηχανικός" !!!

chris73
03-04-13, 22:08
Επειδή στην Ελλάδα δεν έχουμε μάθει ακόμα να διβάζουμε και να ακολουθούμε τις οδηγίες των κατασκευαστών για αυτό έχουν βρεθεί μερικά "γατάκια" μηχανικοί (σε όλους τους κλάδους μάλιστα) που έτσι ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ "προτείνουν" ότι του συνφέρει κατά βάθος!!! Παράδειγμα... ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο τελευταίς γενιάς, έλεγε ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ότι το πρώτο σέρβις θα είναι στα 30.000χλμ, και αυτό το σέρβις είχε στο βιβλίο κατασκευαστή σημειώσεις ότι θα αλλάξουν τα λάδια, κλπ, αναλλώσιμα ενός αυτοικινήτου! Όταν το αγόρασα βεβαια στην αντιπροσωπεία οι... "ειδικοί" μου είπαν (δεν ήξεραν βεβαίως ότι είμαι όδιος μηχανικό, άλλου κλάδου μεν, αλλά τεχνικού αντικειμένου δε) ότι στα 15.000 να το πάω για μιά αλλαγή λαδιών και ένα ελεγκτικό σέρβις!!!
Όταν αμέσως μετά άνοιξα το βιβλίο κατασκευαστή που μου έδωσαν τους ΄ρωτησα ευθέως, ΑΝ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΑΣ, ΗΛΙΘΙΟΣ Ή ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ όταν έλεγε ρητά ότι ΔΕΝ χρειάζεται ΚΑΝΕΝΑ σέρβις ή αλλαγή για τα πρώτα 30.000χλμ!!! Περιττό να σας πω... ότι είχε πολύ γέλιο η φάτσα τους... που δαγκωνόντουσαν γιατί πλέον δεν ήξεραν τι να πούνε και πως να καλύψουν τις μ@λ@κίες τους!!!

Διαβάζετε ΠΑΝΤΑ τι γράφουν οι κατασκευαστές σε όλα τα πράγματα!!! ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ... κολλαούζο παραπαίδι που πήρε ένα κατσαβίδι και έγινε... "Ο μηχανικός" !!!

Συμφωνώ και επαυξάνω γενικά με τα χίλια. Ειδικά για τα πρώτα λάδια μιας ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ μηχανής όμως έστω και προληπτικά θα τα άλλαζα σε 5-10 χιλιάδες χιλιόμετρα. Δεν κάνει κακό (εκτός από την τσέπη...)

Όσο για τον Θανάση εγώ στην θέση σου δεν θα τα άλλαζα ακόμη.

george Mp
03-04-13, 22:17
Ασχετα στα ποσα χιλιομετρα θα αλλαξουμε τα λαδια πρεπει να κανουμε και μονοι μας καπου καπου ελεγχο λαδιου γιατι υπαρχουν αρκετα που καινε λαδι απο καινουργεια.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-04-13, 09:45
Να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, R.F.M. (Read the Fucking Manual). Ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου τα λέει όλα.
Για την συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου thant (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=59567) , τα λαδια 5W30 long life αλλάζουν κάθε 30.000 χιλ ή κάθε δύο χρόνια. Απλώς αν το κάνεις πιο νωρίς η μόνο ζημιά συμβαίνει στην τσέπη σου. Μόνο που θα πρέπει να ελέγχεις την στάθμη του λαδιού, διότι στα 30.000 χιλ σίγουρα θα χρειαστεί συμπλήρωμα. Κάθε κινητήρας είναι κατασκευασμένος έτσι που σίγουρα θα "καίει" κάποια ποσότητα λαδιού, σε φυσιολογικά πλαίσια.
Οι αντιπρσωπείες για να έχουν δουλειά στα service σου ποτείνουν κάθε 7500 χιλ.

vasilllis
04-04-13, 09:55
αυτο ππου πρεπει να κανεις για αρχη ειναι να σιγουρευτεις αν το αμαξι ειναι προγραμματισμενο για λαδια longlife.
ΑΝ ειναι τοτε (μεχι στιγμης ξερω τα vag kai bmw) .H αλλαγη τους γινεται:
καθε δυο χρονια..εχει και αναλογη ενδειξη στο καντραν ***days for service.Αν ψαξεις το μοντελο σου θα βρεις σχετικο thread.
kαθε χχχ χλμ.εξαρταται απο το αυτοκινητο..Ειναι η χειροκινητη ρυθμιση που λενε για αποφυγη προβληματων.
εχει αισθητηρα ελεγχου ποιοτητας.Σε ειδοποιει στο καντραν οτι σε ***days for service.

Oλα αυτα προυποθετουν το αμαξι να παιρνει longlife (δυετια) λαδια,αλλιως τα βαζεις ασκοπα .

chris73
04-04-13, 12:45
Ρε παιδιά επίσης τα χιλιόμετρα από μόνα τους δεν λέν και πολλά. Για αυτό τα επαγγελματικά μηχανήματα μετράν ώρες. Δηλαδή κάποιος αν έχει αυτοκίνητο που λέει ο κατασκευαστής κάθε 30000 αλλάγή αλλά όλα τα χιλιόμετρα τα κάνει σταματημένος στην κίνηση νομίζω πως καλήτερα θα ήταν να τα άλλαζε πολύ νωρίτερα.

Είναι πολοί παράγοντες και μεγάλο το θέμα με πολλές απόψεις.(συνθήκες, αλήθειες, ψέματα, συμφέροντα, διαφήμιση, ανταγωνισμός, χρόνος συνολικής ζωής αυτοκινήτου κτλκτλκτλκτλ).

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-04-13, 13:32
αυτο ππου πρεπει να κανεις για αρχη ειναι να σιγουρευτεις αν το αμαξι ειναι προγραμματισμενο για λαδια longlife.
ΑΝ ειναι τοτε (μεχι στιγμης ξερω τα vag kai bmw) .H αλλαγη τους γινεται:
καθε δυο χρονια..εχει και αναλογη ενδειξη στο καντραν ***days for service.Αν ψαξεις το μοντελο σου θα βρεις σχετικο thread.
kαθε χχχ χλμ.εξαρταται απο το αυτοκινητο..Ειναι η χειροκινητη ρυθμιση που λενε για αποφυγη προβληματων.
εχει αισθητηρα ελεγχου ποιοτητας.Σε ειδοποιει στο καντραν οτι σε ***days for service.

Oλα αυτα προυποθετουν το αμαξι να παιρνει longlife (δυετια) λαδια,αλλιως τα βαζεις ασκοπα .

Δεν υπάρχει κανένας αισθητήρας ελέγχου ποιότητας του λαδιού, τουλάχιστον στο δικό μου vag κινητήρα. Απλά αν το αυτοκίνητο είναι ρυθμισμένο για μεταβλητά διαστήματα service (το log life που λες), τότε το αυτοκίνητο λαμβάνει υπόψη χιλιόμετρα και ώρες λειτουργίας, που σημαίνει οτι μπορεί να βγάλει ένδειξη service λίγο πριν ή λίγο μετά τα 30.000 χιλ.
Επίσης επειδή το αυτοκίνητο δεν είναι ρυθμισμένο για μεταβλητά διαστήματα service, δεν σημάινει οτι δεν μπορεί να φορέσει λάδια longlife. Απλά θα πρέπει ο οδηγός να μεριμνήσει για την έγκαιρη αλλαγή λαδιών.
Εγώ προσωπικά βάζω longlife λαδια και τα αλλάζω κάθε 15.000~20.000 χιλ. ή αν μου βγάλει πιο μπροστά ένδειξη το καντράν λόγω λήξεις του χρόνου.

vasilllis
04-04-13, 13:45
Δεν υπάρχει κανένας αισθητήρας ελέγχου ποιότητας του λαδιού, τουλάχιστον στο δικό μου vag κινητήρα. Απλά αν το αυτοκίνητο είναι ρυθμισμένο για μεταβλητά διαστήματα service (το log life που λες), τότε το αυτοκίνητο λαμβάνει υπόψη χιλιόμετρα και ώρες λειτουργίας, που σημαίνει οτι μπορεί να βγάλει ένδειξη service λίγο πριν ή λίγο μετά τα 30.000 χιλ.
Επίσης επειδή το αυτοκίνητο δεν είναι ρυθμισμένο για μεταβλητά διαστήματα service, δεν σημάινει οτι δεν μπορεί να φορέσει λάδια longlife. Απλά θα πρέπει ο οδηγός να μεριμνήσει για την έγκαιρη αλλαγή λαδιών.
Εγώ προσωπικά βάζω longlife λαδια και τα αλλάζω κάθε 15.000~20.000 χιλ. ή αν μου βγάλει πιο μπροστά ένδειξη το καντράν λόγω λήξεις του χρόνου.

φιλε Πετρο http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/SRI_Reset_Procedure
δειχνει καποιες ρυθμισεις του εγκεφαλου στον αισθητηρα ποιοτητας,κανε και μια αναζητηση και θα καταλαβεις.
Αυτοκινητο που η αντιρποσωπεια αναφερει οτι περνει λαδια longlife (ολα περνουν,αλλα λιγα τα εκμεταλευουνται) σημαινει οτι εχει αισθητηρα και ελεγχει την ποιοτητα.
στο δικο μου παραδειγμα(golf tsi v) ειχε αναψει σε 3000 km για σερβις.Δεν περασε ουτε μηνας και εγραφε σερβις τωρα.
Αυτο που συζητανε επισης εδω ειναι να κανουμε αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης.οχι αυτα που λεει ο μηχανικος .
Ακομα και εσυ που τα αλαζεις δεν ειναι παραλογο αν τα δινει ο κατασκευαστης για 30 να τα αλλαζεις εσυ σε 15?? πως σου φαινεται.

Phatt
04-04-13, 14:49
Εγω δεν ειχα ποτε αυτοκινητο τοσο προηγμενης τεχνολογιας που να διαβαζει την ποιοτητα του λαδιου.
Εμπειρικα, σας λεω τα εξης: Καλυτερα σε εναν κινητηρα να βαζουμε χαμηλοτερης ποιοτητας λαδι, αρα και φτηνοτερο(ιδιου ομως ιξωδες) και να το αλλαζουμε συχνοτερα παρα να το αλλαζουμε αργοτερα.Για αυτα τα long life και τα ρεστα, κραταω μεγαλες επιφυλαξεις.Πλεον, δεν μπορουμε να ξερουμε κατα ποσο οι ιδιοι οι κατασκευαστες θελουν το καλο της τσεπης και του αυτοκινητου μας, δυστηχως(χωρις να σημαινει βεβαια οτι οι αντιπροσωπειες φορανε φωτοστεφανο, ετσι).Εγω τα αλλαζω νωριτερα, και σε καθε αλλαγη αλλαζω και φιλτρο.Αυτα γιατι ΜΠΟΡΩ να αντεπεξελθω οικονομικα, γιατι το κανω μονος μου, καθως επισης γιατι το φιλτρο του λαδιου κοστιζει 4-6 ευρω σε μενα. Βεβαια ο καθεις κρινει κατα το δοκουν, απλα η αρχικη μου απαντηση στον φιλο ειχε μια απλοτητα, στην προσπαθεια να μην εχουμε μακρυσκελη ποστ, κατι που καταπως φαινεται δεν αποφευχθηκε.

johnnyb
04-04-13, 15:17
Απο οτι καταλαβα για το βαφτισμενο οπελολαδο προκειται που το βαζει παντου σε βενζινες -πετρελαια ατμοσφαιρικα- τουρμπο απο 1,2 μεχρι το Opc.
http://www.comco.sk/files/oleje-maziva/_640x480/gm-genuine-motor-oil-sae-5w-30-longlife-5l.jpg

Σε αυτη την τιμη μονο long life δεν ειναι . Αν βαλεις επωνυμο long life (Motul , liqui moly κλπ) μπορεις να πας στις 30000Km αλλα κοστιζει περιπου οσο δυο αλλαγες στις 15000Km με 5-30 απλο. Αν εχεις πετρελαιο καλο ειναι να αλλαζεις σχετικα συχνα λαδια ( αλλαζω καθε 10000ΚΜ) γιατι το ελληνικο πετρελαιο ειναι εκτος προδιαγραφων στο θειο και οξειδωνονται νωρις τα λιπαντικα (Επισημη οδηγiα VAG για χωρες με αυξημενη περιεκτικοτητα θειου δυστυχως δεν ειδα να τη δινει η οπελ)
Δυστυχως δεν μπορω να δωσω βαση σε ολους του κατασκευαστες πχ στα VAG υπαρχουν διαφορες οδηγιες οπως η προηγουμενη που δεν υπαρχουν στη GM και οτι εχω αλλαξει στο VW το νεο μου ηρθε με αλλο κωδικο βελτιωμενο πραγμα που δυστυχως δεν μπορω να πω για την GM.
Αν θελετε μπορειτε να δειτε τι επαθαν αρκετοι οι ιδιοκτητες οπελ στο opel-club κρατωντας το συγκεκριμενο λαδι για 30000ΚΜ σε μοτερ 1,4 X14XE (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=X14XE&action=edit&redlink=1)

thant
04-04-13, 15:38
Επειδή κάποιοι λέτε, αν το αυτοκίνητο ειναι ετσι ή αν παίρνει τα συγκεκριμένα λάδια, θα ήθελα να διευκρινίσω τα εξής...
Το αυτοκίνητο ειναι το opel corca enjoy 1400 αυτόματο πενταετίας, τον περισσότερο καιρό κάθετε (γι'αυτό και τα λίγα χιλιόμετρα) και τα συγκεκριμένα λάδια τα έβαζαν στην αντιπροσωπεία γι' αυτό και συνεχίζω να τα βάζω.

Με λιγα λογια οι περισσότεροι μου λέτε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν δεν κάνω αλλαγή πανω στο χρονο, με τον Πέτρο μάλιστα να μου δίνει 2 χρόνια. Πολλά έξοδα εχει το μαμημένο...ίσως έπρεπε να καταθέσω πινακίδες.

Σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις.http://www.thegreekz.com/forum/images/extrasmilies/smartass.gif

thant
04-04-13, 15:55
Απο οτι καταλαβα για το βαφτισμενο οπελολαδο προκειται που το βαζει παντου σε βενζινες -πετρελαια ατμοσφαιρικα- τουρμπο απο 1,2 μεχρι το Opc

Μέσα έπεσες, αλλά αν παίζει κάποιο ρόλο αυτή ειναι η σωστή φωτογραφία...
Genuine GM
42721

GeorgeVita
04-04-13, 16:38
OLMS (Oil Life Monitoring System), δεν θα το έχουν όλα, αλλά είναι:


Q: What is the Oil Life Monitoring System?
A: The GM Oil Life System is a computer-based software algorithm that determines when to change oil based on engine operating conditions. The computer continuously monitors engine-operating conditions to determine when to change oil.

badsak
05-04-13, 00:02
Τα πραγματα ειναι καπως ποιο περιπλοκα απο οσο τα βλεπουμε σε οτι αφορα τις αλλαγες λαδιων..
Τα τελευταια χρονια μεσα στα προσοντα που βλεπουμε για να επιλεξουμε ενα αυτοκινητο
εχει μπει για τα καλα και το κοστος συντηρησης, με αποτελεσμα οι κατασκευαστες να παινευουν λιγο παραπανω
τα αυτοκινητα τους απο οσο πρεπει, μονο και μονο για να δειξουν οτι εχουν χαμηλο κοστος χρησης και συντηρησης.
Τωρα αν παρουμε ενα οποιοδηποτε σημερινο αυτοκινητο και δεν αλλαξουμε καθολου λαδια, αλλα μονο
του συμπληρωνουμε στην χειροτερη περιπτωση θα μας βγαλει 100,000 χιλιομετρα αρκει να μη δουλεψει <<στεγνος>> ο κινητηρας.
Η λογικη του να αλλαζεις λαδια στα 5-10-15 η 30,000 χιλιομετρα ειναι κυριως εμπορικη..... Τωρα εμεις
αν θελουμε να ειμαστε σωστοι με το οχημα μας το γιατι μοναδικο προβλημα του δεν θα ειναι
μονο τα λαδια...νομιζω πως ειναι καλα να αλλαζουμε σε τακτικοτερα χρονικα διαστηματα ....γιατι οπως
και να εχει αν ανοιγεις το καπω ποιο τακτικα θα μπορεσεις πολλες φορες να προλαβεις και αλλες
σημαντικοτερες βλαβες που θα σου τυχουν στο μελλον και πολλες φορες τις προλαβαινουμε μονο
και μονο απο τον οπτικο ελεγχο ενος εμπειρου μηχανικου..(διαροες-φθορες-κτλπ)

primeras
05-04-13, 00:12
Να πω κι εγώ κάτι ρε παιδιά που με προβλημάτισε λίγο...
Πήγα τις προάλες και άλλαξα τα λάδια στο αμάξι της γυναίκας μου. Επειδή περίσσεψε 1 λίτρο λάδι το γατόνι στο μαγαζί μου λέει: "κράτα το για συμπλήρωμα ή για επόμενη αλλαγή λαδιών, δεν χαλάει ποτέ".
Τώρα που ο Θανάσης το έθεσε σαν ερώτημα, λέω αφού το λάδι δεν παθαίνει τίποτα ποτέ, όταν το αμάξι κινείται ελάχιστα -οπότε έχει ελάχιστες μηχανικές και θερμικές καταπονήσεις- μήπως είναι λίγο μύθος των μηχανικών και των εταιριών αυτή η αλλαγή στον ένα ή στα δύο χρόνια;
http://1.1.1.2/bmi/www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/eusa_think.gif

Phatt
05-04-13, 00:32
Δε χαλαει ποτε, οταν ειναι απειραχτο στο μπουκαλι. Αλλα και αυτο δεν ισχυει. Λαδι 10ετιας σφραγισμενο αν το μυρισεις θα καταλαβεις...

moutoulos
05-04-13, 00:47
Σήμερα δεν είναι να έχεις εμπιστοσύνη πουθενά. Ούτε και στον κώλο μας.
Θές να κλάσεις και χέζεσαι :hahahha::hahahha::hahahha::hahahha::hahahha::haha hha::hahahha:.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Τώρα αν θυμηθώ παλιά (πρίν 15 χρόνια) που έβαζα Mobil 1 (one), δεν θυμάμαι
να μου είχε πεί ποτέ κάποιος xx χιλιόμετρα ή ένα χρόνο. Αυτό με τον "χρόνο"
έχω που το ακούω τα τελευταία χρόνια. Αλήθεια θυμάται κανένας "παλιός" να
άλλαζε λάδια επειδή πέρασε ένας χρόνος, ή τα αλλάζαμε όλοι με τα χλμ ?.

badsak
05-04-13, 01:08
Ναι.... στον Στρατο γρηγορη.......εδω και πολλαααααααα χρονια...ακομα και ο πατερας μου το θυμαται απο εκει..

moutoulos
05-04-13, 01:48
Σάκη εγώ δεν το θυμάμαι. Ίσως επειδή κάναμε περισσότερα χιλιόμετρα τότε (μάλλον τα λάδια ήταν για λιγότερα χλμ),
και δεν προλαβαίνανε να κλείσουν χρόνο, με αποτέλεσμα να τα αλλάζουμε νωρίτερα, χωρίς να φαίνεται ο "χρονικός
περιορισμός" του ενός έτους ...

chris73
05-04-13, 02:06
Αυτό το "ένας χρόνος" έχει μία λογική από την σκοπιά των ωρών χρήσης ίσως. Η μηχανή δουλεύει σε ώρες (επίσης και φορτίο και στροφές κα) αλλά όχι σε χιλιόμετρα! Άσε τώρα τα διάφορα "παιδία" των συνεργείων πως το εκμεταλεύονται.

moutoulos
05-04-13, 10:57
Βασικά κοίτα ... δεν έχει μεγάλη διαφορά το να κάνεις πχ 10000 χλμ στον αυτοκινητόδρομο απο
το να κάνεις πχ 3000 χλμ μέσα σε μποτιλιάρισμα (πόλη/κέντρο). Ουσιαστικά οι ώρες λειτουργίας
του κινητήρα, μπορεί να είναι οι ίδιες ...

Γιαυτό λένε ..., αν το κινείς το αυτοκίνητο συχνά μέσα στην πόλη, καλό είναι να κάνεις την αλλαγή
(λαδιών) λίγο νωρίτερα ...

thant
05-04-13, 14:26
Πήγα τις προάλες και άλλαξα τα λάδια στο αμάξι της γυναίκας μου. Επειδή περίσσεψε 1 λίτρο λάδι το γατόνι στο μαγαζί μου λέει: "κράτα το για συμπλήρωμα ή για επόμενη αλλαγή λαδιών, δεν χαλάει ποτέ".

Δε χαλαει ποτε, οταν ειναι απειραχτο στο μπουκαλι. Αλλα και αυτο δεν ισχυει. Λαδι 10ετιας σφραγισμενο αν το μυρισεις θα καταλαβεις...

Μιας και αναφερθηκε και αυτο το θεμα να ρωτησω...
Δηλαδή εγώ δεν κανω καλα που κρατάω το λάδι που περισσεύει κάθε φορά με την αλλαγή για να γλιτώσω καποια στιγμη, πχ στα 5 χρονια ενα πεντάκιλο?

Phatt
05-04-13, 16:38
Κι εγω το κραταω. Αλλα κανε το αλλο.Σε καθε αλλαγη, βαζε πρωτα στο μοτερ το περισσευμα λαδιου της προηγουμενης αλλαγης, και κρατα το περισσευμα της τρεχουσας.Με αυτον τον τροπο θα αυξανεται το περισσευμα σε καθε αλλαγη αλλα θα ειναι παντα το πιο φρεσκο.Στο τελος, θα εχεις σχεδον μια ολοκληρη αλλαγη απο φρεσκο λαδι, και ενα περισσευμα προηγουμενης αλλαγης.

Κυριακίδης
05-04-13, 17:47
Εμπειρικα, σας λεω τα εξης: Καλυτερα σε εναν κινητηρα να βαζουμε χαμηλοτερης ποιοτητας λαδι, αρα και φτηνοτερο(ιδιου ομως ιξωδες) και να το αλλαζουμε συχνοτερα παρα να το αλλαζουμε αργοτερα.
Έχω Opel Corsa Enjoy μοντέλο Turbo - Diesel 1,3 .. στο σέρβις την ίδια ερώτηση με το παραπάνω έκανα για (χαμηλότερης ποιότητας λάδι) καθώς δεν κάνω παραπάνω από 12 - 15.000 χιλ και τα υπάρχοντα λάδια που βάζω είναι εγκεκριμένα για 30.000 Χιλ.

Οι τεχνικοί μου είπαν δεν υπάρχει χαμηλότερης ποιότητας ή δεν εγκρίνεται .. η αλήθεια τελικά ποια είναι? Μπας και μάθω από εσάς έγκυρα ότι με δουλεύανε ..

Έστω και μάθω ότι υπάρχουν φθηνότερα είναι εγγυημένο να βάλω τέτοια λάδια για λιγότερα χιλιόμετρα π.χ. 15.000 (ιδίου ιξώδους / ποιότητας) που δεν τα κάνω σε ετήσια βάση με τίποτα ?

matthew
05-04-13, 18:52
30.000 χλμ για αλλαγή λαδιών κινητήρα είναι πάάάάάρα πολλά, & ας λένε οι κατασκευαστές ότι θέλουν. Τα λάδια του κινητήρα δέχονται καυσαέρια & με τις αλλαγές θερμοκρασίας αλλοιώνονται γρήγορα σε σχέση πχ με τις βαλβολίνες του κιβωτίου ταχυτήτων, οι οποίες δέχονται μόνο γρέζια & καθόλου καυσαέριο. Κανονικά για μένα τα λάδια του κινητήρα θα πρέπει να αλλάζονται ανάλογα με τις ώρες λειτουργίας του κινητήρα & όχι με βάση το πόσα χλμ έχει διανύσει το αυτοκίνητο. Σκεφτείτε πόσες φορές τα αυτοκίνητα ενώ είναι σταματημένα & δεν κινούνται, ο κινητήρας συνεχίζει να δουλεύει (πχ σταματήματα σε φανάρια, παρκαρίσματα για λίγο χρονικό διάστημα πχ σε περίπτερα, ακόμη & για λίγο μπλα μπλά με φίλους ή γνωστούς στο δρόμο). Μπορεί ο κινητήρας να είναι στο ρελαντί χωρίς φορτίο, αλλά δουλεύει. Μαζεύοντας αυτά τα χρονικά διαστήματα, στο τέλος η σούμα βγαίνει πολλές ώρες λειτουργίας. Τα καλύτερα & ακριβότερα λάδια να βάλω πάνω από 10.000 χλμ max δεν τα αφήνω άλλο & τα αλλάζω.

johnnyb
05-04-13, 19:18
Το οπελολαδο ειναι φθηνο λαδι 5Ε / lt (δεν ξερω ποσο το χρεωνουν στην αντιπροσωπεια , οταν πηγα με δικο μου επωνυμο λαδι ανωτερων προδιαγραφων Asea το δεχτηκαν αλλα ζητησαν μονο για αλλαγη στο πρωτο σερβις 60ευρω και χ :cursing: με)
http://www.e-antallaktika.com.gr/gm-opel-sae-5w-30-dexos-2-5lt-1942003.html
αγνωστου κατασκευαστη βαφτισμενο απο την Οpel ,τα επωνυμα long life για 30000ΚΜ κοστιζουν 2,5-3 φορες περισσοτερα.
Φθηνο λαδι για turbo diesel ειναι κακη επιλογη για τη μακροζωια του μοτερ (σηκωνουν θερμοκρασιες -πιεσεις τα πετρελαια ), εννοειται το λιτρο που περισσσευει το κραταμε και το βαζουμε στην επομενη αλλαγη.

SRF
05-04-13, 19:46
30.000 χλμ για αλλαγή λαδιών κινητήρα είναι πάάάάάρα πολλά, & ας λένε οι κατασκευαστές ότι θέλουν. Τα λάδια του κινητήρα δέχονται καυσαέρια & με τις αλλαγές θερμοκρασίας αλλοιώνονται γρήγορα σε σχέση πχ με τις βαλβολίνες του κιβωτίου ταχυτήτων, οι οποίες δέχονται μόνο γρέζια & καθόλου καυσαέριο. Κανονικά για μένα τα λάδια του κινητήρα θα πρέπει να αλλάζονται ανάλογα με τις ώρες λειτουργίας του κινητήρα & όχι με βάση το πόσα χλμ έχει διανύσει το αυτοκίνητο. Σκεφτείτε πόσες φορές τα αυτοκίνητα ενώ είναι σταματημένα & δεν κινούνται, ο κινητήρας συνεχίζει να δουλεύει (πχ σταματήματα σε φανάρια, παρκαρίσματα για λίγο χρονικό διάστημα πχ σε περίπτερα, ακόμη & για λίγο μπλα μπλά με φίλους ή γνωστούς στο δρόμο). Μπορεί ο κινητήρας να είναι στο ρελαντί χωρίς φορτίο, αλλά δουλεύει. Μαζεύοντας αυτά τα χρονικά διαστήματα, στο τέλος η σούμα βγαίνει πολλές ώρες λειτουργίας. Τα καλύτερα & ακριβότερα λάδια να βάλω πάνω από 10.000 χλμ max δεν τα αφήνω άλλο & τα αλλάζω.

Καλά ότι πεις!!! Άλλωστε εσύ θα ξέρεις καλύτερα... και με τι μέταλλα έχεις σχεδιάσει στους κινητήρες τους, και τι σκληρύνσεις έχεις επεξεργαστεί... και τι λάδια έχεις επιλέξει και τοποθετήσει ως πρόϋπόθεση... και έχεις τρέξει και τα ανάλογα τεστ εργαστηριακά ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΣΟΥ μερικών δεκάδων εκατομμυρίων Ευρώ, για να έχεις στοιχεία μετρήσεων για τις αποδόσεις σου, και αντοχές σου τελικά... και συμμετέχεις και στην Φόρμουλα 1&2&3 (όχι του Πειραιά) όπυ οι όποιες βελτιώσεις εξάγουν και συμπεράσματα για λάδια, μέταλλα, επικαλύψεις, σκληρύνσεις, κλπ χιλιάδες μικροπράγματα που σταδιακά περνάνε και στο εμπορικό αυτοκίνητο που πουλάνε!!!

Όπως προανάφερα δηλαδή... ΟΛΟΙ έχουν και μιά άποψη που σαφώς είναι τυχαία άλλη από ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑΖΕΙ & ΚΑΤΑΚΕΥΑΖΕΙ!!! Μήπως να αποδείξετε και το πόσο πολλά γνωρίζετε που ΔΕΝ γνωρίζει ο Χ κατασκευαστής για το ίδιο το κατασκεύασμά του, με το να φτιάξετε ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ που θα πρέπει να είναι ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ, βάση του μεγαλείου των γνώσεών σας? Τι Ferrari κλπ μαλακίες! Σιγά μην αυτοί ξέρουν να φτιάχνουν αυτοκίνητα!!! Ποδήλατα και μάλιστα με βοηθητικές ή τρίτροχα παιδικά θα έπρεπε να τους επιτρέπουν το πολύ... και ΑΝ!!! Τους άσχετους επιτέλους που θρασύτατα εγγυώνται τις αλλαγές κάθε 30000 για ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΟΥΣ!!! Οι άσχετοι δηλαδή... ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΠΟΙΟΥΣΑΝ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΡΩΤΑΝ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΝ ?

... Απογοητεύομαι τελικά με το επίπεδο του διάσπαρτου φωτεινου παντογνώστη Έλληνα που αμφισβητεί έναν υπαρκτό & αποδεδειγμένα κατασκευαστή, ακόμα και για αυτό που ο ίδιος ποτέ ΔΕΝ έφτιαξε ούτε ένα δείγμα του, επειδή έτσι του ήρθε!

KOKAR
05-04-13, 20:14
Γιώργο αν ο άνθρωπος θελει να τα σκάει...ας τα σκάει !
εμένα προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο !

chris73
05-04-13, 22:14
Γιώργο δεν νομίζω κανείς να μπορεί να ισχυρισθεί πως οι κατασκευαστές δεν ξέρουν και ξέρει κάποιος από εμάς. Όμως δεν μπορώ και να αποκλείσω παράγοντες άλλους που παίζουν στην αγορά που και αυτούς φυσικά αυτοί τους ξέρουν καλύτερα.

Θέλω να πω για παράδειγμα, δεν υπάρχει κάποια αλήθεια στη σκέψη ότι τους ενδιαφέρει να πλασάρουν οικολογικό προφίλ, μειωμένο κόστος συντήρησης και άλλα τέτοια όταν στην αγορά υπάρχουν και άλλοι? Δεν υπάρχει πιθανότητα να προτείνουν 30000 αλλαγή όταν ξέρουν στατιστικά πως θα τι βγάλει καθαρή
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι την εγγύηση? Αλλά μετά?

Αν έχεις σκόπο να κρατήσεις ένα αυτοκίνητο για 200000-300000km αυτά ίσως και να σου περνάν από το μυαλό. Και από την άλλη τι παει να πει 30000? Αν το αυτοκίνητο μου έχει κάνει ήδη 300.000 σε ίδια κατάσταση είναι η μηχανή? το ίδιο μολύνονται τα λάδια ώστε να τα αλλάζω πάλι στις 30000? Η αν ζω στη Νάπολη και κάνω 4 ώρες την ημέρα στην κίνηση σταματημένος μόνο για να πάρω τα παιδιά από το σχολείο και δεν πάω πουθενά αλλού πάλι στις 30000 θα τα αλλάξω?

Το αυτοκίνητο από την ώρα της κατασκευής νομίζω πως είναι αναλλώσιμο στις 150-200000km για αυτούς αλλά όχι και για πολλούς από εμάς. Και μην νομίζεις πως προσωπικά ασχολούμαι με το δικό μου, και χωρίς λάδια το άφησα μια φορά να σκεφτείς...

Μερικές σκέψεις.

badsak
05-04-13, 22:51
Νομιζω πως ο Χριστος εχει δικιο..οι κατασκευαστες σιγουρα ξερουν..αλλα...αλλαζουν και γνωμη
καθε τρεις και λιγο συμφωνα με τις εμπορικες μοδες τις εποχης.
Παραδειγμα ο Κινητηρας της opel XE14XE ο οποιος εχει μπει σε πολλα αυτοκινητα ASTRA-CORSA-AGILLA
αναλογα με την χρονια κυκλοφοριας του μοντελου αλλαζε λαδια στις 5,000 - 10,000 - 15,000 χιλιομετρα
αναλογα με το τι ελεγε η μοδα τις εποχης...
Επισης οταν λυσεις και δεις το εσωτερικο ενος κινητηρα που αλλαζε λαδια στα 5,000χιλιομετρα και ενος
ιδιου που αλλαζε στα 15,000 χιλιομετρα θα καταλαβεις την διαφορα...
Οι κατασκευαστες κυκλοφορουν ενα μοντελο...στην συνεχεια πανω στο 6μηνο κανουν ανακλησεις--
-- στελνουν συμπληρωματικες οδηγιες στις αντιπροσωπιες η ακομα κανουν
και βελτιωσεις...αρα παντα μερικα πραγματα τους ξεφευγουν και με τα εργαστηριακα
τεστ δεν ειναι δυνατον να βρουν ολα τα προβληματα.

Phatt
06-04-13, 00:22
Έχω Opel Corsa Enjoy μοντέλο Turbo - Diesel 1,3 .. στο σέρβις την ίδια ερώτηση με το παραπάνω έκανα για (χαμηλότερης ποιότητας λάδι) καθώς δεν κάνω παραπάνω από 12 - 15.000 χιλ και τα υπάρχοντα λάδια που βάζω είναι εγκεκριμένα για 30.000 Χιλ.

Οι τεχνικοί μου είπαν δεν υπάρχει χαμηλότερης ποιότητας ή δεν εγκρίνεται .. η αλήθεια τελικά ποια είναι? Μπας και μάθω από εσάς έγκυρα ότι με δουλεύανε ..

Έστω και μάθω ότι υπάρχουν φθηνότερα είναι εγγυημένο να βάλω τέτοια λάδια για λιγότερα χιλιόμετρα π.χ. 15.000 (ιδίου ιξώδους / ποιότητας) που δεν τα κάνω σε ετήσια βάση με τίποτα ?
Το καθε μπουκαλι λαδι γραφει στην συσκευασια τις προδιαγραφες του.Τα λαδια για τουρμπο πρεπει να ειναι εγκεκριμενα για αυτη τη χρηση, το γραφουν και αυτο επανω.Δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο, αν κρατησεις τις προδιαγραφες και ψαξεις στην αγορα σιγουρα θα βρεις κατι φτηνοτερο με τις ιδιες η καλυτερες προδιαγραφες.

Νομιζω, καποτε, ειχα δει επανω σε μπουκαλι GM τον κατασκευαστη των λαδιων.Μπορει να το σταματησαν τωρα, επειδη τους χαλαει τη σουπα...

picdev
06-04-13, 15:57
το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν πρέπει να εμπιστεύεστε τους μηχανικούς για αυτοκίνητα μετά το 2000,
πρόσφατα είχα ένα πρόβλημα στο αυτοκίνητου skoda του 2002 και άρχισα να διαβάζω το repair manual του κινητήρα και να κάνω κάποιους ελέγχους με το διαγνωστικό.
Δεν περίμενα ένα αυτοκίνητο του 2002 να έχει τόσους αισθητήρες και τόσους ηλεκτρινικούς ελέγχους, το repair manual εντομεταξύ σου λέει πως να ελέξεις μέχρι και η παραμικρή λεπτομέρειες, έχει μέχρι και αυτόματη διάγνωση αισθητήρα Λ και καταλύτη , δηλαδή μπαίνεις σε test mode, πατάς το φρένο και ανεβάζει μόνο του στροφές μέχρι να πάρει σωστή μέτρηση!
Φανταστείτε τι έχουν τα αυτοκίνητα του 2010 11 12, και δυστυχώς οι πιο πολύ μηχανικοί που έχω γνωρίσει το πολύ να έχουν τελειώσει το σχολείο, άντε να καταλάβουν απο αισθητήρες πίεσης , αισθητήρες hall , injection και τόσα άλλα,
μέχρι το 90 θα ήταν μια χαρά αλλά πλέον δεν... πάντως όπως το είδα πιο πολύ ηλεκτρονικό θέλουν τα σημερινά αυτοκίνητα :biggrin:
Δείτε και το ανάλογο θέμα στο φόρουμ, όταν είχα ασχοληθεί με το τιμόνι του fiat punto, αντί να ελέγξουν 2 ρελέ ,3 αισθητήρες hall και ένα ποντεσιόμετρο μου έλεγαν όλοι άλλαξε όλη τη κολόνα του τιμονιού :001_unsure:

Αφού σκέφτηκα να το κάνω επάγγελμα , να αλλάζω 3 αισθητήρες hall στο πακετάκι του μοτέρ και να τα πουλάω 100ε το κομμάτι, το πρόβλημα μου είναι που θα βρίσκω τα χαλασμένα :lool:

matthew
06-04-13, 16:15
Καλά ότι πεις!!! Άλλωστε εσύ θα ξέρεις καλύτερα... και με τι μέταλλα έχεις σχεδιάσει στους κινητήρες τους, και τι σκληρύνσεις έχεις επεξεργαστεί... και τι λάδια έχεις επιλέξει και τοποθετήσει ως πρόϋπόθεση... και έχεις τρέξει και τα ανάλογα τεστ εργαστηριακά ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΣΟΥ μερικών δεκάδων εκατομμυρίων Ευρώ, για να έχεις στοιχεία μετρήσεων για τις αποδόσεις σου, και αντοχές σου τελικά... και συμμετέχεις και στην Φόρμουλα 1&2&3 (όχι του Πειραιά) όπυ οι όποιες βελτιώσεις εξάγουν και συμπεράσματα για λάδια, μέταλλα, επικαλύψεις, σκληρύνσεις, κλπ χιλιάδες μικροπράγματα που σταδιακά περνάνε και στο εμπορικό αυτοκίνητο που πουλάνε!!!

Όπως προανάφερα δηλαδή... ΟΛΟΙ έχουν και μιά άποψη που σαφώς είναι τυχαία άλλη από ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑΖΕΙ & ΚΑΤΑΚΕΥΑΖΕΙ!!! Μήπως να αποδείξετε και το πόσο πολλά γνωρίζετε που ΔΕΝ γνωρίζει ο Χ κατασκευαστής για το ίδιο το κατασκεύασμά του, με το να φτιάξετε ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ που θα πρέπει να είναι ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ, βάση του μεγαλείου των γνώσεών σας? Τι Ferrari κλπ μαλακίες! Σιγά μην αυτοί ξέρουν να φτιάχνουν αυτοκίνητα!!! Ποδήλατα και μάλιστα με βοηθητικές ή τρίτροχα παιδικά θα έπρεπε να τους επιτρέπουν το πολύ... και ΑΝ!!! Τους άσχετους επιτέλους που θρασύτατα εγγυώνται τις αλλαγές κάθε 30000 για ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΟΥΣ!!! Οι άσχετοι δηλαδή... ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΠΟΙΟΥΣΑΝ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΡΩΤΑΝ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΝ ?

... Απογοητεύομαι τελικά με το επίπεδο του διάσπαρτου φωτεινου παντογνώστη Έλληνα που αμφισβητεί έναν υπαρκτό & αποδεδειγμένα κατασκευαστή, ακόμα και για αυτό που ο ίδιος ποτέ ΔΕΝ έφτιαξε ούτε ένα δείγμα του, επειδή έτσι του ήρθε!

Είμαι μηχανολόγος & έχω περάσει από εργαστήρια ΜΕΚ & τριβολογίας. Δεν εμπιστεύομαι απόλυτα τους κατασκευαστές, ειδικά όταν λένε για αλλαγή λαδιών κινητήρα στις 30.000 χλμ. Δεν είναι αξιόπιστο για μένα το φιλμ ενός λιπαντικού πλέον μετά τα 8.000 με 10.000 χλμ το πολύ. Ούτε το λιπαντικό έχει σε μεγάλο βαθμό τις ιδιότητές του πλέον (λιπαντική ικανότητα, καθαρισμός κινητήρα από τα κατάλοιπα της καύσης, ψύξη τριβόμενων επιφανειών, αντιδιαβρωτική ικανότητα, σταθερό ιξώδες). Όσο για το κόστος αλλαγής του λιπαντικού αυτό αποσβένεται από την εξοικονόμηση καυσίμου λόγω της καλύτερης λειτουργίας του κινητήρα, στον οποίο αυξάνεται η μακροζωία του λόγω καλύτερης & πιο σωστής λίπανσης & κατά συνέπεια λιγότερων φθορών (ειδικά στην εκκίνηση όπου υπάρχουν οι περισσότερες φθορές μέχρι να γίνει η μετάβαση από ημίυγρη σε υγρή τριβή ανάμεσα στα εσωτερικά μηχανικά μέρη του κινητήρα).

PCMan
06-04-13, 23:27
Παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται με τα λάδια. Μιά φορά πάντως άλλαξα βαλβολίνες στο σασμάν όπως έλεγε ο κατασκευαστής και μετά από 300 χλμ άρχισα να το ακούω να "φτερουγίζει". Χουρχούριζε όλο και πιο πολύ. Ήθελε ρουλεμάν και δεν συνέφερε να επισκευαστεί, έτσι άλλαξα σασμάν. Όποιον μηχανικό και να ρώτησα (ΚΑΙ βαρέων οχημάτων) μου είπε ότι τις μανίσιες τις βαλβολίνες ΔΕΝ τις αλλάζεις για κανένα λόγο. Δεν είναι λάδι που αλλοιώνεται ή καίγεται εκει μέσα.
Εγώ πάντως πιστέυω ότι και οι κατασκευαστές έχουν συμφέρον από μία ζημιά....

Τα λάδια τα αλλάζω κάθε 10000χλμ και τώρα τελευταία βάζω απλά mobil και πάντα ημισυνθετικά. Αν και στα 10000χλμ το λάδι μου φαίνεται καθαρό, δεν θα το άφηνα μέσα 30000χλμ... Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ.

johnnyb
07-04-13, 00:07
Οι αλλαγες στις βαλβολινες εχουν να κανουν με τυπο οχηματος μεταδοση κλπ
Στα 4χ4 η αλλαγη βαλβολινης ειναι συχνη . Αν χαλασε το σασμαν απο αλλαγη βαλβολινης ειναι επειδη σου βαλανε λαθος τυπο βαλβολινης που δυστυχως συμβαινει συχνα , πολλοι βαζουν συνθετικες σε αυτοκινητο που παιρνει ορυκτελαιο νομιζωντας οτι θα δουν βελτιωση αλλα με καταστρεπτικα αποτελεσματα καποιοι αλλοι βαζουν οτι εχουν αδιαφορωντας ακομη και για το ιξωδες

xrhstosmp
07-04-13, 09:05
και σπορελαιο να βαζανε στα 300 χιλιομετρα δε θα παθαινε ζημια.εγω το κοβω οτι το "παιδι" μπερδευτικε και εβαλε υγρα φρενων.....
:001_rolleyes:. Στο συγκεκριμενο θεμα -οπως και σε ολα τα αλλα δλδ- ακρη δε βγαζεις ,οτι κανει ο καθενας το θεωρει σωστο και ολα τα αλλα λαθος.η δικια μου αποψη ειναι πως ειτε στα 1000 ειτε στα 60000χιλ να αλλαζεις λαδια την αξια μεταπωλησης του αυτοκινητου σου στην καθοριζει το οτοτριτη. προσωπικη μου εμπειριες παντως -μονο απο φιατ- ολες τις αλλαγες τις εκανα σε λιγο λιγοτερα χιλιομετρα απο αυτα του κατασκευαστη με τα λαδια του κατασκευαστη .στο πουντο95 του 03 που εχω με 310000 αλλαζω καθε 25.και για να γινω λιγο κακουλης (χιχιχιχι) στα 30000 ουτε σταγονα δε θα μεινει σε αυτα τα TSIμπαω λαδακι υπερτελευταιας τεχνολογιας:001_tt2:

vasilllis
07-04-13, 22:33
Είμαι μηχανολόγος & έχω περάσει από εργαστήρια ΜΕΚ & τριβολογίας. Δεν εμπιστεύομαι απόλυτα τους κατασκευαστές, ειδικά όταν λένε για αλλαγή λαδιών κινητήρα στις 30.000 χλμ. Δεν είναι αξιόπιστο για μένα το φιλμ ενός λιπαντικού πλέον μετά τα 8.000 με 10.000 χλμ το πολύ. Ούτε το λιπαντικό έχει σε μεγάλο βαθμό τις ιδιότητές του πλέον (λιπαντική ικανότητα, καθαρισμός κινητήρα από τα κατάλοιπα της καύσης, ψύξη τριβόμενων επιφανειών, αντιδιαβρωτική ικανότητα, σταθερό ιξώδες). Όσο για το κόστος αλλαγής του λιπαντικού αυτό αποσβένεται από την εξοικονόμηση καυσίμου λόγω της καλύτερης λειτουργίας του κινητήρα, στον οποίο αυξάνεται η μακροζωία του λόγω καλύτερης & πιο σωστής λίπανσης & κατά συνέπεια λιγότερων φθορών (ειδικά στην εκκίνηση όπου υπάρχουν οι περισσότερες φθορές μέχρι να γίνει η μετάβαση από ημίυγρη σε υγρή τριβή ανάμεσα στα εσωτερικά μηχανικά μέρη του κινητήρα).

αυτο λεει και ο Γιωργος .Αρα ουτε αυτοι που τα κατασκευαζουν τα οχηματα τους ,ουτε και αυτοι που κατασκευαζουν τα λαδια των οχηματων,που καλυπτουν τις εκαστωτε προδιαγραφες ξερουν.

tsimpidas
08-04-13, 12:17
όπως διδάσκεται στην σχόλη =


τα λάδια εξυπηρετούν τις εξής χρήσεις στον κινητήρα


την λίπανση του κινητήρα και όλων των κινητών μερών αυτού

την ψύξη του κινητήρα μέσω μεταφοράς της θερμοκρασίας ομοιόμορφα σε ολο το καρτερ.

την πλύση αυτού εσωτερικά και απομάκρυνση των ενδεχομένως βλαβερών για τον κινητήρα
υπολειμματων-καταλοίπων τριβής και καύσης.


την λίπανση την εξυπηρετεί το ιξώδες του ελαίου [το πόσο παχύ είναι]

το μέγεθος του ιξώδες είναι διαφορετικό σε πολύστροφους και υπερτροφοδοτουμενους κινητήρες [τούρμπο]
και διαφορετικό σε πιο χαμηλοστροφους [κινητήρες ντίζελ-μονοκυλινδρους κλπ.]

συνήθως λεπτόρρευστο στους πολύστροφους και παχύρρευστο στους αργούς.


η πλύση του κινητήρα είναι αυτη που καθιστά υποχρεωτική την συχνή αλλαγη των ελαίων
άσχετα αν το ιξώδες δεν έχει χάσει μεγάλο ποσοστό της αρχικής του τιμής...

αλλαγη λαδιών χωρίς αλλαγη φίλτρου λαδιών σημαίνει πετάμενα λευτα,, αντίθετα όμως
η αλλαγη μόνο φίλτρου θα προστατεύσει καλύτερα τον κινητήρα για μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα ακόμα.



πρέπει πάντα να έχουμε υπόψιν ότι το ιξώδες έχει διαφορετική τιμή όταν το αυτοκίνητο
έχει την σωστή θερμοκρασία λειτουργίας
και διαφορετική όταν είναι ''κρύο''
έτσι προτιμούμε πάντα το ιξώδες που έχει καθορίσει ο κατασκευαστης [πχ 15-30 η 10-40 η 20-50 η οτιδήποτε άλλο]
και δεν κάνουμε αλχημείες με ότι λάδι βρούμε μπροστά μας.

αν για κάποιο λόγο αναγκαστούμε να βάλουμε λάδι διαφορετικό από το προτεινόμενο
θα πρέπει να το αντικαταστησουμε το ταχύτερο δυνατό
διότι οι ανοχές που έχει βάλει ο κατασκευαστης πρέπει να είναι σύμφωνες με το ιξώδες του ελαίου.

διαφωρετικα
αν σε πολυστροφο βαλουμε παχυ λαδι καποια εξαρτηματα δεν θα λιπενωνται καθολου
και σε αργοστροφο βαλουμε λεπτο λαδι η λιπανση θα ειναι πτωχη σε παχως του ιξωδες...



και στις δυο περιπτώσεις θα έχουμε φθορά και μειωση ζωής του κινητήρα.

matthew
08-04-13, 12:32
αυτο λεει και ο Γιωργος .Αρα ουτε αυτοι που τα κατασκευαζουν τα οχηματα τους ,ουτε και αυτοι που κατασκευαζουν τα λαδια των οχηματων,που καλυπτουν τις εκαστωτε προδιαγραφες ξερουν.
Δεν με καταλάβατε τι εννοώ. Δεν είπα ότι οι κατασκευαστές ΔΕΝ ξέρουν, αλλά αναφέρθηκα σε αυτά που ΛΕΝΕ & ότι δεν τους έχω απόλυτη εμπιστοσύνη! Άλλο το ένα θέμα & άλλο το άλλο.
Αν αύριο μεθαύριο βγουν κατασκευαστές & πουν ότι, κοιτάξτε, έχουμε φτιάξει έναν κινητήρα & έναν τύπο λαδιού τέτοιον ώστε δεν χρειάζεται να αλλάξετε ΠΟΤΕ λάδια καμία φορά, αυτό σημαίνει ότι θα τους πιστέψω; Όχι βέβαια, με την καμία, όπως όλοι, υποθέτω.

vasilllis
08-04-13, 14:05
Οποτε δεν καταληγουμε καπου.
Υπαρχουν οι κατασκευαστες που ξερουν αλλα λειτουργουν με σκοπο το οφελος τους.Ισως και να μην ξερουν βεβαια.

Υπαρχουν και οι Αλλοι που ξερουνε,πιο καλα ισως και απο τους κατασκευαστες και λειτουργουν με μοναδικο οφελος την τσεπη...

Phatt
08-04-13, 15:33
Δεν υπαρχει περιπτωση, οποιοσδηποτε κατασκευαστης να μην ξερει, εστω και το παραμικρο, για οποιοδηποτε τομεα του οχηματος του, ποσο μαλλον για τον κινητηρα.Σκεφτειτε, μιλαμε για εταιριες με R&D τμημα δισεκατομμυριων, μην λεμε αστειοτητες.

Τωρα, το τι θα επιτρεψουν αυτοι, να φτασει στο δικο μας αυτι, ειναι αλλο καπελο.Οι εταιριες εχουν γνωση που μας πουλαει και μας αγοραζει οποιαδηποτε στιγμη.Καπου εκει εμπλεκεται το συμφερον της γραμμης παραγωγης, η βιωσιμοτητα της εταιριας μεσω της "φυσικης φθορας" και των πωλησεων ανταλλακτικων, των διαφορων πολιτικων της καθε εταιριας και παει λεγοντας.Και φυσικα, το ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ...αυτοι ειναι οι λογοι για τους οποιους η ferrari καποτε εφτιαχνε αυτοκινητα που δεν μπορουσε να τα οδηγησει ο μεσος ανθρωπος και σημερα φτιαχνει αυτοκινητα που μπορουν να οδηγηθουν απο κυριες με 20ποντη γοβα.

Επισης, αυτη η ομιχλη που επικρατει γενικως πανω στο θεμα προτασεων του κατασκευαστη και ποσο αληθης ειναι αυτες, εξυπηρετει τις εταιριες, γιατι οπως ξερουμε, ο φοβος φυλαει τα ερμα.Επισης δινει χωρο σε μια αλλη αρκετα μεγαλη αγορα, αυτη των λιπαντικων και των χημικων προσθετων...

Για να καταληξω καπου, τελικα, οι επιλογες γυρω απο τα μηχανολαδα ειναι κατι δυσκολο που σχεδον ποτε δεν εχει τεκμηριωση απο ανθρωπους σαν κι εμας, αφου κατα βαση οι κινησεις που κανουμε πανω σε αυτο το θεμα ειναι επηρεασμενες απο τις εμπειριες που εχουμε, και εξηγουμαι: Εγω μπορει να βαζω λαδια shell, 15 χρονια τωρα και να μην εχει παθει κανενας κινητηρας μου τιποτε, αραγε διαλαλω οτι το λαδι ειναι καλο. Καποιος αλλος, μπορει να βαλει τα ιδια λαδια, και ενω τα χρησιμοποιει, να χτυπησει ο κινητηρας του, χωρις κανεναν (φαινομενικα) λογο...Ε λοιπον αυτος θα καταδικασει αυτο το λαδι δια βιου, ασχετα εαν το λαδι μπορει να μην εφταιγε σε τιποτε...Γνωμη μου ειναι οτι οσο περισσοτερο συζητουμε για τα μηχανολαδα με βαση τις εμπειριες μας και με τις λιγες γνωσεις που εχουμε(αναφορικα με τις γνωσεις που εχει ενας κατασκευαστης για τους κινητηρες του) αυτη η συζητηση θα γινεται και περισσοτερο ατερμονη...

tsimpidas
08-04-13, 17:09
η λογική λέει οτι μια μηχανή μετά από μια ηλικία θέλει λίγο πιο
ενισχυμενα λάδια και όχι τόσο συχνές αλλαγες λόγο ότι έχει ''ανοίξει''

ακόμη ο ελεγχος των λαδιών οχι μόνο για την στάθμη αλλά και για το
ιξώδες είναι απλος και
γίνεται με την τεχνική της ,,,,,, μύξας :blink: δηλ

όταν τα λάδια είναι καινουρια τα πιανουμε με τον δικτη και τον αντίχειρα και βλέπουμε
πόσα χιλιοστά συνοχή έχουν με το να ανοιγοκλεινουμε τα δάχτυλα,,,

η συνοχή αυτή χάνεται σταδιακά μαζί με τον βαθμό του ιξώδες του λαδιού, και
κάθε φωρα που ελέγχουμε την στάθμη ελέγχουμε και αυτό,,

έτσι ξεχωρίζουμε και το καλό λάδι απο το μάπα,, με το κάλο να εχει ''κρατήσει'' το 80% του
ιξώδες του ακόμα και μετά απο 1 χρόνο
ενώ το μάπα στο τρίμηνο έχει γινει ''νερό''

στην διαφορά κάλο-μάπα δεν εχει καμια σχέση η τιμή αγοράς αλλα το προϊών που
ανάλογα την σύνθεση του δειχνει την συμπεριφορά του στα πρώτα 500-1000 χιλιόμετρα.

vasilllis
09-04-13, 11:53
η λογική λέει οτι μια μηχανή μετά από μια ηλικία θέλει λίγο πιο
ενισχυμενα λάδια και όχι τόσο συχνές αλλαγες λόγο ότι έχει ''ανοίξει''

ακόμη ο ελεγχος των λαδιών οχι μόνο για την στάθμη αλλά και για το
ιξώδες είναι απλος και
γίνεται με την τεχνική της ,,,,,, μύξας :blink: δηλ

όταν τα λάδια είναι καινουρια τα πιανουμε με τον δικτη και τον αντίχειρα και βλέπουμε
πόσα χιλιοστά συνοχή έχουν με το να ανοιγοκλεινουμε τα δάχτυλα,,,

η συνοχή αυτή χάνεται σταδιακά μαζί με τον βαθμό του ιξώδες του λαδιού, και
κάθε φωρα που ελέγχουμε την στάθμη ελέγχουμε και αυτό,,

έτσι ξεχωρίζουμε και το καλό λάδι απο το μάπα,, με το κάλο να εχει ''κρατήσει'' το 80% του
ιξώδες του ακόμα και μετά απο 1 χρόνο
ενώ το μάπα στο τρίμηνο έχει γινει ''νερό''

στην διαφορά κάλο-μάπα δεν εχει καμια σχέση η τιμή αγοράς αλλα το προϊών που
ανάλογα την σύνθεση του δειχνει την συμπεριφορά του στα πρώτα 500-1000 χιλιόμετρα.

εσεις οι κρητικοι ξερετε απο καλο λαδι :lool::lool:

Αρα ενας ανοιγμενος κινητηρας που τα ελατηρια του εχουν χασει την στεγανοτητα τους και τα μπεκ κατουρανε και λιγο ,οτι λαδι και να βαλεις θα γινεται νερο(μικρο ιξωδες) σε πολυ λιγο διαστημα.Οποτε ολα τα λαδια ειναι μαπα.
Επισης κριτηριο για ποιοτητα δεν ειναι αν κολαει η μυξα στο δαχτυλο.Περνεις δειγματακι και το πας για αναλυση(κοστος 50-100€) .Εκει θα σου πει τα παντα.

Phatt.ποσο δικιο εχεις για την ατερμονη συζητηση ..
Επισης ιδιο λαδι διαφορετικες μηχανες (πετρελαιο -John deere vs iveco) .
διαστηματα αλλαγης 15 μερες σε 24/7 μηχανη.
Η iveco το καρτερ εχει μεινει μισο.το λαδι το ξεκολαμε με σπατουλα σε περιπου 2 χρονια συνεχης λειτουργιας.
Αρα το λαδι ειναι μαπα!!!
το ιδιο η John deere. 2 χρονια μετα το καρτερ μεσα ειναι γυαλι.Κυριολεκτικα γυαλι.
Αλλη περιπτωση 4 μηχανες mitsubishi 2500hp .Ελεγχος λαδιων ενα χρονο μετα .σε χημειο..
Οι 3 ειναι καλες ,η 4 θελει αλλαγη .
Δυστηχως δεν εχουμε την τεχνογνωσια ,αλλα ουτε και τα μηχανηματα να ξερουμε ποιο ειναι καλο και γιατι.

antonis_p
09-04-13, 23:19
Πάντως εγώ απορώ γιατί οι συσκευασίες των λαδιών δεν αναγράφουν, έστω και ενδεικτικά, για πόσα χιλιόμετρα τα συστήνουν οι κατασκευαστές.

vasilllis
10-04-13, 08:39
Πάντως εγώ απορώ γιατί οι συσκευασίες των λαδιών δεν αναγράφουν, έστω και ενδεικτικά, για πόσα χιλιόμετρα τα συστήνουν οι κατασκευαστές.

Γιατι σε ενα αυτοκινητο που δουλευει με χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο ενα αλλο,θα βγαλει πιο πολλα χλμ απο ενα που δουλευει σε υψηλες.

antonis_p
10-04-13, 23:17
Γιατι σε ενα αυτοκινητο που δουλευει με χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο ενα αλλο,θα βγαλει πιο πολλα χλμ απο ενα που δουλευει σε υψηλες.

Προφανώς υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που θα παλιώσουν το ίδιο λάδι γρηγορότερα ή αργότερα σε δύο μηχανές. Παρόλα αυτά δεν έπρεπε να υπάρχει μία ένδειξη για το πόσο - κατά προσέγγιση - κρατά ένα λάδι τις ιδιότητές του; Και για να μπορεί να συγκρίνει ο καταναλωτής δύο λάδια σε σχέση με τη διάρκεια ζωής τους;

lepouras
10-04-13, 23:28
τα λάδια δεν τα βάζουμε μόνο σε αυτοκίνητά αλλά και σε μηχανές σε τρακτέρ σε γεννήτριες και ένα σορό χρήσεις. οπότε έπρεπε να δίνουν βιβλιαράκι μαζί με το καθένα και τις προτεινόμενες χρήσεις.

vasilllis
11-04-13, 08:41
τα λάδια δεν τα βάζουμε μόνο σε αυτοκίνητά αλλά και σε μηχανές σε τρακτέρ σε γεννήτριες και ένα σορό χρήσεις. οπότε έπρεπε να δίνουν βιβλιαράκι μαζί με το καθένα και τις προτεινόμενες χρήσεις.

Οι κατασκευαστες τις ξεχωριζουν και εχουν και διαφορες μεταξυ τους ακομα και οπτικες.Υπαρχουν stationary ,industrial,marine κινητηρες.

Ninetie
22-04-13, 00:21
Οι κατασκευαστές λαδιών (οι σοβαροί έστω) δίνουν ένα σωρό πληροφορίες για τα προϊόντα τους. Ο γνώστης μπορεί να βγάλει πολλά συμπεράσματα. Ο αδαής απλά θα βλέπει καμιά 140αριά νούμερα που δε ξέρει τι είναι. Και όπως ήδη αναφέρθηκε, δε μπορεί να δωθεί γενική οδηγία για ένα λάδι, διότι δε γνωρίζουμε εκ των προτέρων τη χρήση του.

Παράδειγμα, εγώ βάζω στο αυτοκίνητό μου τα Mobil-1 5W30 (από τα κορυφαία λάδια) και τα κρατάω για ~8000 χιλιόμετρα. Γνωστός, βάζει τα ίδια, και λόγω συμμετοχής σε trackdays τα κρατάει... μία ημέρα! Πως θα προβλέψει η εταιρεία τέτοιο σενάριο;