PDA

Επιστροφή στο Forum : Can Bus, ρελεδάκια και κοτσαδόρος...



Giakoumis
03-04-13, 19:40
Φίλοι γειά σας,
Ενδιαφέρομαι να μάθω πόσα mAmp μπορώ να "τραβήξω" από λάμπα σε αυτοκίνητο με Can Bus.
Το ζητούμενο είναι να μην προκαλέσουμε ζημιά και να μην έχω ένδειξη προβλήματος.
Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει να τοποθετήσω κοτσαδόρο σε Octavia5 2009.
Η δική του καλωδίωση κάνει περίπου 600€ και ένα εξάρτημα after market περίπου 120€.
Το after market αν έχω καταλάβει καλά είναι relays.
Πιστεύω ότι (χονδρικά) αν βάλω παράλληλα μικρά relays (λίγων mAmp), θα οδηγήσω παρακάτω ότι θέλω.

Η γνώμη σας και οι γνώσεις σας θα βοηθήσουν!

xmaze
03-04-13, 19:52
Το CAN bus είναι πρωτόκολλο εποικοινωνίας δέν έχει καμία σχέση με το πόσο ρεύμα τραβάει μια λάμπα, απλά χονδρικά το κάθε φανάρι είναι ένας κόμβος με ένα ID και πχ όταν καεί μια λάμπα στέλνει ένα Dataframe με το μηνυμα "Καμένη λάμπα πίσω φρένου" και σου εμφανίζει στο καντραν οτι είναι καμένη. Χονδρικά κάπως έτσι είναι

herctrap
03-04-13, 20:41
ναι αλλά για να πει καμμένη λάμπα
πρέπει να μετρήσει και το ρεύμα < οριου
οπότε αφού μετράει το ρεύμα βάζεις και μια if ακόμα που δεν κοστίζει τίποτα
και λες if ρεύμα > όριο τότε σβήσε λάμπα

GeorgeVita
03-04-13, 20:59
... πόσα mAmp μπορώ να "τραβήξω" από λάμπα σε αυτοκίνητο με Can Bus
... να τοποθετήσω κοτσαδόρο σε Octavia5 2009... αν βάλω παράλληλα μικρά relays (λίγων mAmp), θα οδηγήσω παρακάτω ότι θέλω.
Φαντάζομαι μιά απόκλιση των 10-20% δεν θα ενοχλήσει τον "εγκέφαλο".
Τα ενδεικτικά πίσω θα είναι 5W/13.8V=360mA και 21W/14V=1520mA, τα ρελέ πλακέτας με πηνίο 12V "τραβάνε" 30-60mA άρα δεν θα έχεις πρόβλημα αν συνδέσεις ένα ρελέ παράλληλα σε κάθε λάμπα. Μετά μέσω των επαφών των ρελέ, δίνεις τάση στους ακροδέκτες του κοτσαδόρου. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η κοινή τροφοδοσία +13.8V να είναι από καλώδιο που να "αντέχει" (λ.χ. σε πρίζα για σκουπάκι) ή από το ηχοσύστημα και να το ασφαλίσεις στην αρχή του (στο σημείο που θα κάνεις τη σύνδεση).

xmaze
03-04-13, 21:14
νομίζω η καλύτερη λύση είναι να βάλει στο CAN bus εναν εξτρα κόμβο, οποίος θα διαβάζει μόνο τα frames που είναι για τα φώτα , οπότε θα ελέγχει τον φωτισμό κατευθειαν απο το can bus χωρίς να πειράξει το υπάρχον σύστημα.

vasilllis
04-04-13, 09:47
Φαντάζομαι μιά απόκλιση των 10-20% δεν θα ενοχλήσει τον "εγκέφαλο".
Τα ενδεικτικά πίσω θα είναι 5W/13.8V=360mA και 21W/14V=1520mA, τα ρελέ πλακέτας με πηνίο 12V "τραβάνε" 30-60mA άρα δεν θα έχεις πρόβλημα αν συνδέσεις ένα ρελέ παράλληλα σε κάθε λάμπα. Μετά μέσω των επαφών των ρελέ, δίνεις τάση στους ακροδέκτες του κοτσαδόρου. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η κοινή τροφοδοσία +13.8V να είναι από καλώδιο που να "αντέχει" (λ.χ. σε πρίζα για σκουπάκι) ή από το ηχοσύστημα και να το ασφαλίσεις στην αρχή του (στο σημείο που θα κάνεις τη σύνδεση).

συμφωνω.Δεν νομιζω να εχει προβλημα με κοστος λιγα μονο ευρα.


νομίζω η καλύτερη λύση είναι να βάλει στο CAN bus εναν εξτρα κόμβο, οποίος θα διαβάζει μόνο τα frames που είναι για τα φώτα , οπότε θα ελέγχει τον φωτισμό κατευθειαν απο το can bus χωρίς να πειράξει το υπάρχον σύστημα.

Θ ηθελα να το αναλυσεις λιγο παραπανω.Μιλας να βαλει εχτρα εγκεφαλακι?
θα του φτασουν τα 600 που ζηταει η αντιπροσωπεια??

johnnyb
04-04-13, 15:27
Φίλοι γειά σας,
Ενδιαφέρομαι να μάθω πόσα mAmp μπορώ να "τραβήξω" από λάμπα σε αυτοκίνητο με Can Bus.
Το ζητούμενο είναι να μην προκαλέσουμε ζημιά και να μην έχω ένδειξη προβλήματος.
Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει να τοποθετήσω κοτσαδόρο σε Octavia5 2009.
Η δική του καλωδίωση κάνει περίπου 600€ και ένα εξάρτημα after market περίπου 120€.
Το after market αν έχω καταλάβει καλά είναι relays.
Πιστεύω ότι (χονδρικά) αν βάλω παράλληλα μικρά relays (λίγων mAmp), θα οδηγήσω παρακάτω ότι θέλω.

Η γνώμη σας και οι γνώσεις σας θα βοηθήσουν!

http://www.ebay.co.uk/itm/Towbar-Electrics-Skoda-Octavia-All-Models-2004-7-Pin-Wiring-Kit-/280527195510#shId

Giakoumis
04-04-13, 17:04
http://www.ebay.co.uk/itm/Towbar-Electrics-Skoda-Octavia-All-Models-2004-7-Pin-Wiring-Kit-/280527195510#shId

Κάτι τέτοιο πωλείται κι εδώ με 100-120€

Giakoumis
04-04-13, 17:43
Φαντάζομαι μιά απόκλιση των 10-20% δεν θα ενοχλήσει τον "εγκέφαλο".
Τα ενδεικτικά πίσω θα είναι 5W/13.8V=360mA και 21W/14V=1520mA, τα ρελέ πλακέτας με πηνίο 12V "τραβάνε" 30-60mA άρα δεν θα έχεις πρόβλημα αν συνδέσεις ένα ρελέ παράλληλα σε κάθε λάμπα. Μετά μέσω των επαφών των ρελέ, δίνεις τάση στους ακροδέκτες του κοτσαδόρου. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η κοινή τροφοδοσία +13.8V να είναι από καλώδιο που να "αντέχει" (λ.χ. σε πρίζα για σκουπάκι) ή από το ηχοσύστημα και να το ασφαλίσεις στην αρχή του (στο σημείο που θα κάνεις τη σύνδεση).


Κάπου εδώ νομίζω πως θα σταθώ όπως το είπα εξ αρχής...

xmaze
04-04-13, 18:41
Νομίζω το κίτ απο ebay, δουλευει κάπως έτσι, όπως δηλαδή είχα περιγράψει, είναι δηλαδή ένας CAN κόμβος, διαβάζει τις εντολές που είναι για τα φώτα και τις εκτελεί, νομίζω είναι η ιδανικότερη λύση χωρίς πολλές παρεμβάσεις, που νομίζω απο αξιοπιστία είναι πολύ καλό, τα λεφτά δεν είναι και πολλά...